Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
mateusz kurowski
Posty: 14
Rejestracja: 16 lipca 2011, 22:14

Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#1 Post autor: mateusz kurowski » 11 lutego 2012, 01:59

Witam Wszystkich,

Dawno temu założyłem wykop odnośnie Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni i sprawami związanymi z pozwoleniami na broń. http://www.wykop.pl/link/453371/zmienmy ... n-na-bron/ Zacząłem uprawiać strzelectwo sportowe. Spełniam wszystkie wymogi Ustawy o Broni i Amunicji, niestety Pani Anna Szarek z Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej w Katowicach uważa, że nie powinienem posiadać broni do celów sportowych, bo nie przedstawiłem ważnej przyczyny posiadania broni.

Ważną przyczyną posiadania broni palnej do celów sportowych jest:

- posiadanie patentu strzeleckiego - mam
- posiadanie licencji związku strzeleckiego - mam
- członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim - mam

Dodatkowo mam badania lekarskie,psychologiczne i psychiatryczne, zakupiłem również szafę na broń z atestowanymi zamkami.

Niestety Pani Anna wymaga ode mnie przesłania komunikatów z zawodów strzeleckich. Wielu ludzi by owe komunikaty przesłało na żądanie Policji. Ja natomiast po uzyskaniu wiedzy od kolegów, którzy takie komunikaty wysłali stwierdzam, że jest to bezsensowne działanie (na własną niekorzyść!!!) ponieważ Pani Anna czy zauważy 3 czy 30 komunikatów z zawodów i tak uzna, że jest to za mała ilość!!!

Podanie złożyłem na 7 słownie siedem sztuk broni palnej do celów sportowych

I. broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm:
1) pistolet sportowy do strzelań szybkich,
2) pistolet sportowy do strzelań precyzyjnych,
3) karabin dowolny,

II. broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm:
4) pistolet centralnego zapłonu do strzelań precyzyjnych,
5) karabin samopowtarzalny do strzelań dynamicznych,
6) karabin do strzelań na odległość do 300 m,

III. broń przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego):
7) karabin,

Jest to minimalna ilość do uprawiania sportu strzeleckiego w dyscyplinach pistoletowych i karabinowych.


Obrazek

Obrazek

Sądziłem, że chociaż w tej sprawie Policja zachowa się zgodnie z literą prawa, niestety się myliłem. Tym bardziej boli fakt, że w większości województw Policja nie robi tego typu problemów (idealny przykład KWP w Łodzi, gdzie chłopak w moim wieku (22 lata) dostał pozwolenie na 30 sztuk do celów sportowych.

Są tylko dwie komendy w kraju gdzie prawo jest łamane nagminnie jest to KWP w Katowicach oraz KWP w Gdańsku.

Stwierdziłem, że się nie ugnę przed bezprawnymi żądaniami Policji. Nieważne, że wszędzie w kraju da się tego typu sprawę załatwić w ciągu 30, max 60 dni. Mam czas i wsparcie prawnika. O ile z Flobertami się nie udało

http://www.wykop.pl/link/860239/flobert ... nac-racji/

(Chociaż tyle dobrze, że Policja w końcu stwierdziła, że amunicja do flobertów nie spełnia ustawowej definicji amunicji, to już nie mogą dojść do tego, że flobert też nie spełnia wymogów, bo nie strzela amunicją w świetle naszej ustawy o broni i amunicji)

Nie wiem dlaczego w mentalności Policji w Katowicach, każdy obywatel który się ubiega o pozwolenie na broń palną do celów sportowych jest potencjalnym mordercą, kryminalistą itp itd. ale jest to działanie na szkodę wnioskodawców. Mam nadzieję, że będę mógł za jakiś czas wrzucić tu informację, ze wszystko poszło dobrze. Niektórzy składali wnioski na 2 sztuki i dostawali decyzję odmowne, KWP w Katowicach działa T R A G I C Z N I E. We wtorek jadę do WPA w celu poinformowania Pani Anny, że jej decyzja jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Pozdrawiam Mateusz Kurowski

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#2 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 07:57

Parę uwag. Nie bardzo rozumiem czego oczekujesz i co jest celem założonego tematu, bo Twój post jest fragmentarycznym opisaniem Twojej sytuacji z próbą uzyskania pozwolenia na broń, ale nie napisałeś co jest jego celem? Uzyskanie porady? Poszukiwanie osób mających podobne problemy? Rozpoczęcie dyskusji nad jakimś faktem z zakresu tej sprawy?

