skupienie amunicji 22lr

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

skupienie amunicji 22lr

#1 Post autor: czorny5 » 27 kwietnia 2013, 12:34

Wczoraj, korzystając z bezwietrznej pogody udałem się na "strzelnicę" sprawdzic swojego BRNO4. Karabinek kupiłem w ostatnich dniach obowiązywania, przychylnego myśliwym rozporządzenia. Brałem co było bo i budżet był lichy... Ciężko mi powiedziec czy osiągnięte wyniki są dobre jak na tego typu broń dlatego proszę Was o zajęcie stanowiska. Użyłem 2 rodzajów amunicji. Winchestera z 40 granowym pociskiem o prędkości 324 m/s oraz SB HV z 36 granowym pociskiem o prędkości 395 m/s
Z kbksu trochę strzelałem w liceum i wydaję mi się, że skupienie było dużo lepsze a przecież amunicja była podlejsza...

Wyniki z WINCHESTERA:
40 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/84841886/file.html][/img]
50 kroków
[img=http://www56.zippyshare.com/thumb/76037346/file.html][/img]
60 kroków (~50 metrów)
[img=http://www23.zippyshare.com/thumb/92075731/file.html][/img]

Wyniki SB HV
40 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/51422022/file.html][/img]
50 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/30338942/file.html][/img]
60 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/99816934/file.html][/img]
60 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/10937149/file.html][/img]
60 kroków
[img=http://www10.zippyshare.com/thumb/74528744/file.html][/img]

Zaznaczam, że w trakcie strzelania nie robiłem poprawek na lunecie. Za każdym razem strzelałem z tych samych nastaw w czarną kropę. SB mają tendencję do skręcania w lewo. Widac to na zdjęciach...przy odległości 40 i 50 kroków przestrzeliny układają sie nieco po prawej stronie. na 60 krokach już po lewej stronie. Na poł paczki wystrzelonych Czechów przytafił mi się jeden wadliwy a mianowicie pocisk nie opuścił lufy. potrzebny był wycior.
Ostatnio zmieniony 27 kwietnia 2013, 12:57 przez czorny5, łącznie zmieniany 1 raz.
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#2 Post autor: czorny5 » 27 kwietnia 2013, 12:36

Krw*. zle wykadrowałem zdjęcia. zaraz zrobie edit

edit. :jest ok
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: skupienie amunicji 22lr

#3 Post autor: variag » 28 kwietnia 2013, 19:21

Szału nie ma...
Ale jak to mówią "pierwsze śliwki robaczywki".
60 kroków to ok 50 metrów, więc mogło by być dużo lepiej.
Ale z drugiej strony Brno to nie karabin maczowy.
Jednej dziury nie wystrzeli na 50 metrów 5-cioma pociskami.
A jaka optykę posadziłeś na karabinie?
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skupienie amunicji 22lr

#4 Post autor: Old Cadet » 28 kwietnia 2013, 20:49

variag pisze: karabin maczowy.
Co to jest?

Amunicja HV do strzelania precyzyjnego to pomyłka, ona nie do tego służy.
Mój CZ 452 (a to prawie to samo co Brno) dobrze dobraną amunicją z podstawki (a więc przy minimalizacji będów strzelca) na 50 m strzela grupy (ś-d-ś) o średnicy około 25 mm. Najlepsza próba, to chyba 20 mm, ale to jednostkowy przypadek, raczej nie do powtórzenia.

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#5 Post autor: czorny5 » 28 kwietnia 2013, 22:51

