Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1651 Post autor: Razorblade1967 » 7 października 2018, 20:14

bartos061 pisze:
7 października 2018, 15:59

Z brytolami to ciekawa sprawa, że teraz używają "CKM" na szczeblu kompani piechoty (wojska powietrznodesantowe). Ten "CKM" to nic innego jak GPMG czyli FN MAG. Chociaż to UKM to jest używany w roli CKM. Tylko i wyłącznie jako wyposażony w podstawę z celownikiem - dzięki któremu używają tego również do prowadzenia ognia pośredniego - co jest pozostałością jeszcze "Wielkiej Wojny" :shock: . Z tego co się orientuję - tylko brytole i kanadole jeszcze się uczą i ćwiczą taki manewr. Celownik w podstawie jest dokładnie taki jak w moździerzu a w ukompletowaniu są trzy lufy zapasowe. Do tego "działoczyny" przypominają trochę te artyleryjskie z dokładnym dowiązaniem się zawczasu na dozory. Byłem kilka razy świadkiem strzelania ognia zaporowego przez pluton km (4 km) i celowniczowie już podczas prowadzenia ognia prawie nie celowali - używali tylko nastaw wcześniej wprowadzonych na celowniku i podstawie. Co jakiś czas tylko kontrolowali czy wszystko się zgadza. Przy tym wszystkim ogień był naprawdę celny.
A jaka jest skuteczność takiego ognia? Jaka będzie energia pocisku, bo mi się kalkulator balistyczny skończył... :lol:

W każdym razie strzelanie na 4 km było instrukcyjnie obecne w WP II RP... tylko, że potem wykonano praktyczne testy poligonowe opisane dokładnie i tabelarycznie w jednym z "Przeglądów Piechoty". Wniosek był taki, że sensu to wielkiego nie ma, bo pociski ledwie zagłębiały się w darń na mniej niż połowę długości". Ot ciekawostka i tyle... bo przecież 7,62 mm x 51 nie ma większej energii niż 7,9 mm x 57IS, a raczej ma nieco mniejszą, a balistyki też lepszej nie ma.
bartos061 pisze:
7 października 2018, 15:59
Aktualnie PKMS w WP jest w ukompletowaniu z podstawą pod jedną pozycją, co nie zmienia faktu, że nie ma problemu pobrać z magazynu na zajęcia sam karabin bez podstawy.
Ot współczesna wojskowa biurokracja... do niedawna jeszcze pracowałem w WP (jako cywil) i nie mogłem "wyjść z podziwu", że w JW gdzie robiłem na kompaniach obok Beryli utrzymywali AKM-y - tylko dlatego, że miały podwieszone Pallady. Co zabawniej w ukompletowaniu Beryli jest łoże z wycięciami, a przełożenie tego granatnika z AKM do Beryla wz. 96C trwał może fizycznie parę minut "z fajką w zębach". No, ale biurokracja górą i jakoś tego kwitami nie potrafili "obrobić"... no to mieli dwa rodzaje amunicji pośredniej na pododdziałach. :twisted:
bartos061 pisze:
7 października 2018, 15:59
Wymiana lufy w PK szału przy takim FN MAG-u/M249 nie robi :)
A czy ja twierdzę, że PK/PKM to ma rozwiązania "najlepsze na świecie"? Były jednak gorsze, tak jak i były lepsze w broni powstałej w podobnym okresie.

Inna sprawa, że taki PKM to mocno nadrabia małą masą... jak trzeba z nim pobiegać w polu. Choć to oczywiście powoduje nieco mniejszą stabilność przy prowadzeniu ognia na większe odległości, ale jakoś jestem zdania, że jednak mobilność broni to niezaprzeczalna zaleta, bo strzelanie na odległości "kilometrowe" to raczej bardziej zabawa niż praktyczne zastosowanie.

