Broń sprzed 1850 roku prawo, a eksploatacja

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#31 Post autor: dexter 1990 » 31 lipca 2009, 14:35

wstrzeliwania kołków?
Bezdymnym.

Wygląda na to że CP posiadać i kupować można ale fajerwerków bym do tego nie mieszał z tego prostego powodu że CP w zasadzie tam niema jako takiego...

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

#32 Post autor: marmot1 » 31 lipca 2009, 14:45

Królik pisze:No według marmota - nie, bo Ustawodawca nie napisał "broni i amunicji", a jedynie "broni". Gdyby Ustawodawca chciał Ci dac prawo do postrzelania alarmowego albo pneumatycznego, to by przecież o tym napisał. :lol:
Zaraz się dowiemy, że bateryjki do paralizatora też nie możesz kupić, bo nie ma o tym w ustawie...

Bateryjki nie ma, ale czarny proch jednak jest i w tym problem.
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Awatar użytkownika
Królik
Moderator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 lutego 2006, 08:03

#33 Post autor: Królik » 31 lipca 2009, 17:12

No to dawaj, po raz trzeci poproszę o wskazanie przepisu zabraniającego sprzedawania CP bez zezwolenia.

Marmot, przestań bić pianę i podaj go w końcu, bo banialuki, które wypisujesz nie spowodują, że przestanę zadawać pytanie o przepis zakazujący sprzedaży CP.

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

#34 Post autor: marmot1 » 31 lipca 2009, 17:42

Jest wymieniony jako istotna część amunicji bodajże w art 5 czy jakoś tak (nie mam ustawy pod ręką) jednocześnie brak wymogu posiadania pozwolenia na broń CP (ustawowy wyjątek) mówi o broni, a nie wspomina o amunicji do niej. co przy ogólnym zapisie mówiącym, że amunicję nabywa się na podstawie pozwolenia wg mnie nie daje podstaw do wysnuwania teorii o możliwość sprzedawania prochu osobom bez książeczki. No ale to tylko moja teoria, nie wiem co sobie MSWiA czy Policja wykoncypowała w tej sprawie.


Najprostsze rozwiązanie to dodać słowa "i amunicję do niej" przy wyłączeniu ustawowym, ale po tym co ostatnio było po "i czasopisma" to w kraju może być to aktem odwagi politycznej :wink:

P.S. Skoro wg ciebie nie ma zakazu to czemu nie zagospodarujesz tej genialnej niszy rynkowej i nie zaczniesz handlować tym? albo nie powymieniasz się argumentami z MSWiA - wszak tobie koncesji nie zabiorą bo jej nie masz o ile wiem więc nic ci nie grozi.
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2009, 17:48 przez marmot1, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#35 Post autor: dexter 1990 » 31 lipca 2009, 17:42

jak to się ma do art. 171 kk? Pytam serio. Czy przepisy mogą się nawzajem wykluczać?

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

#36 Post autor: marmot1 » 31 lipca 2009, 17:53

Pewnie, że mogą, bo w przepisach w tym kraju burdel panuje.

171 kk penalizuje zachowania wbrew przepisom, a co przepisy mówią? na pewno można w miarę legalnie trzymać do 50g prochu (gdzieś wyżej wkleiłem podstawę z rozporządzenia) twierdząc że to petarda, tyle, że na wyrób petard trzeba mieć papiery..... co do większej ilości to się nie zastanawiałem.
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Awatar użytkownika
Królik
Moderator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 lutego 2006, 08:03

#37 Post autor: Królik » 31 lipca 2009, 18:20

marmot1 pisze:
Królik pisze:No to dawaj, po raz trzeci poproszę o wskazanie przepisu zabraniającego sprzedawania CP bez zezwolenia.

Marmot, przestań bić pianę i podaj go w końcu, bo banialuki, które wypisujesz nie spowodują, że przestanę zadawać pytanie o przepis zakazujący sprzedaży CP.

