Skuteczność broni czarnoprochowej

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#121 Post autor: rumcajs1984 » 5 kwietnia 2011, 23:05

Razorblade1967-Zauważ że zawsze się strzela w konkretny cel.Przynajmniej ja tak postępuję.Nie ważne czy to skałkówka, kapiszonówka czy broń współczesna.Zawsze się strzela w jakiś konkretny cel.Więc wydaje mi się że celność jest ważna w każdej broni.Mało kto strzela tylko w wał.Więc czy to tarcza, czy puszka czy klocek drewniany to zawsze się staram trafić jak najlepiej i broń jest nieistotna.Myślę również że porównywanie celności czarno prochowca do broni współczesnej jest bezsensu z tego względu że inny pocisk,inny proch i inna lufa.Więc porównanie jest takie jak samochodu z traktorem.Jednak czarno prochowce można porównać,bo zasada działania taka sama.Jednak w każdej broni celność jest ważna, bo co to za strzelanie, jeśli w nie trafiamy w cel?I nie ważne czy jest to pistolet, rewolwer, współczesny pistolet czy karabin snajperski, zawsze się liczy celność broni przy strzelaniu, bo na tym między innymi to polega.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#122 Post autor: Razorblade1967 » 6 kwietnia 2011, 00:12

Rumcajs1984 - celność w znaczeniu trafiana w cel jest ważna. Tylko w przypadku broni historycznej ta celność wynika z konstrukcji broni i okresu w jakim powstała (a także przeznaczenia). Trudno zaprzeczyć, że gładkolufowy pistolet skałkowy posiada mniejszą celność strzału niż pistolet kapiszonowy z lufą gwintowaną czy pełnowymiarowy rewolwer kapiszonowy. Czy jednak odradzałbyś zakup takiej broni komuś kto jest nią zainteresowany tylko dlatego, że jest mniej celna od rewolweru? A co różnymi rewolwerami? Przecież to, że z Walkera można spokojnie celnie strzelać na 50m, a dla małego Pocketa celny ogień to góra 25m, a biorąc pod uwagę jeszcze skuteczność pocisku to raczej prawidłowym będzie dystans 15m - nie ma większego znaczenia bo każdy z nich ma swój urok i swoje miejsce w historii. Każdy jest wart postrzelania i wyrobienia sobie wiedzy o takiej broni oraz umiejętności jej używania.

Broń historyczna nie jest gorsza lub lepsza dlatego, że ma lepszą lub gorszą celność strzału. W końcu nie chodzi o jej porównanie, a o nabywanie umiejętności strzelania z takiej broni bez względu na to jaka ona jest. Oczywiście jak ktoś chce tylko "robić wyniki" na tarczy to musi sobie wybrać broń celniejszą, na co zresztą zwróciłem już uwagę przy kwestii pistoletu i długości jego lufy. Myślę jednak, że w strzelaniu z broni historycznej nie o to chodzi.
rumcajs1984 pisze:Myślę również że porównywanie celności czarno prochowca do broni współczesnej jest bezsensu z tego względu że inny pocisk,inny proch i inna lufa.Więc porównanie jest takie jak samochodu z traktorem.
Tutaj się nie do końca zgodzę. Zaawansowana broń krótka odprzodowa (np. rewolwery kapiszonowe) nie różni się dużo celnością od broni współczesnej. W dużej mierze różnice w naturalnych możliwościach broni są niwelowane przez umiejętności strzelca, co w takich przypadkach ma dużo większe znaczenie.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#123 Post autor: dexter 1990 » 6 kwietnia 2011, 20:22

Chyba coś w tym jest, jeśli nie rozpatrujemy skrajnych przypadków (np porównania jakiegoś Morini .22LR z gładkolufowym skałkowcem) to z mojego skromnego doświadczenia- nie widzę różnicy w celności na 25m z broni CP i współczesnej. Różnica pewnie jest- ale jest ona wielokrotnie mniejsza niż rozrzut wynikający z moich umiejętności.

jaskin
Posty: 47
Rejestracja: 2 lutego 2011, 22:35

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#124 Post autor: jaskin » 6 kwietnia 2011, 23:48

A ile kosztuje jakiś przyzwoity karabin?

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#125 Post autor: Razorblade1967 » 7 kwietnia 2011, 07:21

jaskin pisze:A ile kosztuje jakiś przyzwoity karabin?
A co to wg Ciebie jest "przyzwoity karabin"? Może trochę więcej precyzji - na jakie odległości chcesz strzelać, jakie masz możliwości strzelnic, co chcesz z tym robić - strzelać dla przyjemności czy bawić się w jakieś zawody itd.? Bo na tak "precyzyjnie" zadane pytanie otrzymasz równie precyzyjną odpowiedź: od 900 do 7000zł.

Ale bazując na Twoich poprzednich postach gdzie kilkakrotnie wspominałeś o cenie, a broń chciałeś kupić nie w sklepie, a na jakimś allegro sądzę, że chodzi raczej o sprzęt tani.

Najtańszą dostępną u nas bronią są chyba karabinki Deerhunter w cenie ok.900zł. Jest to mały, poręczny karabinek kal. 45 z lufą o długości 61cm. Można sobie z niego celniej postrzelać na 50m, choć oczywiście nie ma problemu aby strzelać na 100m nie oczekując jednak "tarczowej" precyzji. Broń firmy hiszpańskiej Ardesa, która produkuje dość tani sprzęt dla osób nastawionych na rekreacyjne postrzelanie. W cenie od 900 do 2000 znajdziesz kilka modeli i odmian broni tej firmy z różnymi długościami luf, różnymi mechanizmami spustowymi (z przyspiesznikiem lub bez) i o różnym wykończeniu np. Hawken, Kentucky, Pensylwania, Ranger.

