Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelania?

Wiatrówki, ASG, paintball

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelania?

#1 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 12:06

Witam wszystkich.
Chciałbym na wstępie zaznaczyć, iż jestem laikiem w temacie, jednakże nie będę zadawał głupich pytań typu "jaka wiatrówka do 200zł?"
Może moje pytanie też nie będzie najmądrzejsze ale "jaka wiatrówka o poprawnych parametrach możliwie tanio?"
Otóż.
Dostałem sporo czasu temu od wujka starą wiatrówkę, nie wiem o niej nic(marka, model) i często w ciepłe, słoneczne niedzielne popołudnia brałem poczciwą WSK-ę, wiatrówkę w plecak i jechałem z kolegą albo sam z dala od ludzi - w las, w pola, na ambonę i strzelałem sobie do celu. Niestety zaliczyłem że tak powiem "glebę" na motorze i wiatrówka uległa zniszczeniu gdyż miałem ją wtedy w plecaku:(
Jako że jest teraz zima, postanowiłem na spokojnie poszukać i zakupić odpowiedni sprzęt gdyż uwielbiam ten sport i był to mój swego rodzaju sposób na życie (po mszy świętej w niedzielę wracałem do domu, zjadłem coś, brałem kolegę i jechałem sobie postrzelać i pojeździć motorami).
A więc chciałbym żeby wiatrówka miała dosyć poprawne parametry, była bezpieczna w użytkowaniu no i była możliwie tania. Wiem że nie mam co liczyć że za 200zł coś kupię i jestem tego w pełni świadom. Jednakże nie dam też na pewno 1000zł.
Wiem też że wiatrówki typu Lider itp. odpadają na samym starcie. Proszę więc drogich kolegów o podanie kilku modeli, typów (możliwie dobrych i tanich) no i jeśli można jakieś przybliżone ceny.
Z góry dziękuję za pomoc.
ps. Najlepiej gdyby to była długa, łamana wiatrówka (wolę nie na CO2)

ps. czytałem że godne uwagi są salvie, iże i hatsany.
który model byście polecili? Co sądzicie o używanej wiatrówce z tych które podałem?
Ostatnio zmieniony 5 grudnia 2010, 12:45 przez Jebaniutki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#2 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 12:44

Przyjemne i niedrogie pykadło na niedzielę?

No to może Iż-38*, możno za 100zł - 250zł je trafić, cena stosowna do stanu i/lub (nie)świadomości sprzedającego ;)



*tut proponowałbym odmianę P (łoże z tworzywa sztucznego, karabinek ciężki na lufę, bardo ułatwia strzelanie - to przydatne o ile chciałbyś zaprosić na strzelanie kogoś początkującego.
Acha, część wersji z drewnianym łożem ma ręczny zatrzask lufy (taka mała niewygodna dźwigienka przy kostce) - tych bym unikał.



Serdecznie witamy na forum.



ps. ostały się może jakieś zdjęcia (resztek) tej dziadkowej wiatrówki?
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#3 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 12:51

Znaczy głównie chodzi żeby mi się fajnie strzelało (w końcu to moja ma być i ja mam z niej czerpać przyjemność:)) Nie raz zabieram kogoś ze sobą, ale jakoś bezpieczniej się czuję sam (względy bezpieczeństwa) Jedynie z kolegą jeżdżę bo mam do niego zaufanie bo chłopak ma łeb na karku a jak raz byłem z kuzynem to naładowałem mu wiatrówkę i kretyn we mnie potrafił wycelować (na szczęście nie strzelił i niechcący spustu nie nacisnął).

Resztek chyba nie, ale gdzieś te resztki powinny być to na czasie zrobię zdjęcia i wrzucę na forum, ale póki co mam egzamin w szkole i nie bardzo mam czas. Ale miałem też zdjęcia całej pukaweczki b kiedyś na nk dodawałem. Musiałbym na komputerze poszukać.


ps. Widziałem dziś na alledrogo iż 61 (i wydał mi się bardzo ciekawym rozwiązaniem patrząc na boczny naciąg i cenę 400zł)

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#4 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 13:24

Iż61 bardzo sympatyczny karabinek, tylko są tut 2(plus trzeci specjalnie dla Ciebie) problemy:

-pierwszym jest bardo krótkie łoże, w rzeczywistości jest to zamierzone przez producenta (podobne długości kolb mają karabinki "wyczynowe")

-drugi, karabinek od bardzo dawna nie jest produkowany, a co a tym idzie są spore kłopoty z dostępnością (ja chyba z ponad półtora roku polowałem na niedrogi egzemplarz w miarę przyzwoitym stanie).
To co teraz jest produkowane/oferowane pod nazwą Iż61 to jest jakaś żałosna kpina, stalowy, frezowany blok który łączył lufę, magazynek i rurę mieszczącą cylinder i tłok, został zastąpiony kawałkiem plastiku (tak miękkiego że kaleczy się po pierwszej próbie zaciśnięcia czegokolwiek na szynie...).