Jest wymieniony jako istotna część amunicji bodajże w art 5 czy jakoś tak (nie mam ustawy pod ręką)
Wiesz co to jest Google?
3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.
Gdzie on tutaj jest wymieniony?
I teraz coś, co potwierdza, ze cały czas wybiórczo czytasz sobie ustawę, dopasowując co Ci w danej chwili odpowiada. Otóż w poprzednim artykule mamy coś takiego:
3. W rozumieniu ustawy amunicją są naboje scalone i naboje ślepe przeznaczone do strzelania z broni palnej.
No to teraz pokaż mi amunicję scaloną z prochem czarnym. Tylko nie pisz, że "można sobie elaborować" (ewentualnie, że 100 i więcej lat temu taką produkowano, bo wtedy przed samochodem musiał biegać koleś z chorągiewką), bo "elaborować" to sobie mozesz czym dusz zapragnie, a to, co napchasz do łuski nie staje się automatycznie substancją zabronioną.
Poza tym poproszę kolejny (który już?) raz o wytłumaczenie dlaczego mogę mieć coś, czego nie mogę kupić legalnie.
Ponawiam też prośbę o wskazanie przepisu zabraniającego sprzedaży CP, bo to, co piszesz powyżej to - niestety - bzdura.
jednocześnie brak wymogu posiadania pozwolenia na broń CP (ustawowy wyjątek) mówi o broni, a nie wspomina o amunicji do niej.
I znowu radośnie sobie ignorujesz artykuł mówiący o tym, ze broń i amunicję nabywa się i posiada na podstawie odpowiedniego zezwolenia z wymienionymi wyjątkami. Czyli jeśli nie ma pozwolenia na daną broń, to na amunicję do niej również nie można go wymagać. Ile jeszcze razy mam to powtórzyć?
co przy ogólnym zapisie mówiącym, że amunicję nabywa się na podstawie pozwolenia wg mnie nie daje podstaw do wysnuwania teorii o możliwość sprzedawania prochu osobom bez książeczki. No ale to tylko moja teoria, nie wiem co sobie MSWiA czy Policja wykoncypowała w tej sprawie.
Ależ oczywiście, że daje. Nie ma pozwolenia na broń - nie ma pozwolenia na amunicję do niej, bo amunicję nabywa się na podstawie pozwolenia, a skoro go nie ma...
Poza tym ponawiam kolejne pytanie, które ignorujesz: czy nie jest łamaniem ustawy, umożliwiającej sprzedaż amunicji tylko do broni wymienionej w pozwoleniu, sprzdawanie amunicji do innego typu broni?
Jakim prawem komuś, kto ma karabinek .22LR sprzedawany jest CP, skoro to - Twoim zdaniem - reglamentowana amunicja?
P.S. Skoro wg ciebie nie ma zakazu to czemu nie zagospodarujesz tej genialnej niszy rynkowej i nie zaczniesz handlować tym?
Bo mam ciekawsze zajęcie niż sprzedaż broni i amunicji?
Marmot, widzę, że argumenty Ci się pokończyły i zaczynasz zniżać się do poziomu, na którym "dyskutować" nie zwykłem.
Zadałem (kilka razy) parę pytań, więc bądź łaskaw na nie odpowiedzieć, a nie udzielać mi porad co mam w życiu robić, dobrze? Zajmij się sobą, łaskawco.
albo nie powymieniasz się argumentami z MSWiA - wszak tobie koncesji nie zabiorą bo jej nie masz o ile wiem więc nic ci nie grozi.
A co ma z tym wspólnego MSWiA? Przecież to Policja, a nie ministerstwo stosuje prawo powielaczowe i wydaje śmiechu warte okólniki, jak choćby ten o broni szczególnie niebezpiecznej.

PS. Zasady dobrego wychowania wymagają, aby w rozmowie na forum zaimki osobowe pisać wielką literą.
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2009, 18:34 przez Królik, łącznie zmieniany 3 razy.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#38 Post autor: dexter 1990 » 31 lipca 2009, 18:30

171 kk penalizuje zachowania wbrew przepisom, a co przepisy mówią? na pewno można w miarę legalnie trzymać do 50g prochu (gdzieś wyżej wkleiłem podstawę z rozporządzenia) twierdząc że to petarda, tyle, że na wyrób petard trzeba mieć papiery..... co do większej ilości to się nie zastanawiałem.
Zapominasz chyba ze w momencie kiedy petardę rozetniesz i wydłubiesz z niej ładunek to jest to "wytwarzanie" togo co z niej wyciągasz. No i co petardy mają wspólnego z Pcz?

