Strona 1 z 2

zamek skałkowy

: 30 czerwca 2010, 22:39
autor: jurinex
witam !

Zamierzam zbudować muszkiet z zamkiem skałkowym lecz nie posiadam dostatecznej ilości informacji . Czy taki zamek da sie wykonać " homemade " ? gdy nie posiada się dużej ilośći wolnego czasy i porfesjonalnego sprzętu ?

Re: zamek skałkowy

: 30 czerwca 2010, 23:33
autor: dexter 1990
bez sprzętu się da. Bez wolnego czasu i wiedzy- niestety nie. Najlepszy dowód ze się da- jakoś je tam 300 lat temu strugali bez frezarek, tokarek CNC i automatów skrawających...

Re: zamek skałkowy

: 1 lipca 2010, 00:14
autor: waliza
Dokladnie jak przedmowca napisal. Bez cud sprzetu sie da. Duzo czasu? Zalezy. Jaki zamek-niderlandzki, francuski itp.
Zeby sie trzymac epokowej technologii to wyjsc trzeba by z kucia elementow. Mozna to pominac- blach, ksztaltownikow teraz dostatek. Sprezyn sie nie przeskoczy-jesli nawet nie bedziesz musial kuc bo dorwiesz odpowiednia, surową stal to zahartowac trzeba. To samo tyczy sie krzesiwa. Majac troche wprawy w obrobce recznej mozna cos wymlodzic w max 150-200 godzin majac imadlo, wiertarke, szlifierke , pilniki i piłe do metalu.

Re: zamek skałkowy

: 1 lipca 2010, 00:19
autor: klaver
Ale mieli piece w których mogli rozgrzewać stal do wysokich temperatur, a mało kto ma coś takiego w domu. I sporo elementów właśnie chyba kuli.

Wspominam o tym, bo coś mi się zdaje, że ta powierzchnia o którą uderza skałka (krzesiwo) musi być bardzo twarda (hartowana, nawęglana) inaczej nie będzie dobrze krzesać iskier.

Re: zamek skałkowy

: 1 lipca 2010, 00:59
autor: dexter 1990
To prawda oczywiście ale pytanie brzmiało czy się da. Da się. Z resztą, żeliwny "grill" (taki odlewany) zasilany węglem drzewnym plus nadmuch z odkurzacza- cudo o jakim 300 lat temu mogli śnić.

Re: zamek skałkowy

: 1 lipca 2010, 01:49
autor: waliza
Do kucia wystarczy wiadro, wegiel do grilla i nadmuch. Dokladnie- o elektrycznym nawiewie mogli marzyc. Miechy tez sie pojawily pozniej, duzo mozna osiagnac machajac nawet kawalkiem kartonu. Do temperatury kucia czyli 850-900 stopni taki maly kawalke stali latwo rozgrzac wbrew pozorom. W necie pelno filmikow czy rysunkow.

Re: zamek skałkowy

: 1 lipca 2010, 22:59
autor: jurinex
dzięki za pomoc !

A może ktoś z Was posiada rysunki lub informacje dot. zamka skałkowego ? (np. wymiary itp.)
No i jeszcze oglądałem foty zamków skałkowych ale niewiem co to za sprężyna .. była strzałka podpisana sprężyna skierowana na jakiś kawałek metalu ..

Z góry wielkie THX !