-jest to karabinek z bocznym naciągiem (a nie łamany jakbyś tego sobie życzył)



Żeby być w uczciwym, plastikowa imitacja Iża61 jest w mniejszym stopniu trapiona zacięciami "magazynka".
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#5 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 13:38

Prezentował się fajnie.
Boczny naciąg to raczej plus bo większa dokładność (tak mi się wydaje)
A to że łamana chodziło mi po prostu o wiatrówkę karabinek (broń boże na CO2) więc raczej boczny naciąg to plus niż minus.
Faktycznie chyba całościowo trochę kiczowato wypada, czytałem opinie na innym forum i były dosyć zachęcające. Jednakże ponoć muszka i szczerbinka są strasznie kiczowate i trzeba przerabiać albo wymieniać od innych modeli. To co by koledzy innego polecili? Bo IŻ-61 raczej słabo wypada a IŻ-38 raczej bardzo słabo dostępny.

I świetnie by było się zmieścić w 400zł bo prawdopodobnie jeszcze ponad 100 będę musiał wydać na lunetkę bo po wypadku wątpię żeby moja nadal była 100% ok.

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#6 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 14:13

Iż-38 jest dużo łatwiejszy do kupienia od Iża-61(prawdziwego).
Wymiana (czy nawet przeróbka) szczerbinki w modelu 61 to raptem chwila (i niekoniecznie drogo to wyjdzie).
Ale nawet te które są wystarczą aby z jakichś 30m-40m trafić denko z puszki po piwie (tak można nawet z - przerobionego - Iża38 przy bezwietrznej pogodzie i sprzyjających warunkach oświetleniowych).

Zazwyczaj za stówkę nie da się kupić optyki która przeżyje na karabinku sprężynowym (nawet na takim z umiarkowanym odrzutem jak Iż60/Iż61 czy 38 z dorobioną szyną), ale tut pojawiają się tanie, a co ważne krótkie (post)sowieckie lunetki o niedużym i stałym powiększeniu (a i trochę podobnych zachodnich się znajdzie).


Jeśli jesteś cierpliwy poluj na Iża61 i nie zrażaj się niezbyt pochlebnymi opiniami (ale i tak Iż38P jest przyjemniejszy ;) ).


Poniżej masz fotki "prawdziwych" modeli 60 i 61

http://www.fortunecity.com/olympia/kick ... 60ind.html
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#7 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 14:26

Dziękuję koledzy bardzo:) Cierpliwy jestem tylko z czasem gorzej. Ale mam całą zimę zanim zacznie się sezon więc jakiegoś porządnego wiatrowca na pewno upoluję:) Kurcze oprócz iż-ów chodzą mi też po głowie savie i hatsany. I sam już nie wiem na co się zdecydować. No i właśnie dlatego że za 100 ciężko kupić dobrą optykę na karabin postanowiłem przeznaczyć 4 stówy żeby było za co dobrą optykę kupić (szczególnie jakbym miał brać hatsana bo przy nich ponoć to straszny problem)

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#8 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 14:39

Tak zupełnie przy okazji (to nie moja aukcja)

http://allegro.pl/wiatrowka-nowa-firmy- ... 59538.html

A za kilka godzin konczy się aukcja ze starszą wersją HW 35 (nie przepadam za weirauchem, ale ten model jest całkiem całkiem, choć brzydki i trochę duży - szczególnie w porównaniu z dosyć popularną trzydziestką).
Jak ostatnio patrzyłem cena była trochę ponad półtora stówki.
Ostatnio zmieniony 5 grudnia 2010, 14:48 przez Apolinary Koniecpolski, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#9 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 14:45

ooooo:) he he a już zacząłem przeglądać rosyjskie allegro :D

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#10 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 14:52

Żeby było śmieszniej, zatrzęsienie jeżyków w bardzo atrakcyjnych cenach jest na... aukro ;)
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#11 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 14:59

:) Ale akurat jeżyk 3 średnio mi odpowiada bo nie ma szyny pod lunetkę;( A sam przerabiać bym się bał takie cacuszko. Zresztą kto widział żeby zabytek przerabiać? Sam posiadam wsk-ę 125 i jak coś nie gra to wymieniam tylko na oryginały i nic od siebie nie dodaję.
A tak się składa że bardzo lubię sobie z lunetki pocelować.