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

#39 Post autor: Razorblade1967 » 31 lipca 2009, 20:04

Królik pisze: Masz tego Winchestera jako broń sportową czy myśliwską?
Sportową
Królik pisze:Jakim prawem komuś, kto ma karabinek .22LR sprzedawany jest CP, skoro to - Twoim zdaniem - reglamentowana amunicja?
Np. takim, że posiadacz broni w tym kalibrze może sobie sobie elaborować naboje czarnym prochem i żaden przepis mu tego nie zabrania.
Domagasz się cytatu, zabraniającego sprzedaży CP, to ja odwrócę kota ogonem i zapytam - jaki przepis wg. Ciebie zabrania elaborowania współczesnej amunicji czarnym prochem?
Królik pisze:
Razorblade1967 pisze:Nie sprzedają się amunicji tylko "istotna cześć amunicji" osobom mającym prawo do samodzielnego wytwarzania sobie amunicji.
No i? Co to zmienia, czy nazwiemy CP amunicją czy istotną cześcią? Z amunicji scalonej tez możesz sobie bez pozwolenia kupić tonę łusek i dwie pocisków.
Tak gwoli ścisłości - łuski i pociski (o ile nie są wypełnione materiałami wybuchowymi ... itd. Art.3) nie są istotną części amunicji. Co do nazewnictwa, to po prostu jak już się dyskutuje o ustawie i przepisach to warto po prostu używać precyzyjnego nazewnictwa rodem z aktów prawnych aby unikać nieporozumień. A więc proch nie jest amunicją, a istotną jej częścią.

Królik - nie wiem czemu reagujesz na wszystko tak nerwowo (nie chcę mi się cytować Twoich postów z ostatnich dni), ale stan faktyczny jest jaki jest, bo ... prawo jest złe, a jest złe bo jest nieprecyzyjne, skoro pozwala na różne interpretacje. Nie mam zamiaru dyskutować o różnych interpretacjach bo to nic nie zmieni! Co z tego, że masz rację, że CP w świetle przepisów powinien być sprzedawany posiadaczom broni CP bez żadnych zezwoleń (zgadzam się z Tobą - nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej) - jak tak nie jest i sprzedający sprzedają go tylko osobom z zezwoleniami na broń sportową i myśliwską.

Jest to problem, który należy rozwiązać - tylko, że wszystkie strony mają swoje racje (Policja też) i najlepszą drogą do rozwiązania problemu byłby sensowny kompromis.
Królik pisze:Rejestracja broni CP to może nie jest zły pomysł. Choć znając naszą Policję...
Dokładnie jest to pewien krok do rozwiązania pewnego problemu - czyli stwierdzenia w jakim celu się CP sprzedaje. Prochu nie ma w obrocie m.in. dlatego, że powstaje problem: w jaki sposób stwierdzić, że sprzedaje się go posiadaczowi broni czy nie. Coś takiego właśnie pozwala na stosowanie zabiegów uniemożliwiających sprzedaż, a tak byłoby jasne - sprzedaje się komponent amunicji legalnemu posiadaczowi broni i po kłopocie.

A czego w rejestracji można się obawiać? - zobacz jak funkcjonuje rejestracja pneumatyków (nawet opłata jest ustalona przez czynniki niezależne od Policji).

Jak dla mnie rejestracja broni CP i określenie, że proch czarny można sprzedawać posiadaczom takiej broni po okazaniu karty rejestracyjnej (i odpowiednie odnotowanie tego tak jak sprzedaż amunicji do innej broni) całkowicie rozwiązałoby problem, jednocześnie pozwalając na kontrolowanie obrotu bądź, o bądź niebezpiecznego materiału.