No warto by chociaż jednym zdaniem "zagaić" do czego zmierzasz i czego oczekujesz od współużytkowników forum. Bo na razie to nie wiem czego oczekujesz?

Ale tak "technicznie": Wkleiłeś postanowienie o wyznaczeniu nowego terminu terminu postępowania, w uzasadnieniu którego napisano, że występujesz o broń sportową oraz kolekcjonerską. W poście napisałeś tylko o sportowej, ale jak rozumiem z tego pisma jest to jedno postępowanie administracyjne. Przedłużenie terminu dotyczy jak widzę uzyskania informacji ze stowarzyszeń, których jesteś jak mniemam członkiem. Nie bardzo więc wiem o co chodzi - piszesz o "komunikatach", a w postanowieniu mowa jest o uzyskaniu informacji np. na temat czy jesteś członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim oraz o uzyskaniu informacji z klubu strzeleckiego. Czy aby nie jest po prostu tak, że skierowano zapytanie do Twojego na tematy związane z Twoim członkostwem w tym stowarzyszeniu? Lub zapytanie o charakter stowarzyszenia, bo to nie wynika wprost z dokumentów, które dotychczas dostarczyłeś?

Dołączyłeś jakieś pismo, ale za diabła nie idzie go przeczytać bo to obrazek o szerokości 219px. Może Koledzy mają lepszy wzrok, ale ja nie potrafię przeczytać strony formatu A4 zmniejszonej do szerokości 219px. Tak więc kompletnie nie wiem o co chodzi? Albo wstaw to w normalnym rozmiarze, albo napisz o co chodzi - bo trudno dyskutować o czymś czego nie można przeczytać. Jak rozumiem przykłady tego "łamania prawa" są w tym piśmie, ale nie da się go przeczytać ... czyli o co chodzi?

PS. I co chodzi z zakupem szafy? Co ma zakup szafy do uzyskania pozwolenia na broń? Zgodne z przepisami miejsce przechowywania broni trzeba zapewnić w chwili nabycia broni, a nie uzyskania pozwolenia. Czy zażądano od Ciebie tego przed wydaniem decyzji - bo to faktycznie byłoby "złamanie prawa"?
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2012, 08:35 przez Razorblade1967, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SP7
Posty: 355
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#3 Post autor: SP7 » 11 lutego 2012, 08:34

A gdzie się miał wyżalic i samowole niebieskich przedstawić, a i pośrednio poparcia dostać ?
Forum akwarystyczne byłoby jeszcze mniej adekwatne do tego tematu.
Ja wiem że krytykowanie poczynań "niebieskiej władzy" może być nie mile widziane - ale chowanie głowy w piasek tu nic nie da.
A mam podejrzenie graniczące z pewnością że to urzędnicza zemsta na Kurowskim za to że ośmielił się udowodnić że działania w temacie floberta 4mm są z ich strony bezprawne.
Co nawet częściowo sami przyznali.
I teraz mamy broń palną pt. flobert 4 mm strzelająca amunicją która amunicją nie jest.
Jest to w linku który zapodał.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2012, 08:39 przez SP7, łącznie zmieniany 1 raz.
motto tak mądre, że aż ukraść je musiałem:
"Jeśli broń zabija, to długopisy robią błędy ortograficzne"

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#4 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 08:39

SP7 - ale z tego co napisał niewiele (w zasadzie nic nie) wynika, za wyjątkiem przedłużenia terminu ze względu na uzyskanie informacji ze stowarzyszeń, do których należy. Może coś jest w tym piśmie? Jesteś w stanie przeczytać ten tekst? Bo u mnie to malutki obrazek 219x800px, a to chyba ze 3 złączone kartki A4 - u mnie to nieczytelne.

Do krytyki kogokolwiek czy wyrobienia sobie spojrzenia na jakąś sprawę potrzebna jest wiedza o tej sprawie. Krytyka bez tej wiedzy to tylko bełkot.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2012, 08:41 przez Razorblade1967, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SP7
Posty: 355
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#5 Post autor: SP7 » 11 lutego 2012, 08:40

Ja po prostu znam sprawe bo mu od dawna kibicuję.
Zaraz majlem poproszę o poprawkę fotek - bo złe kody zapodał.
motto tak mądre, że aż ukraść je musiałem:
"Jeśli broń zabija, to długopisy robią błędy ortograficzne"

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#6 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 09:30

SP7 pisze:Ja po prostu znam sprawe bo mu od dawna kibicuję.
No to masz przewagę, bo ja na razie nie wiem czy można mówić o "złamaniu prawa" czy jakiś naruszeniach w wydawaniu decyzji administracyjnej - czy może po prostu o doprecyzowanie czegoś co nie zostało zawarte w złożonych dokumentach?

