Czyszczenie z rdzy

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
ciejma

Czyszczenie z rdzy

#1 Post autor: ciejma » 8 sierpnia 2010, 22:52

Witam, posiadam Mausera (bez kolby), jest pokryty rdzą, ale nie przeżarty. Nie znam się kompletnie na broni, w związku z tym mam pytanie - czym skutecznie usunąć rdzę? Jak długo trzymać w specyfiku? Czy można odrdzewiać także zamek bez skutków ubocznych w jego działaniu? Czy warto malować / konserwować broń po usunięciu rdzy? Jeśli tak to czym?
Tak na prawdę nie jestem pewien czy jest to Mauser 98k czy inny. Bicia są częściowo nie czytelne.
Proszę o wyrozumiałość ze względu na ubogą wiedzę i na to że jestem nowy na forum.
PS: puki co nie mam zdjęć, z powodu chwilowego braku aparatu.

dexter 1990

Re: Czyszczenie z rdzy

#2 Post autor: dexter 1990 » 8 sierpnia 2010, 23:30

Dużo rdzy-- elektroliza w roztworze zasadowym. Mało rdzy- odrdzewiacz w płynie (nanosi sie pędzelkiem). Potem natrzeć oliwą do maszyn i niczym nie malować bo to zbrodnia. Zamkiem sie nie chwal za bardzo...

Phouty

#3 Post autor: Phouty » 9 sierpnia 2010, 01:51

Chmmm, chmmm dexter......o jakim zamku mówisz? :wink: :lol: Przecież kolega się pyta o sprawę odrdzewienia kawałka rurki hydraulicznej....co w tym złego? Przecież każdy ma prawo o dbanie o jak najwyższy poziom jakościowy instalacji hydraulicznej, czy też gazowej w swoim domu! :wink: Przecież każdy wie, iż posiadanie "wykopka" jest nielegalne i podlega pod bardzo surowe "paragrafy". Ale przecież posiadanie regularnie wykopanej rurki hydraulicznej, jest jak najbardziej legalne i można tekie rurki sobie do woli kolekcjonować.
(Autorze wątku; czywiście poruszyłeś temat czysto hipotetycznie, mam taką nadzieję! Czyto teoretyczne rozważania oczywiście nie podpadają pod paragrafy. Nieprawdaż autorze wątku?. Proszę o natychmiastowe zamieszczenie sprostowania, że chodzi tutaj o odrdzewienie kawałka rurki metalowej.).
Moja rada: jak powyżej (patrz dexter). Ponadto, jeżeli wżery są głębokie, to można te "dołki" polerować filcową tarczą polerską z dodatkiem różnych komercyjnie dostępnych past polerskich o różnych stopniach "agresywności". Jednakże przestrzegam przed nadmiernym "odrdzewianiem", zarówno metodami chemicznymi, elektrochemicznymi, a także czysto mechanicznymi. Czasami opłaca się zostawić "nalot patyny" (w zależności od poziomu korozji danego egzemplarza), niż zdzierać rdzę do "gołego metalu". Szkoda, że nie ma fotek, bo dopiero po ich obejrzeniu możny by dać konkretne wskazówki, jak dalej działać. (Chociaż może lepiej fotek tej rurki gazowej, może lepiej nie zamieszczać).
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#4 Post autor: Razorblade1967 » 9 sierpnia 2010, 07:21

ciejma pisze:Proszę o wyrozumiałość ze względu na ubogą wiedzę
W związku z powyższym, czuje się w obowiązku napisać to co poniżej:
ciejma pisze:Witam, posiadam Mausera (bez kolby), jest pokryty rdzą, ale nie przeżarty.
Na dzień dobry pakujesz sobie oskarżenie z artykułu 263 Kodeksu Karnego:

Art. 263. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
[...]

KK - http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujedn ... U,410.html

A co to jest broń palna, to stanowi Ustawa o Broni i Amunicji:

Zasadniczo broń, żeby być o bronią powinna mieć pewne możliwości ...

Art. 7. 1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość[...]

...ale dorobić się oskarżenia można też za niektóre elementy broni:

Art. 5. 1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.[...]