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

#40 Post autor: marmot1 » 31 lipca 2009, 21:35

Królik, jako że nie spałem od dłuższego czasu (ze 2 dni) to odpisuje skrótowo i nie do wszystkiego się odnoszę bo walka z tobą to jak walka z wiatrakami.
I znowu radośnie sobie ignorujesz artykuł mówiący o tym, ze broń i amunicję nabywa się i posiada na podstawie odpowiedniego zezwolenia z wymienionymi wyjątkami. Czyli jeśli nie ma pozwolenia na daną broń, to na amunicję do niej również nie można go wymagać. Ile jeszcze razy mam to powtórzyć?
to już twoja interpretacja, że jak nie ma pozwolenia na broń to i rozciąga się to na amunicję. Weź przykład broni kolekcjonerskiej - masz możliwość jej posiadania ale nie zezwala na zakup amunicji to pozwolenie.
Wiesz co to jest Google?
Wiem, co nie znaczy, że chce mi się googlać za każdym razem. Z tej pisaniny i tak nic nie wyjdzie co by rozwiązało problem więc po prostu nie chce mi się energii marnować na szukanie - w skrócie olewam to czy coś mi udowodnisz czy nie, no nie ma to wpływu na nic poza twoim ego podbudowanym :P
dzie on tutaj jest wymieniony?
I teraz coś, co potwierdza, ze cały czas wybiórczo czytasz sobie ustawę, dopasowując co Ci w danej chwili odpowiada
materiał miotający w postaci prochu strzelniczego - chyba CP czy kordyt się w to załapie? czy wg ciebie dotyczy to tylko prochu nitro?
I znowu radośnie sobie ignorujesz artykuł mówiący o tym, ze broń i amunicję nabywa się i posiada na podstawie odpowiedniego zezwolenia z wymienionymi wyjątkami. Czyli jeśli nie ma pozwolenia na daną broń, to na amunicję do niej również nie można go wymagać. Ile jeszcze razy mam to powtórzyć?

nie ignoruje, wskazuje jedynie ze wyjątek dotyczy broni a nie odnosi sie do amunicji do niej ( czy też jej istotnych elementów), czyli skoro ustawodawca oddzielnie wymienił bron i oddzielnie amunicje to znaczy ze traktował je oddzielnie, dlatego jak wyłączył konieczność wymagania pozwolenia na bron nie oznacza to ze z automatu dotyczy to amunicji do niej(to ty sobie tak rozszerzająco to zinterpretowałeś). A jak by nagle zniesiono pozwolenia na broń kolekcjonerską to też wg ciebie upoważniało by to do zakupu amunicji do niej?
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Awatar użytkownika
Królik
Moderator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 lutego 2006, 08:03

#41 Post autor: Królik » 31 lipca 2009, 22:28

marmot1 pisze:Królik, jako że nie spałem od dłuższego czasu (ze 2 dni) to odpisuje skrótowo i nie do wszystkiego się odnoszę bo walka z tobą to jak walka z wiatrakami.
Hehe, powiedział człowiek otwarty na argumenty, prawda?
Weź sobie przeczytaj co ludzie do Ciebie piszą...
to już twoja interpretacja, że jak nie ma pozwolenia na broń to i rozciąga się to na amunicję. Weź przykład broni kolekcjonerskiej - masz możliwość jej posiadania ale nie zezwala na zakup amunicji to pozwolenie.
Bzdura, zresztą pisana przez Ciebie po raz kolejny.
Ustawodawca określił jasno, w przypadku broni kolekcjonerskiej, że posiadanie pozwolenia na nią nie upoważnia do zakupu amunicji.
Po raz kolejny - pokaż mi przepis zabraniający sprzedaży CP bez zezwolenia. Ile jeszcze razy mam o to spytać?

Ile, marmot, razy mam jeszcze spytać też o to, czy nie jest łamaniem prawa sprzedaż amunicji do broni innej, niż wpisana w pozwoleniu, co?
Kiedy w końcu na to odpowiesz, a przestaniesz bić pianę i pisać bzdury?
Wiem, co nie znaczy, że chce mi się googlać za każdym razem. Z tej pisaniny i tak nic nie wyjdzie co by rozwiązało problem więc po prostu nie chce mi się energii marnować na szukanie - w skrócie olewam to czy coś mi udowodnisz czy nie, no nie ma to wpływu na nic poza twoim ego podbudowanym :P
Ależ ja to doskonale wiem, że olewasz wszystko, co się do Ciebie pisze.
Olewasz, bo uważasz się za jedynego sprawiedliwego i dobrze poinformowanego. Olewasz, bo okopałeś się na swoim stanowisku i uważasz, że masz monopol na prawdę objawioną, a jeżeli fakty świadczą inaczej, to tym gorzej dla nich.
Olewasz, bo nic innego Ci nie pozostaje, skoro kilka osób czarno na białym udowadnia Ci, że jesteś w błędzie.
I moje ego nie ma tu nic do rzeczy, a gdyby nawet, to nawet w 10% nie dorównuje Twojemu, przerośniętemu poczuciu własnej doskonałości.
Olewasz też bo nie masz co odpisać, a zastosowanie starego sposobu z wyciąganiem spraw z cudzej przeszłości skończy się dla Ciebie wywaleniem Cię z tego forum, bez żalu z mojej strony.
No to co Ci więcej pozostało, poza napisaniem "olewam"?