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#12 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 15:06

Trwała przeróbka jest upierdliwa w wykonaniu i niebezpieczna dla karabinka.
Ścianki cylindra (pomimo że wykonane z bardo dobrego materiału) są bardzo cienkie, co za tym idzie frezowanie rowków odpada, a przyspawanie szyny jest możliwe(kumpel przez lata taką miał - ale to były 4 punktowe spawy) ale dosyć trudne.

Świetnym rozwiązaniem jest przyklejenie(sic!) kawałka odpowiednio podfrezowanej rurki*, to jest aż nadto przy tym karabinku (szczególnie jeśli posadzisz jakąś małą parusetgramową lunetkę).

*takiej powiedzmy "dachóweczki"
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#13 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 15:12

No i właśnie w tym problem:/ dlatego albo zostanę przy przy iżyku61 albo będę szukał czegoś innego z szyną.

Ja na aukro żadnego jeżyka nie znalazłem:(

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#14 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 grudnia 2010, 16:44

Wspomniana przeróbka jest w pełni odwracalna (pomijając oksydę, ta po dosztukowaniu na zimno tak sobie wygląda - ale to i tak najsłabszy element iży ;) ) i prosta w wykonaniu (przy odrobinie samozaparcia można to wykonać nożówką i pilnikiem).

Jeśliś majsterkowicz to możesz sobie sprawić (np. jakąś używkę za stówkę) QB57 - to świetny materiał na wiatrówkę (ale tylko i wyłącznie materiał - na dzień dobry to porażka*).


A co do aukro, w tej chwili faktycznie nic nie ma, ale jeśli już jest to pod nazwami takimi jak "vzduchovka Baikal"** czy dajmy na to "stará vzduchovka" (inna sprawa że ich wyszukiwarka działa jakby chciała a nie mogła).


*pomimo przyzwoitych materiałów i niezłego wykonania(metalowych części)
** jak np. tut http://aukro.cz/item1284533781_vzduchovka_baikal.html
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Jebaniutki
Posty: 11
Rejestracja: 5 grudnia 2010, 11:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaką wiatrówkę do rekreacyjnego, niedzielnego postrzelan

#15 Post autor: Jebaniutki » 5 grudnia 2010, 17:26

Przeróbek się boję, w sumie ojciec ma talent do tego. Mam znajomego który na tokarkach i frezarkach już lata pracuje. Ale i tak strach że nie wyjdzie albo coś. A odnośnie czech to co koledzy sądzą o Slavi? np. 631 Lux - produkowane do teraz, bardzo dobre recenzje, możliwość montażu lunety, ponoć nie niszczy osprzętu jak hatsan, lufa gwintowana, a jako ciekawostka na allegro jest pełno zestawów do tuningu, na forach też wiele info na ten temat. Bo iż to fenomenalny sprzęt jednakże trochę już martwy:/
A tu mam przykładową Slavię:
http://allegro.pl/slavia-631-lux-4-5-mm ... 02172.html
albo tańsze:
http://allegro.pl/slavia-631-super-stan ... 63636.html
http://allegro.pl/wiatrowka-slavia-okaz ... 78827.html

W moim przypadku to będzie o wiele trafniejsze, ciekawsze rozwiązanie:)
Mam 18lat dopiero i wydaje mi się że to będzie lepsze rozwiązanie zainwestować w coś aktualnego. Będę miał ochotę postrzelać bez lunetki to będę strzelał bez, będę miał ochotę zabawić się w snajpera to przykręcę lunetkę, będę chciał to dokupię tłumik. A jak stwierdzę że mało mocy albo zechce mi się kombinacji to zakupię zestaw tuningowy:) A nie wspomnę o drewnianej kolbie:) :twisted: można coś wygrawerować :twisted: A jak się grawer znudzi to kupić na allegro nową gdyż są dostępne a iże to jednak kolby z tworzywa sztucznego:/ a zamiennych na allegro nie ma:/

ODPOWIEDZ