kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Antonio
Posty: 29
Rejestracja: 21 października 2011, 16:58

kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#1 Post autor: Antonio » 2 listopada 2012, 19:45

W związku z tym, że w końcu łaskawie dostałem pozwolenie :0), uruchamiam swój program zbrojeniowy :-))). Zdecydowałem się kupić samopowtarzalny karabinek centralnego zapłonu w kalibrze .223 Rem, ale nie bardzo interesują mnie klony Ar-ów lub Kałasznikowy, czy czeskie SA58. Nie szukam karabinka stricte taktycznego. Chodzi mi zarówno o cenę, niezawodność broni, jak i celność oraz "strzelalność". Robiłem podchody pod Rugera Mini 14 (który w USA kosztuje do 1000 USD), i sprawdziłem, że w całej Europie nie można kupić nowego - prawdopodobnie są problemy z eksportem z USA. (Jeśli się mylę, będę wdzięczny za wrzucenie jakiegoś info, że jednak można kupić nowego Rugera i sprowadzić go do Polski) Podobają mi się (z urody i tego, co o nich czytałem, bo miałem tylko pojedyńcze doświadczenie z jednym z nich) Rugery i H&K. Poza Rugerem nie bardzo mnie stać na inną nową broń, zatem rozglądam się na rynku wtórnym. W Polsce nie widziałem ofert sprzedaży interesujących karabinków za to na Egunie sporo się ich pokazuje.
Jestem ciekaw, jakie są doświadczenia osób, które użytkowały, użytkują, nabywają, nabyli lub zamierzają nabyć podobna broń.
Jak już wspomniałem, na Egunie pokazuje się sporo Rugerów - nie wiem jak ocenić te oferty i na co zwracać uwagę - słyszałem, że są różnice w zależności od daty produkcji (po którymś roku poprawiły się lufy?) - czy są jakieś strony z numerami broni, gdzie można sprawdzić datę produkcji?
Buszując po Egunie znalazłem też kilka ciekawych ofert dotyczących Heckler& Koch SL8.
Czy ktoś może strzelał z Rugera i z H&K, tak, żeby wrzucić coś o porównaniu tych karabinków?
Na razie upatrzyłem takie licytacje - ale zastanawiam się, czy już zacząć licytować, czy może poczekać na ciekawsze okazje (np. Rugery z fajną optyką).
http://www.egun.de/market/item.php?id=4067810
http://www.egun.de/market/item.php?id=4069431
http://www.egun.de/market/item.php?id=4088148

Widziałem też na Egunie H&K SL6 w kalibrze .223 Rem - czy ktoś miał może doświadczenia strzeleckie z tym karabinkiem?

Czy może ktoś z forumowiczów bywa na ZKS-ie Warszawa i może pokazać któryś z tych karabinków (albo inny interesujący) - ja na razie mogę się zrewanżować jedynie pokazaniem Anchutza 525, ale jak sfinalizuję sprawę, to będę mógł pochwalić się nowym nabytkiem.

Będę wrzucał przyszłą historię swoich doświadczeń z niemieckimi sprzedawcami - mam nadzieję, że w końcowym rezultacie przyjedzie do mnie piękny karabinek, a nie część kaloryfera :-)

Pawel
Posty: 95
Rejestracja: 13 lipca 2011, 12:54

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#2 Post autor: Pawel » 3 listopada 2012, 14:23

Antonio pisze: [...]
Czy może ktoś z forumowiczów bywa na ZKS-ie Warszawa i może pokazać któryś z tych karabinków (albo inny interesujący) - ja na razie mogę się zrewanżować jedynie pokazaniem Anchutza 525, ale jak sfinalizuję sprawę, to będę mógł pochwalić się nowym nabytkiem.
[...]
Szkoda, że dopiero teraz przeczytałem bo akurat dziś byłem na ZKS z SL8 (przy okazji - do sprzedania).
To dobry wybór o ile nie zamierzasz strzelać dynamicznie. Celność - ponadprzeciętna - dziś kolega pierwszy
raz z niego strzelał i przestrzeliny (fakt, że na 50m) się stykały ze sobą.
Co do kupowania na egun - weź pod uwagę, że w Niemczech zmieniły się przepisy dotyczące transportu broni i cena takich usług znacząco wzrosła.
Pojawili się też oszuści na egun więc nie kupuj od nikogo z małą ilością pozytywów, no i kupowanie w ciemno (na odległość) zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.
Jak byś miał jakieś pytania to pisz.

