Strona 1 z 3

amunicja pistoletowa

: 27 listopada 2009, 20:07
autor: PIOTR
czy zna ktoś rodzaje amunicji pistoletowej.prosze o wypisanie

: 27 listopada 2009, 20:11
autor: maziek
Żółta i zielona. Najpopularniejsze.

: 27 listopada 2009, 20:28
autor: PIOTR
trochę się nie rozpisałeś a mi to potrzebne do pracy a nie znam się zbytnio

: 27 listopada 2009, 20:35
autor: jac-t
A można wiedzieć gdzie pracujesz ?
No i taka złota myśl na przyszłość "Prof. Google i dr Wikipedia wiedzą wszystko".
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_handgun_cartridges

Re: amunicja pistoletowa

: 27 listopada 2009, 21:19
autor: asasello
PIOTR pisze:czy zna ktoś rodzaje amunicji pistoletowej.prosze o wypisanie
Ja znam.Możesz w pracy powiedzieć że asasello zna.
Gdybyś był mniej lakoniczny to łatwiej by było Ci pomóc.

: 28 listopada 2009, 01:14
autor: waliza
Amunicja pistoletowa to amunicja do pistoletow. Rodzaje- hmm, mozna ja podzielic wg wielu kryteriow. Uscislij jakos. Wedle przenaczenia, rodzajow pociskow, mocy czy czego tam jeszcze.

: 29 listopada 2009, 00:08
autor: Desert Eagle
Może byc bocznego i centalnego zapłonu, hukowa(ślepa) gazowa i bojowa (ostra) z pociskiem pełnopłaszczowym, półpłaszczowym, niepetrującym, antyrykoszetowym, śrutowym. Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Jeżeli nie chodzi o amunicję pistoletową tylko do broni krótkiej to można podzielić na pistoletową i rewolwerową chociaż są pistolety strzelające 357 magnum.

: 29 listopada 2009, 01:42
autor: Razorblade1967
Amunicję pistoletową wojskowa można podzielić na:

Amunicja
- bojowa
- ćwiczebna
- szkolna

Naboje z pociskiem:
- zwykłym z rdzeniem stalowym
- zwykłym z rdzeniem ołowianym
- przeciwpancernym
- zapalającym
- smugowym
- kombinowanym
- specjalnym (śrutowa, niepenetrująca itd.)

Jakby ktoś miał wątpliwości czy ten podział stosuje się też do amunicji pistoletowej to wspomnę chociażby nabój z pociskiem smugowym PT i przeciwpancerno-zapalającym P-41 w kalibrze 7,62x25mm (TT).

Można sobie podzielić (o czym wspomniano) na amunicje z pociskiem:
- pełnopłaszczowym
- półpłaszczowym
- bezpłaszczowym

Można dokonać podziału wg kształtu łuski:
- naboje o łusce z szyjką
- naboje z łuską bezszyjkową

Mój kolega, który zajmuje się usuwaniem łusek ze strzelnicy (czyli wywozi i sprzedaje wytworzony przez nas złom), dzieli amunicje pistoletową na naboje w łuskach:
- mosiężnych
- stalowych
- aluminiowych

Można podzielić ze względu na ukształtowanie kryzy czyli na naboje w łusce:
- z kryzą zwykłą
- z kryzą częściowo wystająca (oznaczenia SR)
- z kryzą wystającą (oznaczenia R)

To tak to co mi przychodzi do głowy, ale jak koledzy słusznie zauważyli - może jakieś konkrety ...

: 29 listopada 2009, 07:37
autor: michalc13
są pistolety strzelające 357 magnum.
.44 Mag też są :P

Obrazek

: 29 listopada 2009, 08:59
autor: Razorblade1967
michalc13 pisze:
Desert Eagle pisze:są pistolety strzelające 357 magnum.
.44 Mag też są :P
Jeśli mamy być precyzyjni to akurat pistolet Desert Eagle występuje w trzech kalibrach "rewolwerowych" (naboje w łuskach z kryzą wystającą):

- 357 Magnum
- 41 Magnum
- 44 Magnum

... oraz kalibrze "pistoletowym" (naboje w łuskach bez wystającej kryzy) czyli 50 AE.