UoBiA (zdecydowanie przeczytaj!) - http://kola.lowiecki.pl/gdansk/cietrzew ... awo_3.html

Co prawda jeżeli z tej broni nie da się jednak wystrzelić, a jej istotne części okażą się niezdatne do użytku to najprawdopodobniej uda się Tobie uniknąć skazania, jeśli oczywiście będziesz posiadał odpowiednią pomoc prawną (taka, która w razie czego podważy skutecznie ewentualną niekorzystną opinie biegłego - czyli wiedza o prawie i wiedza o broni na poziomie przewyższającym biegłych sądowych) - tylko, że to będzie trwało (czasem i rok czy dwa - z odwołaniami), będzie Cię to kosztować minimum kilka tysięcy złotych, stracony czas, nerwy i opinie kryminalisty, bo aby Ci to zabrać mogą "wjechać" razem z drzwiami jak do jakiegoś gangstera (historia tego kraju zna takie przypadki).

Gwarantuje Tobie, że konfiskata (z atrakcjami) i sprawa sądowa za posiadanie takiego "wykopka" czy "strychowca" (nwet w stanie tragicznym, nie tylko zardzewiałym, bez wżerów) to w Polsce nie jest jakaś abstrakcja, a takich procesów sądowych było wiele. Skończyły się zresztą różnie w zależności od stanu technicznego broni (możliwości oddania strzału, stanu istotnych części broni) oraz w zależności od tego czy delikwent zapewnił sobie fachową (w sprawach broni) pomoc prawną czy nie.
ciejma pisze:Nie znam się kompletnie na broni ...
Jeśli się na broni nie znasz to się za to nie bierz! Najpierw się poznaj, książki to bezpieczna zabawa. Poznaj prawo związane z kwestiami broni (dowiedz się co Ci wolno, a co nie i jak zrobić aby było wolno), a dopiero potem bierz się za prawdziwą broń nawet zardzewiałą.

Żyjemy w takiej rzeczywistości, że wszelkie przepisy prawa związane z bronią można w parę minut "wygoooglać" i zapoznać się z nimi - korzystaj z tego, zanim narobisz głupot, które potem mogą mieć wpływ na całe Twoje życie.

Zbiór podstawowych przepisów dotyczących broni w naszym kraju znajdziesz choćby tutaj - http://www.strzelnica.hg.pl/109prawo.htm
ciejma pisze:Czy można odrdzewiać także zamek bez skutków ubocznych w jego działaniu?
To sformułowaniem sam sobie kopiesz dołek - publicznie stwierdzasz, że chcesz przywrócić istotna część broni do sprawności. Człowieku czy tobie się wydaje, że w internecie jesteś anonimowy? - jesteś w błędzie ustalenie Twoich danych nie stanowi żadnego problemu dla osoby obeznanej i do tego wyposażonej w odpowiednie uprawnienia.

Czułem się w obowiązku to napisać, bo widziałem dość młodych (i nie tylko) ludzi, którzy przez swoją naiwność i niefrasobliwość oraz nieznajomość stanu prawnego w naszym kraju (co bynajmniej nie zwalnia od jego przestrzegania) pakowali się w kłopoty. Teraz myślę, że Kolega został należycie uświadomiony i dalej już w pełni świadom ewentualnych konsekwencji zrobi z tym złomem co będzie uważał za stosowne. Umoralniać nie zamierzam - ostrzegłem tylko przed możliwymi skutkami prawnymi.

PS. Jeżeli mieszkasz ciejma poza granicami naszego kraju (w profilu tego u Ciebie nie ma) to potraktuj ten tekst jakby go nie było - bo wtedy nie ma to sensu.

Phouty

#5 Post autor: Phouty » 9 sierpnia 2010, 08:03

A ja cały czas uważam, że (szczęśliwie dla autora tego wątku) chodzi o kawałek rurki gazowej. Nie podejrzewam, iż ktoś by się chciał przyznawać publicznie do posiadania nielegalnej broni. Niestety, ale brak znajomości przepisów prawnych nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Powtarzam ciejma........MASZ KAWAŁEK RURKI GAZOWEJ......firmy Mauser....bo to nic złego....
Trudno.....napiszę to publicznie: Ta rurka gazowa powinna zniknąć z Twojego domu tak szybko, jak to jest tylko możliwe. I to zanim lokalny zespół cyrkowy zacznie wykonywać darmowe przedstawienie w Twoim sąsiedztwie ku uciesze lokalnej gawiedzi.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
maziek

#6 Post autor: maziek » 9 sierpnia 2010, 12:41

Phouty pisze:A ja cały czas uważam, że (szczęśliwie dla autora tego wątku) chodzi o kawałek rurki gazowej.
Przedstawiłbyś tą tezę w sądzie? Po prawdzie przy odrobinie zaparcia w jej prezentacji rzeczywiście możnaby uniknąć skazania, aczkolwiek z innego paragrafu, wyłączającego odpowiedzialność :) .
ukłony...

ciejma

#7 Post autor: ciejma » 9 sierpnia 2010, 12:58

Oczywiście chodzi o kawałek rury, dziękuję za odpowiedź. Poza tym pytałem czysto teoretycznie.
Ostatnio zmieniony 9 sierpnia 2010, 13:14 przez ciejma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maziek

#8 Post autor: maziek » 9 sierpnia 2010, 13:01

Nie ma za co Maćku!
ukłony...

