WIST-94 reaktywacja

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
klaver

Re: WIST-94 reaktywacja

#16 Post autor: klaver » 4 grudnia 2010, 10:44

Da się jakoś oszacować ile strzałów ma na koncie ten MAG-95 ?

I jaką żywotność podaje producent dla MAGA-95 i 98?

Awatar użytkownika
AKMSN
Kontakt:

#17 Post autor: AKMSN » 4 grudnia 2010, 13:01

Część pracowników z instytucji MON oceniającej broń, była zaangażowana w firmie tworzącej i produkującej potem WIST - choć w wypowiedziach medialnych szefowie tej instytucji twierdzili, że te osoby były odsunięte od późniejszej oceny pistoletu
Czy ja wiem czy część pracowników oceniających broń była zaangażowana w firmie produkującej broń. Przecież WIST produkowany był przez prywatną firmę Prexer. Raczej chodziło o to że założenia taktyczno techniczne (ZTT) stworzono w WITU, a jednocześnie WIST powstał w WITU. Przy czym podobno osoby tworzące pistolet to nie były te same osoby które stworzyły ZTT. Złośliwi twierdzą że byli to w takim razie "koledzy z kanciapy" :)

Swoją drogą, jakiś czas temu czytałem napisany w latach 90. artykuł o pistolecie WIST. Dodam że był to artykuł napisany w entuzjastycznym tonie. Autorowi podobało się również że nowy pistolet produkowany jest w prywatnej firmie Prexer, co według niego zbliżało nas do "zachodu"
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#18 Post autor: Razorblade1967 » 4 grudnia 2010, 13:04

klaver pisze:Da się jakoś oszacować ile strzałów ma na koncie ten MAG-95 ?
Pojęcia nie mam, sam z niego ze 20 pudełek (po 50szt.) amunicji wystrzeliłem, a to pistolet lubiany i jest w klubie od wielu lat (dłużej niż ja tam jestem). Mówi się o pewnie o minimum kilkunastu tysiącach, ale wiesz nikt tego nie liczy i nie analizuje. W każdym razie broń nadal jest bardzo celna, nigdy się nie zepsuła, strzelnica to nie armia nikt co strzelanie broni nie czyści czasem naprawdę strzela bardzo zabrudzona. nawet żartujemy, że to taki "kałach" w dziedzinie pistoletów. :wink:

Co ciekawe mieliśmy kiedyś przypadek, że pewna partia amunicji (potem zwrócona do sprzedającego) nie trzymała tolerancji wymiarowych łusek i doprowadziła do zablokowania renomowanych (i uznawanych za niezawodne) w końcu Berretty 92SF i Glocka 17 (trzeba było rozłożyć i w wybijać z komory wyciorem), natomiast MAG-95 strzelał na niej do końca dnia i miał tylko 3 razy problem z wyrzuceniem łuski, ale ponowne zamknięcie zamka i szarpnięcie ją wyrzucało, a niewypałów nie było. Z mojego paroletniego doświadczenia wynika, że akurat MAG-95 jest niewrażliwy na rodzaj amunicji, strzela dobrze nawet ta gorszą (najtańszą) amunicja, której nie tolerują niektóre inne typy broni.

Catch22
Moderator

#19 Post autor: Catch22 » 4 grudnia 2010, 13:49

klaver pisze:A mogło być zupełnie inaczej...
ObrazekObrazek
Żarcik polega na tym że ta szyna Picatinny jest bezużyteczna... bo jest za krótka i żadne ze świateł (TLRy, SF, MX do niej nie pasują) nacięcia przy kabłąku są zbędne.
Jedźmy. Życie stygnie.

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#20 Post autor: Razorblade1967 » 4 grudnia 2010, 14:29

