identyfikacja lufy na podstawie pocisku

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Phouty

#16 Post autor: Phouty » 17 października 2009, 09:21

Dzięki mecenas za wyrażenie zawodowej opinii. A i post wcale nie jest za długi. :wink:
Przecież na tej idei "indywidualnych odcisków palców" każdej broni opiera się to nowe prawo (mowa o microstamping), które wejdzie w życie w 2010 w naszej Szwarceneggerfornii. (Zaczynam żałować, że im Stalin po 45 roku odpuścił). :twisted:
Czy mógłbyś nas oświecić w technicznych szczegółach odnoszących się do tego prawa? Według "giełdy i forum dyskusyjnego" w sklepach z bronią, to n.p. takie firmy jak Heckler and Koch nie mają zamiaru brać udziału w tej komedii, czyli wynikałoby z tego, że dostęp do nowej broni krótkiej w CA będzie bardzo ograniczony.
Pisząc "techniczne szczegóły" miałem na myśli fakt, czy ta technologia jest rzeczywiście "bulletproof"?. Jak będzie wyglądało zagadnienie utrzymywania bazy danych? Centralny rejestr w DOJ? Czy też dilerzy będą odpowiedzialni za "record keeping"?
Patrzę na to zagadnienie z punktu widzenia czysto technicznego, bo moją osobistą opinię na ten temat, to już dogłębnie wyraziłem wiele razy.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
jac-t
Kontakt:

#17 Post autor: jac-t » 17 października 2009, 10:08

mecenas pisze:(...)czy tez metoda "hammer forging" (tu przepraszam za brak znajomosci polskiego odpowiednika(...)
Sprawdziłem w jednej książce i CHYBA chodzi o metodę kucia gwintu na trzpieniowym foremniku wprowadzonym do otworu lufy.

Awatar użytkownika
maziek

#18 Post autor: maziek » 17 października 2009, 21:02

Dzięki mecenasie!
ukłony...

Phouty

#19 Post autor: Phouty » 17 października 2009, 21:48

Tak, hammer forging= metoda obkuwania. (może być na "zimno", lub na "gorąco"). Teoretycznie zachowuje to ciągłość "słojów" w siatce krystalicznej metalu.
Μολων λαβε

mecenas

#20 Post autor: mecenas » 17 października 2009, 22:40

Microstamping byl przedmiotem nie tylko kontrowersji ale tez badan kolegow z laboratorium stanowego Kalifornii w Sacramento i na podstawie tych badan wniosek byl prosty - metoda nie jest dobra, nie trwale graweruje laserem dane broni na iglicy i po pewnej ilosci strzalow (nie pamietam niestety ilu) odpowiednie dane grawerowane na grocie iglicy nie kompletnie odbijaly sie na splonce.
Plan byl taki zeby numer seryjny pistoletu byl grawerowany laserowo w dwoch miejscach na iglicy w postaci pelnej numeracji oraz kodu cyfrowego (bar code) podobnego do tych uzywanych na roznych artykulach przenyslowych i spozywczych, Jak wspomnialem nie bardzo sie to udaje robic trwale w zwiazku z tym ten projekt najprawdopodobnie upadnie. Pisze "najprawdopodobniej" dlatego ze tutaj nigdy nic nie wiadomo. Poza tym nadal rzadzi tu dobra amerykanska konstytucja ktora zabrania nakladania tak nadmiernych wymagan technicznych producentom ktore finansowo doprowadzilyby ich do ruiny.
Oczywiscie nie ma zadnych planow dotyczacych podobnych operacji zwiazanych z lufa i pociskiem. Nie bardzo sie to da zrobic. Mozna rowniez sie spodziewac, ze gdyby nawet takie prawo przeszlo i jacys producenci zdecydowali sie na ich wprowadzenie do produkcji po to tylko zeby sprzedawc bron krotka w Kalifornii to popularnosc rewolwerow wzrosnie tysiackrotnie.....
Dziekuje wszystkim kolegom ktorzy szybko przetlumaczyli "hammer forging" na kucie - w pewnyn momencie piszac post wczoraj zupelnie wypadlo mi to z glowy.
Pozdrawiam

Phouty

#21 Post autor: Phouty » 18 października 2009, 01:16

Jestem pewien, że te Schwarceneggerowskie prawa upadną w wyższych instancjach. Co do microstamping, to nie można prawa sądzić, aż ono nie wejdzie w życie. A potem to kilka lat "wojny". Dobrze by było, gdyby US Supreme Court zgodził się ewentualnie na rozpatrzenie sprawy. Ale to jest "years away" i na dzisiaj niestety musimy się męczyć z szalonymi pomysłami gubernatora Dumbo i spółki. Bardzo źle się czuję w roli socjalnego królika doświadczalnego. :(
Μολων λαβε

mecenas

#22 Post autor: mecenas » 19 października 2009, 00:46

Ale uzywajac amerykanskiego powiedzenia, "jest swiatlo na koncu tunelu", sad najwyzszy USA zgodzil sie raz na zawsze rozstrzygnac czy II poprawka do konstytucji mowiaca o prawie posiadania broni dotyczy jedynie przepisow federalnych czy rowniez stanowych. miejskich i lokalnych.
To ma bardzo duze znaczenie bo zarowno stany (m.inn. Kalifornia) jak i wiele miast (np. Chicago) wprowadzilo wlasne przepisy znacznie ograniczajace te prawa nie liczac sie z konstytucja.
Sad najwyzszy bedzie sluchal argumantow za i przeciw na poczatku 2010 roku i wyda wyrok prawdopodobnie na wiosne.
Chociaz to jedynie z mojej strony spekulacja, to przypuszczam ze sad bedzie przychylny do propozycji ze nie powinno sie wykraczac poza ramy konstytucji wprowadzajac szczegolne ograniczenia w poszczegolnych stanach lub miastach.

Phouty

#23 Post autor: Phouty » 19 października 2009, 02:29

Ja też jestem optymistyczny, ponieważ na moje "dupskie rozumowanie", gdyby Sąd Najwyższy nie miał zamiaru nic zmieniać (chodzi o status quo), ani nic interpretować, to by w pierwszym rzędzie nie wzięł sprawy do rozpatrzenia.
"Poszpiegowałem" trochę na anty-gunowskich stronach. Ma to towarzystwo dosyć niewyraźne miny i sami przyznają, że z ich punktu widzenia, sprawa nie wygląda zbyt różowo.
Czyli niestety trzeba czekać. :evil:
Μολων λαβε

ODPOWIEDZ