Geometria krzywek

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Tarnow_A
Posty: 233
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Geometria krzywek

#1 Post autor: Tarnow_A » 13 stycznia 2021, 00:02

Czy ktoś próbował narysować krzywa zamkniętą na 2d, a następnie owinąć ja na walcu? Ktoś próbował takie coś robić ? A kreślenie ekwidystans?

Dostałem dziś do rąk długo poszukiwana książkę Mechanizmy krzywkowe Olędzkiego i się zastanawiam.....
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 8700
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Geometria krzywek

#2 Post autor: maziek » 13 stycznia 2021, 08:39

Jeżeli dobrze rozumiem, że chodzi Ci o nanoszenie na powierzchnię boczną walca. Krzywa zamknięta na płaszczyźnie owinięta na walcu będzie nie tylko zamknięta, ale i nie rozetnie walca na dwie części. Pomijając przypadek szczególny, kiedy jej koniec zetknie się z początkiem. Na 2d musi być otwarta, tylko mieć okres 2Pi, zakładając, że promień walca =1. Jeśli 2Pi jest po X, to w odległości 2Pi musi być taka sama wartość Y, wówczas na walcu krzywa się zamknie. Zupełnie dowolną linią łącząc punkty odległe o 2Pi dostaniesz po owinięciu na walcu krzywą zamkniętą.

Jeśli dana linia składa się ze zdefiniowanych geometrycznie odcinków (proste, łuki itd.) to wykreślenie ekwidystansy polega na wykreśleniu równoległych w zadanej odległości oraz łuków o o tę odległość większych (mniejszych) promieniach itp. Natomiast jeśli nie jest zdefiniowana w tak prosty sposób (np. jest to hiperbola) to pozostaje cyrkiel na gęsto i obwiednia lub metody numeryczne.
ukłony...

ODPOWIEDZ