Powyższym potwierdziłeś jeszcze jedno - nawet jak Ci się coś udowodni to i tak to olejesz, bo cośtam. Gratulacje za podejście.
I Ty piszesz coś o walce z wiatrakami, tak? No to mnie ubawiłeś.
materiał miotający w postaci prochu strzelniczego - chyba CP czy kordyt się w to załapie? czy wg ciebie dotyczy to tylko prochu nitro?
Czytaj ustawę jako całość i postaraj się ją zrozumieć.
Zacytowałem fragment o tym, czym jest w jej rozumieniu amunicja scalona? Podasz przykłady tej amunicji elaborowanej porchem czarnym?
A nie, czekaj, nie podasz, bo "olewasz".
nie ignoruje, wskazuje jedynie ze wyjątek dotyczy broni a nie odnosi sie do amunicji do niej ( czy też jej istotnych elementów), czyli skoro ustawodawca oddzielnie wymienił bron i oddzielnie amunicje to znaczy ze traktował je oddzielnie, dlatego jak wyłączył konieczność wymagania pozwolenia na bron nie oznacza to ze z automatu dotyczy to amunicji do niej(to ty sobie tak rozszerzająco to zinterpretowałeś).
Gdzie ustawodawca oddzielnie wymienił broń CP i amunicję do niej?
Marmot, jak chcesz sprzedawać amunicję na nieistniejące pozwolenia, co?
Marmot, wytłumacz mi jak to możliwe, że mogę legalnie posiadać coś, czego nie mogę legalnie kupić.
Marmot, wytłumacz mi dlaczego za posiadanie amunicji scalonej bez zezwolenia podpadam pod paragrafy, a CP mogę legalnie pisadać i jeszcze strzelać z jego użyciem.
No weź mi to w końcu napisz, dlaczego tak jest, że spenalizowane jest posiadanie amunicji scalonej, na której zakup trzeba mieć pozwolenia, a nie ma kar za CP, na którego - Twoim zdaniem - zakup trzeba mieć pozwolenia, a na posiadanie już nie.
Dasz radę, czy cały czas będziesz unikał niewygodnych pytań?
A jak by nagle zniesiono pozwolenia na broń kolekcjonerską to też wg ciebie upoważniało by to do zakupu amunicji do niej?
A jakby nagle tu przedszkole było?
Marmot, nie bredź - w przypadku broni kolekcjonerskiej jasno jest określone czego nie może robić jej posiadacz, o czym wesolutko sobie zapominasz.

PS. Idź spać, marmot, i nie sil się na odpowiedź, bo przecież to i tak nic nie zmieni, a tylko podbudowuje mi ego. Szkoda klawiatury.

PS2. Wiesz co to są zaimki osobowe, czy mam to wyjaśnić?
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2009, 22:47 przez Królik, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Królik
Moderator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 lutego 2006, 08:03

