Kilka pytań początkującego

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
ko5ma
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2012, 23:20

Kilka pytań początkującego

#1 Post autor: ko5ma » 13 stycznia 2012, 14:12

Witam wszystkich,

Regularnie przeglądam forum już od ładnych paru lat, od jeszcze dłuższego czasu interesuję się strzelectwem i bronią palną. Nie mając niestety czasu na poważniejsze podejście do sprawy, udział w zawodach itd, do tej pory ograniczałem się do w miarę regularnych wizyt na strzelnicach oraz zabawy ersatzem, jakim jest gazowy airsoft (czy może raczej "chairsoft", biorąc pod uwagę częstotliwość moich udziałów w strzelankach). Od dawna miałem jednak ochotę na coś więcej, postanowiłem zatem spróbować swoich sił z czarnym prochem – jako kompletny laik w tym temacie mam jednak kilka pytań, o odpowiedź na które chciałbym Was prosić.

Rejestracja – wiem, że aby być uprawnionym do zakupu prochu należy broń zarejestrować na Policji i uzyskać EKB. We fragmencie ustawy nt rejestracji znajduje się zapis o WPA właściwym dla „miejsca zamieszkania”. Czy chodzi tutaj o faktyczne miejsce zamieszkania, czy jednak o miejsce zameldowania? Pytam, bo w moim przypadku sytuacja jest dość skomplikowana – jestem zameldowany w Tarnowie, mieszkam od czasu studiów w Krakowie, a aktualnie przebywam służbowo w Warszawie, gdzie również mam wynajęte mieszkanie. Czy mogę zatem dokonać rejestracji w dowolnym z tych miejsc, czy też muszę wybrać się do Tarnowa?

Przechowywanie – jak rozumiem, wszystkie zapisy ustawy dotyczące przechowywania broni (zamki z atestami, szafy pancerne itd.) odnoszą się jedynie do broni dostępnej na pozwolenie, jako, że nie ma osób nieuprawnionych do posiadania replik broni cp. Czy jest to prawidłowa interpretacja? Pomijam tu kwestie zdroworozsądkowe.

Wstępne szkolenie – czy możecie polecić jakąś strzelnicę w Warszawie lub ew. w Krakowie, na której mógłbym skorzystać z instruktażu „pierwszego kontaktu” z bronią cp? Wiem o ZKS na Bielanach, ale słyszałem, że bez własnej broni może być to utrudnione. Wolałbym przejść coś takiego przed dokonaniem zakupu. Czy na Pasterniku jest dostępna obiektowa broń cp i jakiś instruktor z tej dziedziny?

Pierwsza broń – po w miarę dokładnym przejrzeniu ofert zarówno broni długiej, jak i krótkiej, mój pierwszy wybór padł na rewolwer Remington 1858 New Army, produkcji Uberti, w wersji ze stali nierdzewnej. Jak wygląda sprawa celności takiej broni, pomijając umiejętności strzelca, na standardowym dystansie 25m? Czy po ew. zakupie dodatkowego bębna będę musiał w jakiś sposób go dostosowywać do danej broni, czy są one całkowicie zamiennymi elementami? Wreszcie, jestem też otwarty na sugestie – czy powninenem spojrzeć na jakieś inne modele, w podobnym przedziale cenowym?

Pozdrawiam i z góry dzięki za ew. odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Kilka pytań początkującego

#2 Post autor: Razorblade1967 » 13 stycznia 2012, 15:29

ko5ma pisze:Rejestracja – wiem, że aby być uprawnionym do zakupu prochu należy broń zarejestrować na Policji i uzyskać EKB. We fragmencie ustawy nt rejestracji znajduje się zapis o WPA właściwym dla „miejsca zamieszkania”. Czy chodzi tutaj o faktyczne miejsce zamieszkania, czy jednak o miejsce zameldowania? Pytam, bo w moim przypadku sytuacja jest dość skomplikowana – jestem zameldowany w Tarnowie, mieszkam od czasu studiów w Krakowie, a aktualnie przebywam służbowo w Warszawie, gdzie również mam wynajęte mieszkanie. Czy mogę zatem dokonać rejestracji w dowolnym z tych miejsc, czy też muszę wybrać się do Tarnowa?
W tym przypadku obowiązuje (jak mi się wydaje) zasada, że jest WPA KWP właściwe dla miejsca zamieszkania w znaczeniu jednak, że zameldowania. Przy czym wyrobienie EKB nie jest tożsame z "rejestracją broni" - bo to zupełnie inna bajka i nie dotyczy replik broni rozdzielnego ładowania sprzed 1885.
Ustawa o broni i amunicji pisze: Art. 11.
Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
[...]
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;
[...]
Art. 13.

