Browning HP full auto maszynowy? :)

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Speedy
Posty: 413
Rejestracja: 19 maja 2004, 21:34
Lokalizacja: Wawa

Browning HP full auto maszynowy? :)

#1 Post autor: Speedy » 4 marca 2020, 22:14

Hej
Oczywiście wiem, że zmajstrować sobie coś takiego to nie za duży problem, na YT sporo filmików można znaleźć. Ale w archiwach muzeum Powstania Warszawskiego mój braciszek wyszperał niedawno relację żołnierza AK o cokolwiek znajomym nazwisku :D który wspomina coś takiego:
kpr. Adam Górecki, ps. "Ewa" pisze:W momencie wybuchu Powstania byłem starszym strzelcem, ale starszym strzelcem z pistoletem maszynowym dobrej marki, dobrze wyposażonym także i w inne rzeczy. Mianowicie chodzi o to, że w ogóle w naszej grupie było pistoletów maszynowych pięć, ale ten mój pistolet był niewątpliwie najlepszy. Wszyscy mieli pasy główne, magazynki i ładownice do magazynków. Siedem magazynków do pistoletu maszynowego, to była rzecz, która prawdopodobnie była bliska tego, jakie uzbrojenie miała kompania pod koniec sierpnia. Wtedy taka ilość amunicji była rzadka. A my amunicji mieliśmy parę skrzynek, mieliśmy nie tylko załadowane pistolety maszynowe, ale także jeszcze w pudełkach po szesnaście naboi i pełne magazynki do pistoletów maszynowych. Reszta tej drużyny była uzbrojona w pistolety, w tym były także piętnastostrzałowe pistolety belgijskie fabryk FN Effel (Fabrique Nationale), z magazynkiem na czternaście naboi, które były dostosowane do strzelania ogniem ciągłym. Były one krótkie, ale strzelały seriami. Takich było jeszcze trzy."
Ciekawe - czy ktoś mógł robić takie rzeczy np. dla SOE? Robiono dla nich np. maszynowego Colta Woodmastera .22LR. W "Submachineguns" Nolana nic jakby o tym FN nie ma (aczkolwiek nie traktuje oczywiście tej "cegły" jako absolutnej wyroczni; ów Woodmaster tam w każdym razie jest). Może ktoś z obecnych wie coś na ten temat?
Pozdro
Speedy

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 8823
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#2 Post autor: maziek » 5 marca 2020, 12:11

Coś takiego wyskakuje jako "PB a Rafaga" produkcji argentyńskiej, rządowa przeróbka. Ale diablo ciężko znaleźć kiedy.

Zaś na koniec wyskoczyło z wikipedii hasło "machine pistol" i tam: "During World War II ... the 9 mm Parabellum Browning Hi-Power machine pistol. The artillery version with its adjustable tangent rear-sight, shoulder-stock, 13 round magazine and later 20 round magazine was routinely converted to full-auto-only. In German service, it was used mainly by Waffen-SS and Fallschirmjäger personnel...".
ukłony...

dexter 1990
Posty: 3612
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#3 Post autor: dexter 1990 » 5 marca 2020, 22:54

Bez grzebania w historii (bo nie mam na to czasu :( ) to czysto technicznie akurat browning HP wydaje się przyjazny do przerobienia na full-auto. Tak na moje oko. O wiele przyjaźniejszy niż wszelkie TT, 1911, VISy, P38...

Awatar użytkownika
bike
Posty: 270
Rejestracja: 2 lipca 2014, 15:39
Lokalizacja: okręg siódmy

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#4 Post autor: bike » 6 marca 2020, 12:15

Zrobienie broni samoczynnej z samopowtarzalnej nie stanowi żadnego problemu ponieważ konstrukcja broni samoczynnej jest o wiele prostsza od samopowtarzalnej. Wystarczy ingerencja w mechanizm spustowo uderzeniowy, (obróbka, wyjęcie, lub zablokowanie określonego elementu. Często dzieje się w to w sposób niezamierzony. Mocno wyeksploatowana/zanieczyszczona broń w pewnym momencie zaczyna strzelać serią. Znam trzy takie przypadki: P-64, GLOCK i IŻ-35.
W przypadku broni samopowtarzalnej która powstała z samoczynnej strzelającej z zamka otwartego takie np. PM wz. 63 RAK czy UZI wystarczy mieć „odpowiednio” słabszą amunicję by broń strzelała serią.
Rozpatrując rzecz teoretycznie, niekiedy wystarczyłoby w broni samopowtarzalnej zablokować/unieruchomić iglice w przednim położeniu tj. z grotem wysuniętym przez otwór igliczny, by broń zaczęła strzelać serią.

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 9056
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#5 Post autor: waliza » 6 marca 2020, 13:35

Temat wydaje się ciekawy. Dziw tylko, że nigdy taki egzemplarz nigdzie nie wypłynął. Sama przeróbka ma sens- magazynek dwurzędowy, z możliwością przedłużenia do 20 ( takie były) albo i więcej. Doczepiana kolba ( to w zasadzie mus żeby z takiego czegoś dało się strzelać sensownie) a do tego SS miało miłość do takich konstrukcji ( 712 schnellfeuer najlepszym przykładem).
nie chcę mieć racji, szukam prawdy/ Baikal 27/ Weatherby PA08/ Hatsan Escort Magnum.

ss100
Posty: 1751
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#6 Post autor: ss100 » 6 marca 2020, 13:36

Potem -pyk ! i magazynek pusty... ( w pistolecie który ma ze 7 naboi to nie bardzo)

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 8823
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Browning HP full auto maszynowy? :)

#7 Post autor: maziek » 6 marca 2020, 15:45

W paru miejscach wypłynął (drugowojenny), cena ~20k dolców jak mi wpadło w oko. Poza tym z tego co widziałem przeróbek takich dokonywał niejaki Maxwell Atchisson ale to czasowo na PW nie zgrywa się. Chyba to się nie sprawdzało, bo żeby się sprawdzało trzeba było nosić z zapiętą kolbą. A jak już się nosiło z zapiętą kolbą, to każdy "normalny" mp bił to na głowę wszystkim - szybkostrzelnością, stabilnością no i nieodpadaniem kolby w razie W.
ukłony...

ODPOWIEDZ