Antonio
Posty: 29
Rejestracja: 21 października 2011, 16:58

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#3 Post autor: Antonio » 4 listopada 2012, 10:58

Dzięki za cenne uwagi. Co do sprzedawców na Egunie - w zasadzie wszystkie aukcje karabinków, gdzie sprzedający dopuszczają wysyłkę, prowadzone są przez "Gewerblicher Nutzer" czyli "użytkowników komercyjnych" - mają od kilkudziesięciu do kilkuset komentarzy - mam nadzieję, że nie piszą ich sobie sami. Jak pisałeś - kupowanie na odległość niesie za sobą ryzyko, ale "no risk, no fun", a w Polsce rynek jest taki, jaki jest - nie ma ryzyka, bo nie ma z czego wybierać. Mam też kłopoty językowe, ale okazuje się, że "tłumacz google" daje sobie nieźle radę, a w razie większych problemów można kogoś dopytać.
Ustalam koszty przesyłki do Polski. Mam kłopoty z Egunem, bo system nie pozwala mi wysyłać wiadomości do sprzedających - wysłałem emaila do webmastera, i jak tylko ten problem usunę, dowiem się, jakie są koszty wysyłki z Niemiec do Polski u poszczególnych sprzedawców. Oprócz kosztów przesyłki Niemcy liczą sobie za załatwienie papierologii związanej z wysyłką broni (ok 80-90 euro - zależy od sprzedawcy).

Awatar użytkownika
Danilo84
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwietnia 2006, 21:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#4 Post autor: Danilo84 » 4 listopada 2012, 17:58

Antonio pisze: Ustalam koszty przesyłki do Polski. Mam kłopoty z Egunem, bo system nie pozwala mi wysyłać wiadomości do sprzedających - wysłałem emaila do webmastera, i jak tylko ten problem usunę, dowiem się, jakie są koszty wysyłki z Niemiec do Polski u poszczególnych sprzedawców. Oprócz kosztów przesyłki Niemcy liczą sobie za załatwienie papierologii związanej z wysyłką broni (ok 80-90 euro - zależy od sprzedawcy).
Koszty wysyłki do Polski od 71 do 100 Euro, papierologia 15-25 Euro w zależności od Landu. Czas wydania kwitka na export do 10 dni. Także radzę uważać na naciągaczy. Całkowity koszt to max 125 Euro.

Pozdrawiam Daniel
Automag II, Ballester-Molina, Husqvarna M-40 Rplt., FEG PA-63

Pawel
Posty: 95
Rejestracja: 13 lipca 2011, 12:54

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#5 Post autor: Pawel » 5 listopada 2012, 08:47

Danilo84 pisze:
Antonio pisze: Ustalam koszty przesyłki do Polski. Mam kłopoty z Egunem, bo system nie pozwala mi wysyłać wiadomości do sprzedających - wysłałem emaila do webmastera, i jak tylko ten problem usunę, dowiem się, jakie są koszty wysyłki z Niemiec do Polski u poszczególnych sprzedawców. Oprócz kosztów przesyłki Niemcy liczą sobie za załatwienie papierologii związanej z wysyłką broni (ok 80-90 euro - zależy od sprzedawcy).
Koszty wysyłki do Polski od 71 do 100 Euro, papierologia 15-25 Euro w zależności od Landu. Czas wydania kwitka na export do 10 dni. Także radzę uważać na naciągaczy. Całkowity koszt to max 125 Euro.

Pozdrawiam Daniel
Niestety nie jest to już prawdą. Tak było kiedyś (i to nie do końca bo papierkologia potrafiła trwać miesiąc i niektórzy sprzedawcy liczyli sobie za to 50euro). Z moich obecnych zapytań (w ten weekend wysłałem pytanie do kilku sprzedawców) wynika, że wysyłka do PL kosztuje od 150 do nawet 300-350 euro.

Awatar użytkownika
Danilo84
Posty: 121
Rejestracja: 23 kwietnia 2006, 21:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#6 Post autor: Danilo84 » 5 listopada 2012, 10:04

Pawel pisze: Niestety nie jest to już prawdą. Tak było kiedyś (i to nie do końca bo papierkologia potrafiła trwać miesiąc i niektórzy sprzedawcy liczyli sobie za to 50euro). Z moich obecnych zapytań (w ten weekend wysłałem pytanie do kilku sprzedawców) wynika, że wysyłka do PL kosztuje od 150 do nawet 300-350 euro.
Widać u każdego jest inaczej.