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1652 Post autor: bartos061 » 7 października 2018, 20:28

A jaka jest skuteczność takiego ognia? Jaka będzie energia pocisku, bo mi się kalkulator balistyczny skończył... :lol:
Dokładnie dlatego oprócz nich wszyscy już przejrzeli na oczy :D

Takich koszmarków biurokratycznych jak wiesz jest / było więcej - moim ulubionym przykładem to jest - że do niedawna beryl występował pod pięcioma pozycjami w zależności od ukompletowania (PCS-5, PCS-6, szyna, szyna + HWS, Pallad).
A czy ja twierdzę, że PK/PKM to ma rozwiązania "najlepsze na świecie"?
Nikt nie twierdzi, że tak twierdzisz :D

Nooo masą to faktycznie PK daje radę !!!
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1653 Post autor: Razorblade1967 » 7 października 2018, 20:51

bartos061 pisze:
7 października 2018, 20:28
Takich koszmarków biurokratycznych jak wiesz jest / było więcej
No cóż... jest ich coraz więcej. Mnie to już pokonało i dałem sobie z tą "firmą" siana... rozwaliło mnie m.in. to, że po ponad dwóch lat starań o zakup porządnych (szajsu nie chciałem) kamizelek taktycznych dla "moich ludzi" (OWC), gdy już udało się załatwić ten zakup to przez ponad pół roku to zalegało (pewnie jeszcze zalega) magazyn - bo byłem na tyle głupi, że wybrałem sprzęt w systemie MOLLE i do tego jeszcze uparłem się, by kieszenie i ładownice były odpowiednio dostosowane do potrzeb - niestety przyszło to z paru firm i biurokracja tego przez miesiące nie potrafiła strawić - bo najważniejszy był dla nich "komplet", nazewnictwo (którego nie mogli ogarnąć) i numery JIM. To i parę innych "kwiatków" spowodowało, że stwierdziłem, że mam dość "walenia głową w mur" i "walnąłem kwitem" oraz powiedziałem "definitywnie koniec" i "nigdy więcej".

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1654 Post autor: dexter 1990 » 7 października 2018, 21:29

A skoro o PK mowa: ma ktoś może instrukcję do trójnogu PK? Mam taki, muszę przypasować do tego i owego ale co ciągnę za wajchę toto ani drgnie... a "magazynowa" sztuka. Z wyglądu piękna nówka. Może ciągnę nie za to co trzeba :d i próbuję wydoić byka? Lepiej zerknąć do instrukcji :).

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1655 Post autor: bartos061 » 7 października 2018, 21:36

"walnąłem kwitem" oraz powiedziałem "definitywnie koniec" i "nigdy więcej".
No i słusznie !!!
Ten system JIM to jakiś kosmos jest. Po jakiego chu.. to wprowadzać jak całe NATO używa NSN.
Ale logiki chyba nie ma co się doszukiwać :?
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1656 Post autor: Razorblade1967 » 8 października 2018, 11:49

dexter 1990 pisze:
7 października 2018, 21:29
A skoro o PK mowa: ma ktoś może instrukcję do trójnogu PK?
Może być po rosyjsku? Mam chyba wszystkie dostępne elektronicznie radzieckie i rosyjskie instrukcje (nazbierało się tego przez lata) dot. broni strzeleckiej... Jak Tobie pasuje to podaj maila na PW i napisz co jeszcze byś potrzebował z tego tematu.

asasello
Posty: 4378
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, 09:59
Kontakt:

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1657 Post autor: asasello » 9 października 2018, 22:48

Czy szybkość wymiany lufy ma znaczenie zależy ilu dzikich z dzidami jest już na kilkanaście no kilkadziesiąt kroków od kaemistów.
Czy RP 46 miał małą skrzynkę na taśmę zawieszaną na broni?
Niechaj problemy naszych problemów będą naszymi radościami.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1658 Post autor: Razorblade1967 » 10 października 2018, 06:53

asasello pisze:
9 października 2018, 22:48
Czy RP 46 miał małą skrzynkę na taśmę zawieszaną na broni?
Nie miał... do RP-46 stosowane były dwie skrzynki na taśmę:
- 200-nabojowa o masie z amunicją 8,33 kg
- 250-nabojowa o masie z amunicją 9,63 kg
Jak mniemam instrukcyjnie przyjęto masę nabojów zwykłych z pociskiem lekkim, zresztą zarówno taśma, jak i pojemniki na taśmę były analogiczne jak w ckm SG.

