ustawianie lunety - wiatrówka

Wiatrówki, ASG, paintball

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
kempa662
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, 18:13

ustawianie lunety - wiatrówka

#1 Post autor: kempa662 » 24 kwietnia 2011, 18:16

Witam, posiadam lunetę 3-7X28 i mam w niej dwie śrubki z lewej i u góry, ta z lewej jest opisana "up" i ma strzałkę kierunkową a ta u góry jest opisana "R" i też ma strzałkę. Zastanawiam się którą śrubę jak wkręcić, lub odkręcić żeby luneta przesuwała się w górę, dół, lewo, prawo.
Proszę o pomoc

rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: ustawianie lunety - wiatrówka

#2 Post autor: rumcajs1984 » 24 kwietnia 2011, 22:35

Musisz wiedzieć że luneta może mieć też śrubkę tak gdzie montujesz lunetę, ona też odpowiada za celność w kwestii góra-dół.Ale najpierw to zrób tak.Ustaw jakiś duży papier na 10 metrów(jakiś karton, a jak nie masz to kilka kartek polepionych z sobą, tak żeby był przynajmniej metr na metr)Następnie do tej kartki przymocuj tarczę do wiatrówki 14 cm na 14 cm.Oczywiście wszystko przypnij pineską do deski, albo do czegoś innego.Kiedy już będziesz wszystko miał, to z odległości 10 metrów wyceluj w środek tarczy wiatrówkowej i strzel.Będziesz widział gdzie padł strzał, jeśli padł za wysoko to kręcisz tym kółeczkiem z napisami up-down(góra-dół) w kierunku"down"(dół).To samo z poziomem.Jeśli śrut poleci na prawo od celu to kręcisz w kierunku "Left" a jak w lewo to tam gdzie pisze"R"."R" znaczy prawo a "L"znaczy lewo.Po regulacji znów strzelasz w tarczę i znów dokonujesz korekt, tak długo aż śrut zacznie trafiać w miejsce krzyża lunety.Czyli jak będziesz miał krzyż na środku tarczy, to śrut trafi dokładnie w środek tarczy.Kiedy już go wyregulujesz, to wtedy zadecyduj na jakiej odległości chcesz mieć "zero" czyli czy na 25 metrach czy np na 50 metrach.Robisz to samo co na początku z odległości 10 metrów, czyli ustawiasz tarczę na danej odległości i śrut musi się pokrywać z krzyżem celownika.Oczywiście jak zero będziesz miał na 25 metrach to na 50 metrów będziesz musiał mierzyć nad cel a na 10 metrów to pod cel.Mam nadzieję że coś zrozumiałeś z mojego tłumaczenia.Powodzenia życzę

kempa662
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, 18:13

Re: ustawianie lunety - wiatrówka

#3 Post autor: kempa662 » 24 kwietnia 2011, 22:59

dzięki za informacje, a kalibrując wiatrówkę wkręcę ją w imadło żeby zawsze strzelać w to samo miejsce ;)

rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: ustawianie lunety - wiatrówka

#4 Post autor: rumcajs1984 » 24 kwietnia 2011, 23:33

kempa662 pisze:dzięki za informacje, a kalibrując wiatrówkę wkręcę ją w imadło żeby zawsze strzelać w to samo miejsce ;)
E tam, nie kombinuj z imadłem bo jeszcze porysujesz kolbę.Po za tym jak masz sprężynówkę to imadło nic nie daje.Absolutnie sprężynówki nie sprawdza się na imadle.Wystarczy że zrobisz fajną podpórkę, choćby z poduszki i będziesz miał odpowiednie podparcie, to ci w zupełności wystarczy.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: ustawianie lunety - wiatrówka

#5 Post autor: dexter 1990 » 27 kwietnia 2011, 11:30

Wiem, że to kuriozalne, ale chińskie celowniki często mają... odwrotnie zrobioną regulację, niż wskazują strzałki na pokrętłach! Zwróć na to uwagę. Spotkałem nawet celownik w którym wieżyczka do regulacji w pionie była opisana prawidłowo- w poziomie była natomiast odwrotnie :/. Kosmos.

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: ustawianie lunety - wiatrówka

#6 Post autor: Skowron » 13 maja 2011, 16:12

rumcajs1984 pisze: ...to wtedy zadecyduj na jakiej odległości chcesz mieć "zero" czyli czy na 25 metrach czy np na 50 metrach...
Zastanawiam się nad sensem ustawiania "zera" na 50 m w wiatrówce zwłaszcza jeżeli mówimy o kalibrze .22.
Przy ustawieniu na 25 m trajektoria lotu śrutu będzie wyglądała mniej więcej tak:
Obrazek

więc spokojnie można sobie strzelać do kapsli (2,5 cm średnicy) na dystansie od 7 do prawie 30 metrów bez żadnych poprawek a przy ustawieniu na 50 m:

Obrazek

w ten sam kapsel trafimy na dystansie od 3 do 6 m i 48 do 52 a na całą resztę trzeba brać poprawki.
Sytuacja wygląda odrobinę lepiej dla kalibru .177 ale ciągle nie ma rewelacji.
Według tego programu optymalne ustawienie dla wiatrówki .22 to 25m a .177 35m
Oczywiście mowa o wiatrówce do 17J

ODPOWIEDZ