Awatar użytkownika
SP7
Posty: 355
Rejestracja: 23 maja 2011, 19:23
Lokalizacja: Łódź

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#7 Post autor: SP7 » 11 lutego 2012, 18:41

Kolega który temat założył jeszcze się nie odezwał - ale pisma odnalazłem.
Pod tym linkiem są pisma w normalnej rozdzielczości.
http://img33.imageshack.us/img33/5395/p ... cenowe.jpg
motto tak mądre, że aż ukraść je musiałem:
"Jeśli broń zabija, to długopisy robią błędy ortograficzne"

juhas
Posty: 6
Rejestracja: 25 sierpnia 2009, 10:54

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#8 Post autor: juhas » 11 lutego 2012, 19:24

Razorblade1967 pisze:PS. I co chodzi z zakupem szafy? Co ma zakup szafy do uzyskania pozwolenia na broń? Zgodne z przepisami miejsce przechowywania broni trzeba zapewnić w chwili nabycia broni, a nie uzyskania pozwolenia. Czy zażądano od Ciebie tego przed wydaniem decyzji - bo to faktycznie byłoby "złamanie prawa"?
Wydaje mi się, że koledze chodzi o poniesione już nakłady finansowe w postaci zakupu szafy na broń, które na razie okazały się niestety niepotrzebne. Trzymam kciuki za pomyślne rozstrzygnięcie!

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#9 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 20:22

SP7 pisze:... ale pisma odnalazłem.
Pod tym linkiem są pisma w normalnej rozdzielczości.
No OK ... ja tam nie widzę "wymagania komunikatów", a tylko wskazanie możliwości ich złożenia (zresztą nie tylko komunikatów - co pismo wyraźnie stwierdza, to tylko podano jako przykład) do organu prowadzącego postępowanie administracyjne. To po pierwsze.

Po drugie jak widzę uznano zasadność przyznania pozwolenia na broń (spełnienia warunków) sportową, a sprawa rozbija się tylko o ilość. Faktycznie ani ustawa, ani jakiekolwiek inne akty prawne tego nie normują. Trochę chyba trzeba postawić się po "drugiej stronie". Jak wydadzą bez umożliwienia opisania dlaczego to w razie czego ich "zjedzą". Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba X dostaje kilka sztuk broni i wystawia broń przez okna i zaczyna strzelać, zjedli by gliniarzy gdyby nie mogli wytłumaczyć z sensem dlaczego dali komuś kilka sztuk broni. No więc potrzebują RWD - móc opisać dlaczego dali. Ostatnio sam zwiększałem liczbę egzemplarzy, ale na zasadzie nowej decyzji bo poprzednie to miałem jeszcze na bazie ustawy z 1961 roku. Cała strona A4 w decyzji to było uzasadnienie dlaczego dają tyle ile chcę - i że uznają moją motywację (i bynajmniej nie na podstawie jakichkolwiek "komunikatów" - bo nie mam i nigdy miałem żadnych). Podobnie było w przypadku kilkunastu kolegów z klubu. Wszyscy dostali ile chcieli.

Prawdopodobnie wniosek o pozwolenie był bardzo lakoniczny, zaświadczenie ze stowarzyszenia podobnie i teraz ktoś chce to doprecyzować, aby mieć RWD. Nie wiem ... zaświadczenia ze stowarzyszenia które znam w sprawach gdzie nie było nijakiego problemu od razu zawierały pełne dane stowarzyszenia (charakter, działalność, KRS etc.) oraz od razu informację, że dana osoba odbywa na strzelnicy treningi (jak oczywiście odbywa) w zakresie broni o jaką występuje itd. Nijakich komunikatów nie było. Problemów też - te kilkanaście znanych mi osobiście spraw z ostatnich 2-3 miesięcy rozpatrzone w terminie 30 dni, z rzadka ze 2 tygodnie dłużej.

