Imperialne P08

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
feralny
Kontakt:

Re: Imperialne P08

#16 Post autor: feralny » 22 kwietnia 2013, 08:50

Skoro zachował oryginalny stan (długa szyna spustowa), to raczej nie był w międzywojnu na stanie formacji uzbrojonej, które programowo modyfikowały broń tak, by zmniejszyć lczbę wypadków. To chyba jednak był prywatny pistolet. Taka luźna uwaga...

Awatar użytkownika
maziek

#17 Post autor: maziek » 22 kwietnia 2013, 10:48

O co chodzi z krótką/długą szyną i dlaczego długa powodowała wypadki (tak na marginesie)?
ukłony...

feralny
Kontakt:

#18 Post autor: feralny » 22 kwietnia 2013, 11:05

Jak sobie popatrzysz na zdjęcia, to spod tej kwatratowej pokrywki wystaje prostokątny kawałek metalu. To jest właśnie szyna spustowa, cały myk polega na tym, że naciskając na jej tylną, wystającą spod pokrywki, część da się strzelić z pistoletu bez dotykania spustu. Przy tym sposób rozkładania jest taki, że całą górę trzeba zsunąć ze szkieletu, co wiąże się z tym, że jakiś palec próbuje zawsze trafić na tę szynę. Najwygodniej jest zpierając skierowaną w dół lufę o stół (hardkory zapierają o klamrę pasa). I teraz wyobraź sobie, że ktoś próbuje to zrobić z nabitym pistoletem, a da się. Wypadków było sporo, nawet ludziom doświadczonym i obytym z bronią w ogóle, a z parabelką w szczególności się zdarzało (np. Skibiński, przedwojenny posiadacz P.08, postrzelił się rozkładając zdobyczny pistolet we Francjii). Lekarstwem miało być na to zeszlifowanie tylnej części szyny, tak by nie wystawała na zewnątrz i trudniej (jakiś Jonasz zawsze się i tak znajdzie) było ją wcisnąć przy rozkładaniu. Termin krótka/długa szyna jest nieco mylący, bo w sumie to nie długość tu chodzi, tylko grubość. Modyfikację tego typu przeszła większość gzemplaży uzywanych w wojsku i policji (zwłaszcza), stąd moje przypuszczenie, że pistolet był prywatny skoro zachował oryginalną szynę. Oczywiście to o niczym nie przesądza tak na prawdę...

Awatar użytkownika
carlos

#19 Post autor: carlos » 22 kwietnia 2013, 11:43

Na marginesie warto jeszcze dodać, że przy długiej szynie spustowej, nie da się przeładować broni zapezpieczonej, a przy krótkiej tak...
W społeczeństwie owiec wolimy być wilkami.

Awatar użytkownika
carlos

#20 Post autor: carlos » 22 kwietnia 2013, 12:43

feralny pisze:Jak sobie popatrzysz na zdjęcia, to spod tej kwatratowej pokrywki wystaje prostokątny kawałek metalu. To jest właśnie szyna spustowa, cały myk polega na tym, że naciskając na jej tylną, wystającą spod pokrywki, część da się strzelić z pistoletu bez dotykania spustu.
Nie do końca, aby zwolnić iglicę trzeba nacisnąć część schowaną pod pokrywką, do wypadków dochodziło (choć trudno mi to sobie wyobrazić) przy wyciąganiu broni z kabury zahaczeniu i podważeniu do góry tej wystającej części listwy o kaburę. Myślę, że główną przyczyną zmiany był brak możliwości przeładowania broni zabezpieczonej... Wszystkie pistolety produkowane od drugiej połowy 1916 roku miały już listwę nowego typu.

Awatar użytkownika
carlos

#21 Post autor: carlos » 29 kwietnia 2013, 12:16

Właśnie w sobotę zająłem nią pierwsze miejsce w pistolecie historycznym na 25m jedną ręką :D

Awatar użytkownika
maziek

#22 Post autor: maziek » 29 kwietnia 2013, 12:22

Dzięki za wyjaśnienia :) .
ukłony...

Longines

#23 Post autor: Longines » 18 maja 2013, 17:02

Pytanie do "carlosa" :
dlaczego (i po czym) sadzisz ze Twoj P08 byl wyprodukowany w pierwszej czy drugiej polowie 1916 roku?
Pozdrowienia :wink:

Longines

#24 Post autor: Longines » 21 maja 2013, 21:33

Witaj "carlos".
Bardzo zainteresowal mnie Twoj P08. Przygladalem "mu" sie bardzo dlugo i wpadl mi w oko pewien szczegol , ktory nie daje mi spokoju.
Nie wiem czy to wina zdjec czy naswietlenia.
I tu wielka prosba : czy moglbys wykonac i zamiescic jeszcze dwa jego zdjecia.
Pierwsze - ujecie z przodu z dolna czescia lufy przy widelkach , ze wszystkimi biciami i znakami.
Drugie - koncowke lufy z muszka z gory.
Gdyby potwierdzily sie moje przypuszczenia i domysly, to jestes w posiadaniu takiego egzemplarza za ktorego zaplaciles smiesznie niska cene.
Tylko zeby to potwierdzic i poznac "jego" historie , potrzebuje wiecej "danych". I tu ta prosba o zdjecia.
Pozdrowienia.

Awatar użytkownika
maziek

#25 Post autor: maziek » 23 maja 2013, 08:59

W zasadzie skąd taka pistoletożerność armii? Czy to głównie dla sił porządkowych?
ukłony...

feralny
Kontakt:

#26 Post autor: feralny » 23 maja 2013, 09:26

Wszyscy oficerowie, spora część podoficerów starszych, personel latający, celowniczy ckm, obsługi sprzętu... W dodatku pistolet, to fant, który jakoś tak łatwo się gubi... Każda armia miała pistoletowe manko. Jedni sobie radzili lepiej (np. dawali pilotom archaiczne rewolwery) inni gorzej (np. bagnet luźny).

Siły okupacyjne i porządkowe, byly raczej głównym użytkownikiem zdobycznych karabinów.

Awatar użytkownika
carlos

#27 Post autor: carlos » 17 czerwca 2013, 20:08

Longines pisze:Pytanie do "carlosa" :
dlaczego (i po czym) sadzisz ze Twoj P08 byl wyprodukowany w pierwszej czy drugiej polowie 1916 roku?
Pozdrowienia :wink:
trochę mnie nie było... gdzieś wyczytałem, że długa szyna spustowa została zastąpiona nową od połowy 1916 roku roku, stąd moje przypuszczenia. Zdjęcia jakoś weekendowo załączę, bo nie mam pary przy sobie. A co przypuszczasz?...

Longines

#28 Post autor: Longines » 18 czerwca 2013, 18:20

Poczekam na zdjecia , moze sie myle , ale czegos Ci tam brakuje w tym Twoim "cacuszku".

Awatar użytkownika
carlos

#29 Post autor: carlos » 22 czerwca 2013, 15:26

ObrazekUploaded with ImageShack.com

Longines

#30 Post autor: Longines » 24 czerwca 2013, 22:41

Witam "carlos".
No nie wiem, albo jestem "technicznie zacofany" albo nie mam pojecia jak?
Po prostu nie jestem w stanie, Twoich zamieszczonych zdjec, na moim komp.
obejrzec.
Sam nie rozumie , dlaczego!!
Pozdrowienia. :evil:

ODPOWIEDZ