Nowy rosyjski karabinek AK-12

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bunker
Posty: 153
Rejestracja: 19 listopada 2008, 14:13

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#31 Post autor: bunker » 5 kwietnia 2012, 10:29

AKMSN pisze:W Broni i Amunicji piszą że AK-12 ma jednak zatrzask zespołu ruchomego. Ciekawe czy zatrzask współpracuje ze specjalnymi magazynkami (bardziej prawdopodobne), czy może zatrzask jest włączany przez donośnik "zwykłego" magazynka z AK-74 (mniej prawdopodobne)
Panie kulego, z tego co w ruskim internecie i filmikach gadają, to zatrzask działa albo ma działać tylko z magazynkiem na 60nb. nie ze zwykłym 30/40nb. Ale "sześćdziesiątka" ma być podstawowym magazynkiem dla nowej spluwy, a reszta jako dodatkowe.

Nie wiem, co piszą w Broni, ale na tym rysunku: http://cdn5.thefirearmsblog.com/blog/wp ... _2-tfb.jpg widać przycisk zatrzasku koło wihajstra od zwalniania magazynka.

Awatar użytkownika
AKMSN
Posty: 2472
Rejestracja: 29 maja 2007, 21:35
Kontakt:

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#32 Post autor: AKMSN » 5 kwietnia 2012, 11:54

Ciekawe z tym pomysłem aby magazynek na 60 naboi był podstawowym wzorem magazynka do tej broni. Z tego co wiem narzekano na słabą niezawodność magazynków na 60 naboi (tych wcześniejszych, nie wiem jak tych które mają być do AK-12)
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#33 Post autor: p75 » 27 września 2012, 16:50

http://www.thefirearmblog.com/blog/2012 ... olo-sight/
Nie wiem jak wam ale mi ten AK-107 wydaje się o wiele ciekawszy od "rewolucyjnego" AK-12. Kwintesencja kałachowatości w odmłodzonym stylu. No i jeszcze to
http://www.thefirearmblog.com/blog/2009 ... animation/
Swoją drogą ciekawe, czy takie rozwiązanie realnie poprawia właściwości użytkowe broni.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#34 Post autor: maziek » 27 września 2012, 19:04

Ciekawe, z mechanicznego punktu widzenia mechanizm zaczyna działać, kiedy pocisk mija boczny otwór w lufie, a więc pewną część kopnięcia strzelec otrzymuje. Ponadto, ponieważ nic z karabinka nie wylatuje w kierunku przeciwnym niż pocisk - per saldo całą energię odrzutu przejmuje strzelec. Tak więc działanie tego mechanizmu nie polega na zmniejszeniu średniej siły odrzutu, a tylko na "złagodzeniu obyczajów" - być może przebieg jest łagodniejszy przede wszystkim póki pocisk nie opuści lufy. Ale to interesujące, może by się ktoś znający wypowiedział, czy jest to warte swej cena (masa? komplikacja? zacięcia?) .
ukłony...

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#35 Post autor: Phouty » 27 września 2012, 19:36

Wydaje mi się, iż w tym konkretnym przypadku, to nie tyle chodziło im o komfort strzelca, bo i tak przy strzelaniu z amunicji pośredniej jest on wysoki w porównaniu z kopem od "pełnowymiarowej" amunicji.
(Każdy kto postrzelał dajmy na to z Mośka 44 (tego krótkiego) używając amunicji "heavy ball", to wie, jak się czuje jego ramię po iluś tam strzałach, a w zasadzie serii strzałów).

Wydaje mi się, iż konstruktorom chodziło o jak największe zbalansowanie karabinu podczas strzału.
Praktykom to mało na ogół przeszkadza, ale teoretycy zawsze "narzekali" na nadmierną zmianę środka masy spowodowaną długim skokiem mechanizmu gazowego kałacha. Prawdopodobnie jest to właśnie próba, ażeby ten mechanizm "zbalansować", bez nadmiernej ingerencji w przeróbkę całej konstrukcji.

Dla mnie samą kwitesencją kałacha było, jest i będzie ramię bezpiecznika/przełącznika ognia/pokrywy okna wyrzutnika.
To tak jak ta statuetka na masce Rolls Royce'a, albo naklejka "made in China" na każdym znanym ludzkości wyrobie przemysłowym.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#36 Post autor: ss100 » 27 września 2012, 19:59

Phouty pisze:Dla mnie samą kwitesencją kałacha było, jest i będzie ramię bezpiecznika/przełącznika ognia/pokrywy okna wyrzutnika.
To tak jak ta statuetka na masce Rolls Royce'a, albo naklejka "made in China" na każdym znanym ludzkości wyrobie przemysłowym.
No właśnie, mnie ta wajcha w niczym nie przeszkadzała, jak chodzi za cięzko to się pod nią ostrze bagnetu wkłada, odgina i jest ok. Cała zaleta to prosta obsługa, - czy rozdzielenie funkcji przełącznika/bezpiecznika poprawia jakieś parametry? (poza podniesieniem kosztów wytwarzania)- a dla mnie to jeszcze poza wajchą synonimem magazynek jest.

Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 1550
Rejestracja: 20 listopada 2009, 13:33
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#37 Post autor: Okruch » 27 września 2012, 21:02

Ten, co nim można piwo otworzyć? ;) Zdaje się że Rosjanie od czasu Abakana owładnięci są manią balansowania odrzutu, za wszelką cenę. Trzymają się tego jak pijak słupa, zamiast wyprostować kolbę.
Dziesiątek
Okruch

Skok
Posty: 47
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 09:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#38 Post autor: Skok » 27 września 2012, 21:40

Lepszy od magazynka do AK do otwierania piwa jest tylko P83 :-)
MWL Bydgoszcz

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy rosyjski karabinek AK-12

#39 Post autor: bartos061 » 28 września 2012, 08:38

"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

ODPOWIEDZ