O ile bowiem istnieje wyraźny podział na amunicje pistoletową i rewolwerową (w CZ, bo w BZ wszystko ma wystające kryzy), który jest związany z kryzą czyli amunicja pistoletowa ma kryzę zwykłą, a rewolwerowa wystającą (co jest związane z budowa obu rodzajów broni) to zawsze istnieją jakieś "anomalie" czyli pistolety dostosowane do amunicji rewolwerowej jak wspomniany DE czy rewolwery strzelające amunicją pistoletową.

W tym drugim przypadku stosowane są "klipsy" umożliwiające utrzymanie w bębnie bezkryzowych naboi pistoletowych w odpowiednim położeniu, na fotce blaszka łącząca w jedno 6 naboi ...

Obrazek

... ale popularniejsze były na 3 naboje (łatwiej było takie naboje przenosić w ładownicy), a występowały tez takie łączące naboje po 2.


Obrazek
Pas do pistoletu wz.1912 z kaburą do rewolweru wz.1917 i trzykieszeniową ładownicą wz.1917 na 18 nabojów rewolwerowych umieszczonych w klipsach po 3 szt.

Pomysł rewolweru pochodzi z okresu Pierwszej Wojny Światowej, gdy zaistniała potrzeba dostarczania armii rewolwerów (produkcja pistoletu Colt M1911 była niewystarczająca) w standardowym, pistoletowym kalibrze 45ACP - np. Smith & Wesson Model 1917, tzw. Army Model właśnie w "pistoletowym" kalibrze 45ACP

W sumie to w Związku Radzieckim w okresie międzywojennym projektowano nawet pistolet maszynowy na standardową tam amunicję rewolwerową 7,62mmx38R (od rewolweru Nagant wz. 1895).

Współcześnie za to można czasem spotkać rewolwery z bębnami dostosowanymi do amunicji 9mmx19 Luger (ładowanie też za pomocą klipsów łączących naboje po 2 lub 3 szt.). Takie wymienne bębny oferuje np. Korth w modelu Combat czyli 357 Magnum/9mm Para ...

Obrazek

Za to Korth ma ceny jak złoto - taki rewolwer kosztuje ok. 4700USD :roll:

Ruger SP-101 ma odmiany na 9mm Para czyli KSP921 i KSP931 - nawet całkiem zgrabny i przyjemny w strzelaniu rewolwer kieszonkowy. Na fotce niestety model KSP821 w kalibrze 38 Specjal, ale tylko z takim miałem do czynienia (wyglądają z zewnątrz jednak chyba identycznie).

Obrazek

: 29 listopada 2009, 09:15
autor: AKMSN
To może jeszcze Ja się wtrącę. Nie zawsze trzeba stosować "clipsy" do rewolwerów na nabój pistoletowy, przykładowo Naganty przekalibrowane do naboju 7,62x25mm żadnych "clipsów" nie wykorzystywały

Inna sprawa że jak już napisano to są "anomalie", podając tego typu przykłady można dojść do wniosku że nie ma sensu stosować klasyfikacji, bo zawsze można znaleźć coś co nie będzie do niej pasowało

Istnieją przykładowo pistolety jednostrzałowe na naboje 12,7x99mm, ale raczej nikt nie twierdzi że to nabój pistoletowy

A co do łusek, naboje ćwiczebne mogą być wyposażone w łuski z tworzywa sztucznego, ale to też bardziej ciekawostka

: 29 listopada 2009, 09:53
autor: Razorblade1967
AKMSN pisze:To może jeszcze Ja się wtrącę. Nie zawsze trzeba stosować "clipsy" do rewolwerów na nabój pistoletowy, przykładowo Naganty przekalibrowane do naboju 7,62x25mm żadnych "clipsów" nie wykorzystywały
Ale tutaj znowu mamy do czynienia, co prawda nie z anomalią, a raczej sytuacją spotykaną rzadziej i nabojem o łusce z szyjką - łatwiej ustalić położenie takiego naboju w bębnie.
AKMSN pisze:Inna sprawa że jak już napisano to są "anomalie", podając tego typu przykłady można dojść do wniosku że nie ma sensu stosować klasyfikacji, bo zawsze można znaleźć coś co nie będzie do niej pasowało


Tak dla ciekawostki - popularna (u nas wśród strzelców tzw. grup powszechnych) konkurencja sportowa "pistolet centralnego zapłonu" (PCz) - obejmuje również rewolwery.

