Kaliber granatu moździerzowego.

Rakietowa i lufowa oraz amunicja

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Kaliber granatu moździerzowego.

#1 Post autor: ss100 » 24 kwietnia 2021, 18:34

Mam takie pytanie - w gwintowanej lufie pocisk ma średnicę większą niż kaliber między polami z oczywistych przyczyn, - w możdzierzu odwrotnie, lufa jest gładka, a pocisk ma mniejszą średnicę, jest tzw luz, i wartość tego ,,luzu,, mnie interesuję. Poszukałem trochę po necie konkretnych rysunków technicznych granatów z wymiarami ale na jakieś konkrety nie trafiłem (też się strasznie nie przykładałem). Może jak pokopie w instrukcjach w e-bibliotekach to coś się trafi.
Pierw pytam tutaj bo może ma ktoś z was temat ogarnięty - ciekawi mnie ta wartość ,,luzu,, w kontekście wpływu na prędkość opadania granatu w lufie i przedmuchu gazów, nie jakaś tam wysoka teoria i wzory na 20 stron, tylko wartośći średnic w mm. np kal 120m 1.2mm a 82 to 1.0mm różnicy.
W mojej jednostce były tylko armaty, haubice i rakiety, możdzierz to tylko raz w miarę z bliska widziałem podczas strzelania ( na poligonie z innej jednostki) więc dla mnie temat słabo znany.

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#2 Post autor: Tarnow_A » 25 kwietnia 2021, 07:25

O ile wiem granatnika mają lufy gwintowane. Kojarzy mi się że tam jest 0.2 mm luzu. Ale pewny nie jestem.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#3 Post autor: maziek » 25 kwietnia 2021, 08:02

Ciekawe pytanie zadałeś, myślałem, że jak granat opada na tył lufy, to w w pocisk do wnętrza wchodzi element zamka jak rura w rurę i zasadniczo cały strzał następuje wewnątrz tej komory (a la możdzierz prętowy) a granat jest rozpędzany na drodze kilkunastu cm do momentu, kiedy te rury się z siebie nie wysuną, lufa zaś ma znaczenie jedynie jako prowadnica. Tymczasem jak widzę, przynajmniej w niektórych moździerzach, można na trzon granatu powyżej lotek dołożyć obwarzankowate dodatkowe ładunki - czyli jednak w tym wypadku lufa to lufa a nie prowadnica.
ukłony...

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#4 Post autor: ss100 » 25 kwietnia 2021, 09:22

Tarnow_A pisze:
25 kwietnia 2021, 07:25
O ile wiem granatnika mają lufy gwintowane. Kojarzy mi się że tam jest 0.2 mm luzu. Ale pewny nie jestem.
Temat jest o pociskach do moździerza gładkolufowego ładowanego od wylotu lufy (w naszym kraju zwanymi granatami moździerzowymi- u sowieciarzy to nawet minami nazywali).
Mnie najbardziej interesuje jaki luz minimalny może być żeby nie robiła sie poduszka powietrzna i granat opadał w miarę szybko (no i uderzył w iglicę z odpowiednią prędkością gwarantującą odpalenie).

Awatar użytkownika
bike
Posty: 302
Rejestracja: 2 lipca 2014, 15:39
Lokalizacja: okręg siódmy

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#5 Post autor: bike » 25 kwietnia 2021, 10:08

Nie moja dziedzina, ale pamiętałem że czytałem o tym "niedawno" więc odnalazłem i przytaczam
za MILMAG-iem. Dotyczy małych ( 60 mm)moździerzy dla komandosów.
Polskie LM 60K, LM 60D, - średnica lufy 60 mm, średnica amunicji 59,4 mm
po dostosowaniu do standardu zachodniego dla
LM 61K – Średnica lufy 60,7 mm, dla amunicji 60,4 mm
Czeski moździerz ANTOS, którego dotyczył artykuł na milmagu, ma także lufę 60,7 mm do amunicji 60,4 mm.

https://www.milmag.pl/wiecej-antosow-dla-wp/

Swoją drogą nie przypuszczałem, że tak prosta konstrukcja może być tak droga. Antos kosztuje prawie 92 tyś PLN.

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#6 Post autor: ss100 » 25 kwietnia 2021, 10:51

Dzięki!
Luz od 0,3mm do 0,6mm - obstawiałem tak gdzieś 0,5mm - 0,8mm, przy wszystkich kalibrach ( większy luz przy wiekszych średnicach).
Co do cen to kiedyś pisali że moździerz to tania broń - ale to było chyba kiedyś..
Inna sprawa że takie zabawki dla niszowych formacji są zawsze dużo droższe - relatywnie mało tego idzie, zakupy czesto z wolnej ręki i przez łańcuch posredników co daje duże mozliwości zarobku dla wszystkich zainteresowanych, co jakiś czas zresztą jest jakaś afera.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Kaliber granatu moździerzowego.

#7 Post autor: maziek » 25 kwietnia 2021, 16:05

To szokujące. 40-pare lat świadomego istnienia tkwiące w błędzie. Dziękuję.
ukłony...

ODPOWIEDZ