#42 Post autor: Królik » 31 lipca 2009, 22:43

Razorblade1967 pisze:
Królik pisze:Jakim prawem komuś, kto ma karabinek .22LR sprzedawany jest CP, skoro to - Twoim zdaniem - reglamentowana amunicja?
Np. takim, że posiadacz broni w tym kalibrze może sobie sobie elaborować naboje czarnym prochem i żaden przepis mu tego nie zabrania.
Ta, jasne, już widzę posiadacza karabinka .22LR jak elaboruje samodzielnie amunicję. Do tego czarnym prochem. Nie rozśmieszaj mnie.
Domagasz się cytatu, zabraniającego sprzedaży CP, to ja odwrócę kota ogonem i zapytam - jaki przepis wg. Ciebie zabrania elaborowania współczesnej amunicji czarnym prochem?
Odwracanie zupełnie bez sensu, bo nie mówimy o tym czym się co elaboruje, ale o tym dlaczego Kowalski z repliką Colta Navy nie może kupić CP aby sobie postrzelać (ale mieć i strzelać może), a Malinowski, który ma karabinek .22LR albo Radom Sporta .223 może kupić CP, bo przecież nikt nie zabrania mu elaborowania amunicji CP.
Tak gwoli ścisłości - łuski i pociski (o ile nie są wypełnione materiałami wybuchowymi ... itd. Art.3) nie są istotną części amunicji. Co do nazewnictwa, to po prostu jak już się dyskutuje o ustawie i przepisach to warto po prostu używać precyzyjnego nazewnictwa rodem z aktów prawnych aby unikać nieporozumień. A więc proch nie jest amunicją, a istotną jej częścią.
Ustawa to określa? Bo ja doczytałem się tylko określenia prochu strzelniczego jako istotnego elementu amunicji scalonej. A to jest różnica. Zasadnicza.
Królik - nie wiem czemu reagujesz na wszystko tak nerwowo
Bo jest tutaj jeden taki, co to uważa, że ma patent na nieomylność. I nie myślę o Tobie.
Co z tego, że masz rację, że CP w świetle przepisów powinien być sprzedawany posiadaczom broni CP bez żadnych zezwoleń (zgadzam się z Tobą - nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej) - jak tak nie jest i sprzedający sprzedają go tylko osobom z zezwoleniami na broń sportową i myśliwską.
Prawem kaduka, zresztą, bo jak tak, to posiadaczom pozwolenia na broń do obrony osobistej też powinno się go sprzedawać.
Jest to problem, który należy rozwiązać - tylko, że wszystkie strony mają swoje racje (Policja też) i najlepszą drogą do rozwiązania problemu byłby sensowny kompromis.
Jakie są te racje Policji? Jakoś nic mi do głowy nie przychodzi poza tym, że chcą kontrolować część rynku broni, nad którym kontrola wymyka im się z rąk.
Dokładnie jest to pewien krok do rozwiązania pewnego problemu - czyli stwierdzenia w jakim celu się CP sprzedaje. Prochu nie ma w obrocie m.in. dlatego, że powstaje problem: w jaki sposób stwierdzić, że sprzedaje się go posiadaczowi broni czy nie. Coś takiego właśnie pozwala na stosowanie zabiegów uniemożliwiających sprzedaż, a tak byłoby jasne - sprzedaje się komponent amunicji legalnemu posiadaczowi broni i po kłopocie.
A kto inny może chcieć kupić CP?
Umówmy się, że zmieszanie w odpowiednich proporcjach węgla drzewnego, siarki i saletry nie jest wyzwaniem ponad miarę nawet dla ucznia szkoły podstawowej. Strzelcy CP muszą go kupować, bo ma odpowiednie parametry, jak choćby higroskopijność czy rozmiar i kształt ziaren. Gość, co będzie chciał zrobić sobie wybuchową zabawkę po prostu zrobi CP w domu, a nie będzie łaził do sklepu z bronią aby go kupować.
A czego w rejestracji można się obawiać? - zobacz jak funkcjonuje rejestracja pneumatyków (nawet opłata jest ustalona przez czynniki niezależne od Policji).
Ile tych pneumatyków się rejestruje w stosunku do ogólnej liczby broni pneumatycznej?
W przypadku wiatrówki masz wybór - możesz kupić taką do 17J bez rejestracji, a możesz kupić powyżej i rejestrować. W przypadku CP takiego rozgraniczenia nie będzie i rejestrować będziesz musiał wszystko. No a poza tym, to przy strzelaniu CP jest huk, dym i błysk, jak z broni na nabój scalony,a to może dać paru mądrym podstawę do kombinowania jak tu życie ludziom utrudnić.
Widzisz, po ostatnich popisach z bronią szczególnie niebezpieczną, bo podobną do czegoś tam, to jakoś nie widzę tendencji do ułatwiania ludziom życia...
Jak dla mnie rejestracja broni CP i określenie, że proch czarny można sprzedawać posiadaczom takiej broni po okazaniu karty rejestracyjnej (i odpowiednie odnotowanie tego tak jak sprzedaż amunicji do innej broni) całkowicie rozwiązałoby problem, jednocześnie pozwalając na kontrolowanie obrotu bądź, o bądź niebezpiecznego materiału
... który to materiał, o ile nie chcesz stosować go do strzelania z broni odprzodowej, możesz sobie śmiało zmajstrować w domu, kupując składniki w dwóch sklepach.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