variag pisze:60 kroków to ok 50 metrów, więc mogło by być dużo lepiej.
no właśnie... lepsze wyniki miałem z pozycji leżąc i celując z przeziernika jak chodziłem do liceum i to z polskiej amunicji która miała z 20 lat (Bóg raczy wiedziec jak była przechowywana)
variag pisze:Ale z drugiej strony Brno to nie karabin maczowy.
to jest brono 4. chyba najbardziej "wyborowy" ze wszystkich Brno.
variag pisze:A jaka optykę posadziłeś na karabinie?
optyka jest "targowa" tasco 3-9x56. dorobie się wolnych środków to dam mu coś lepszego...tylko nie wiem jeszcze czy warto
Old Cadet pisze: Amunicja HV do strzelania precyzyjnego to pomyłka, ona nie do tego służy.
a do czego służy? mim celem było używanie KBKSu do treningu konkurencji "dzik" więc zależy mi na szybkiej amunicji. Zrujnowałeś mój plan :D
myślałem o spróbowaniu tego http://www.cci-ammunition.com/products/ ... oadNo=0050
Old Cadet pisze:Mój CZ 452 (a to prawie to samo co Brno) dobrze dobraną amunicją z podstawki (a więc przy minimalizacji będów strzelca) na 50 m strzela grupy (ś-d-ś) o średnicy około 25 mm. Najlepsza próba, to chyba 20 mm, ale to jednostkowy przypadek, raczej nie do powtórzenia.
Będę próbował różne naboje. zobaczymy, które dadzą najlepsze wyniki. Wyniki które zaprezentowałem też były zrobione ze stojaka. Winchester jest ok ale na 30 metrów...potem już słabizna. Karabinek służył wcześniej w jakiejś szkole, więc możliwe ze najlepsze skupienia ma już za sobą
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skupienie amunicji 22lr

#6 Post autor: Old Cadet » 28 kwietnia 2013, 23:01

czorny5 pisze: mim celem było używanie KBKSu do treningu konkurencji "dzik" więc zależy mi na szybkiej amunicji. Zrujnowałeś mój plan
Zupełnie niczego nie zrujnowałem. Jeśli do dzika to HV jest ok. Celować trzeba nie w ucho (jak przy sztucerze), tylko w gwizd. Ale dzik to nie jest strzelanie precyzyjne. Dzięsiątka dzika (przy odl 50 m) to plus minus fi 10 cm, a dziewiątka to jakieś 18 cm. I w takim strzelaniu HV sprawdzi się jak najbardziej, bo Twoje błędy będą wielokrotnie większe niż błąd amunicji, a z amunicji o normalnej prędkości musiałbyś celować "w powietrze" co generuje poważne błędy.

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: skupienie amunicji 22lr

#7 Post autor: variag » 29 kwietnia 2013, 09:57

myślałem o spróbowaniu tego http://www.cci-ammunition.com/products/ ... oadNo=0050
Na wczorajszych zawodach "Snajper 100m" kolega spróbował Strigerów CCI i z Cz 452 była totalna klapa. 0 pkt na 100. postawa leżąc z podpórki.
optyka jest "targowa" tasco 3-9x56. dorobie się wolnych środków to dam mu coś lepszego...tylko nie wiem jeszcze czy warto
Jesli póki co strzela się z niego powtarzalnie, a wzrok nie cierpi niech sobie siedzi na tym Brnie.
Może "boczniaki S&B .22 LR HV HP, próbowałeś? Cena taka pomiędzy standardową a miedziowaną HV. Ma nieco niższą prędkość wylotową, ale jeśli chodzi o celność z mojego kbks była porównywalna z Winchesterem 1450 FPS na 100 metrów.
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#8 Post autor: czorny5 » 29 kwietnia 2013, 10:32

Old Cadet pisze:Na wczorajszych zawodach "Snajper 100m" kolega spróbował Strigerów CCI i z Cz 452 była totalna klapa. 0 pkt na 100. postawa leżąc z podpórki.
a pewien sprzedawca powiedział, ze jest bardzo celna...

to co polecicie spróbowac na 100 metrach?

możę kiedyś zamienie karabinek na jakiś inny, tylko problem jest w tym, ze mam go na myśliwskie kwity. Podobno WPA w Gdańsku pozwola zrobic podmiana na zasadzie "sztuka za sztuke". Ja podlegam pod Bydgoszcz i tam powiedzieli mi ze jak kupiłem to już nie pozwolą mi zamienic na inną jednostkę.

Biednemu to zawsze wiatr w oczy i ch* w d*. :)
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: skupienie amunicji 22lr

#9 Post autor: variag » 29 kwietnia 2013, 10:51

a pewien sprzedawca powiedział, ze jest bardzo celna...
"Tylko tarcza prawdę Ci powie" :wink:
Jeśli lufa danej broni nie toleruje tej amunicji zapewnienia sprzedawcy nic nie pomogą.
Podobnie nie sprawdziła się w tej Cz-452, a miała to być istna "wunderwaffe".
Jeśli broń jako tako trzyma skupienie z tej amunicji, to na pewno jest to dobry wybór przy strzelaniu podczas silnego wiatru na dystansie 100 metrów.
Ja na takie niepogody mam kilka paczek Winchestera 1450 fps :wink:
Standardowy Winchester niestety nie powala na kolana skupieniem ... :?
Miałem jedną paczkę (100 naboi) i więcej jej nie kupie.
Na "bezwietrznych" zawodach strzelam Lapuą lub Federalem.
Wszystko zależy więc od broni i jej lufy.
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#10 Post autor: czorny5 » 29 kwietnia 2013, 13:51

variag pisze:Podobnie nie sprawdziła się w tej Cz-452, a miała to być istna "wunderwaffe".