AKMSN pisze:Czy ja wiem czy część pracowników oceniających broń była zaangażowana w firmie produkującej broń. Przecież WIST produkowany był przez prywatną firmę Prexer. Raczej chodziło o to że założenia taktyczno techniczne (ZTT) stworzono w WITU, a jednocześnie WIST powstał w WITU. Przy czym podobno osoby tworzące pistolet to nie były te same osoby które stworzyły ZTT. Złośliwi twierdzą że byli to w takim razie "koledzy z kanciapy" :)
AKMSN - dlatego napisałem "jeśli wierzyć". Kulisów tego niefortunnego wyboru nie znam i pewnie nigdy się nie dowiemy prawdy, ale sprawa po prostu "śmierdzi" i tyle. Kiedyś w pewnym kabarecie mówiono o pewnym zakupie w czasach PRL w stylu "no bo jeśli nie kompletni kretyni, to wywrotowcy i sabotażyści". Nie wiem - może po prostu mieliśmy do czynienia z niekompetencją, a może z czymś innym - po prostu nie wiem.
Catch22 pisze:Żarcik polega na tym że ta szyna Picatinny jest bezużyteczna... bo jest za krótka i żadne ze świateł (TLRy, SF, MX do niej nie pasują) nacięcia przy kabłąku są zbędne.
To już jest jakaś przekombinowana próba reaktywacji nieboszczyka, która nie ma szans. Wojsko raczej już tego nie weźmie (choć Wista więcej zamawiać nie będzie - w każdym razie tak twierdzili), inne służby i instytucje uzbrojone już dokonały wyborów broni krótkiej i są raczej zadowolone (zresztą MAG się nadawał akurat najbardziej na typowy pistolet wojskowy), a na cywilny rynek broni u nas to taki margines, że nie opłaci się produkcja dla niego (zresztą MAG i tak mógłby tylko zaspokoić cześć tego rynku - to nie jest broń do noszenia w ukryciu). Ponadto nieużywanego i nierenomowanego pistoletu nikt za granicą nie kupi.

Awatar użytkownika
AKMSN
Kontakt:

#21 Post autor: AKMSN » 4 grudnia 2010, 15:03

AKMSN - dlatego napisałem "jeśli wierzyć"
Chyba nie zrozumiałeś. Mi nie chodzi o WITU, tylko o firmę produkującą broń. Firma produkująca broń to Prexer. Tak więc na jakiej podstawie twierdzisz że ludzie oceniający broń mieli coś wspólnego z Prexerem. Ja tego typu zarzutów nie słyszałem (może nie pamiętam). Pamiętam jedynie o zarzutach związanych z tym że ZTT i broń powstały w jednej instytucji (WITU), ale WITU chyba nie miał wiele wspólnego z Prexerem
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#22 Post autor: Razorblade1967 » 4 grudnia 2010, 15:12

AKMSN pisze:
Tak więc na jakiej podstawie twierdzisz że ludzie oceniający broń mieli coś wspólnego z Prexerem. Ja tego typu zarzutów nie słyszałem (może nie pamiętam).
Ja coś takiego pamiętam, ale jak na początku stwierdziłem były to jakieś medialne stwierdzenia, a więc jak każde medialne stwierdzenia mogły być kompletną bzdura, przekręconymi faktami (może faktycznie chodziło "tylko" o WITU), bo przecież media wiarygodne nie są. Dlatego trudno to co napisałem nazwać to twierdzeniem - zaznaczyłem wyraźnie, że pochodzi z jakiś mediów, które doszukiwały się takich związków i zaznaczyłem, że nie musi być to prawda.

Awatar użytkownika
Aaron.Bunkerman

#23 Post autor: Aaron.Bunkerman » 4 grudnia 2010, 15:31

Czy mi się wydaje czy produkcja MAGA miała być wznowiona przez Works 11 ?
Walcz z okupantem: http://44.wz32.net

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#24 Post autor: Razorblade1967 » 4 grudnia 2010, 16:23

Sventevith pisze:Czy mi się wydaje czy produkcja MAGA miała być wznowiona przez Works 11 ?
Chyba - tam zdaje się chodziło o to, że Radom odkupił z powrotem od Works 11 prawa do tej broni i zamierzał wznowić produkcję, ale to chyba mało realne w obecnej sytuacji. Wojsku zdaje się zaoferowali (po informacji, że MON wycofał się z Wista) produkowanego w Radomiu od lat Walthera P-99 w jednej z nowszych odmian i to jest chyba bardziej realne.

Delwin

#25 Post autor: Delwin » 4 grudnia 2010, 17:12

Dwa lata temu krążyła tak informacja:

http://www.altair.com.pl/nsp-spec-52

Ile z tego zostało trudno powiedzieć.
You're gonna bob and weave out of the path of a bullet? That I'd like to see.

