Broń systemu floberta

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
rybak
Posty: 150
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 21:55

Broń systemu floberta

#1 Post autor: rybak » 9 marca 2011, 22:26

Czy ktoś mógł by coś więcej o tym napisać?Między innymi to czy podchodzi to pod nową ustawę.Bardzo mnie zaciekawiła taka broń,bo jest ona chyba na naboje scalone z bocznym zapłonem(chyba że coś mylę) .I wydaje mi się że pod starą ustawą nie szło ją nabyć.A są bardzo fajne karabiny i rewolwery z tym zamkiem.Czy się mylę,czy jest to może na nabój bocznego zapłonu,ale już nowocześniejszy niż nabój systemu Lefaucheux,czyli już w stylu współczesnym.Ostatnio się spotkałem z tą bronią na allegro.Właśnie nie wiem czy czegoś nie pomyliłem,warto chyba wspomnieć o tej broni.

Awatar użytkownika
Guliwer
Posty: 497
Rejestracja: 7 kwietnia 2006, 21:03

Re: Broń systemu floberta

#2 Post autor: Guliwer » 9 marca 2011, 23:21

Ten temat już wielokrotnie wałkowano od dość dawna.
W 2004r. pan Zbigniew Malik tak pisał:
Istnieją na rynku dwa rodzaje amunicji flobert
1.flobert 4mm ( bocznego zapłonu) ... Z przykrością informuję ,że blisko rok czasu wałkowałem ten temat z odpowiednimi instancjami i byłem bliski udowodnienia ,że flobert nie jest bronią. Niestety oparto się na opini CLKP
które wydało taką opinię jakiej potrzebowali decydenci.

2.flobert M 4mm ( centralnego zapłonu) nabój ten jest zbudowany z cienkiej miseczki w której zamontowano zwykłą spłonkę amunicji centralnego zapłonu na końcu osadzona jest ołowiana kulka. Ten rodzaj amunicji z pewnością podlega pod ustawę o br.i am.
W Niemczech amunicja 4M stosowana jest w systemie reducta tzn.
można zamówić np. CZ 75 w kal. 4 M . W broni tej wstawiana jest lufa 4mm i oczywiście trzeba ręcznie pojedynczo przeładowywać.


Teraz jest jeszcze gorzej, bo oryginały i repliki flobertów produkowanych do 1850r. nie są przecież rozdzielnego ładowania.
Są oczywiście floberty w innych kalibrach niż 4mm.
"Wtedy wydawało nam się, że jak się ma dwa rewolwery, to ma się wszystko".
Marek Edelman- "Zdążyć przed Panem Bogiem"

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Broń systemu floberta

#3 Post autor: dexter 1990 » 10 marca 2011, 12:29

Ustawa jasno mówi, że flobertów posiadać bez papierków nie wolno.

Awatar użytkownika
rybak
Posty: 150
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 21:55

Re: Broń systemu floberta

#4 Post autor: rybak » 10 marca 2011, 13:30

Ano właśnie,mnie też się tak zdawało.Ale spotkałem się z tym typem broni na różnych aukcjach , więc pomyślałem że to legalne.Ale od czasu kiedy spotkałem na aukcji oryginalny pistolet Browning ,to już mnie nic nie zdziwi.A czy w nowej ustawie , to Lefaucheux i Sharps będą legalne , czy już nie?

Uriasz
Posty: 1482
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 17:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Broń systemu floberta

#5 Post autor: Uriasz » 10 marca 2011, 13:54

to Lefaucheux i Sharps będą legalne , czy już nie?
Legalne będa oba ;-))) tylko ze Lefaucheux bedzie na papier, bo strzela nabojem scalonym, Sharps natomiast bedzie nadal w wolnej sprzedaży, bo jest rozdzielnego ładowania.

klaver

Re: Broń systemu floberta

#6 Post autor: klaver » 10 marca 2011, 18:28

Guliwer, ta wypowiedź którą przytoczyłeś nie jest zbyt fortunna. W sumie to bardzo blisko jej do wierutnej bzdury.

