Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Wesley
Posty: 1924
Rejestracja: 14 sierpnia 2011, 04:56

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1276 Post autor: Wesley » 2 października 2015, 21:39

Snajperem nigdy nie bylem i nie bede, ale jest cos takiego jak wiez czy rodzaj przywiazaania do przedmiotu czyli w tym przypadku broni. Rozumiem co Bartos chcial przekazac piszac o tabelach i czysto technicznym postepowaniu w uzywaniu roznego rodzju amunicji.Wszystko się zgadza, ale nic nie zastapi treningu z konkretna jednostka broni z zadawalajaca iloscia amunicji do uzyskania pewnego rodzaju automatyzmu w dzialaniu. Chodzi o to aby zolnierz czul się pewnie w wykonywaniu zadania bojowego. Jakiekolwiek zakolcenia, zmiany dobrze temu nie sluza. W artykule jest mowa o zamowieniu 50 tys. sztuk amunicji. Tyle to ja mam w domu :mrgreen:

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1277 Post autor: bartos061 » 3 października 2015, 08:43

Tylko, że takie są realia. A my tzn. Żołnierze musimy sobie dawać radę tym co mamy. A mała ilość amunicji to i tak jeden z mniejszych problemów w codziennej służbie. Pomijając taką wyspecjalizowana / niszowa amunicję to nie jest najgorzej. Jest dużo lepiej niż powiedzmy 10 lat temu.
Łatwiej teraz o amunicję niż o strzelnice!
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1278 Post autor: p75 » 7 października 2015, 13:14

Niby język angielski nie jest mi tak całkiem obcy, to jednak terminologia techniczna rozkłada mnie na łopatki. Czy mogę prosić o wyjaśnienie zasady działania tego wynalazku
http://world.guns.ru/handguns/hg/rus/gsh-1-e.html

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1279 Post autor: maziek » 7 października 2015, 13:50

Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy tylko rozłącza się nie poprzez opadnięcie i wyjście z opór a poprzez obrót lufy z ryglami względem zamka, gdy ten się cofa. W tym wypadku piszą, że ten obrót jest mały (18 gradusow). Z tego co kiedyś czytałem teoretycznie dzięki temu rozwiązaniu lufa dłużej pozostaje na linii celowania i nie jest wrażliwa na amunicję o różnej masie i prędkości - ale nie wiem, czy to prawda, bo tak czy siak lufa powinna być zaryglowana póki pocisk jej nie opuści, więc sposób ryglowania nie powinien mieć wpływu na zmianę położenia lufy w trakcie strzału.
ukłony...

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1280 Post autor: Botras » 7 października 2015, 14:20

Odpowiadam na wiszące w powietrzu pytanie "jak oryginalne jest tego rodzaju ryglowanie?": John Moses Browning wiecznie żywy.
Where do they put the bait?

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1281 Post autor: maziek » 7 października 2015, 16:11

Widzisz Botras jakieś powody zastosowania tego akurat rozwiązania w tym pistolecie (np. w związku z tą szybką amunicją)? Czy może ma wpływ na masę, bo dzięki zamianie ruchu posuwistego na obrotowy masa zamka może być mniejsza?
ukłony...

Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 1550
Rejestracja: 20 listopada 2009, 13:33
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1282 Post autor: Okruch » 7 października 2015, 16:43

Dziwne, że nie ma systemu balansowania odrzutu... :)
Dziesiątek
Okruch

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1283 Post autor: Botras » 7 października 2015, 22:08

maziek pisze:Widzisz Botras jakieś powody zastosowania tego akurat rozwiązania w tym pistolecie (np. w związku z tą szybką amunicją)? Czy może ma wpływ na masę, bo dzięki zamianie ruchu posuwistego na obrotowy masa zamka może być mniejsza?
Jedyny sposób na coś takiego widziałbym raczej w zmianie ruchu obrotowego lufy w posuwisty zamka, znaczy gdyby obracająca się lufa pełniła rolę przyspieszacza. Wtedy, tak teoretycznie, dzięki zwiększeniu prędkości maksymalnej zamka ponad maksymalną prędkość lufy z zaryglowanym zamkiem, ówże zamek mógłby mieć mniejszą masę od zamka nieprzyspieszanego, przy określonej maksymalnej energii podczas odrzutu.
Ale bardziej prawdopodobną przyczyną wyboru takiego ryglowania wydaje mi się chęć zrobienia czegoś oryginalnego, w każdym razie na tle przytłaczającej większości typów pistoletów, mających przekaszane lufy.
Where do they put the bait?

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1284 Post autor: maziek » 7 października 2015, 22:27

To musiałoby już być po wyjściu pocisku? Ściśle, po zaniku parcia na łuskę?
ukłony...

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1285 Post autor: Botras » 7 października 2015, 22:56

O tak! Bo to by było po odryglowaniu, podczas otwierania zamka. Zaczynamy z lufą obróconą tak, że rygle na lufie są za oporami w zamku. Współpraca lufy i szkieletu sprawia, że lufa się obraca. Pierwsza cześć obrotu powoduje wyjście rygli zza opór, a dalszy obrót sprawia, że współpraca skośnych powierzchni lufy i zamka przyspiesza ten ostatni.
Zastrzegam, że to taki ogólny opis i nie sądzę, by tak było w GSz-18.
Where do they put the bait?

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1286 Post autor: p75 » 8 października 2015, 01:20

Dzięki za odpowiedź. Pistolet ciekawy choć chyba faktycznie konstrukcja to typowa sztuka dla sztuki. Tak dla pokazania, że rosyjski człowiek potrafi.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1287 Post autor: maziek » 8 października 2015, 11:21

A jak z pewnością dosyłania - nie jest większa z powodu, że oś lufy pozostaje nieruchoma względem magazynka i zamka?
ukłony...

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1288 Post autor: p75 » 8 października 2015, 12:25

Rygle mogą mieć wpływ na celność a nie niezawodność działania broni. Załapują w chwili gdy nabój siedzi w komorze, tak więc nie powinny mieć jakiegokolwiek wpływu na proces dosyłanie amunicji.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1289 Post autor: maziek » 8 października 2015, 12:35

Nie o to chodzi, przy ryglowaniu przez przekoszenie w czasie dosyłania lufa obraca się w płaszczyźnie szkieletu - zmienia się kąt między osią lufy a linią, po której porusza się zamek. Niewiele i niby w dobrą stronę (łatwiej załadować, bo wlot komory opada i zbliża się do szczęk) - ale jednak jest zmienny w tym krytycznym momencie.
ukłony...

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1290 Post autor: p75 » 8 października 2015, 13:23

Usiłowałem sobie to jakoś wyobrazić i ...........
przed oczami stanęły mi obrazki z Kamasutry. Humanistą jestem z wykształcenia.

ODPOWIEDZ