1. Nabywca broni jest obowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt 1, 4, 5, 7, 8, 10 i 11.
Możesz spróbować załatwić to pocztą. I tak te sprawy ludzie załatwiali.
ko5ma pisze:Przechowywanie – jak rozumiem, wszystkie zapisy ustawy dotyczące przechowywania broni (zamki z atestami, szafy pancerne itd.) odnoszą się jedynie do broni dostępnej na pozwolenie, jako, że nie ma osób nieuprawnionych do posiadania replik broni cp. Czy jest to prawidłowa interpretacja? Pomijam tu kwestie zdroworozsądkowe.
Przechowywanie broni reguluje Rozporządzenie MSWiA w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, które w paragrafie 1 stwierdza, że rozporządzenie określa szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji przez podmioty posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia na broń...

A więc nie istnieją żadne zapisy mówiące o tym w jaki sposób należy przechowywać broń, na która pozwolenie nie jest wymagane.
ko5ma pisze:Pierwsza broń – po w miarę dokładnym przejrzeniu ofert zarówno broni długiej, jak i krótkiej, mój pierwszy wybór padł na rewolwer Remington 1858 New Army, produkcji Uberti, w wersji ze stali nierdzewnej. Jak wygląda sprawa celności takiej broni, pomijając umiejętności strzelca, na standardowym dystansie 25m? Czy po ew. zakupie dodatkowego bębna będę musiał w jakiś sposób go dostosowywać do danej broni, czy są one całkowicie zamiennymi elementami? Wreszcie, jestem też otwarty na sugestie – czy powninenem spojrzeć na jakieś inne modele, w podobnym przedziale cenowym?
Akurat nie posiadam Remingtona 1858, choć strzelałem z niego nie raz i znam paru jego posiadaczy - ogólnie jak każda broń ma swoje wady i zalety. Mnie akurat w ręku leży średnio - ale to kwestia odczuć subiektywnych. Raczej jestem zwolennikiem czy może raczej miłośnikiem rewolwerów systemu Colt. Co do Remingtona to z praktyki głównym felerem w produkcji Uberti tego typu jest to, że potrafią (nie wiem na ile to kwestia partii, na ile ogólna - ale spotkałem takie przypadki) wstawić "krzywkę" łączącą stempel do wciskania kul z dźwignią z jakiegoś "szajsmetalu" i to potrafi się wygiąć. Kolega sobie to wymienił na cześć dorobioną z normalnej stali i nie ma już problemu (inny kupił sobie osobne urządzenie do ładowania bębnów). Ale wiele chyba zależy "jak trafisz". Taki problem nie występuje w znanych mi rewolwerach systemu Colt, ani w R&S.

Celności rewolweru (jak zresztą żadnej broni krótkiej) nie da się określić w oderwaniu od umiejętności strzelca - no chyba, że ktoś przeprowadzał próby z jakiegoś "imadła" - nie znam takich testów "konstrukcyjnej celności".

Co do celności subiektywnej to wszystko zależy oczywiście od założonych warunków czyli w sumie tempa strzelania - tutaj robiłem kiedyś test na 25m do tarczy 23p z Colta Walkera, Dragoona i Navy przy założeniu wystrzelenia bębna w 20 sekund, czyli strzelanie ani nadmiernie powolne, ani specjalnie szybkie - wychodzi nieco ponad 3 sekundy na strzał. Ogólnie wyniki w zakresie 58-60pkt. (średnica "10" to 9,5cm, a kolejne pierścienie po 5cm). Te 58-59 pkt. to w zasadzie taka moja przeciętna w tym tempie strzelania do takiej tarczy. Z Remingtona kolegi mam podobne efekty, podobnie z R&S. Ale da się strzelać oczywiście precyzyjniej - zależy kto się w jakie strzelanie bawi (ja akurat nie przepadam za powolnym, precyzyjnym strzelaniem, a więc strzelanie do sylwetek i jakieś sensowne tempo) i jakie ma umiejętności. Da się spokojnie wycisnąć z tych rewolwerów więcej - moje umiejętności w zakresie takiej broni są raczej przeciętne.

