Ograniczniki długości serii

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
AKMSN
Posty: 2468
Rejestracja: 29 maja 2007, 21:35
Kontakt:

Ograniczniki długości serii

#1 Post autor: AKMSN » 12 marca 2017, 07:05

Chyba nie ma na forum działu o tym "wynalazku". Na początek chciał bym poruszyć sprawę od "konstrukcyjnej" strony, a nie od strony sensowności tego urządzenia. Tak więc, podobno w wojskowej amerykańskiej broni systemu AR-15 z ogranicznikiem długości serii (M16A2, M4) ogranicznik ma następujące cechy:

Zębatka odliczająca strzały nie zeruje się po zwolnieniu spustu (co ciekawe, w Berylu czy FN FNC podobno się zeruje). Stąd też jeśli ustawić broń na tryb "3 strzałowa seria", ściągnąć spust na bardzo krótko (dajny ma to, tak krótko, aby broń oddała jeden strzał), to przy następnym ściągnięciu spustu broń odda raptem dwa strzały, nawet jeśli ściągniemy spust na wystarczająco długo dla oddania 3 strzałowej serii- ot, zębatka odliczyła strzał oddany za pierwszym razem. Podobnie gdyby za pierwszym razem oddać jeden strzał (przy broni ustawionej na "3 strzałowa seria"), to następnie można oddać raptem jeden strzał, nawet gdyby ściągnąć spust na długo.

Podobno ta zębatka pracuje również podczas strzelania ogniem pojedynczym. Tym samym podobno jeśli oddać ileś tam strzałów ogniem pojedynczym, a następnie przestawić broń na tryb "burst" (seria), to broń niekoniecznie odda 3 strzały- może tak, a może odda tylko 2, a może odda tylko 1. To ile strzałów odda zależy od ustawienia zębatki.

Podobno w M16A2 czy M4 (mam na myśli broń z oryginalnym mechanizmem spustowym, a nie jakiś "tuning") podczas strzelania ogniem pojedynczym inna siła spustu jest za pierwszym, inna za drugim, a inne za trzecim strzałem. Następnie podczas strzału nr 4 siła jest taka sama jak podczas strzału nr 1, podczas strzału nr 5 taka jak podczas strzału nr 2, podczas strzału nr 6 taka sama jak podczas strzału nr 3, podczas strzału nr 7 taka jak podczas strzału nr 1 i tak w kółko. Ta cecha ma być spowodowana ową zębatką odliczającą strzały.

Ile prawy w tych wszystkich punktach? Kiedyś czytałem o niektórych z nich w Strzale (to chyba był artykuł "Wielka draka o mały karabin" Leszka Erenfeichta) i uznałem osobę autora za kogoś kto na pewno ma rację, a na dodatek teraz sprawdziłem w internecie i faktycznie, wychodzi na to że te punkty chyba są prawdziwe. Ale Leszek nieomylny nie jest, a i w sieci przewijają się różne głupoty, czy miał ktoś do czynienia z M16A2 bądź M4 i ich "trzystrzałowym" mechanizmem spustowym? Jeśli tak, to niech napisze ile prawdy jest w informacjach które zawarłem w swoim poście.
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Ograniczniki długości serii

#2 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 12 marca 2017, 09:54

AeRowego nawet na rysunku nie widziałem, ale którenś w kałachopochodnym(tantal?beryl?) strasznie wychwyt jak w zegar(k)ach przypominał ;)
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Ograniczniki długości serii

#3 Post autor: dexter 1990 » 12 marca 2017, 21:35

Mając do czynienia z replikami Inokatsu (a tutaj akurat mechanizmy spustowe, kurkowe sa takie jak w palnej) potwierdzam o ile pamiętam wszystkie punkty które wypisał AKMSN jak chodzi o m16. Chyba tylko tu:

"Podobnie gdyby za pierwszym razem oddać jeden strzał (przy broni ustawionej na "3 strzałowa seria"), to następnie można oddać raptem jeden strzał, nawet gdyby ściągnąć spust na długo."

się pomyliłeś? Miało być "gdyby za pierwszym razem oddać 2 strzały)? Wtedy się zgadza :).

Awatar użytkownika
AKMSN
Posty: 2468
Rejestracja: 29 maja 2007, 21:35
Kontakt:

Re: Ograniczniki długości serii

#4 Post autor: AKMSN » 12 marca 2017, 21:51

Tak, to pomyłka, miało być:

"Podobnie gdyby za pierwszym razem oddać dwa strzały (przy broni ustawionej na "3 strzałowa seria"), to następnie można oddać raptem jeden strzał, nawet gdyby ściągnąć spust na długo"
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

ODPOWIEDZ