Problem polega na tym, że nie znamy złożonej dokumentacji, może faktycznie jest problem ze stwierdzeniem charakteru stowarzyszenia. Moim zdaniem często jest to błąd minimalistycznej wersji składania wniosku. Zamiast od razu dać pełną informację o sprawie - to przedstawia się jakieś lakoniczne wnioski skopiowane z netu, zaświadczenie ze stowarzyszenia też nie zawsze zawierają pełne informację o takowym. A potem jest zdziwienie, że postępowanie administracyjne się przeciąga - bo wszystko idzie poleconym, jedno zapytanie to czas przesłania, czas odbioru przesyłki poleconej i w drugą stronę to samo - no i już mamy dwa tygodnie. Potem sprawy się przeciągają ... w sumie nic dziwnego.

Jak na razie nie widzę w tym jakiejś sugerowanej "szykany". Na razie jest to w fazie zbieranie materiału - nijakiej decyzji nie ma, nie ma żadnej odmowy itd. Poszły jakieś zapytania do stowarzyszeń i tyle wiadomo. Reszta do jakieś "dopowiedzenia" w stylu, "jak się pytają to pewnie złośliwie chcą odmówić" - na razie nic takiego nie można stwierdzić, szczególnie bez wiedzy o dotychczas złożonej dokumentacji w sprawie.
juhas pisze:Wydaje mi się, że koledze chodzi o poniesione już nakłady finansowe w postaci zakupu szafy na broń, które na razie okazały się niestety niepotrzebne. Trzymam kciuki za pomyślne rozstrzygnięcie!
No ale co ma to do rzeczy w sprawie. Jakie ma znaczenie, że ktoś kupił garaż zanim zrobił prawo jazdy?

Gdyby chcieli sprawdzić czy ma warunki do przechowywania broni przed wydaniem pozwolenia to bym zrozumiał oburzenie i sam się przyłączył do takowego. Ale na razie nie wiem co ma sprawa szafy do pozwolenia - z pisma nie wynika, że ktoś bezprawnie tego żądał. Jest może jakieś inne?

A tak ogólnie - to powiem jedno:
Wszyscy narzekamy na urzędników, urzędy, organy etc. - no i fajnie, rewelacji to tam faktycznie nie ma, ale z drugiej strony bardzo często sami zainteresowani też nie ułatwiają rozpatrzenia sprawy, często składa się wnioski w taki sposób, że tylko "siąść i płakać". Nie wiem czy z czymś takim nie mamy tutaj do czynienia?

Awatar użytkownika
jurand
Posty: 527
Rejestracja: 17 czerwca 2010, 22:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#10 Post autor: jurand » 11 lutego 2012, 21:19

Nie, nie mamy. Człowiek złożył to co wymaga ustawa. Spełnił warunki i powinien dostać decyzję pozytywną.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#11 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 21:24

jurand pisze:Nie, nie mamy. Człowiek złożył to co wymaga ustawa. Spełnił warunki i powinien dostać decyzję pozytywną.
Widocznie masz większą wiedzę o tej sprawie ... z tego co tutaj podano to nie wynika. Bo jak można przeczytać jest problem np. ze stwierdzeniem charakteru stowarzyszenia, dlaczego ... nie wiem? Nie wiem jak wyglądała złożona dokumentacja.

Ustawa faktycznie nic nie wspomina o ilości - co wcale nie oznacza, że organ wydający decyzje administracyjną nie może zbierać materiału dla uzasadnienia wydania decyzji (na razie tylko jest to informacja co zainteresowany może zrobić). Na razie nie wynika, że decyzja będzie odmowna - sam fakt zapytania o tym nie świadczy. Samej treści wniosku też nie znamy, jak i też treści i formy zaświadczeń o członkostwie w wymaganych ustawą stowarzyszeniach.

mateusz kurowski
Posty: 14
Rejestracja: 16 lipca 2011, 22:14

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#12 Post autor: mateusz kurowski » 11 lutego 2012, 21:49

Witam,
Wniosek nie był lakoniczny, został oparty o wzór ze strony ROMBu (wniosek potrójny).

Złożyłem wszystkie wymagane papierki/zaświadczenia/zdjęcia w dniu 17.01.2012, Pani prowadząca moją sprawę, stwierdziła, że "wszystko jest w porządku". Zapytała się mnie czy wiem ile będzie trwało postępowanie, powiedziałem, że miesiąc albo góra dwa miesiące jeżeli sprawa jest szczególnie trudna, po czym zostałem zapewniony, że w moim przypadku nie będzie problemów bo składam wniosek na 7 sztuk sportowej i 10 kolekcjonerskiej.