ObrazekObrazekObrazek

Osobiście rozważył bym zakup rewolweru Roger & Spencer - jeśli nastawiasz się na taki z zamkniętym szkieletem. W sumie szczytowa forma rewolweru kapiszonowego, dobrze ukształtowany bęben i gniazda kominków znacznie przyspieszają strzelanie, bo łatwo założyć kapiszony nawet osobom o grubych palcach. Też można mieć dodatkowy bęben, a jego wymiana w moim odczuciu jest wygodniejsza i szybsza (pomimo konieczności wyjęcia całej osi wraz z dźwignią do ładowania kul) niż w Remingtonie dzięki innemu ukształtowaniu szkieletu i samego bębna. W ręku też mi leży lepiej od Remingtona, ale to już bardzo subiektywne. Podobnie jak przyrządy celownicze - odbieram je lepiej przy szybszym strzelaniu niż te z Remingtona.

PS. Co do strzelnic i próby to niczego nie polecę bo ja się obracam Bydgoszcz-Toruń, czyli nie ten rejon Polski. Ale jakbyś się wybierał w te okolice to daj znać - coś wykombinujemy (szczególnie, że na jednej ze strzelnic "kierownikuję", to nie będzie nijakiej przeszkody aby postrzelać z jakiegoś rewolweru, tyle że ja nastawiony jestem na Colty, ale koledzy coś tam innego też znajdą).
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2012, 15:44 przez Razorblade1967, łącznie zmieniany 1 raz.

ko5ma
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2012, 23:20

Re: Kilka pytań początkującego

#3 Post autor: ko5ma » 13 stycznia 2012, 15:42

Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Co do "rejestracji" - miałem na myśli właśnie wyrobienie EKB, jako dokumentu niezbędnego (podobno) do zakupu prochu; spróbuję drogą pocztową.

Przy okazji - jak to wygląda przy rejestracji broni deko? Czy droga pocztowa również jest w takiej sytuacji akceptowana? Co decyduje wtedy o spełnieniu (bądź nie) warunku "5 dni", data stempla?

EDIT:
Roger & Spencer rzeczywiście wygląda bardzo interesująco. Jakieś uwagi odnośnie jakości replik Euroarms? (Pedersoli niestety wykracza nieco poza budżet)
Dzięki też za zaproszenie na strzelnicę - co prawda w tamtych rejonach bywam sporadycznie, ale kto wie...

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Kilka pytań początkującego

#4 Post autor: dexter 1990 » 13 stycznia 2012, 16:24

W Krakowie to polecam załapac się na strzelnicę kiedy wybiera się tam ktoś np z forum. Towarzystwo jest otwarte i zawsze da popróbować z tego czy tamtego.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Kilka pytań początkującego

#5 Post autor: Razorblade1967 » 13 stycznia 2012, 16:25

Tutaj nie pomogę - "popsuta" :wink: broń nie leży w moim kręgu zainteresowań, może któryś z forumowych kolegów Ci odpowie?

Dorzucę za to parę fotek wspomnianego rewolweru Roger & Spencer, do zastanowienia się ...

Obrazek Obrazek Obrazek

Na ostatnim widać różnicę w ukształtowaniu bębna z gniazdami kominków.

rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: Kilka pytań początkującego

#6 Post autor: rumcajs1984 » 13 stycznia 2012, 22:14

A miał ktoś może Remington pocket? Bardzo fajny ten rewolwerek. Jestem ciekaw jak sprawuje się w porównaniu z kieszonkowymi rewolwerami Colta. Muszę sobie sprawić takie coś.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Kilka pytań początkującego

