Forum Broni Strzeleckiej

Forum miłośników wszelakiej broni strzeleckiej
Teraz jest 19 października 2017, 04:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Amunicja ppanc z rdzeniem uranowym
PostNapisane: 1 maja 2016, 08:23 

waliza napisał(a):
Chociaż sam nie wiem czy ten zysk tych 7 gramów z kawałkiem na cm sześć jest warty tego całego syfu.

Ja mysle ze duża wartoscia dodana jest ta zapalnosc uranu, pokaz mi pocisk p-panc z rdzeniem ktory wybija kinetycznie dziure w pancerzu, wpada do srodka i zaczyna sie palić mimo ze nie zawiera grama MW ?

PostNapisane: 1 maja 2016, 13:57 

Żelazo też idzie zmusić żeby podobnie się zachowywało - po szczegóły proszę się zgłaszać do Dekstera ;)

Ze względu na gwałtowny(mało powiedziane...) skok cen wolframu jakieś kilkadziesiąt lat wstecz, zubożony uran zyskał kilka ciekawych zastosowań, np. jako zastępczy balast w różnych pływadłach.

Mnie natomiast zastanawia następująca kwestia, a mianowicie kiedy kitajszczyki i inne hindusy na nowo odkryją pierwszowojenny ersatz w postaci stali uranowych(skądinąd o świetnych parametrach) i zaleją tym towarem rynek(ku zgubie tokarzy, frezerów i innych szlifierzy).
Okazyjne obrabianie brązu berylowego jest już wystarczająco "emocjonujące"(nawet pomijając kwestie stricte zdrowotne - bo wyjątkowo "premiożerny" w razie jakiejś wpadki :P), a jak jeszcze to miałoby wejść do repertuaru...

PostNapisane: 5 maja 2016, 11:05 

maziek napisał(a):
Natomiast moje pytanie było w kierunku, czy twardość ma znaczenie przy typowych prędkościach dla pocisków APFSDS, które dochodzą do 2 km/s.

Powiedziałbym z pewnym wahaniem, że tak. Uran z tego co wiem jest jednym z najtwardszych metali (choć ustępuje wolframowi pod tym względem). Jedną z pierwotnych przyczyn sięgnięcia niegdyś po wolframowe rdzenie pocisków ppanc. była skłonność rdzeni stalowych do kruszenia się o pancerz przy wysokich prędkościach uderzenia rzędu 900-1000 m/s.

Oprócz piroforyczności, o której ktoś tu już wspomniał, uran ma jeszcze jedną ciekawą zaletę. Podobno ze względu na odpowiednią budowę sieci krystalicznej uranowy rdzeń w trakcie przebijania przeszkody ściera się (traci masę) bardziej na bocznych ścianach dzioba niż na jego środku. W efekcie niejako ostrzy się on przez cały czas. Rdzeń wykonany ze stali czy wolframu traci masę na wierzchołku powierzchni czołowej i jak na początku miał kształt np. stożka, to w trakcie penetracji ulega stępieniu. Aczkolwiek czytałem gdzieś parę lat temu, że wiodące koncerny zajmujące się amunicją oferują obecnie wolframowe rdzenie mające również taką "samoostrzącą się" charakterystykę.

PostNapisane: 5 maja 2016, 20:43 

Czy uran piroforyczny jest czy nie jest- nie wiem. Żelazo piroforyczne- fajna zabawa na pokazy dla dzieciaków :D. Mnie bardziej zastanawia, czy rdzeń wykonany z czegokolwiek, przebijający stalowy pancerz przy prędkości ponad 1000m/s nie będzie się zachowywał jak piroforyczny? Przecież to przekształcenie ogromnych ilości energii kinetycznej w dużej mierze w ciepło.

PostNapisane: 5 maja 2016, 23:36 

dexter 1990 napisał(a):
Czy uran piroforyczny jest czy nie jest- nie wiem. Żelazo piroforyczne- fajna zabawa na pokazy dla dzieciaków :D. Mnie bardziej zastanawia, czy rdzeń wykonany z czegokolwiek, przebijający stalowy pancerz przy prędkości ponad 1000m/s nie będzie się zachowywał jak piroforyczny? Przecież to przekształcenie ogromnych ilości energii kinetycznej w dużej mierze w ciepło.

Jest i to jeszcze jak. Na youtube łatwo znaleźć filmy z testów amunicji z DU. Tu np. jakiś brytyjski z 1991 (armaty czołgowe):
https://www.youtube.com/watch?v=lMLp-W5lfwQ

A tu strzelają samoloty A-10: https://www.youtube.com/watch?v=nk1HU5WShpU około 0:32 widać trafienia.

Na pewno przy przebiciu pancerza przez dowolny przedmiot powstanie mnóstwo ciepła. Pewnie też z pancerza powstaną drobne cząstki żelaza, tak drobne że się będą paliły. A z uranowego rdzenia powstaną i drobne i grube cząstki i wszystkie się będą paliły i myślę że nawet cały pozostały rdzeń się przynajmniej chwilkę popali.

PostNapisane: 6 maja 2016, 04:33 

Speedy... dobrego linka wkleiłeś? Bo to z tym czołgiem od ok 30 sekundy to wygląda ale nie jak trafienia tylko pirotechnika do filmów (i to raczej z tych tanich...).

PostNapisane: 6 maja 2016, 05:42 

dexter 1990 napisał(a):
Speedy... dobrego linka wkleiłeś? Bo to z tym czołgiem od ok 30 sekundy to wygląda ale nie jak trafienia tylko pirotechnika do filmów (i to raczej z tych tanich...).

Może i złego :) sorry późna godzina :) ale uran mniej więcej taki efekt daje. Ten pierwszy film jest dobry w każdym razie.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1