Dla Pani Anny nie ma znaczenia czy ktoś składa wniosek o 2,3,4,5 czy 10 sztuk i tak dostaje to samo pismo!!! (Jeden znajomy czeka już 6 miesięcy na wydanie pozwolenia na 2 sztuki bocznego zapłonu... Podchodzi to wszystko pod paranoje)

Dzielnicowy zdążył już mnie odwiedzić, wywiad środowiskowy przeprowadził. (sąsiadów za bardzo chyba nie nastraszył ;) ).


Pani Anna sama napisała do mojego klubu oraz ŚOZSS z prośbą przesłania komunikatów. Mój klub w poniedziałek wysyła odpowiedź na bezprawne żądanie WPA dotyczące członka klubu w kwestii dokumentów nie wymaganych UoBiA.

http://www.romb.org.pl/assets/files/wzo ... en2011.pdf

Lekko zmodyfikowane pismo przesłałem do Śląskiego Okręgowego Związku Strzelectwa Sportowego. I mam nadzieję, że również tego typu pismo prześlą do WPA w Katowicach.

Mam też wsparcie od strony prawnika z ROMBu, we wtorek jadę przedstawić w WPA w Katowicach, pełnomocnictwo które udzieliłem owemu prawnikowi.

Mam nadzieję, że do wakacji uda się owe pozwolenie uzyskać...

Pozdrawiam Mateusz Kurowski

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#13 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 22:03

mateusz kurowski pisze:Jeden znajomy czeka już 6 miesięcy na wydanie pozwolenia na 2 sztuki bocznego zapłonu...
W tym przypadku to akurat chyba proponowałbym złożenia zażalenia zgodnie z Art. 37 KPA

W Twoim przypadku jeszcze nie ma mowy o jakimś opieszałym załatwieniu sprawy bo złożyłeś dokumenty 17 stycznia. A tak przy okazji skoro wyjaśniasz dokładniej - to o co chodzi z tym wyjaśnieniem charakteru stowarzyszenia (odnośnie broni kolekcjonerskiej)? Jaki jest problem?
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2012, 22:16 przez Razorblade1967, łącznie zmieniany 2 razy.

mateusz kurowski
Posty: 14
Rejestracja: 16 lipca 2011, 22:14

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#14 Post autor: mateusz kurowski » 11 lutego 2012, 22:15

Odnośnie kolekcjonerskiego to:

Pani Anna jednemu z członków stowarzyszenia powiedziała, że "na kolekcjonerską to szans u nas nie ma" co już samo w sobie świadczy o podejściu pracowników WPA w Katowicach.

Prezes stowarzyszenia przesłał Pani Ani regulamin stowarzyszenia w którym jest informacja odnośnie tego, że jest to stowarzyszenie o charakterze kolekcjonerskim. Niestety Pani Anna nie wierzy owemu regulaminowi. Chociaż jest on poświadczony za zgodność z oryginałem.

We wtorek pojadę do WPA to więcej się dowiem zarówno w kwestii pozwolenia na sportową jak i kolekcjonerską.

Pozdrawiam Mateusz Kurowski

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Policja łamie prawo odnośnie pozwoleń na broń sportową!

#15 Post autor: Razorblade1967 » 11 lutego 2012, 22:17

mateusz kurowski pisze:Prezes stowarzyszenia przesłał Pani Ani regulamin stowarzyszenia w którym jest informacja odnośnie tego, że jest to stowarzyszenie o charakterze kolekcjonerskim. Niestety Pani Anna nie wierzy owemu regulaminowi. Chociaż jest on poświadczony za zgodność z oryginałem.
No to ciekawi mnie w takim razie o co występują do tego stowarzyszenia? No to ja bym złożył zapytanie o jakie "udokumentowanie" chodzi ... skoro regulamin czy statut stowarzyszenia nim nie jest?
mateusz kurowski pisze:Mam nadzieję, że do wakacji uda się owe pozwolenie uzyskać...
W przypadku pytania do Twojego klubu można by zastosować jeszcze jedną formę odpowiedzi - stwierdzenie w stylu, że wymieniony jest aktywnym członkiem klubu, uprawia strzelectwo sportowe w zakresie (takim o jaką broń się ubiegasz), odbywa regularne treningi etc. W wielu znanych mi przypadkach to wystarczało - nie próbowali żądać kopiowania dokumentacji klubowej.

ODPOWIEDZ