#7 Post autor: Razorblade1967 » 13 stycznia 2012, 22:34

ko5ma pisze:Roger & Spencer rzeczywiście wygląda bardzo interesująco. Jakieś uwagi odnośnie jakości replik Euroarms? (Pedersoli niestety wykracza nieco poza budżet)
Testowałem taki rewolwer i zasięgałem opinii użytkowników podczas pisania jednego artykułu dla BiA - nie zgłaszali problemów w trakcie użytkowania, chyba dość solidne. W każdym razie jak sobie w końcu taki tez sprawię, ale dopiero gdy sobie uzupełnię stan posiadania Coltów (na razie mam tylko Walker, Dragoona, Navy i Pocket), bo miałem przerwę w zakupach rewolwerów spowodowaną okazyjnym zakupem paru sztuk broni na "scalaki" (ale szkoda było zmarnować okazję - skoro się znienacka pojawiła). Czyli jestem "daleko w lesie" - najpierw przynajmniej Army, a R$S dopiero po nim.

ko5ma
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2012, 23:20

Re: Kilka pytań początkującego

#8 Post autor: ko5ma » 18 stycznia 2012, 11:43

Rozmawiałem dziś z tarnowskim WPA KWP i dowiedziałem się, iż w Tarnowie i Nowym Sączu nie wydają EKB dla broni czarnoprochowej, bo ich zdaniem nie jest wymagana i stoi w sprzeczności z UoBiA, a na dodatek jest to dokument nieważny w Polsce. Cytowałem odpowiedni fragment ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu amunicją itd, ale stwierdzili jedynie, że jest sprzeczny z zapisami UoBiA na temat EKB. Skierowano mnie do WPA krakowskiego, gdzie z kolei usłyszałem, że po prostu powinienem złożyć do nich podanie... Tak też zrobię, niemniej jednak bałagan prawny u nas ma się dobrze. (nb - potwierdzili, że może być listownie)

Co do repliki - dzięki za sugestię! Przeczytałem kilka recenzji R&S Euroarmsa, obejrzałem szereg filmików i na taki model właśnie się zdecyduję.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Kilka pytań początkującego

#9 Post autor: Razorblade1967 » 18 stycznia 2012, 16:54

ko5ma pisze:Rozmawiałem dziś z tarnowskim WPA KWP i dowiedziałem się, iż w Tarnowie i Nowym Sączu nie wydają EKB dla broni czarnoprochowej, bo ich zdaniem nie jest wymagana i stoi w sprzeczności z UoBiA, a na dodatek jest to dokument nieważny w Polsce. Cytowałem odpowiedni fragment ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu amunicją itd, ale stwierdzili jedynie, że jest sprzeczny z zapisami UoBiA na temat EKB.
Dobre ... :lol: :lol: :lol: Ale chyba jakieś nieporozumienie, bo Tarnów nie ma chyba KWP, bo to tylko powiat. Czyli faktycznie właściwym jest KWP w Krakowie.
ko5ma pisze:Skierowano mnie do WPA krakowskiego, gdzie z kolei usłyszałem, że po prostu powinienem złożyć do nich podanie... Tak też zrobię, niemniej jednak bałagan prawny u nas ma się dobrze. (nb - potwierdzili, że może być listownie)
Czyli nie ma problemu ...

ko5ma
Posty: 4
Rejestracja: 8 stycznia 2012, 23:20

Re: Kilka pytań początkującego

#10 Post autor: ko5ma » 18 stycznia 2012, 23:25

Razorblade1967 pisze:Dobre ... :lol: :lol: :lol: Ale chyba jakieś nieporozumienie, bo Tarnów nie ma chyba KWP, bo to tylko powiat. Czyli faktycznie właściwym jest KWP w Krakowie.
Zgadza się, nie ma KWP, ale jest jedna z trzech siedzib WPA krakowskiego/małopolskiego KWP, gdzie jak najbardziej wydają pozwolenia, EKB itp. Być może jakieś resztki z czasów wojewódzkiej świetności :P.
Czyli nie ma problemu ...
Dokładnie, i to jest najważniejsze. Dodam, że obie osoby z którymi rozmawiałem były uprzejme i pomocne, tylko najwyraźniej wytyczne z góry były sprzeczne.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Kilka pytań początkującego