Uriasz

#9 Post autor: Uriasz » 9 sierpnia 2010, 17:12

Po pierwsze, to że ten złom jest bronią, to trzeba najpierw udowodnić, a jak ostatnio praktyka sadowa pokazuje, juz nie jest to takie proste jak dajmy na to dwa lata temu, dwa polecam elektrolizę w 10-20 % roztworze wodorotlenku sodowego , gdzie czyszczony przemiot podlaczamy do elektrody ujemnej, napięcie robocze - wystaczy kilka wolt, istotniejsze jest nateżenie ... tu wszystko zalezy od tego jak chcemy przedmiot wyczyscic: szybko czy dokladnie ... jesli szybko to duzy amperaż .... jesli dokladnie (choc wolno) to niski .... zabawa polega na tym ze wodor wydzielajac sie na powierzchni metalu powoduje odrywanie sie produktow korozji, a przy odrobinie szczescia nastapi takze redukcja rdzy za pomoca wodoru i powrot zelaza do postaci metalicznej.... jest to podstawowa metoda stosowana w muzealnictwie do skutecznego ratowania/ czyszczenia przedmiotow podniesionych z dna morz/oceanów, ale mozna ja takze z powodzeniem wykorzystywac do znalezisk glebowych.

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#10 Post autor: Razorblade1967 » 9 sierpnia 2010, 21:55

Uriasz pisze:Po pierwsze, to że ten złom jest bronią, to trzeba najpierw udowodnić, a jak ostatnio praktyka sadowa pokazuje, juz nie jest to takie proste jak dajmy na to dwa lata temu,
Tak i to dzięki kilku wygranym procesom z udziałem choćby NFS (http://www.nfs.pl). Tyle, że to zależy do stanu zachowania przedmiotu. Nie zamierzałem straszyć tylko uświadomić, że za kawałek "złomu" można mieć kłopoty i niech sobie Kolega ciejma (lub kto inny) skalkuluje czy warto?

Ale przecież to tylko teoretycznie, to też czysto teoretycznie przytoczyłem przepisy prawa. :P

asasello
Kontakt:

#11 Post autor: asasello » 9 sierpnia 2010, 23:44

Strach się bać- w ostatnim "Arsenale" wyczytałem że specjalne narzędzia (cokolwiek to znaczy) do produkcji broni wymagają (?) zezwolenia czy koncesji.
Za Fosol może jeszcze nie bekniesz ale aparatura do elektrolizy to kryminał.
"Na wieczne wirowanie, na bezszelestną mękę
Na gniazda niezaznanie, na przeklinanie piękna."
Zaszczepimy posłów?

Awatar użytkownika
Robal2pl

#12 Post autor: Robal2pl » 10 sierpnia 2010, 00:12

A przywoływano jakiś akt prawny?
Np. ten?

Pozdr
Robal2pl

asasello
Kontakt:

#13 Post autor: asasello » 10 sierpnia 2010, 01:18

Nie.Nie było wskazania podstawy.To skądinąd bardzo ryzykowne bo prawie każdy frez by podpadał.
"Na wieczne wirowanie, na bezszelestną mękę
Na gniazda niezaznanie, na przeklinanie piękna."
Zaszczepimy posłów?

dexter 1990

#14 Post autor: dexter 1990 » 10 sierpnia 2010, 01:23

nie czytałem prawniczego bełkotu ale: specjalistyczne narzędzia to nie frezarka i tokarka tylko np przeciągarka do gwintowania. Tak na zdrowy rozsądek, to służy tylko do robienia luf :D

Awatar użytkownika
maziek

#15 Post autor: maziek » 10 sierpnia 2010, 08:06

Uriasz pisze:Po pierwsze, to że ten złom jest bronią, to trzeba najpierw udowodnić
Z tym, że odbywa się to przeszukaniu, ew. aresztowaniu, wyczekaniu na opinię biegłego, oskarżeniu i odbębnieniu kilku rozpraw.
ukłony...

ODPOWIEDZ