Obrazek

Nazywa się to "4mm M20" i nie zostało zaprojektowane przez Floberta. I co to za głupota "zwykła spłonka amunicji centralnego zapłonu"? To łuska wytłoczona z blachy, i podobnie jak w bocznym zapłonie nie ma tam oddzielnej spłonki (miseczki) jak w typowym centralnym zapłonie. Masa spłonkowa zamiast w kryzie umieszczona jest na środku (kryzy brak). Funkcję kowadełka spełnia nic innego jak sam pocisk. Oczywiście żadnego prochu w środku nie ma.
Do tego było jeszcze coś siostrzanego: http://www.municion.org/4x6/4x6.htm (jednocześnie zarówno boczny jak i centralny zapłon).

Jak już cytować to lepiej kogoś kompetentnego, a nie głupoty. A to właśnie typowy IWEB, niepoprawiona głupota sobie wisi latami i tylko wprowadza w błąd kolejne rzesze ludzi.

Awatar użytkownika
rybak
Posty: 150
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 21:55

Re: Broń systemu floberta

#7 Post autor: rybak » 10 marca 2011, 19:16

Czyli legalny czy nie legalny,bo już się pogubiłem.Oczywiście legalny bez papierka.

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Broń systemu floberta

#8 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 10 marca 2011, 19:31

Ocho, patrzę że plugawy kapuś próbuje z siebie robić męczennika...
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

klaver

Re: Broń systemu floberta

#9 Post autor: klaver » 10 marca 2011, 20:00

Apolinary Koniecpolski pisze:Ocho, patrzę że plugawy kapuś próbuje z siebie robić męczennika...
?

Awatar użytkownika
rybak
Posty: 150
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 21:55

Re: Broń systemu floberta

#10 Post autor: rybak » 10 marca 2011, 20:01

Apolinary Koniecpolski pisze:Ocho, patrzę że plugawy kapuś próbuje z siebie robić męczennika...


Kto jest kapusiem , bo nie zajarzyłem o co chodzi?Klaver chyba też

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Broń systemu floberta

#11 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 10 marca 2011, 20:20

-->rybak, klaver, na PW (choć większość zainteresowanych dokładnie wie o co i o kogo chodzi).
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

rumcajs1984
Posty: 231
Rejestracja: 11 września 2010, 01:11

Re: Broń systemu floberta

#12 Post autor: rumcajs1984 » 17 marca 2011, 19:40

Z tym flobertem to ciekawa sprawa.Mało kto wie że do dziś tak się niektóre naboje tak nazywa.Szczególnie te naboje 4mm.W niektórych krajach to na ślepe naboje 6mm,też są nazywane nabojami Floberta.W Polsce jest inna nazwa, ale naboje te same i w pełni legalne do straszaków i broni na gumowe kule.Natomiast w krajach gdzie jest bardziej normalne prawo, to są właśnie te 4 mm naboje bardzo popularne.W Polsce pewnie taki sprzęt na te naboje jest zabroniony:
http://www.youtube.com/watch?v=ICpSwUit ... re=related
Mimo że jakimś cudem to różne "kseru" itp, przeszły przez nasze dziwne ustawy, ale raczej naboje 4mm flomberta już raczej nie przejdą.Co jest dla mnie dziwne i niezrozumiałe.Tym bardziej że te naboje mają energię jedynie paru Juli.Czyli tyle, ile w słabych wiatrówkach.Na pewno by się zmieściły w 17 Julach.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Broń systemu floberta

#13 Post autor: dexter 1990 » 21 marca 2011, 08:04

w pełni legalne do straszaków i broni na gumowe kule.
:wink: aby na pewno?
Ostatnio zmieniony 21 marca 2011, 08:19 przez dexter 1990, łącznie zmieniany 1 raz.

klaver

Re: Broń systemu floberta

#14 Post autor: klaver » 21 marca 2011, 08:10

No miał chyba na myśli to Keseru na 10mm gumowe kulki? Używa się w tym "ślepych flobertów".

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Broń systemu floberta

#15 Post autor: dexter 1990 » 21 marca 2011, 08:20

Ale kto powiedział, że to jest legalne? Definicję broni palnej spełnia a legalne to jest chyba przez czyjąś pomyłkę/łapówkę.

ODPOWIEDZ