Amunicja teleskopowa

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Amunicja teleskopowa

#1 Post autor: maziek » 24 sierpnia 2010, 20:17

Natrafiłem dziś na takie określenie (telescopic lub telescoped ammo). Chodzi o pocisk całkowicie schowany w łusce (jak w 7,62 mm x 38R). Obecnie z tego co zrozumiałem to ewoluowało w stronę pocisku o mniejszej średnicy niż cylindryczna łuska, w której pocisk "pływa" mając ładunek miotający również po bokach. Trochę z kolei jak w amunicji bezłuskowej. Komora ma "kaliber" na łuskę, a lufa zgodny z kalibrem pocisku ( w związku z tym pocisk może, ale nie musi mieć sabotu). W związku z tym nabój o tym samym kalibrze i energii jest bardzo kompaktowy w stosunku do tradycyjnego.

"Chodzi" na tym BAE CTAS 40mm, która dodatkowo ma zamek podobny z widzenia do G11. Ciekawi mnie, czy jest broń strzelecka oparta o ten rodzaj amunicji?

Obrazek

Obrazek
ukłony...

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Amunicja teleskopowa

#2 Post autor: Phouty » 24 sierpnia 2010, 23:53

Z tego co pamiętam, to w USA eksperymentowano w latach bodajże 60/70-tych z tego typu amunicją.
Nazywali to "flechette", czy coś w tym stylu. Wojsko jednak tego z jakiś tam względów tego nie lubiało, tak że nie przyjęli do uzbrojenia.
Jedno jest pewne, że w Kalifornii, takiego typu amunicja jest specyficznie zabroniona prawem. (Gdzie indziej, to nie wiem).
EDIT
Mowa była oczywiście o kalibrach broni ręcznej. A to już mi wygląda na pocisk p.panc.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Amunicja teleskopowa

#3 Post autor: maziek » 25 sierpnia 2010, 08:04

Tak, to wyżej to do armaty. Flechette czyli amunicja strzałkowa to coś jak na 1 zdjęciu górny nabój i to co na 2-gim - strzałka osadzona w sabocie, dzięki któremu jest prowadzona w gładkiej lufie, później stabilizowana brzechwowo.

Natomiast mi chodzi o to co (mniej więcej, choć nie do końca) na dole - czyli "zwykły" pocisk osadzony w takiej łusce, który "normalnie" pasuje do gwintowanej lufy i jest stabilizowany obrotowo jak w tradycyjnej broni. Tyle, że w momencie strzału pocisk znajduje się nie w lufie a "wisi" otoczony mat. miot. w komorze nabojowej (jak np. w Hughes Lockless) i musi trafić do dziurki.
ukłony...

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Amunicja teleskopowa

#4 Post autor: dexter 1990 » 25 sierpnia 2010, 12:17

nie tak całkiem musi trafić, spójrz na zdjęcia u góry, pierwsze. Wygląda to na coś dość dobrze dopasowanego do wlotu lufy (chyba).

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Amunicja teleskopowa

#5 Post autor: maziek » 25 sierpnia 2010, 13:19

Przenośnia, przecież ona ma tam jakąś "uprząż" ustalającą w tej łusce, ale w przeciwieństwie do standardu załadowany pocisk nie jest w lufie, tylko przed nią.
ukłony...

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Amunicja teleskopowa

#6 Post autor: Phouty » 25 sierpnia 2010, 23:25

Z tym "trafianiem" do przewodu lufy to nie jest tak źle. Pamiętaj, że w każdym rewolwerze pocisk musi dokonać tej sztuki. :wink: Czyli można by uznać bębenek rewolweru jako tego typu łuskę z wewnętrzym pociskiem.
Niewątpliwie takie rozwiązanie jak na zdjęciach, skraca długość komory nabojowej.
Czy ten wynalazek się przyjmie, to oczywiście czas pokaże.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Amunicja teleskopowa

#7 Post autor: Botras » 30 sierpnia 2010, 22:42

Phouty pisze:Z tego co pamiętam, to w USA eksperymentowano w latach bodajże 60/70-tych z tego typu amunicją.
Nazywali to "flechette", czy coś w tym stylu.
Nie jestem pewien, jak bardzo blisko odnosisz się do amunicji do ww. 40-mm armaty. Powiem więc, że naboje powstałe w ramach programu SPIW w USA w latach 1960-tych miały pociski będące miniaturowymi APFSDS, ale nie były one "teleskopowe".

Słowo "flechette" to import z Francji i mam przekonanie bliskie pewności, że pierwsze współczesne jego użycie dotyczyło amunicji lotniczej, ale... zrzucanej, nie strzelanej. Mianowicie podczas I w.ś. zrzucano z samolotów setkami stalowe "strzałki" na wraże wojsko na ziemi. Auć.
Where do they put the bait?

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

Re: Amunicja teleskopowa

#8 Post autor: marmot1 » 30 sierpnia 2010, 23:00

żeby było wesoło to ataki takimi strzałkami dokonywano nawet w okolicach Warszawy, np w Jabłonnie pod warszawą na lotnisko gdzie stacjonowały samoloty Ilia Muromiec - konstrukcji Sikorskiego (tego od Sikorski Aircraft Company).

Do tej pory można je znaleźć czasami na okolicznych polach, ale stan słaby...

Co do tematu, to chyba ruskie mają taką amunicję teleskopową co to wypycha pocisk tłokiem ale samych gazów nie wypuszcza z siebie.
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: Amunicja teleskopowa

#9 Post autor: variag » 30 sierpnia 2010, 23:28

Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

Awatar użytkownika
Jones
Posty: 139
Rejestracja: 19 maja 2011, 12:51

Re: Amunicja teleskopowa

#10 Post autor: Jones » 2 września 2013, 19:57

Temat by założony trzy lata temu, ale od tego czasu rozwinął się temat amunicji teleskopowej. Nie jest ona kalibru 40mm a 5,56. Co wieciecie o wymienionej w poniższym linku z altair amunicji teleskopowej i bezłuskowej?
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=11311
Uberti Remington 1858 New Army cal. 0.36 7 1/2 "

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Amunicja teleskopowa

#11 Post autor: p75 » 3 września 2013, 18:45

Wiemy tyle, że najlepsze, rewolucyjne i rewelacyjne. Czy się przyjmie, czas pokaże. Zalety na pewno taka amunicja ma. Ciekawe, czy koszt przezbrojenia całej armii amerykańskiej w broń dostosowaną do takiej amunicji będzie realny. Niedawno Amerykanie zrezygnowali z wymiany podstawowego uzbrojenia strzeleckiego w postaci M4 na nowsze konstrukcje uznając, że są zawodne i nie gwarantują właściwej współpracy z nowo przyjętym rodzajem amunicji ekologicznej M855A1. Jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy (zwłaszcza amerykański) trudno mówić o jakiejkolwiek logice w zakresie podejmowanych wyborów. Dlatego z naszej perspektywy trudno powiedzieć, czy ta koncepcja trafi bardzo szybko do lamusa, czy stanie się standardem.

ODPOWIEDZ