dokładnie :)... tak samo przedstawił mi sprawe
variag pisze:Ja na takie niepogody mam kilka paczek Winchestera 1450 fps :wink:
Standardowy Winchester niestety nie powala na kolana skupieniem ... :?
Miałem jedną paczkę (100 naboi) i więcej jej nie kupie..
ja mam 2 paczki tej standardowej. kupiłem bo cena była dobra. na 30 metrów jest spoko no ale potem to widac na zdjęciu.
Spróbuję w takim razie tego szybszego .

no chyba, że karabinek jest wystrzelany to już żadne szukanie nie pomoże.
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: skupienie amunicji 22lr

#11 Post autor: variag » 30 kwietnia 2013, 10:47

Zawsze mnie ciekawiło jak wypadła by amunicja HV wystrzelona poprzez adapter .223REM/.22LR ze sztucera o jakimś wolnym skoku gwintu np 1:12"
Klasyczny skok gwintu w kbks to 1:16", czyli jest nieco wolny.
O ile o taki sztucer jest łatwo na strzelnicy, o tyle nie spotkałem się z adapterem w tym kalibrze. Choć obawiam się że taki szybki pocisk wystrzelony ze sztucera byłby przestabilizowany, ale spróbować bym chciał :wink:
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#12 Post autor: czorny5 » 30 kwietnia 2013, 12:56

fajne ustrojstwo. Ciekawe czy w PL da radę dostać coś takiego
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skupienie amunicji 22lr

#13 Post autor: PMB » 30 kwietnia 2013, 20:26

Old Cadet pisze: na 50 m strzela grupy (ś-d-ś) o średnicy około 25 mm. Najlepsza próba, to chyba 20 mm
CZ-452 z optyką Browning Optalens Initial 3-9x40
Obrazek
z amunicji HV - American Eagle na 50m, gdyby nie 1 odskok grupa ( 10 strzałow ) byłaby całkiem niezła :
Obrazek

natosmiast na 100m wyszło już 2 MOA:
Obrazek
PMB, Весло с ПСО-1

czorny5
Posty: 214
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 12:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: skupienie amunicji 22lr

#14 Post autor: czorny5 » 30 kwietnia 2013, 21:54

łooo. bym chciał takie... myślę, ze gdyby moje brno było nowe to z palcem w D* bo zrobiło taki wynik. nie do końca takie 2 MOA bo na 100m dwa moa to niecałe 6cm. W żadną stronę nie masz takiego rozrzutu

czy ta amunicja american Eagle to jest typowa tarczówka?
"What? Men dodging this way for single bullets? What will you do when they open fire along the whole line? I am ashamed of you. They couldn't hit an elephant at this distance."

Awatar użytkownika
PMB
Posty: 54
Rejestracja: 1 maja 2009, 17:09
Lokalizacja: Mazowsze

Re: skupienie amunicji 22lr

#15 Post autor: PMB » 30 kwietnia 2013, 23:09

czorny5 pisze:czy ta amunicja american Eagle to jest typowa tarczówka?
Według strony producenta - http://www.federalpremium.com/products/ ... aspx?id=92
ma słuzyć do "target shooting, training, practice" [ szata graficzna pudełka jest już nowa ale sądze że amunicja nie uległa zmianie ] ale żeby to była jakaś wybitna tarczowa amunicja to chyba nie.

Kupiłem dwa lata temu na wojażach - http://www.bold-action.com/22_lr_rimfire.html [ druga od góry ] "cegiełkę" z 500 szt. i jeszcze trochę zostało.

karabinek przystrzelany jest na 50m- na 100m nie zmieniałem nastaw lunety, krzyż Duplex, więc na 100m celowanie z końca grubszej pionowej belki.
PMB, Весло с ПСО-1

ODPOWIEDZ