#11 Post autor: Razorblade1967 » 19 stycznia 2012, 00:09

ko5ma pisze:Zgadza się, nie ma KWP, ale jest jedna z trzech siedzib WPA krakowskiego/małopolskiego KWP, gdzie jak najbardziej wydają pozwolenia, EKB itp. Być może jakieś resztki z czasów wojewódzkiej świetności :P.
Pewnie tak, zresztą zapewne kwestia też odległości. W "moim" kujawsko-pomorskim takiej sytuacji nie ma bo powstało z dwóch dawnych województw, których dawne "stolice" są położone w odległości 50km od siebie. Tak więc sprawy firmy, w której pracuję w Toruniu, załatwiać muszę w WPA KWP w Bydgoszczy - co mnie akurat nie przeszkadza bo w Bydgoszczy mieszkam ... :lol:
ko5ma pisze:Dodam, że obie osoby z którymi rozmawiałem były uprzejme i pomocne, tylko najwyraźniej wytyczne z góry były sprzeczne.
Osobiście sądzę, że nie tyle sprzeczne co ich brak, skoro "główna" siedziba WPA KWP realizuje to prawidłowo - nikt im nie napisał jak to mają wykonywać, to sobie sami to zinterpretowali na zasadzie "im mniej pracy tym lepiej" ... :P

Ale najważniejsze, że w Krakowie Tobie to załatwią bez problemu - czyli w zasadzie "problem masz z głowy".

pedro74
Posty: 465
Rejestracja: 27 marca 2011, 23:20
Lokalizacja: Potsdam (Niemcy)

Re: Kilka pytań początkującego

#12 Post autor: pedro74 » 5 marca 2012, 00:55

Cześć ko5ma. Dodam swoje pięć groszy od siebie. Sam strzelam od prawie dwóch lat Z Remingtona 1858 od Uberti. Nigdy nie strzelałem z R&S, miałem okazję natomiast trzymać go w ręku jako że posiada go kolega klubowy. To, co mi się w nim nie podoba, to zbyt cienka muszka na którą skarży się również sam właściciel tegoż rewolweru. Poza tym, rewolwer jest solidnie wykonany. W przypadku tegoż kolegi, jego R&S jest Feinkwerkbrau, to niemiecka firma która robi bardzo dobrą jakościowo broń, lecz niestety jest ona jedną z najdroższych dostępnych na rynku. Co mi się podoba również w R&S, to wyprofilowanie okładzin drewnianych rękojeści, moim zdaniem dostosowane do dużej i małej dłoni. Mi się dobrze trzymało ten rewolwer w ręku, jednak jak wspomniałem, w mojej opinii dyskwalifikuje go zbyt cienka muszka... Jeżeli tobie to nie będzie przeszkadzało, to ok, jednak zbyt cienka muszka ma negatywny wpływ na celowanie i ogólny komfort celowania, co z czasem może dać się we znaki, choć nie musi, gdyż to zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Na plus trzeba jeszcze dodać w R&S budowę kominków, po oddaniu strzałów kapiszon rozwarstwia się i w zasadzie sam odpada, czego nie można powiedzieć o kominkach Uberti, czasami muszę używać malutkich wąskich kombinerek, by ściągnąć kapiszon z kominka, gdyż skurczybyk nie chce samodzielnie zejść... Nie wiem jak z Euroarmsem, nikt u mnie nie strzela z rewolwerów tej firmy, więc o jakości nie będę się wypowiadał...

Jak wspomniałem, sam strzelam z Uberti (mój jest czarny, nie wiem czemu, ale akurat rewolwer zawsze chciałem mieć czarny) i ogólnie mimo wad, jakie on posiada (ukształtowanie kominków, twardy opór języka spustowego - to akurat można zlecić rusznikarzowi by go zmniejszył lub samemu sobie zmniejszyć jak się trochę zna na tym, ja sam sobie zmniejszyłem. Chyba że nie przeszkadza to strzelającemu jak nie będzie brał udziału w zawodach, więc nie ma co sobie tym głowy zawracać i zostawić cyngiel tak jak go wypuściła fabryka), jestem z niego bardzo zadowolony. Jakość bardzo dobra, przez te prawie dwa lata strzelania i to strzelania intensywnego, bo po dwa, trzy razy w tygodniu co najmniej po kilkanaście strzałów i więcej przy każdym strzelaniu, zużycia nie widać i rewolwer wygląda jak nowy, pobojczyk nigdy się nie zgiął. Na temat celności mogę powiedzieć tylko to, że jest bardzo dobra, mistrzem strzelania nie jestem, lecz wyniki są naprawdę przyzwoite. Dziesiątki nie są rzadkością, śmiem nawet powiedzieć, iż w porównaniu ze współczesną bronią krótką wyniki tarczowe są co najmniej takie same lub lepsze... Zaletą w Uberti jest muszka, która jak dla mnie i dla moich kolegów klubowych jest o wiele lepsza jak w R&S, ale jak już wspomniałem, to jest kwestia indywidualnych upodobań.

