Różnice w pistoletach CZ

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#151 Post autor: Old Cadet » 6 września 2011, 05:49

W układzie pistolet+amunicja+TY największe możliwości tkwią w Tobie.
Choć jeśli przy najlepszej amunicji mieścisz się w dziewiątce tarczy 20/50, czyli w średnicy 10 cm, to więcej trudno wymagać.
Zacznij strzelać dynamicznie, Twój pistolet jest przeznaczony raczej do takich strzelań, a nie do "robienia skupienia".

Losiek
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2010, 22:40

Re: Różnice w pistoletach CZ

#152 Post autor: Losiek » 6 września 2011, 20:08

Wiem że CZ 85 nie jest pistoletem typowo tarczowym, zresztą kupowałem go z myślą o pewnej "uniwersalności", między innymi także do strzelań dynamicznych (gdybym się kiedyś zdecydował na takie strzelania). Jako drugi (typowo tarczowy) planuję nabyć rewolwer (np. ZKR), ale to następny "króliczek" w kolejce. Wielkich szans na "zawalczenie" w konkurencjach dynamicznych nie mam (ze względu na wiek - 54) ale dla przyjemności na pewno. Tak więc pewno lepszej amunicji w tej grupie cenowej do CZ-ki nie znajdę. Dziękuję za pomoc i skrócenie moich "dróg poszukiwań". Pozostają treningi :)

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#153 Post autor: Old Cadet » 6 września 2011, 20:16

Nie przejmuj się wiekiem.
Nawet starsi osiągają bardzo dobre wyniki. Interesujące wydaje sie zwłaszcza IDPA, gdzie element atletyczny ma mniejsze znaczenie niż w IPSC.

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Różnice w pistoletach CZ

#154 Post autor: Skowron » 13 listopada 2011, 21:32

Old Cadet pisze: Jeśli odpowiada Ci rezygracja ze spustu DA/SA i przejście na wyłącznie SA, to również

http://czcustom.com/testproduct-132.aspx

pozdrawiam i służę ewentualnymi dalszymi radami.
Wymiana samego jezyka spowoduje zmianę pracy spustu z DA/SA na SAO czy potrzebne są do tego jakiś inne modyfikację? Czy taka zmiana wpływa w jakiś sposób ta kulturę pracy spustu? Na stronie CZ Custom podają że jest to również spust od CZ TS.

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#155 Post autor: Old Cadet » 14 listopada 2011, 15:03

Założenie tego spustu spowoduje, że mechanizm będzie wyłącznie pojedynczego działania. Zmniejszy się "przedni" i "tylny" ruch jałowy języka, reguluje się je śrubami zderzakowymi w języku.
Ale rewers i siła spustu zostaną bez zmian. By zmienić te paramerty trzeba zmienić kurek i sprężynę kurka - są też do kupienia przez cz custom.

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Różnice w pistoletach CZ

#156 Post autor: Skowron » 14 listopada 2011, 21:46

Dzięki za informacje. Jednak zdecydowałem się pozostać przy SA/DA. Poszedłem w trochę innym kierunku i wstawiłem spust od Combata. Było troche zabawy ze sprężynką od spustu ale się opłaciło. Jak dla mnie po regulacji różnica jest zauważalna. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy kołek mocujący spust nie wypadnie? Wbiłem go delikatnie i to wszystko.

asasello
Posty: 4387
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, 09:59
Kontakt:

Re: Różnice w pistoletach CZ

#157 Post autor: asasello » 14 listopada 2011, 22:48

Old Cadet pisze:Założenie tego spustu spowoduje, że mechanizm będzie wyłącznie pojedynczego działania. Zmniejszy się "przedni" i "tylny" ruch jałowy języka, reguluje się je śrubami zderzakowymi w języku.
Ale rewers i siła spustu zostaną bez zmian. By zmienić te paramerty trzeba zmienić kurek i sprężynę kurka - są też do kupienia przez cz custom.
Co to jest "przedni" i "tylny" ruch jałowy języka spustowego? Do oporu i "w oporze"?
Niechaj problemy naszych problemów będą naszymi radościami.

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#158 Post autor: Old Cadet » 14 listopada 2011, 23:02

asasello pisze: Co to jest "przedni" i "tylny" ruch jałowy języka spustowego? Do oporu i "w oporze"?
"Przedni" jałowy ruch języka to ten przed napotkaniem właściwego oporu.
"Tylny" jałowy ruch języka to ten po zwolnieniu kurka.

