mauser 98k

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 9664
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

mauser 98k

#1 Post autor: waliza » 24 kwietnia 2005, 20:18

no temat rzeka.Ja bym pragnął poruszyc ciekawostki.Jest pare szcegółow ktore sa wg mnie ciekawe.Mianowcie-zagiete rączki zamkowe.Niby sprawa prosta.Karabin ma rączke prostą,karabinek zagięta.Kiedyś tak myslalem :D .Zwiedzajac muzea zaczęło mi cos nie pasowac.Pomijając czeste przypadki "wiedzy" muzealnikow i robie roznych dziwnych składakow w gablotach,których sie naoglądalem niemalo i posmialem sie w cenie biletu.Zacząłem kopać w literaturze.Ale niestety nie wszystko sie wyjasnilo.Znalazlem tylko dane odnosnie polskich karabinkow.Rzeczywscie robiono u nas karabnki i z rączkami prostmi jak w kb i z zagietymi.Co ciekawe na fotach widac ze oba typy mają w łożu wyciecie na wysokosci rączki takie jak pierwotnie mialy karabinki z zagietymi rączkami dla latwiejszego zlapania.w polsce robiono dwa typy karabinków mausera-1898 i wz 29.Co ciekawe podają w literaturze ze kbk 1898 mial raczkę zagieta a wz 29 poczatkowo zagieta a ostatnie serie prosta.Natomiast na zdjeciach widze ze kbk 1898 tez wystepuje z dwoma rodzajami rączek.Kurde.Składak?Karabiny to nastepna zagadka.Równiez w muzeach i na fotach widac dlugie karabiny mausera z zamkami o zagietych rączkach i co najciekawsze w łozu brak jest wyciecia!!!!Sprawa dotyczy mauserow w "klasycznym kalibrze"7.92 produkcji niemieckiej albo polskiej.Ktos cos wie o tym?
Proponuje tez poruszyc fajny temat zwlaszca dla pasjonatow drugiej wojny i grup rekonstrukcyjnych-mianowicie roznice meidzy kbk mausera drugowojennymi i powojennymi.Wiadomo przeciez ze wehrmacht zdobycznych kbk nie wyrzucal na zlom.W uzbrojeniu byly napewno stare kbk 1898. nowe tzw 98k czyli typowe.Na pewno polskie wz 29, 1898 i napewno czeskie wz 24 mozna by tez poronwac jugoslowianskie powojenne modele.Karabinow dlugich tez uzywali co widac na fotach ale ilosci ich nie byly duze wiec mysle ze mozna temat pominac.Przygotowuje foty z roznicami poszczegolnych modeli i powklejam niedlugo oraz wypisze co wiem.Moze ktos ma tez cos w tym temacie to niech wali smialo bo sam jestem ciekaw szczegółów
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2005, 22:48 przez waliza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

#2 Post autor: marmot1 » 25 kwietnia 2005, 07:12

dopisz "K" po mazuzer 98 bo mi sie to skojarzylo z nowym sztucerem mausera a nie ze starym dobrym...

Obrazek

Wszystko polaki (sam sprawdzalem bicia)... :lol: kolekcja w USA.... :(
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

ODPOWIEDZ