#43 Post autor: Razorblade1967 » 1 sierpnia 2009, 00:25

Królik pisze:Ta, jasne, już widzę posiadacza karabinka .22LR jak elaboruje samodzielnie amunicję. Do tego czarnym prochem. Nie rozśmieszaj mnie.
Pewnie, że to nie ma wielkiego sensu (choć nie wiem może i gdzieś, ktoś to robi) - w każdym razie dałem Tobie wcześniej przykład, że elaboracja współczesnej amunicji prochem czarnym istnieje praktycznie, przynajmniej w jednej dyscyplinie strzeleckiej uprawianej na świecie (a i u nas zdobywającej jakąś tam popularność) i dotyczy karabinków powtarzalnych (lever-action), rewolwerów SA i strzelb (zwykle dubeltówki, ale i inne się trafiają). Czyli nie można generalizować, że CP się nie stosuje we współczesnej broni sportowej.
Królik pisze:Widzisz, po ostatnich popisach z bronią szczególnie niebezpieczną, bo podobną do czegoś tam, to jakoś nie widzę tendencji do ułatwiania ludziom życia...
Tutaj akurat widzę najbardziej ogrom ignorancji, bo zapakowanie do tego samego wora odmiany wojskowego "karabinka szturmowego" dostosowanego do prowadzenia tylko ognia pojedynczego oraz myśliwskich sztucerów samopowtarzalnych tylko dlatego, że ich mechanizmy wywodzą się z broni wojskowej jest delikatnie mówiąc żałosne.

Lepiej, niech nie określają do jakiej broni współczesnej można elaborować amunicję za pomocą CP - bo aż strach się bać co z tego przy ich "ogromnej" wiedzy na temat broni wyniknie. :lol:

Dlatego potrzebne jest jasne i czytelne prawo - które określi pewne rzeczy jasno i precyzyjne, bez możliwości dowolnych interpretacji (i manipulacji). Mam tutaj też na na myśli kwestie nabywania prochu CP do broni odprzodowej, ale nie tylko. A rejestracja w niczym by mi nie przeszkadzała.

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 9673
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

#44 Post autor: waliza » 1 sierpnia 2009, 02:59

To moze spójrzmy na CP z innej strony. Jest to amunicja do broni na która nie trzeba miec pozwolen. Proch czarny mozna kupic . Mozna kupic w petardach(troche naciagane bo sa to rozne mieszanki ale niektore maja czysty CP), moge kupic silniczki rakietowe z CP. Bez zezwolen. Ba, moge nawet rakiety puszczac!! Niezle ,bron rakietowa bez zezwolen. :wink: .Nie moge natomiast kupic prochu do strzelania z broni bez zezwolenia? Sklep z bronia zeby sprzedawac CP musi spelniac warunki, cuda na kiju, budowac bunkry itp natomiast hipermarket ma tego tony i tylko musi miec kwit od strazakow to samo sklep modelarski. Przepisy durne i niescisle, to jedno a zła wola policji i chec uwalenia bo sie nie podoba to drugie.
nie chcę mieć racji, szukam prawdy/ Baikal 27/ Weatherby PA08/ Hatsan Escort Magnum.

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

#45 Post autor: variag » 1 sierpnia 2009, 11:13

marmot1 pisze:
I znowu radośnie sobie ignorujesz artykuł mówiący o tym, ze broń i amunicję nabywa się i posiada na podstawie odpowiedniego zezwolenia z wymienionymi wyjątkami. Czyli jeśli nie ma pozwolenia na daną broń, to na amunicję do niej również nie można go wymagać. Ile jeszcze razy mam to powtórzyć?
to już twoja interpretacja, że jak nie ma pozwolenia na broń to i rozciąga się to na amunicję. Weź przykład broni kolekcjonerskiej - masz możliwość jej posiadania ale nie zezwala na zakup amunicji to pozwolenie.
Tu jest wszystko jasne, ograniczenia wniósł sam ustawodawca (art.10.4 UoBiA).

Weź przykład broni alarmowej do 6 mm, ani broń ani amunicja do niej nie wymaga pozwolenia.
Więc i amunicja do CP (bez pozwolenia) nie wymaga pozwolenia.
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

ODPOWIEDZ