Re: zamek skałkowy

: 5 lipca 2010, 09:21
autor: Madrian
waliza pisze:Do kucia wystarczy wiadro, wegiel do grilla i nadmuch. Dokladnie- o elektrycznym nawiewie mogli marzyc. Miechy tez sie pojawily pozniej, duzo mozna osiagnac machajac nawet kawalkiem kartonu. Do temperatury kucia czyli 850-900 stopni taki maly kawalke stali latwo rozgrzac wbrew pozorom. W necie pelno filmikow czy rysunkow.
Nie przesadzaj. Miechy znali już w starożytności. Nie dam głowy, czy nie pojawiły się jeszcze w epoce brązu, ale przy dymarkach już były wykorzystywane na 100%. Bez tego nie dało się wytworzyć temperatury zdolnej do stopienia żelaza.
W epoce zamków skałkowych, technologia wcale nie była tak zacofana, jak się wydaje.
Znano większość narzędzi ręcznych jak nie wszystkie, istniało wiele odmian specjalistycznych narzędzi, które dziś są wyparte przez maszyny. Mieli tokarki i wiertarki, choć nie elektryczne, a zwykle ręczne lub wodne, a w końcówce epoki zamków skałkowych była już para. Nawet miechy kowalskie stosowano już z nadmuchem ciągłym (zwykle podwójne, naprzemienne lub korbowe). Nie było to nic nowego - tę samą technikę stosowano do napędu organów kościelnych, a tam stałe ciśnienie powietrza było bardzo ważne.
Mechanika była całkiem nieźle rozwinięta i pamiętaj, że pierwszymi rusznikarzami byli zegarmistrze. A co by nie mówić, technologia potrzebna do wyrobu zegara jest o kilka klas wyżej niż ta potrzebna do wyrobu stosunkowo prostej skałki. A zamki kołowe były jeszcze wcześniejsze, ich konstrukcja jeszcze bardziej skomplikowana. Skałka wygrała z innymi rodzajami zamków właśnie dlatego że była niesamowicie prosta w konstrukcji jak na ówczesne (i dzisiejsze) warunki.

Zastanów się jak np. za 300 lat jakiś miłośnik staroci będzie się zastanawiał jak nasz dziadek zdołał zrobić zamek 4-ro taktowy i to bez użycia robotów konstrukcyjnych i projektów komputerowych. :twisted: Ciekawe czy stosowali już wtedy druk 3D w nanokryzstałach... :lol:

Re: zamek skałkowy

: 7 lipca 2010, 18:58
autor: marmot1
Tak tytułem offtopu, mój dziadek miał w kuźni miech wykonany z przekładni i blach z rozbitego w Wielkopolsce B-17 :-) przekładnia przy lekkim kręceniu dawała niezły ciąg, niestety jak byłem ostatnio zniknęła bo ktoś wpadł na pomysł, że można założyć silnik i poszła na złom razem z oryginalnymi blachami poszycia :-(

Re: zamek skałkowy

: 7 lipca 2010, 20:28
autor: Phouty
A próbowałeś zakupić plany, czy też rysunki wykonawcze? Jest tego masa w sieci.
Nawet w EU. Nie trzeba kupować w USA. Pierwszy na jaki wpadłem, a na pewno jest tego więcej.
http://www.dalbyknives.co.uk/gundrawings.html

Poza tym, ceny pewnych replik są bardzo niskie, chociaż zastanawiam się, czy to nie jest tylko niedziałający filmowy prop.
http://www.moviereplicasdirect.com/18th ... repli.html

Re: zamek skałkowy

: 7 lipca 2010, 21:36
autor: waliza
TO denix :D . Bardzo przyzwoity zamek skalkowy mozna kupic za 400 zeta.

Re: zamek skałkowy

: 4 sierpnia 2010, 12:23
autor: G. Kappen
waliza pisze:Miechy tez sie pojawily pozniej, duzo mozna osiagnac machajac nawet kawalkiem kartonu. Do temperatury kucia czyli 850-900 stopni taki maly kawalke stali latwo rozgrzac wbrew pozorom. W necie pelno filmikow czy rysunkow.
W zwykłym grillu bez sztucznego nawiewu, wachlowania itp. z palcem w tyłku osiągasz temperatury rzędu 950° C. Bez filmików z internetu ;-)

Re: zamek skałkowy

: 7 sierpnia 2010, 11:26
autor: Madrian
A za 5zł kupisz wiatraczek do Grilla... :wink:

Re: zamek skałkowy

: 7 sierpnia 2010, 14:54
autor: waliza
Wystarczy babie rąbnąć suszarke do wlosow. Łazi po domu z tą wichurą i halasuje to niech sie ten sprzet w koncu na cos przyda. Duzo lepszy efekt daje nadmuch z boku lub z dolu na wegiel a nie od gory.

Re: zamek skałkowy

: 7 sierpnia 2010, 15:05
autor: dexter 1990
"A idź mie z tą wichurą" :D

Najlepszy jest moim zdaniem od boku. Od dołu też jest w miarę OK natomiast od góry działa wyraźnie słabiej.