Nowy UKM kal. 8,6mm

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Delwin
Posty: 463
Rejestracja: 4 maja 2009, 14:27

Nowy UKM kal. 8,6mm

#1 Post autor: Delwin » 21 maja 2012, 13:14

Sprawdzi się?

http://www.altair.com.pl/start-7944

Oby nie była to kolejna konstrukcja do "wszystkiego"....
You're gonna bob and weave out of the path of a bullet? That I'd like to see.

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#2 Post autor: Phouty » 21 maja 2012, 17:17

Czy się sprawdzi? Czas pokaże.

Natomiast zaciekawił mnie ten SRIA, czyli Short Recoil Impulse Averaging, co w tłumaczeniu na jęz. polski można by określić jako krótkoodrzutowy system uśredniający impulsu. (Rozumiem, że impulsu odrzutu broni).
Jak to zwykle z akronimami bywa, nic to nie mówi, ale niewątpliwie kryje się za tym jakiś tam wynalazek z "trybikami".
Ciekaw jestem co to za "trybiki" oni tam wymyślili.
Trza by chyba pogrzebać w dokumentacjach, zakładając że są dostępne.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#3 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 21 maja 2012, 18:56

W Seattle koncern General Dynamics Armament and Technical Products (GDATP) ujawnił istnienie konstrukcji nazwanej Lightweight Medium Machine Gun (LWMMG) przeznaczonej do wsparcia ogniem na dystansie nawet do 2000 m. Pomysł nie jest nowy, bowiem wprowadzeniu amunicji precyzyjnej dalekiego zasięgu .408 CheyTac (10,4 mm x 77) także towarzyszyły informacje o pracach nad karabinem maszynowym do tego naboju.
Tego rodzaju konstrukcja miałaby, podobnie jak to ma miejsce w broni wyborowej, wypełniać lukę między karabinami maszynowymi do amunicji karabinowej 7,62 mm x 51, a modelami zasilanymi nabojami wielkokalibrowymi 12,7 mm x 99.

Czemu mam wrażenie że ktoś próbuje zamknąć kółko, reanimując mocno nieświeże pomysły pokroju 8mmx59 Breda, 8mmx63 Bofors czy norweskiego 7.92mmx61?



ps. czy wspomniane zabytkowe patrony nie powinny w opisach mieć przypadkiem RB?
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#4 Post autor: Old Cadet » 21 maja 2012, 19:08

Apolinary Koniecpolski pisze:Czemu mam wrażenie że ktoś próbuje zamknąć kółko, reanimując mocno nieświeże pomysły
Okazuje się, że technika podobnie jak historia potrafi zatoczyć koło.
A czym innym jest nowy IAR dla USMC, to powrót do nieco tylko zmodyfikowanej koncepcji Machine Rifle, czy też Automatic Rifle.

Uriasz
Posty: 1482
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 17:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#5 Post autor: Uriasz » 21 maja 2012, 20:21

Apolinary Koniecpolski pisze:
Czemu mam wrażenie że ktoś próbuje zamknąć kółko, reanimując mocno nieświeże pomysły pokroju 8mmx59 Breda, 8mmx63 Bofors czy norweskiego 7.92mmx61?



ps. czy wspomniane zabytkowe patrony nie powinny w opisach mieć przypadkiem RB?
Nie tylko Ty masz takie wrażenie, przypomina to sytuacje z lat 90 XIX wieku gdy kazda armia lansowala swoj kaliber karabinowy skutkiem czego bylo ich od cholera .....teraz mamy sytuacje ze Finowie maja 8,6x70 ...Szwedzi 8,6x63 ...a Jankesi jeszcze inny ( 10x77) ....qrna tak trudno sie dogadac i zaprowadzic jakis standard ?
Sam kierunek uwazam za słuszny, bo wynalazki jak erkaemy na 5,56x45 trudno traktować poważnie

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#6 Post autor: ss100 » 21 maja 2012, 20:50

E tam, i tak w karabinach nabojach 308 i 7,62x53 rządzą razem z obiema 50tkami, reszta to jest mocno obecna w prasie ale słabo z ilością faktyczną.
Najlepsze jest jak trąbią że jakaś tam policja czy bezpieka lub speckomando przyjeła dany karabin z jakimś tam nabojem i owy nabój jest przyjęty na uzbrojenie danego kraju. Wszystko brzmi poważnie do momentu jak wypłynie liczba tych karabinów - kilka-kilkadziesiąt sztuk, przy takiej smiesznej ilości to sobie można przyjąc na uzbrojenie co się chce- nawet 700 Nitro Express - zapas na lata zmieści się na kilku paletach.