W moim przypadku, a robiłem to w tym roku 8 razy i czekam obecnie za przesyłką dwóch karabinów wynosiło to max. 120 Euro. Koszty 50 euro za papierek to uważam cena z kosmosu (50% tej kwoty to opłata za paliwo i czas). Są też tacy co oferują wysyłkę za 200 i 300 Euro (chcą wysyłać DHL'em) co jest przegięciem, gdyż taka paczka kosztuje 25 Euro :)

Są też tacy co wysyłają za 250 Euro samolotem np. do Krakowa.

Jeżeli chcesz tyle płacić Twoja wola, ale moim zdaniem 120 Euro za koszt transportu z papierami to max jaki można zapłacić.
Więcej to naciąganie i u takich sprzedawców się nie kupuje.
Automag II, Ballester-Molina, Husqvarna M-40 Rplt., FEG PA-63

Awatar użytkownika
noel01
Posty: 219
Rejestracja: 5 maja 2009, 15:11
Lokalizacja: Zachód

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#7 Post autor: noel01 » 5 listopada 2012, 10:25

Tu: http://www.vdb-waffen.de/de/gebrauchtwa ... s_d=&o=neu
masz kilka Rugerów Mini opisanych jako nowe.

A tu http://www.strzelectwo.info/pl/bron-na- ... ml?start=9 masz strzelnicę na której można się zapoznać z Mini.
noel01

Pawel
Posty: 95
Rejestracja: 13 lipca 2011, 12:54

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#8 Post autor: Pawel » 5 listopada 2012, 20:30

Danilo84 pisze:
Pawel pisze: Niestety nie jest to już prawdą. Tak było kiedyś (i to nie do końca bo papierkologia potrafiła trwać miesiąc i niektórzy sprzedawcy liczyli sobie za to 50euro). Z moich obecnych zapytań (w ten weekend wysłałem pytanie do kilku sprzedawców) wynika, że wysyłka do PL kosztuje od 150 do nawet 300-350 euro.
Widać u każdego jest inaczej.

W moim przypadku, a robiłem to w tym roku 8 razy i czekam obecnie za przesyłką dwóch karabinów wynosiło to max. 120 Euro. Koszty 50 euro za papierek to uważam cena z kosmosu (50% tej kwoty to opłata za paliwo i czas). Są też tacy co oferują wysyłkę za 200 i 300 Euro (chcą wysyłać DHL'em) co jest przegięciem, gdyż taka paczka kosztuje 25 Euro :)

Są też tacy co wysyłają za 250 Euro samolotem np. do Krakowa.

Jeżeli chcesz tyle płacić Twoja wola, ale moim zdaniem 120 Euro za koszt transportu z papierami to max jaki można zapłacić.
Więcej to naciąganie i u takich sprzedawców się nie kupuje.
A podasz mi na pw tych sprawdzonych sprzedawców. Moi 2 od których coś kupowałem podnieśli drastycznie (o 100 euro) ceny przesyłek, tłumacząc się zmianą przepisów w .de

Antonio
Posty: 29
Rejestracja: 21 października 2011, 16:58

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#9 Post autor: Antonio » 5 listopada 2012, 22:18

Do Rugera można przymierzyć się w Sulejówku, a do HK SL8 w Józefowie (w cenniku napisali, że ta przyjemność kosztuje 5 zł za 1 strzał :shock: )
Kilku sprzedawców z Egun odpowiedziało mi na pytania odnośnie kosztów przesyłki do Polski - średnio to 85 - 95 euro, ale jeden policzył sobie 170 + 35 za papiery policyjne.

Antonio
Posty: 29
Rejestracja: 21 października 2011, 16:58

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#10 Post autor: Antonio » 9 stycznia 2013, 21:22

Dzisiaj przyszedł Ruger Mini :-). Kupiłem też (u tego samego sprzedawcy, żeby płacić za tylko jedną przesyłkę) Waltera GSP 0.22. W piątek albo w sobotę wybiorę się na ZKS Warszawa, żeby przestrzelać te cuda.

Przesyłkę przywiózł polski kurier, prosto do domu. W Polsce niestety nie da się kupić broni przez internet, bo nie chcą wysyłać jej przez kuriera (zdaje się u nas jest obowiązek zbrojnego konwojowania takiej przesyłki). Myślałem, że będę musiał odebrać to w jakimś specjalnym punkcie, ale na szczęście jest bajzel, a przesyłki są na ogół nadawane w ten sposób, że niemiecka firma kurierska przekazuje paczkę polskiej bez informowania, że zawiera broń, zatem polska firma bez ceregieli dostarcza przesyłki do domu.