Dziś strzelaliśmy w klubie na zawodach członków klubu i mój oraz innego kolegi Remington (za trochę ponad 250 euro za sztukę dwa lata temu) zrobił sporo lepszy rezultat na tarczy niż R&S wspomnianego kolegi od FW za coś około 1400 euro - choć czasami było też odwrotnie żeby być szczerym i nie chwalić tylko swojego... Czego to dowodzi? Ano tego, żeby przy zakupie broni i zresztą nie tylko broni brać pod uwagę wszystkie dostępne opcje i możliwości.

Jak wspomniałem, preferuję Remingtona, co nie znaczy, że odradzam ci zakup R&S. Wybór należy do Ciebie. Zapomniałem dodać, iż w Remingtonie od Uberti na minus w mojej opinii należy także dodać dosyć wąskie oraz śliskie (zbyt mocno polakierowane) uchwyty - rękojeści drewniane, co też w pewnym stopniu powoduje dyskomfort przy strzelaniu. By poprawnie strzelać, trzeba odpowiednio znaleźć dopasowanie ręki do uchwytu. Mimo, że strzelam już od jakiegoś czasu, to zdarza mi się jeszcze czasami szukać idealnie dobranej pozycji ręka - rękojeść aby celnie strzelać...
Poza tym, strzelam w rękawicy szczególnie latem, gdyż spocona dłoń w połączeniu z lakierem uchwytu powoduje, iż rewolwer się ześlizguje. Rękawica temu zapobiega. Niektórzy ten problem rozwiązują w Uberti za pomocą zeszlifowania rękojeści lekko cieniutkim papierem ściernym, podobno pomaga, lecz ja tego nie zrobiłem. W R&S problem ten raczej nie występuje. Raz, ze uchwyty są szersze przez co wygodniej się trzyma rewolwer, a dwa to to, że nie ma tam nałożone tyle lakieru co w Uberti, więc sprawa ześlizgiwania się broni odpada. Jednak powtarzam, to są moje odczucia, więc w opinii innej osoby może już tak nie być...

Częściowym potwierdzeniem moich powyższych uwag na plus Remingtona od Uberti może być jednak to, iż w opinii zawodowych tutejszych strzelców czarnoprochowych oraz brązowego medalisty mistrzostw Europy sprzed kilku lat w strzelaniu z rewolweru Mariette (repliki), notabene gość ten posiada i strzela między innymi Remingtonem od Uberti - Uberti jest marką znaną i cenioną wśród niektórych zawodowców w tego typu strzelaniu. Poza tym, wyniki na zawodach z tych rewolwerów też mówią same za siebie...

Podsumowując, jeśli jeszcze nie zakupiłeś rewolweru, na twoim miejscu zastanowił bym się nie tylko nad R&S, ale również i nad Uberti. Najlepiej, gdybyś miał okazję przed zakupem strzelić gdzieś sobie z każdego modelu, wtedy byś się przekonał, co lepiej ci pasuje. Pozdrawiam.
Strzelam z:
Diana 24, 4,5 mm (okazyjnie)
Walther CP 99, CO2, 4,5 mm (okazyjnie)
Flobert ME 38 Magnum, 6mm short (okazyjnie)
Artax Mortimer, 43
Uberti Remington 1858, 45
Uberti Cattelmann 1873 Stallion, 22 lr.
CZ 75B, 9mm
CZ 75B Kadett, 22 lr.
Będę strzelał z:
Uberti Cattelmann 1873, 45 Long Colt
Winchester 1866 lub 1873, 45 Long Colt

ODPOWIEDZ