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#7 Post autor: Skowron » 21 maja 2012, 21:41

Phouty pisze: ...
Natomiast zaciekawił mnie ten SRIA, czyli Short Recoil Impulse Averaging, co w tłumaczeniu na jęz. polski można by określić jako krótkoodrzutowy system uśredniający impulsu. (Rozumiem, że impulsu odrzutu broni).
...
Może jakiś siłownik elektryczny :D

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#8 Post autor: Botras » 21 maja 2012, 22:28

Phouty pisze: Natomiast zaciekawił mnie ten SRIA, czyli Short Recoil Impulse Averaging, co w tłumaczeniu na jęz. polski można by określić jako krótkoodrzutowy system uśredniający impulsu. (Rozumiem, że impulsu odrzutu broni).
Jak to zwykle z akronimami bywa, nic to nie mówi, ale niewątpliwie kryje się za tym jakiś tam wynalazek z "trybikami".
Nihil novi: zespół ruchomy jest utrzymywany w tylnym położeniu przed napiętą sprężyną. Kiedy ściągnie się spust, zespół ruchomy idzie w przód i odpalenie następuje podczas tego ruchu, więc energia odrzutu idzie najpierw na wyhamowanie zespołu ruchomego. Tam jest mechanizm oparty na niedoszłym nowym wkm 12,7 mm x 99 i na jeszcze wcześniejszym granatniku maszynowym 25 mm.
Apolinary Koniecpolski pisze: Czemu mam wrażenie że ktoś próbuje zamknąć kółko, reanimując mocno nieświeże pomysły pokroju 8mmx59 Breda, 8mmx63 Bofors czy norweskiego 7.92mmx61?
Trochę tak, ale bardziej :wink: Włosi, Szwedzi i Norwegowie mając wcześniej słabawe naboje 6,5 mm, potrzebowali nabojów do ckm-ów - nabojów z dużymi pociskami, które by dramatycznie przewyższały to, co już mieli, przy strzelaniu z ckm-ów na 1000-1500-2000 m, jak to było podówczas w modzie. To, co przyjęli, to w zasadzie klasyczne naboje karabinowe kalibru ok. 8 mm z balistycznie wydajnymi pociskami, w rodzaju balle D i sS. Te dwa ważyły 12,8 g, a pocisk naboju włoskiego ważył 13,4 g, zaś szwedzkiego i norweskiego 14,2 g; żaden z tych trzech nie opuszczał lufy z prędkością wylotową ponad jakieś 760-770 m/s. W sumie, były one tylko nieznacznie mocniejsze niż np. nabój mauserowski z pociskiem sS, a stopień wyżej były ponad ichnie słabawe naboje 6,5 mm.
Tymczasem to tutaj, to nabój z pociskiem ważącym niecałe 20 g i przekraczającym 800 m/s. On jest istotnie mocniejszy niż wszystkie ww. naboje karabinowe oraz 7,62 mm x 51 NATO - i jest o stopień wyżej niż wszystkie te mocne naboje ~ 8 mm.
Jest jeszcze jedna różnica: dawne strzelanie z ckm-ów na te 1500-2000 m było z założeniem, że trzeba będzie strzelać strasznie dużo nabojów, żeby coś z tego wynikło i z założeniem, że to często będzie strzelanie ogniem pośrednim. Tutaj chodzi o strzelanie ogniem bezpośrednim, a wielka balistyczna wydajność naboju .338 Norma Magnum (relatywnie wielka energia wylotowa, wysoki współczynnik balistyczny, mała podatność na wiatr) ma zapewnić, że dla osiągnięcia określonego efektu trzeba będzie mniej sztuk nabojów 7,62 mm x 51 i mniej kilogramów nabojów niż w wypadku 12,7 mm x 99.
Phouty pisze: ps. czy wspomniane zabytkowe patrony nie powinny w opisach mieć przypadkiem RB?
Nie wiem, jak z norwegiem, ale włoch i szwed miały zwyczajne łuski z wtokiem.
Where do they put the bait?