Z drugiej strony gdy mówimy często potocznie o "amunicji pistoletowej" (np. w kontekście energii, balistyki itp.) mamy na myśli też amunicję rewolwerową.

Wszak amunicję dzielimy zwykle na:

- pistoletową
- pośrednią
- karabinową
- wielkokalibrową

Pojęcie "amunicja pistoletowa" obejmuje wtedy też amunicję do rewolwerów.

Zresztą przy okazji ciekawostka - bo amunicję 30 Carbine (7.62x33mm), która ledwo dochodzi do 1200J często klasyfikuje się jako amunicję pośrednią (choć moim zdaniem jest to jednak bardziej amunicja pistoletowa), a karabinek, z który ją wykorzystywała (M1 Carbine) jako broń na amunicję pośrednią, a tymczasem jest ona słabsza energetycznie od niektórych typowych nabojów rewolwerowych np. 44 Magnum, które bez trudu osiągają ponad 2000J (z karabinków o lufach 20", ale z rewolweru z "kontrolną" długością lufy 4" i tak przekracza 1300J). Zresztą 357magnum wystrzelony z lufy 20" też przekroczy energetycznie 30Carbine. Dlatego ja osobiście uważam karabinek M1 za broń strzelającą amunicją pistoletową, podobnie jak np. karabinki lever-action Winchester strzelają zwykle amunicją rewolwerową.

Tak więc zawsze da się coś zrobić (znaleźć "anomalie") aby poważyć klasyfikację, a tych anomalii jest w sumie całkiem sporo :lol: - co oczywiście nie znaczy, że klasyfikacja nie sprawdza się w pozostałych, będących jednak w zdecydowanej większości przypadków.


PS.
AKMSN pisze:A co do łusek, naboje ćwiczebne mogą być wyposażone w łuski z tworzywa sztucznego, ale to też bardziej ciekawostka
Nie spotkałem się osobiście, ale trudno się dziwić - za łuski metalowe można zakupić coś smacznego :P , a za plastikowe ... kolega "od łusek" byłby niepocieszony :wink: :lol: :lol: :lol:

: 29 listopada 2009, 09:59
autor: maziek
Razorblade1967 pisze:Amunicję pistoletową wojskowa można podzielić na:

...

naboje w łuskach:

- mosiężnych
- stalowych
- aluminiowych
No właśnie, żółte i zielone ;) .

: 29 listopada 2009, 10:08
autor: Razorblade1967
maziek pisze:No właśnie, żółte i zielone ;) .
Zapomniałeś o "szarych" - czyli aluminiowych. A swoją drogą Blazer (to właśnie ta w aluminiowych łuskach) to całkiem sensowna amunicja za niewielką cenę (w każdym razie u nas - cena w detalu 82gr/szt., a hurcie da się zjechać do ok. 70gr.). W każdym razie kilkanaście typów pistoletów i pm-ów w kalibrze 9mm Para, w której ją wypróbowałem działa na niej bez zarzutu, a precyzja (skupienie), jak dla mnie zadowalająca.

Czyli pamiętaj maziek: żółte, szare i zielone! :wink: :lol:

: 29 listopada 2009, 10:22
autor: fn fal
Razorblade1967 nabój 30 Carabine to jak najbardziej nabój pośredni są inne kryteria nie tylko energetyczne najważniejsze z nich to przeznaczenie nabój 30 Carabine został opracowany do karabinka i jest nabojem pośrednim pełną gębą :lol: