Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
cornold
Posty: 85
Rejestracja: 13 listopada 2009, 14:11

Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#1 Post autor: cornold » 2 lutego 2011, 10:52

„Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej
przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;

1b Repliką broni palnej jest urządzenie, którego budowa pod względem:
1- zasady działania
2- kształtu i wymiarów elementów oraz
3- zastosowanych do jego wytworzenia rodzajów materiałów odwzorowuje konkretny model broni palnej

I teraz moje pytanie, czy mój plastic fantasic karabin Ardesa panther .50 w osadzie z kompozytu jest legalny w myśl nowej ustawy? Pytam bo nie chcę stać się "banitą" :wink:
Pozdrawiam

Uriasz
Posty: 1482
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 17:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#2 Post autor: Uriasz » 2 lutego 2011, 10:54

Łoze z kolba nie jest "istotna czescia broni" wiec ja nie widzie przeciwwskazan do posiadania takowego.

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#3 Post autor: Madrian » 2 lutego 2011, 21:03

Ustawa nie wspomina, że podlegają jej TYLKO ICB.

Ustawa wspomina, że RODZAJ broni czarnoprochowej, który jest oryginałem z przed 1850r, lub jego repliką nie wymaga pozwoleń.
Ale KAŻDY inny rodzaj broni czarnoprochowej, który nie jest repliką w/w oryginału lub nim samym - jest normalną bronią palną.

W powszechnym mniemaniu WSZYSTKO co jest na CP, to dozwolona replika... A to nie jest prawda.

Ponieważ nie sądzę, by uznano kompozyt szklany, czy węglowy za replikę lub oryginał z XIXw. sądzę, że wg naszego prawa wymaga już pozwolenia.

Po prostu nie spełnia definicji repliki broni z przed 1850r.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

cornold
Posty: 85
Rejestracja: 13 listopada 2009, 14:11

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#4 Post autor: cornold » 2 lutego 2011, 22:17

No właśnie, chyba bezpieczniej będzie dokupić łoże drewniane. Może ktoś ma takowe na zbyciu?
Ale z drugiej strony jeśli ktoś ma derringera z plastikowymi okładzinami imitującymi kość słoniową, to też jest posiadaczem współczesną broni palnej?

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#5 Post autor: Razorblade1967 » 2 lutego 2011, 22:33

cornold pisze:Repliką broni palnej jest urządzenie, którego budowa pod względem:
1- zasady działania
2- kształtu i wymiarów elementów oraz
3- zastosowanych do jego wytworzenia rodzajów materiałów odwzorowuje konkretny model broni palnej
Przepraszam, a skąd wytrzasnąłeś tą definicję? Nie ma czegoś takiego ani w ustawie obecnej, ani w nowelizacji właśnie podpisanej przez Prezydenta. To co zacytowałeś to było we wstępnej fazie projektu nowelizacji i zostało dość wcześnie skreślone. Zresztą całkowicie słusznie bo współczesne repliki nie są tworzone z tych samych rodzajów materiałów co oryginały sprzed półtora czy dwóch wieków. Choćby ze względu na bezpieczeństwo strzelających z niej współcześnie ludzi. Materiały muszą spełniać znacznie wyższe normy bezpieczeństwa niż przed 150 czy 200 laty.

A więc nie ma problemu gdy współczesny materiał jest np. wizualną imitacją czegoś sprzed lat. Nie stanowią problemu laminaty imitujące drewno, plastiki imitujące kość słoniową i współczesne gatunki stali użyte do konstrukcji repliki broni czy inne nieoryginalne metale np. w formie wykończeń broni etc.

Dotychczasowa UoBiA: http://cietrzew.lowiecki.pl/prawo/prawo_3.html
Nowelizacja ustawy (strona sejmowa - "uchwalone ustawy"): http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/naz ... 3388_u.pdf

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#6 Post autor: Razorblade1967 » 3 lutego 2011, 07:32

Dodam jeszcze (czas edycji się skończył) w kwestii odwzorowania "konkretnego modelu broni palnej", że o ile chodzi o broń wojskową czy już późniejsze modele broni (np. rewolwery Colta) wytwarzane maszynowo. to mamy do czynienie z pewnym wzorem. Natomiast w przypadku pistoletów odprzodowych cywilnych jest taki mały problem. W dużej części nie miały one jednolitego wzoru czy modelu. Rusznikarze wytwarzali pary pistoletów, czasem kilka, czasem wręcz mający niepowtarzalny wzór. Owszem ułatwiali sobie pracę często broń miała pewnie identyczne lufy, ale z powtarzalnością łoża było już różnie. Decydowały względy często wizualne, upodobania klienta czy jakaś oryginalność twórców broni. Zresztą zobaczcie sobie jak to wygląda w publikacjach o starej broni czy nawet w muzeach: "pistolet skałkowy wyprodukowany w X, druga połowa XVIIw" czy "pistolet kapiszonowy wytworzony przez Y około 18xx-18yy". Podobna sytuacja jest w karabinach myśliwskich, cywilnych - nie ma typu, wzoru itd. - nie występowała też jednolitość produktów z danego warsztatu (były podobieństwa, ale poszczególne egzemplarze różniły się od siebie - często bardzo mocno, a łożami to już na pewno) Zwykle wiedza to nazwisko rusznikarza i okres.