fn fal
Posty: 633
Rejestracja: 16 września 2008, 17:53

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#9 Post autor: fn fal » 22 maja 2012, 12:50

Jak dla mnie to wynalazek typowo na Afganistan którego raczej nikt nie kupi ,z tego powodu że nie daje on żadnej realnej przewagi taktycznej nad normalnymi UKM bo kto na takie odległości strzela z tego typu broni w konfiguracji lekkiej z dwójnogiem :?: .Na odległości większe jak 500,600m to tylko UKM na stabilnej podstawie trójnożnej ( a z taką nikt nie będzie w Afganie latał na plecach ) albo WKM ,w dodatku po co sobie komplikować logistykę kolejnym nie standardowym nabojem.

Awatar użytkownika
AKMSN
Posty: 2472
Rejestracja: 29 maja 2007, 21:35
Kontakt:

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#10 Post autor: AKMSN » 23 maja 2012, 13:58

No i zauważmy (choć trochę spóźniony mój post) że nowych naboi "trochę" jednak powstaje, a mało który zyskuje jakąś popularność. Choćby pośrednie 6,5mm SPC czy 6,8mm Grendel. Nawet Rosjanie "wykombinowali" jakiś nowy nabój pośredni (broń na ten nabój była na NFOW jako zagadka dana przez Remova)
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

fn fal
Posty: 633
Rejestracja: 16 września 2008, 17:53

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#11 Post autor: fn fal » 23 maja 2012, 14:33

Wszystkie te nowe naboje to tylko ciekawostki ,Rosjanie sporo kombinowali z różnymi nabojami a w zasadzie w grę wchodzi oprócz standardowej amunicji pośredniej 5,45x39mm i coraz rzadziej stosowanych karabinków do naboju 7,62x39mm tylko specjalna 9x39mm w broni dla jednostek specjalnych .Sporo mają różnej ciekawej amunicji pistoletowej począwszy od 5,45x18mm a kończąc na różnych oryginalnych nabojach kal 9mm w tej dziedzinie faktycznie się wyróżniają (w Nato mamy w zasadzie tylko standard 9x19parabellum). Wydaje mi się stareńkiej dobrej 7,62x54r mm to oni jeszcze przez najbliższe 50 lat nie zmienią i kryza wystająca im nie przeszkadza :) .

kosma
Posty: 28
Rejestracja: 5 grudnia 2004, 17:45

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#12 Post autor: kosma » 23 maja 2012, 23:51

Chodzi wam może o 6x49mm? To miał być następca naboju Mosina ale o zwiększonym zasięgu skutecznym rzędu 1500m, V0=1150 m/s. Był opracowywany od końca lat '80tych, możliwe że również jako efekt lekcji wyniesionych z Afganistanu. W sumie ciekawsze podejście do tematu amunicji do km, bo nabój dużo lżejszy (21,5g) od .338 NM (19,44g sam pocisk, masy naboju nie znalazłem).

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#13 Post autor: Botras » 24 maja 2012, 06:59

Lecz te naboje nie należą do tej samej klasy. Nabój sowiecki byłby miał energię najwyżej taką, jak klasyczne naboje karabinowe, a ten tutaj ma ją dwa razy większą i chodzi w nim o niszę, która zaczyna się powyżej kilometra, a nie zaczyna tam kończyć.
Where do they put the bait?

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#14 Post autor: variag » 24 maja 2012, 17:01

Rosjanie pewnie w odpowiedzi na ten nowy km opracują coś na nabój 9,3×64mm co to mają go dla SWDK.
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

Uriasz
Posty: 1482
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 17:15
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nowy UKM kal. 8,6mm

#15 Post autor: Uriasz » 24 maja 2012, 19:04

Fajnie , będzie kaem na amunicje myśliwską :wink:

ODPOWIEDZ