Strona 1 z 2

Naboje sondujące kal. 12

: 1 lutego 2016, 21:31
autor: Piotr J. Bochyński
Poszukuje informacji o nabojach sondujących polskiej produkcji:
NSD-1
NSD-2
NSN

Amunicja w kalibrze 12.
Wystrzeliwana ze specjalnej konstrukcji karabin-wiatromierza WR-2. Stosowana w wojskach artylerii rakietowej do pomiaru siły i kierunku wiatru balistycznego celem naniesienia korekt przed strzelaniem i jego trakcie.
Jest to odpowiednik radzieckiej/rosyjskiej amunicji tego typu.

link do postu na forum IAA:
[url]http://iaaforum.org/forum3/viewtopic.ph ... 17a5eaa9df[/url]

PJB

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 2 lutego 2016, 23:33
autor: waliza
A czego konkretniej? Tu dużej filozofii nie ma i to co w linku to chyba wszystko co można o tym powiedzieć.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 3 lutego 2016, 10:52
autor: Piotr J. Bochyński
Generalnie o polskiej jest tylko tak naprawdę na tą chwilę:

- nazewnictwo

- jedno zdjęcie z NSD-1, NSD-2

Przynajmniej z tego co znalazłem

 

Jeśli chodzi o parametry i zastosowanie to nie mam z tym problemu gdyż per analogia z amunicją radziecką/rosyjską mam dość  dużo danych.

 

Konstrukcją polska amunicja trochę się różni od radz./ros. Ale z tym sobie poradzę z autopsji (analiza zdjęć)

 

Interesuje mnie dokładniej:

- znakowanie – różnice w znakowaniach -  dodatkowo oprócz tych ze zdjęcia, podobno było znakowanie na łusce dodatkowo z kodem producenta (53)??? (piszę z pamięci teraz, więc może się pomyliłem co do liczby). Mam dwie wersje informacji kto miał być producentem.

- nie mam zdjęcia z NSN i jego znakowania (łuska niebieska miałaby być zastosowana)

- pakowanie tej amunicji jednostkowe i oznaczenia na opakowaniach zbiorczych.               

- rysunki techniczne (polskiej amunicji)

- instrukcję – była jakieś instrukcja ze stosowaniem karabinu wiatromierza WR-2

- od kiedy produkowano w Polsce ten rodzaj amunicji?

- wielkość produkcji?

 

PJB

 

 


______________________________________________________________________
This email has been scanned by the Symantec Email Security.cloud service.
For more information please visit http://www.symanteccloud.com
______________________________________________________________________

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 3 lutego 2016, 21:11
autor: LARPAK
Może to Cie zainteresuje:

Obrazek

Obrazek

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 3 lutego 2016, 21:14
autor: waliza
Czyli bardzo szczegółowo. Za wiele nie pomogę. Amunicja produkowana chyba jeszcze jest bo tego cudaka wciąż używają. Jak jeszcze byłem w Toruniu to pewnie załatwiłbym trochę łusek. Teraz to mogę spróbować ale to przez kilka osób będzie szło
więc cholera wie co z tego wyjdzie. Tyle co ja wiem, że używa się tego tylko w rakietowej. Stawia się toto i strzela pionowo. Pocisk to taki ciężarek ze wstążką. Spada i tyle. Nanosi się poprawki do wiatru i sru. Amunicja zapewne robiona w Pionkach. Może by do nich nasmarować jakiegoś maila. Łucznik to dno. Z Tarnowem kontakt świetny a z Pionkami jeszcze okazji nie miałem , może będą kontaktowi i chętni do pomocy.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 3 lutego 2016, 22:32
autor: Piotr J. Bochyński
@LARPAK
Świetny materiał :) o to chodziło , czyli coś jednak przeoczyłem.
Czy mógłbyś podać źródło bibliograficzne?

@waliza
Jeśli chodzi o kontakty z oficjalnymi źródłami to różnie bywa, jeśli już odpowiedzą to zwykle pada odpowiedź że nic nie wiedzą na ten temat, przy odrobinie szczęścia trafi się na właściwą osobę która udzieli wyczerpującej odpowiedzi.
Dlatego wolę zapytać najpierw prawdziwych znawców tematu i efekty tego widać od razu :)

Co do producenta to mam dwie różne informacje.
Pierwsza wskazuje na Wifamę w powiązaniu z tym kodem (53) choć ona miała raczej kod (93). Nie wiem muszę to zweryfikować.
W innych materiałach wymieniane są Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach. Ostatni ślad na jaki trafiłem to zamówienia z lat 2012/2013


Użytkowanie tej amunicji generalnie wygląda tak jak to obrazowo opisałeś :)