Stwierdzenie na ile replika oddaje konkretny model broni (cywilnej) jest trudne, a chyba nawet praktycznie niemożliwe. Nie powstała chyba jeszcze publikacja pt. całą broń z XVI-XIX wielu w muzeach świata. Nie wspominając o fakcie, że replika nie musi być stworzona na bazie zachowanego oryginału, a może być np. na podstawie ryciny, obrazu etc. A czemu nie?. Skoro w muzeum wisi karteczka "sztucer myśliwski z pierwszej połowy XIXw" to co imitują niektóre repliki starej broni kapiszonowej. Co może mają zgodne wymiary i kształt. Np. popularny Hawken - ile powstało odmian sztucera Hawken? Wiecie? - bo ja nie. To była ogólna nazwa pewnego typu broni, ale co zobaczę fotkę czy rysunek z jakiejś książce to Hawken wygląda inaczej. Hawkeny różniły się kalibrem, wymiarami, kształtem - to co jest repliką i czego? A karabin zwany Kentucky Rifle? Jeszcze lepiej i jeszcze więcej odmian broni dla której ta nazwa jest tylko zwyczajowa. Jest to po prostu broń o takich cechach zwana Kentucky Rifle (czy też inne jak Pensylwania Rifle).

O byciu repliką będą tutaj decydowały jakieś ogólne cechy broni, jej budowa zasada działania itd. W przypadku replik broni cywilnej trudno mówić o zgodności wymiarowej czy odzwierciedleniu konkretnego modelu (skoro ten "model" tak naprawdę nie był modelem, a grupą broni, którą łączyły pewne cechy).

Cornold - nie wiem jak wygląda Twój Panther, bo na stronce Ardesy nie znalazłem tego modelu - http://www.ardesa.com/en/rifles.php. Ale coś mi się kojarzy, że to jest coś podobnego do Deerhuntera? Różni się kalibrem? Czy czymś jeszcze? Deerhuntery też mają osady z laminatu imitującego drewno i nie ma z nimi problemu. Zresztą tak naprawdę konia z rzędem temu kto mi powie czy było coś podobnego "w epoce" (i na ile podobnego, a na ile nie) bo jest to wariacja nt. "krótki kapiszonowy karabinek myśliwski". Na ile to podobne do czegokolwiek - diabli wiedzą? Ale nikt nie robi z Deerhunterów problemu, nawet dostaje się taki ładny certyfikat (wiem bo to karabinek od którego zaczynałem niegdyś zabawę z CP).

O ile ten Twój karabinek nie ma łoża, które wygląda jak łoże współczesnego karabinu snajperskiego, a jest to laminat (czy jakieś tworzywo) będące imitacja drewnianego łoża to nie ma problemu. Nie musi być to prawdziwe drewno, aby być repliką drewna (może nawiedzony ekolog jesteś i lasów Ci szkoda :wink: ), tak jak replika pozłacanej broni nie musi być pozłacana - wystarczy syntetyczna farbka w kolorze złota. Kość słoniowa też przecież jest raczej nieosiągalna (legalnie) - może być plastik. W replikach jest sporo miejsca na umowność, podobieństwo - niekoniecznie musi być to wierna kopia oryginału.
Madrian pisze:Po prostu nie spełnia definicji repliki broni z przed 1850r.
A jaka jest definicja repliki? Bo moim zdaniem nie istnieje jednoznaczna. Replikami nazywamy często przedmioty tylko częściowo (zewnętrznie) przypominające oryginał. Gdzie jest ta granica repliki?

cornold
Posty: 85
Rejestracja: 13 listopada 2009, 14:11

Re: Legalność Broń CP z łożem wykonanym z kompozytu

#7 Post autor: cornold » 3 lutego 2011, 09:42

Rzeczywiście pomieszałem wzory ustaw :?
Razorblade1967 Dzięki za pouczające wypracowanie :D Rzeczywiści panther to taki deerhunter, Kaliber to .50 gwint 1/48 łoże ma identyczny kształt tyle że jest zrobione z ciemnego kompozytu :
Obrazek (Zdjęcie należy do poprzedniego właściciela, mam nadzieję że nie będzie miał za złe że je wkleję)

No to mnie uspokoiłeś. Właśnie sobie przypomniałem że jestem ortodoksyjnym ekologiem i nienawidzę jak ktoś dla swojej korzyści urządza drzewom holokaust :wink: stąd ten plastik

Pozdrawiam serdecznie i dzięki za pomoc :D

ODPOWIEDZ