Egun osobiście przetestowałem i tych, którzy jeszcze tego nie robili informuję, że jest to stosunkowo prosta sprawa, aczkolwiek nie było to dla mnie komfortowe kupowanie (zwłaszcza z braku możliwości pomacania towaru).
Największe kłopoty miałem z wydębianiem od sprzedawców dodatkowych informacji (ponad opis broni. który zamieszczany był przy ogłoszeniu na Egun), - pisałem do nich emaile po angielsku (bo nie znam niemieckiego) i z reguły odpowiedzi ograniczały się do "tak" lub "nie", nie wiem, czy Niemcy są tacy lakoniczni, czy też po angielsku się nie rozpisują. Nie wszyscy też odpisywali mi na pytania o koszty przesyłki do Polski (w takim przypadku nie licytowałem). Przy licytowaniu sprawdzałem też komentarze o sprzedających, żeby ustrzec się naciągaczy. Gdy już wygrałem licytację, to szybko dostałem z Niemiec emaila z danymi sprzedawcy i numerami broni, na tej podstawie wystąpiłem o uprzednią zgodę przewozową i wysłałem sprzedawcy jej skan (nie chciał oryginału). Sprzedawca (firma waffenlangguth) zachował się fair, bo poprosił, abym mu przesłał pieniądze dopiero po uzyskaniu przez siebie papierów eksportowych. Nie wiem, czy wszyscy sprzedawcy tak robią, czy też idą załatwiać papiery eksportowe dopiero, jak dostaną kasę - może ktoś ma doświadczenia w tym względzie? Gdy pytałem się o koszty związane z wysyłką broni do Polski to wskazywali zawsze dwa składniki kosztów - przesyłka i papiery eksportowe.

W skrócie cała operacja wyglądała następująco: 1) wygrałem licytacje, 2) wystąpiłem o uprzednią zgodę przewozową, podając dane sprzedawcy i numery broni - na odbiór zgody wyznaczono mi tygodniowy termin, 3) wysłałem skan uprzedniej zgody przewozowej, 4) otrzymałem informację, że sprzedawca załatwił swoją zgodę eksportową, 5) wysłałem kasę i 6) dostałem karabin i pistolet. Broń zarejestrowałem dzisiaj - pokazałem na policji rachunek za broń (wystawiony po niemiecku), swoją uprzednią zgodę i niemiecki dokument eksportowy - pani na policji wpisała mi broń do książeczki bez konieczności przedstawiania tłumaczeń niemieckich dokumentów. Za przesyłkę i fatygę sprzedawcy w związku z uzyskaniem dokumentów eksportowych na dwie sztuki broni zapłaciłem łącznie 79 eur. Uprzednia zgoda przewozowa w Polsce jest za darmo (zapomnieli to uwzględnić w naszych przepisach o opłacie skarbowej :-)

Z kwestii, które nie przyszły mi wcześniej do głowy - dobrze jest poprosić sprzedawcę, aby wypisując adres przesyłki, wypisał również numer telefonu adresata (jak zamawiałem z Niemiec słuchawki strzeleckie, to kurier, gdy mnie nie zastał, odesłał po prostu towar z powrotem). Wysyłając przelew za granicę należy albo skorzystać z europejskiego przelewu SEPA, albo zadbać, żeby koszty przelewu były po stronie nadawcy, bo w innym wypadku bank sprzedawcy potrąca jakieś koszty przelewu i sprzedawca prosi, aby dopłacić do równej kwoty (przetestowałem na nieszczęsnych słuchawkach).

Życzę powodzenia w zakupach :-)

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#11 Post autor: ss100 » 10 stycznia 2013, 16:50

Fajnie że opisałeś zakupy na egun - nigdy tam nie kupywałem, ale trzeba zacząć :)

Antonio
Posty: 29
Rejestracja: 21 października 2011, 16:58

Re: kupno używanego samopowtarzalnego karabinka .223 Rem

#12 Post autor: Antonio » 11 stycznia 2013, 11:54

Dobrze jest dzielić się doświadczeniami - kolejne moje doświadczenie, to aby dokładnie pytać o towar - pistolet jest bardzo fajny i w dobrym stanie, ale niestety ma rękojeść nie w moim rozmiarze. Nie przyszło mi do głowy, że wyczynowe pistolety z rękojeścią z półką są tak ściśle pasowane i nie zapytałem o rozmiar (a jednak rozmiar jest ważny ;-) Karabin natomiast pasuje mi pod każdym względem.

ODPOWIEDZ