Przy czym jak sama nazwa wskazuje RP-46 był bronią kompanii (ротный пулемёт) czyli miał zastąpić w tym miejscu stosowane wcześniej ciężkie karabiny maszynowe (te utrzymywane na szczeblu kompanii) - nie uznano więc wyraźnie za potrzebne by broń miała pojemnik z taśmą przy broni, bo rolę broni mobilnej nadal pełniły rkm-y w drużynach. To miała być broń wsparcia kompanii mogąca po zastosowaniu nieco cięższej niż w DP/DPM lufy oddać do 500 strzałów w ogniu ciągłym. Szybkość wymiany lufy dalej nie była rewelacyjna, ale w stosunku do DP/DPM zmieniono kwestię zatrzasku lufy, co ułatwiło i przyspieszyło czynność.
asasello pisze:
9 października 2018, 22:48
Czy szybkość wymiany lufy ma znaczenie zależy ilu dzikich z dzidami jest już na kilkanaście no kilkadziesiąt kroków od kaemistów.
Jak są już kilkanaście, kilkadziesiąt kroków od kaemistów... to na wymianę lufy już jest za późno. :twisted:

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1659 Post autor: maziek » 14 października 2018, 07:45

A propos zasłaniania prawej strony przez magazynek - jak tak mówisz, to tak jest, musi to oznaczać, że w ustawieniu dwojga oczu i magazynka, w tym położeniu kiedy strzelec celuje, szerokość względna magazynka jest mniejsza niż rozstaw źrenic człowieka (ok. 60 mm) - inaczej musiałby wycinać kawałek pola. Choć z drugiej strony ten wycięty kawałek pola byłby dość daleko na prawo od punktu celowania. Ciekawe, nawiasem mówiąc, że nie widuje się zdjęć Brena ze 100-nabojowym magazynkiem bębnowym do strzelań plot, przysposobionym do roli "pojemniejszego magazynka do rkm" - mimo, że wszystko było gotowe (celownik też), aby w takie roli Brena z bębnem użyć.
ukłony...

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1660 Post autor: Razorblade1967 » 14 października 2018, 14:42

maziek pisze:
14 października 2018, 07:45
Ciekawe, nawiasem mówiąc, że nie widuje się zdjęć Brena ze 100-nabojowym magazynkiem bębnowym do strzelań plot, przysposobionym do roli "pojemniejszego magazynka do rkm" - mimo, że wszystko było gotowe (celownik też), aby w takie roli Brena z bębnem użyć.
Nie do końca jest tak, że było "wszystko gotowe"... Aby założyć ten 100-nabojowy magazynek, trzeba najpierw zdemontować osłonę gniazda magazynka, a tego się dokonuje poprzez wyjęcie na chwilę zatrzasku magazynka wraz z wyrzutnikiem (tworzą zespół).

Do tego nie możesz w tej konfiguracji korzystać ze standardowego celownika zamontowanego w Brenie, bo magazynek dyskowy go po prostu zasłania... Do strzelania za pomocą bębna używa się specjalnego celownika.

A więc przejście z magazynków łukowych to parę czynności... demontaż osłony gniazda magazynka oraz założenie na broń specjalnego celownika. Płynne przechodzenie z zasilania z magazynków łukowych na dyskowe i odwrotnie było więc nieco problematyczne.

Jednocześnie nie bardzo była potrzeba by to robić, bo w Brenie magazynki wymienia się bardzo wygodnie i szybko, a więc przerwy w prowadzeniu ognia nie były długie. Magazynek dyskowy jednocześnie zwiększał masę broni (100 nabojów to już 2,5 kg + jeszcze masa samego magazynka... nie pamiętam ile to było, ale 1,5 kg pewnie minimalnie) i zmniejszał poręczność użycia jej "w polu". Stąd magazynki dyskowe były używane tam gdzie wady górowały nad zaletami czyli przy strzelaniach przeciwlotniczych i czasem gdy broń montowano na pojazdach. Pewnie byłby przydatny przy użyciu Brena z podstawą trójnożną jako namiastki ckm-u... ale ta konfiguracja jakoś się nie rozpowszechniła.

asasello
Posty: 4378
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, 09:59
Kontakt:

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1661 Post autor: asasello » 14 października 2018, 18:31

Ten specjalny celownik był w osi broni?
Ma ktoś jego zdjęcie?
Niechaj problemy naszych problemów będą naszymi radościami.