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#159 Post autor: PMB » 19 listopada 2011, 12:45

Chciałbym zapytać o kwestie "wymienności" szkieletów CZ-etek między centralnym a bocznym zapłonem. Wymienność tzw. "w górę" przetestowałem - Kadet działa bez zarzutu zarówno na "swoim" szkielecie jak i na szkielecie starszej siostry CZ-75B ( kadet z 2010 r., Ceśka - 1999 ) natomiast próba "w dół" tj. przełożenia suwadła CZ-75B na szkielet Kadeta dała wynik negatywny. Mimo sciągnięcia języka spustowego i uderzenia kurka strzał nie nastepował - czy dobrze zakładam, że to kwestia automatycznej blokady iglicy w 75B i braku odpowiedniego wspóldziałania szkieletu Kadeta w tym zakresie i prosta wymienność "w dół" nie wystepuje?
PMB, Весло с ПСО-1

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#160 Post autor: Old Cadet » 19 listopada 2011, 15:55

PMB pisze:przełożenia suwadła CZ-75B na szkielet Kadeta dała wynik negatywny.
Nie suwadła, tylko zamka.
PMB pisze:Mimo sciągnięcia języka spustowego i uderzenia kurka strzał nie nastepował - czy dobrze zakładam, że to kwestia automatycznej blokady iglicy w 75B i braku odpowiedniego wspóldziałania szkieletu Kadeta w tym zakresie i prosta wymienność "w dół" nie wystepuje?
Prawdopodobnie to właśnie kwestia blokady iglicy.
Najprościej sprawdzić organoleptycznie. Przytrzymująć kurek palcami, ściągnij spust, powoli opuść kurek na iglicę i (cały czas trzymając spust ściągnięty) naciśnij kurek i sprawdź, czy kurek porusza iglicę, czy też nie.

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#161 Post autor: PMB » 19 listopada 2011, 17:00

Old Cadet pisze:Nie suwadła, tylko zamka.
Producent w wykazie części używa ( w wersji angielskiej ) terminu "slide" - zastanawialem sie czy napisać zamka czy suwadła i pod wpływem jezyka Shakespeare'a zostało suwadło.

Dziekuje za odpowiedź - spróbuje wykonać ten test.
PMB, Весло с ПСО-1

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#162 Post autor: Old Cadet » 19 listopada 2011, 17:06

PMB pisze:Producent w wykazie części używa ( w wersji angielskiej ) terminu "slide" - zastanawialem sie czy napisać zamka czy suwadła i pod wpływem jezyka Shakespeare'a zostało suwadło.
Czyli popełniłeś ten sam błąd, co urzędowi tłumacze unijnej dyrektywy. Ich błąd zaowocował tym, że KGP chciała w nowelizacji ustawy o broni wpisać suwadło na listę istotnych części broni. Ale na szczęscie Fundacja Rozwoju Strzelectwa wyjasniła parlamentarzystom, że to błąd i suwadło nadal nie jest istotną częścią broni.

Suwadło po angielsku to "bolt carrier".

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#163 Post autor: PMB » 19 listopada 2011, 18:18

Z tłumaczeniami nigdy nie jest tak prosto. Jest genialna karykatura Sz.Kobylinskiego na temat tłumaczenia - w efekcie końcowym, w prównaniu z oryginałem, zawsze wychodzi albo przerysowanie, albo karykatura albo wariacja na temat.
Jeżeli "slide" to zamek, a "bolt carrier" to suwadło to "bolt" będzie czym? Kolejnym zamkiem. Dwa terminy obce - jeden polski - ubogość naszego jezyka technicznego czy przesada anglosasów?
Przepraszam za "offtop".
PMB, Весло с ПСО-1

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#164 Post autor: Old Cadet » 19 listopada 2011, 18:30

PMB pisze:Jeżeli "slide" to zamek, a "bolt carrier" to suwadło to "bolt" będzie czym? Kolejnym zamkiem. Dwa terminy obce - jeden polski - ubogość naszego jezyka technicznego czy przesada anglosasów?
I bolt i slide to oczywiście zamek.
Slide to np. własnie zamek pistoletu, a bolt, to też zamek ale np. karabinowy - obrotowo-ślizgowy.
U nas mamy jedno słowo na wszystkie zamki, a w angielskim jest dokładniejszy podział.

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#165 Post autor: PMB » 19 listopada 2011, 18:59

Problem okazuje się być o wiele starszy niż kwestie związane z tłumaczeniem dyrektywy. W polskiej treminologii niejednoznaczność utrzymuje się conajmniej od 1937 r.
Instrukcja o broni. Instrukcja Strzelecka. Pistolet VIS wz. 35 :
Pistolet „Vis” wz. 35 jest bronią palną, krótką, samopowtarzalną, kurkową o lufie ryglowanej i iglicy przerzutowej. Działanie tej broni polega na wykorzystaniu gazów, które powodują odrzut suwadła z lufą i części z nim połączonych. Sprężyna powrotna dosuwa części ruchome z powrotem do pierwotnego położenia. Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka suwadło zatrzymuje się na zatrzasku zamkowym.

Warszawa 1937


Ten dopisek to po to żebym z tym moim suwadłem od CZ-tki znalazl sie w doborowym towarzystwie. Ale w VIS-ie niby suwadło ale zatrzask już zamkowy.

P.S
Po dokładnych oględzinach i porównaniu obu szkieletów ( CZ-75B i Kadeta ) stwierdziłem że w mechanizmie spustowym Kadeta nie ma dźwigni zwalniającej w momencie naciskania języka spustowego automatycznej blokady iglicy. Tym samym prosta zamienność szkieletów "w dół" - zamek CZ-75B na szkielecie Kadeta - nie jest funkcjonalnie możliwa. Z założeniem nie ma zadnych problemów tyle że broń nie będzie działać.
PMB, Весло с ПСО-1

ODPOWIEDZ