[b]Przygotowanie do pracy karabinu wiatromierza WR – 2 i sondowanie wiatru.[/b]
[i]1. Wiatr balistyczny w granicach aktywnego odcinka toru określa się za pomocą karabinu-wiatromierza WR-2 i nabojów do sondowania ZP-1 i NZP.
2. Rodzaj naboju do sondowania wybiera się na podstawie wysokości aktywnego odcinka toru z uwzględnieniem warunków widoczności. W nocy i przy złej widoczności w dzień a także dla oddania próbnego wystrzału strzelanie prowadzi się za pomocą nocnego naboju do sondowania NZP.
3. Rejon rozmieszczenia karabinu – wiatromierza powinien znajdować się w pobliżu stanowiska ogniowego z boku wyrzutni. W kierunku znoszenia pocisków teren powinien być odkryty i równy umożliwiający szybkie odnalezienie miejsc ich upadku. Rejon rozmieszczenia karabinu-wiatromierza wybiera się w taki sposób, żeby punkty upadku znoszonych wiatrem pocisków nie znalazły się w pobliżu wyrzutni, zbiorników paliwa, urządzeń i innego sprzętu.
4. Wiatr balistyczny na aktywnym odcinku toru określa się za pomocą karabinu-wiatromierza, którym prowadzi się strzelanie do góry, w następującej kolejności:
 od punktu stania karabinu – wiatromierza wyznacza się kierunek południe-północ i na podstawie tego kierunku orientuje się krąg kątomierczy karabinu-wiatromierza;
 oddaje się próbny strzał i obserwując świetlny sygnał czerwonego ognia, określa się miejsce upadku pocisków;
 bezpośrednio przed strzelaniem, na rozkaz dowódcy baterii, oddaje się 4 – 5 strzałów w ciągu 3 – 5 minut, po każdym wystrzale oznacza się miejsce upadku pocisku, tyczką;
 określa się na oko środek punktów upadku pocisków, który oznacza się główną tyczką; przy tym powinny być odnalezione nie mniej niż trzy miejsca upadku pocisków;
 mierzy się taśmą mierniczą (z zaokrągleniem do 1 m) odległość (Dp) od punktu stania karabinu – wiatromierza do głównej tyczki; odległość tę można także określić za pomocą podziałki dalmierczej kątomierza busoli.
5. Na podstawie zmierzonej odległości (Dp) i wysokości aktywnego odcinka toru (Ya) określa się z tabeli prędkość wiatru balistycznego Wa.
6. Określa się azymut topograficzny wiatru balistycznego na aktywnym odcinku toru na podstawie kąta między głównym kierunkiem południe-północ i kierunkiem na główną tyczkę.
W tym celu naprowadza się przeziernik, zamocowany na lufie karabinu-wiatromierza, na główną tyczkę t na kręgu kątomierczym odczytuje się azymut topograficzny wiatru (Tw), skąd wieje wiatr.
7. W razie potrzeby co 20—30 min kontroluje się zmianę kierunku wiatru pojedynczymi strzałami. Jeżeli punkt upadku pocisku będzie się różnił od średniego punktu upadku pocisków z poprzedniego sondowania nie więcej niż o 15 m, to znaczy, że wiatr się nie zmienił; przy większym uchyleniu pocisku niż 15 m określenie wiatru balistycznego należy przeprowadzić ponownie.
[/i]


Pozdrawiam: PJB

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 00:02
autor: LARPAK
Ilustrowany katalog amunicji wojsk lądowych.
UZBR. 2587/90
MON Szefostwo służby uzbrojenia i elektroniki.
Warszawa 1991
s. 156 - 157

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 00:11
autor: AKMSN
Swoją drogą, trochę zdziwiło mnie to że karabin wiatromierz używany (choć chyba było by bardziej poprawnie gdyby to urządzenie nazwać strzelbą wiatromierzem :wink: ) był używany w artylerii rakietowej, ale nie był używany w artylerii lufowej. Czyżby większy wpływ wiatru na niekierowane pociski rakietowe względem wpływu wiatru na pociski artylerii lufowej?

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 00:40
autor: Piotr J. Bochyński
@LARPAK
Dziękuje

@AKMSN
Artylerzystą nie jestem ;) bardziej mniejsze kalibry mnie interesują ale... chyba tak jeśli weźmiemy pod uwagę pole powierzchni bocznej pocisku no i stosunek kalibru pocisku do jego długości, chociaż kto ich tam wie. Prędkości wylotowe artylerii lufowej i rakietowej są porównywalne i wynoszą chyba 650-700[m/s]

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 08:35
autor: maziek
Ale czy wylotowa (po opuszczeniu wyrzutni) czy początkowa, maksymalna, nie wiem jak fachowo - po zaprzestaniu pracy silnika.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 16:00
autor: waliza
Tego czegoś to karabinem bym nie nazwał, ot kawał rury na stojaku . Bardziej to wygląda jak jakiś cienkolufowy moździerz.
O ile wiem to używa się tego tylko w rakietowej bo owszem rakieta jest na wiatr wrażliwa w początkowej fazie lotu.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 4 lutego 2016, 20:53
autor: asasello
Czy taka procedura mierzenia wiatru jest bezpieczna?
Nie ma nawet zalecenia chodzenia w hełmach.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 7 lutego 2016, 09:46
autor: Speedy
maziek pisze:Ale czy wylotowa (po opuszczeniu wyrzutni) czy początkowa, maksymalna, nie wiem jak fachowo - po zaprzestaniu pracy silnika.
Właśnie raczej maksymalna, wbrew temu co podaje wikipedia. Silnik w takich rakietach pracuje zazwyczaj krótko, około 1 s, co odpowiadałoby dystansowi kilkuset metrów.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 7 lutego 2016, 09:56
autor: bartos061
100% zajęć strzeleckich i ogniowych odbywa się w hełmach - przynajmniej zgodnie z przepisami.

Re: Naboje sondujące kal. 12

: 31 marca 2021, 14:40
autor: Foka
Wiem, że po latach, ale może się przyda trochę zdjęć:

https://www.facebook.com/Centrumlowieck ... 3427722924