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1662 Post autor: Razorblade1967 » 14 października 2018, 20:41

asasello pisze:
14 października 2018, 18:31
Ten specjalny celownik był w osi broni?
Ma ktoś jego zdjęcie?
Jego elementy były zakładane na przyrządy celownicze używane przy strzelaniu z magazynków łukowych i z oczywistych powodów nie był w osi broni... bo był po prostu przedłużeniem normalnych przyrządów celowniczych.

Na tym filmiku go widać: https://www.youtube.com/watch?v=vMKn3BBaC_U

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1663 Post autor: maziek » 15 października 2018, 09:11

Jedyny celownik w osi broni - to przez otwarty zamek armaty można celować. Wszystkie inne są poza osią broni. Co Brena był też celownik plot z muszką do odkładania poprawek i zdaje mi się, że montowany "w osi broni", w każdym razie muszka nie była mocowana do muszki stałej. Poza tym do sprzężonych był jeszcze inny celownik (względnie ten z muszką wiatrową, ale montowany na "osi układu", czyli do podstawy/montażu, a nie do km. Przy czym na oko były co najmniej 3 podstawy/montaże do Brenów sprzężonych, jedna "zwykła", ala podstawa plot do pojedynczego, jedna z siodełkiem ala kaczka i jedna, w której strzelec siedział pod km-ami. Ta z siodełkiem, to nie wiem, czy nie morska.

Są też dowody, że używano takich sprzężonych z magazynkami bębnowymi w roli "rapid fire", ale raczej ad hoc i stacjonarnie, jako zamiennik ckm.
ukłony...

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1664 Post autor: Razorblade1967 » 15 października 2018, 13:32

maziek pisze:
15 października 2018, 09:11
Są też dowody, że używano takich sprzężonych z magazynkami bębnowymi w roli "rapid fire", ale raczej ad hoc i stacjonarnie, jako zamiennik ckm.
Tak... widziałem kiedyś takie zdjęcie z walk w Afryce. Zdwojony Bren zdjęty z samochodu i używany (wraz z magazynkami 100-nabojowymi) jako "namiastka ckm". Choć w sumie biorąc pod uwagę spory zapas amunicji przy broni i szybkowymienne lufy, to całkiem niezła "namiastka".

W sumie czemu się dziwić... w batalionowej kompanii dowodzenia był pluton przeciwlotniczy. Początkowo (1939-40) miał 16 ludzi i cztery lekkie ciężarówki (15-cwt trucks) - na każdej był pojedynczy Bren na podstawie do strzelania przeciwlotniczego, a potem były to już zdwojone Breny na każdym z 4 takich samochodów (dodatkowo w każdym przewożono rusznicę ppnac Boys). W Afryce gdy dostali Jeepy to pluton wzrósł do 20 ludzi i miał 4 Jeepy ze zdwojonymi Brenami (oraz rusznicą) oraz dodatkowo dwa 15-cwt trucks z zaopatrzeniem.

Jak się ma dodatkowo cztery zdwojone km-y - to niby czemu ich nie wykorzystać z sensem i dla wzmocnienia siły ognia pododdziału - szczególnie, że jako broń plot to się bardziej nadawały do poprawy samopoczucia niż do walki z atakującymi samolotami.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1665 Post autor: maziek » 15 października 2018, 14:10

Oczywiście w moim poprzednim poście nie "muszka wiatrowa" tylko "muszka pierścieniowa" ("pajęczynowa"). Przy czym, o ile widzę, Bren nie miał muszki z ciężarkiem, zawieszonej swobodnie, która daje informację o elewacji celu.

Apropos tej poprawy samopoczucia, to trochę dziwne, że w ogóle rozwijali podstawy do Brena w tej roli i to z takim samozaparciem. Tzn rozumiem taka podstawę pod 1 km dla oddziału, który żadnej innej obrony plot nie ma (coś jak takowa podstawa do wz. 28), ale żeby tworzyć w tym celu ciężkie, podwójnie sprzężone, z siodełkami czy podwieszane - to mi wygląda na ślepa uliczkę i ilustracje powiedzenia, że sztaby zawsze są przygotowane, by wygrać poprzednią wojnę. W tym wypadku pierwszą, z dwupłatowcami i balonami, choć Bren był wprowadzony grubo po niej.
ukłony...

ODPOWIEDZ