Puder :)

Broń czarnoprochowa

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
ray-x
Posty: 12
Rejestracja: 29 listopada 2005, 18:57
Lokalizacja: Wrocław

#16 Post autor: ray-x » 14 marca 2006, 15:10

Krytykuję tylko fora na których zmieszczone były przepisy na zrobienie PC - na trzech które odwiedziłem polecano zrekrystalizować czystą chemicznie saletre i użyć węgla do grilla - o tych forach i autorach tych artykółów pisałem, nie wiem czy to są te osoby które wymieniasz i to forum, jeśli nie to nie mamy o czym mówić bo nie obraziłem Twoich znajomych.
Ad. prędkość.
Skoro wiesz jaka jest prędkość rozchodzenia się fali dziękowej to jak pisałem wcześniej nie wiesz jaka jest prędkość reakcji wybuchu CP w komorze nabojowej, więc Ci powiem żeby to nie był bezsensowny post nic nie wnoszący do tematu, więc prędkość reakcji wybuchu CP w komorze nabojowej osiąga wartości od 800-1000 m/s (prędkość fali dzwiękowej to ok 320 m/s w zalezności od temperatury powietrza), jeśli mi nie wierzysz to zajrzyj np do książki "Strzelanie z broni odprzodowej" pana Nowaka.
I jak te wartoci mają się do teorii detonacji którą przytoczyłeś?
Mało tego nie mówimy tu o swobodnym spalaniu bo to nie forum piro i tu się z Tobą zgadzam - PC nigdy nie zdetonuje w takich warunkach nawet gdyby był pyłem (normalnie spala się z szybkością ok 2,5 m/s) tylko o sprasowanym ładunku w komorze nabojowej (a to zupełnie inna historia - mówimy o prędkości reakcji wybuchu w komorze nabojowej zobacz jaki rząd wielkości), w takich warunkach przy zastosowaniu pyłu prochowego zamiast sprasowanych ziaren spalanie z deflagracyjnego może przechodzić w detonacyjne.
I ostatnia sprawa - pocisk nie rozpędzi sie do prędkości nawet zbliżonej do prędkości reakcji wybuchu bo to niemożliwe (jak zresztą widzisz - przytoczone wartości mówią same za siebie),a z czego to wynika? A ze strat, dlatego że pocisk ma masę więc pewną bezwładność, część energi pochłonięta jest na odkształcenie pocisku, jest też tarcie w lufie i masa innych czynników powodujących dodatkowe straty energii dostarczonej przez ładunek miotający powodujący rozpędzenie pocisku.
Według Ciebie to jak kopnę piłkę z prędkością np 60km/h (prędkość poruszajacej się nogi) to piłka rozpedzi się do prędkości wielokrotnie wiekszej :), skąd ten pomysł? Znowu prosisz bym odesłał Cię do pani z fizyki albo książek (jeszcze raz: prędkość spalania prochu 2,5 m/s, prędkość reakcji wybuchu do 1000 m/s, prędkość początkowa pocisku wystrzelenego z CP nie słyszałem o większej niż coś w okolicy 620 m/s).
Pozdrawiam.
ray-x

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#17 Post autor: dexter 1990 » 14 marca 2006, 15:57

Według Ciebie to jak kopnę piłkę z prędkością np 60km/h (prędkość poruszajacej się nogi) to piłka rozpedzi się do prędkości wielokrotnie wiekszej Smile,
ja bym dal inny przyklad 8) biezesz kij golfowy i piłeczke. udezasz i czy pilka nie poleci szybciej niz ty ruszasz NADGARSTKEIM ( a nie koncemi kija)?? owszem gdyby proch podczas spalania dawał gazy o objetosci 2x wiekszej niz on sam mial przed spaleniem to moze i masz racje. ale proch daje spaliny stanowiace kilkusetkrotnosc swojej pierwotnej oobjętosci.

Awatar użytkownika
Foka
Moderator
Posty: 1202
Rejestracja: 9 marca 2006, 15:37
Lokalizacja: 3CT

#18 Post autor: Foka » 14 marca 2006, 16:05

Ktoś sie oreintuje gdzie PCZ można kupic w Gdańsku? Obskoczyłem wszystkie mi znane sklapy z bronią i nie mają :(
Whoever said that the pen is mightier than the sword, has never seen the assault rifle.

The 2 loudest sounds in the world: A click when you expect a bang, and a bang when you expect a click.

ray-x
Posty: 12
Rejestracja: 29 listopada 2005, 18:57
Lokalizacja: Wrocław

#19 Post autor: ray-x » 14 marca 2006, 19:33

Dexter przytoczyłem w poprzednim poście pewne prędkości podane w książkach a nie wyssane z palca, jeśli one do Ciebie nie przemawiają tylko teorie z księżyca to trudno (gaz wydziela się na skutek spalania prochu, prędkość z jaką jest wydzielany jest to prędkością reakcji wybuchu która dla CP osiąga od 800 do 1000 m/s jak już pisałem, a ołowiany pocisk CP nigdy takich prędkości nie osiągnie po pierwsze, dlatego że przy prędkościach ponad 450 m/s zaczyna się nadtapiać po drugie że CP jest za słaby żeby rozpędzić pocisk który by to wytrzymał np pełnopłaszczowy do 1000 m/s).
Ponieważ myślę że dalsza polemika doprowadzi do kłótni więc się poddaję :) wygrałeś kolego. Pozdrawiam.

Ad. Foka.
W sklepie raczej nie dostaniesz bo oni nie spełniają wymogów przechowywania materiałów klasy 1-3S o ile pamiętam, idź na strzelnicę i popytaj kolegów strzelających z CP jak się najłatwiej w twojej okolicy zapatrzyć albo pojedź na najbliższe zawody.
ray-x

Balistarius
Posty: 2
Rejestracja: 26 października 2005, 11:24

#20 Post autor: Balistarius » 21 kwietnia 2006, 12:38

Wie ktoś może, czym różni się ten http://www.boeller-pfnuer.de/produkte/pulver.htm proch od zwykłego czarnego prochu stosowanego w strzelectwie tarczowym? Ponoć ma inne proporcje. Stosują go do strzelania na wiwat, może bardziej dymi? Na pewno jest tańszy do tego typu zastosowań.

Pozdrawiam

oktogenek
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2006, 20:34

#21 Post autor: oktogenek » 14 maja 2006, 20:40

ray-x pisze: jest to prędkością reakcji wybuchu która dla CP osiąga od 800 do 1000 m/s jak już pisałem
I tu się kolega myli, dla cp nigdy nie uzyskałem prędkośći większej niż 450m/s i to odpalanego spłonką nr.8 :D

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#22 Post autor: dexter 1990 » 14 maja 2006, 20:58

OMG splonka nr 8...

ray-x
Posty: 12
Rejestracja: 29 listopada 2005, 18:57
Lokalizacja: Wrocław

#23 Post autor: ray-x » 21 czerwca 2006, 00:30

to nie ja się mylę tylko ewentualnie książki lub kolegi proch nie jest tak czarny na jaki wygląda :).
A można wiedzieć jak kolega mierzył tą prędkość w komorze nabojowej?
ray-x

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#24 Post autor: dexter 1990 » 21 czerwca 2006, 22:27

Oktogenek, znany dość na forum pirotechnicznym. Jesli tak mówi to możesz wiezyć. Mnie tylko splonka numer 8 przyprawiła o dreszcze i mdłości...

ODPOWIEDZ