Awatar użytkownika
variag

#26 Post autor: variag » 4 grudnia 2010, 17:40

AKMSN pisze:
Chyba nie zrozumiałeś. Mi nie chodzi o WITU, tylko o firmę produkującą broń. Firma produkująca broń to Prexer. Tak więc na jakiej podstawie twierdzisz że ludzie oceniający broń mieli coś wspólnego z Prexerem. Ja tego typu zarzutów nie słyszałem (może nie pamiętam). Pamiętam jedynie o zarzutach związanych z tym że ZTT i broń powstały w jednej instytucji (WITU), ale WITU chyba nie miał wiele wspólnego z Prexerem
Prexer "święty" nie jest.
Poszukaj sobie w wyszukiwarce linków do słów: "Prexer" "Wifama" i "afera".
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

Awatar użytkownika
Old Cadet

#27 Post autor: Old Cadet » 7 grudnia 2010, 11:09

AKMSN pisze: Chyba nie zrozumiałeś. Mi nie chodzi o WITU, tylko o firmę produkującą broń. Firma produkująca broń to Prexer. Tak więc na jakiej podstawie twierdzisz że ludzie oceniający broń mieli coś wspólnego z Prexerem. Ja tego typu zarzutów nie słyszałem (może nie pamiętam). Pamiętam jedynie o zarzutach związanych z tym że ZTT i broń powstały w jednej instytucji (WITU), ale WITU chyba nie miał wiele wspólnego z Prexerem
ZTT nie powstały w WITU, one powstały z udziałem WITU, udział w nich miały praktycznie wszystkie instytucje mające wtedy cokolwiek wspólnego z bronią strzelecką, łącznie np. z Politechniką Warszawską.

W całej historii niezwykle ważna jest chronologia, a było tak.

- pojawia się potrzeba pistoletu 9x19 dla wojska, bo wszyscy zdają sobię sprawę z wartości wz.83, oraz ze zbliżąjącego się NATO;
- w Radomiu i w WITU niezależnie ruszają prace projektowe. Radom własnie wszedł w posiadanie technologii precyzyjnych stalowych odlewów, więc projektowany MAG jest stalowy. WITU idzie w nowoczesność i projektuje gumiaka, choć nie dysponuje odpowiednią technologią.
- w międzyczasie wojsko zatwierdza ZTT, pistolet ma być lekki; WITU proponuje Radomiowi współpracę i produkcję WISTA, Radom odmawia i decyduje się na wystawienie do konkursu Maga (choć rażąco sprzeczny z ZTT) przypuszczając, że WITU nie zajdzie nikogo, kto mógłby ten pistolet produkować;
- prototypy MAG i WIST stają do "konkursu" (przetargów wtedy nie było), wcześniej WITU wchodzi we współpracę z Prexerem, który ma produkować WISTA, WITU i Prexer znają się od dawna, firma z sukcesem produkuje opracowane przez WITU celowniki żyroskopowe GP-cośtam do armat przeciwlotniczych ZU-23-2 (celowniki te są zresztą nowoczesne i dziś w grupie celowników do strzelań przy widoczności wzrokowej);
- MAG z konkursu odpada, wygrywa WIST, koniec hisoryjki.
variag pisze: Prexer "święty" nie jest.
Poszukaj sobie w wyszukiwarce linków do słów: "Prexer" "Wifama" i "afera".
Tyle, że Wifama-Prexer, to zupełnie inna firma niż Prexer.

Awatar użytkownika
MarcinWSS

#28 Post autor: MarcinWSS » 7 grudnia 2010, 12:19

Catch22 pisze: Żarcik polega na tym że ta szyna Picatinny jest bezużyteczna... bo jest za krótka i żadne ze świateł (TLRy, SF, MX do niej nie pasują) nacięcia przy kabłąku są zbędne.
Hmm.. TLR-3 powinna pasować , ma bardzo małą powierzchnię "chwytu" :
Obrazek
"God gave you a soul. Your parents, a body. Your country, a rifle. Keep all of them clean"

Awatar użytkownika
variag

#29 Post autor: variag » 7 grudnia 2010, 17:15

Old Cadet pisze:
Tyle, że Wifama-Prexer, to zupełnie inna firma niż Prexer.
Pozostaje mi tylko głowę popiołem posypać i odszczekać co napisałem wyżej.
WITU i Prexer znają się od dawna,
Prexer Sp. z o. o. powstał w 1992 roku, wiec raczej "od niedawna".
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

Awatar użytkownika
Old Cadet

#30 Post autor: Old Cadet » 7 grudnia 2010, 17:43

variag pisze: Prexer Sp. z o. o. powstał w 1992 roku, wiec raczej "od niedawna".
Ale wcześniej WITU znał się z Przedsiębiorstwem Państwowym Prexer, więc faktycznie znajomość trwała dłużej niż formalnie.

ODPOWIEDZ