Przejrzyj sobie tutaj: http://bron1.pl/index.php?strona=1&load ... 501&do=600

rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#126 Post autor: rumcajs1984 » 7 kwietnia 2011, 11:37

Osobiście uważam że każdym karabinem da się postrzelać na 100 metrów, mniejsze odległości są dla broni krótkiej dobre a karabin się marnuje na mniej niż 100metrów.Na 50 metrów to jest dobra tylko kula z dubeltówki.Mnie osobiście się podoba karabinek BUCKSKINNER, często można je spotkać również z kolbą z tworzywa sztucznego, co jest oczywiście ahistoryczne ale prawnie dopuszczalne.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#127 Post autor: Razorblade1967 » 7 kwietnia 2011, 12:07

rumcajs1984 pisze:Osobiście uważam że każdym karabinem da się postrzelać na 100 metrów
Oczywiście masz rację. Jest tylko kwestia czego użytkownik broni oczekuje. Kolega Jaskin nie pisze tego zbyt wyraźnie. Jeśli ktoś chce sobie postrzelać na 100m dla przyjemności to jak najbardziej nawet Deerhunter ze stosunkowo krótką lufą i gwintem przystosowanym do pocisku kulistego nadaje się do strzelania na 100m. Można spokojnie osiągnąć wynik na ocenę 5 wg dawnych norm wojskowych (obecna armia musi już tylko trafić w ogóle w tarczę) czyli uzyskać ponad 40pkt na tarczy nt/23p.

Jeżeli jednak ktoś chce się bawić w jakieś zawody wg jakiś norm sportowych gdzie strzela się do tarcz TS-2 i trzeba dla jakiegoś sukcesu osiągnąć powiedzmy ponad 80pkt to taki Deerhunter nadaje się do tego średnio. Natomiast są ludzie z tego co słyszałem osiągający całkiem sensowne (w sensie sportowym) wyniki z tej broni na 50m.

Osobiście preferuję strzelanie do sylwetek (chowających się po trafieniu*) i jak najbardziej z tanich karabinków Ardesy można sobie przyjemnie postrzelać na odległości także większe od 100m (no może nie Deerhuntera, ale z Hawkena czy Kentucky całkiem dobrze takie strzelanie wychodzi - 100% trafień z takiego Kentucky na 150m do sylwetki klęczący to nic trudnego) z całkiem niezłym wynikiem.

Np. na fotkach poniżej grupowa zabawa w grupowe "zwalczanie" celów ukazujących się w różnych odległościach właśnie za pomocą tanich i prostych karabinów kapiszonowych Ardesy. :D

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
_______
*) Leniwy z natury jestem i nie chce mi się do tarcz biegać ... :wink: :P

jaskin
Posty: 47
Rejestracja: 2 lutego 2011, 22:35

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#128 Post autor: jaskin » 14 maja 2011, 23:22

Nazbierałem już 500zł.Widziałem na allegro dużo rewolwerów w tej cenie.Czy moglibyście mi coś doradzić?

asasello
Posty: 4375
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, 09:59
Kontakt:

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#129 Post autor: asasello » 15 maja 2011, 17:45

Pamiętaj o prochu kulach i kapiszonach.
Niechaj problemy naszych problemów będą naszymi radościami.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#130 Post autor: Razorblade1967 » 15 maja 2011, 18:29

jaskin pisze:Nazbierałem już 500zł.Widziałem na allegro dużo rewolwerów w tej cenie.Czy moglibyście mi coś doradzić?
Nie obraź się - ale lepiej zbieraj dalej i kup nowy sprzęt. Używany to ewentualnie od kolegi ze strzelnicy, którego znasz i któremu ufasz, że eksploatował broń w sposób właściwy.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#131 Post autor: dexter 1990 » 16 maja 2011, 12:09

Tu Silenty78 może potwierdzić, dał 700 za używkę którą... trzeba było odesłać. I za to samo 700 kupić używkę od znajomego.

Awatar użytkownika
xXcarlossXx
Posty: 120
Rejestracja: 6 kwietnia 2010, 18:52

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#132 Post autor: xXcarlossXx » 16 maja 2011, 17:28

no ja dalem 510 zl za prawie nowke rangera lacznie z kurierem, takze kto szuka ten znajdzie :D

klaver

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#133 Post autor: klaver » 17 maja 2011, 07:47

dexter 1990 pisze:Tu Silenty78 może potwierdzić, dał 700 za używkę którą... trzeba było odesłać. I za to samo 700 kupić używkę od znajomego.
Mógłbyś wzbogacić ten post o informację co było nie tak z tym pierwszym? :wink:

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#134 Post autor: dexter 1990 » 17 maja 2011, 08:15

To bardziej pytanie do Pawła ale o ile mi marudził to brak jednego kołka ustalającego lufę względem szkieletu (powinny być dwa), nie za bardzo cała zapadka trzymająca bęben (ta u dołu, zapobiega obracaniu przy napiętym kurku), szczelina między bębnem a lufą jak smok i to na każdej komorze inna...

Aha, jeszcze jedna komora w ogóle nie odpalała (inny kominek jakiś... krótszy).

jaskin
Posty: 47
Rejestracja: 2 lutego 2011, 22:35

Re: Skuteczność broni czarnoprochowej

#135 Post autor: jaskin » 17 maja 2011, 15:51

To w takim razie będę zbierał na tego:
http://bron1.pl/index.php?load=bron&id=1955 :D

ODPOWIEDZ