Strzelnica w domu - jaki kulochwyt?

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Gwena
Posty: 343
Rejestracja: 17 sierpnia 2010, 23:03
Lokalizacja: Kraków

Strzelnica w domu - jaki kulochwyt?

#1 Post autor: Gwena » 5 września 2019, 12:25

Zamknięcie Pasternika zmobilizowało mnie. Zamierzam wykorzystać przyziemie w moim domu na strzelnicę pistoletową do 9mm. Mam pomieszczenie o długości 11m. Moim największym problemem jest wybór kulochwytu. Powinien być jak najcieńszy i możliwie tani.
Po dłuższym przeszukiwaniu sieci zdecydowałam się na następujące rozwiązanie:
- na całej ścianie kulochwyt mający bezpiecznie zatrzymać przypadkowe pociski, zapewne z belek drewnianych. (Nie chybiam aż tak, ale szczerzonego pan Bóg strzeże). Pytanie jaką grubość wybrać i jaki gatunek drewna - sądzę, że 20cm świerka powinno wystarczyć, nawet jeśli 9mm go przebije to pocisk utknie w tynku nie czyniąc ścianie szkody.
- obszar ok. 1m2 właściwy kulochwyt, najchętniej z użyciem płyt kulochwytowych + płyta stalowa. I tu zaczynają się problemy.
1/ nie znalazłam szczegółowych danych skuteczności płyt/bloczków kulochwytowych tym samym nie wiem jaką ta cześć kulochwytu powinna mieć grubość. A nawet rzetelnych informacji czy i w jakim stopniu przejmują one energię pocisku.
2/ chcę w miarę możliwości obniżyć zanieczyszczenie ołowiem, więc niechętnie użyłabym konstrukcji typu weneckiego (niezły przykład takiej domowej strzelnicy jest w "Popular Mechanics" z 1962r. "Armchair target shooting" dostępny w google books). W innych źródłach znalazłam informację, że w takich przesłonach odzyskuje się tylko niewiele ponad połowę ołowiu - czyli spora część idzie w powietrze lub zostaje rozmazana na blachach. Sytuację by zmieniło, gdyby bloczki kulochwytowe przejmowały na tyle energię pocisku by nierozbryzgiwal się on na blachach.

Przeszukałam już na wszelki możliwy sposób internet i znalazłam bardzo mało konkretów. Będę wdzięczna za podanie mi wszelkich informacji i nowych tropów oraz pomysłów.

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2117
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Strzelnica w domu - jaki kulochwyt?

#2 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 5 października 2019, 10:53

A może łańcuchowy - tyle że z metr osi odejdzie...

ps. powinienem jeszcze mieć - o ile ładnych parę lat wstecz nie wysłałem jej 9x19 - książeczkę o organizowaniu strzelnic(w tym świetlicowych).
To starsza pozycja(strzelania sportowe z mośka i tetetki...), ale może się przydać.
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 8951
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

Re: Strzelnica w domu - jaki kulochwyt?

#3 Post autor: waliza » 5 października 2019, 16:21

Kulochwyt to nie jest duży problem . Właśnie niedawno naszły mnie podobne myśli. Kolega ma warsztat taki 12x6m a wysoki na jakieś 3 . Zrobiliśmy testy. Po 15 strzałach z 12ga nie dało się oddychać . Wentylacja to większy problem.
nie chcę mieć racji, szukam prawdy/ Baikal 27/ Weatherby PA08/ Hatsan Escort Magnum.

ODPOWIEDZ