M4.

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
REMOV
Posty: 717
Rejestracja: 14 grudnia 2004, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#46 Post autor: REMOV » 10 kwietnia 2006, 11:29

Botras pisze:Bo prócz tych widziałem wiele zdjęć normalnych, starszych M16 i tam jest niestety jak napisałem. Podobnie moja instrukcja M16A2/M4 pokazuje niestety suwadła bez owych szyn
Teraz dopiero się zorientowałem. Coś chyba nie masz racji, takie suwadło z szynami (a przynajmniej z dołu) było już przecież w AR-10. I od początku w XM16A1/AR-15.
Ciekawe od kiedy te żebra się pojawiły (znaczy ile lat zajęło ich 'wynalezienie'
Z tego, co ja wiem, to od początku. Nigdy nie było inaczej. Co się tyczy zaś powoływania na instrukcję (np. FM23-9 M16A1 and M16A2 Rifle Marksmanship), to faktycznie czasami w niej jest pokazane suwadło z szynami, a czasami nie, ale są to tylko i wyłącznie rysunki poglądowe.
Whatever happens we have got / the Maxim Gun, and they have not.

Martinez
Posty: 307
Rejestracja: 22 lipca 2005, 23:23

#47 Post autor: Martinez » 10 kwietnia 2006, 12:31

Mały offtop.
REMOV pisze:
Co będzie jeśli akurat tak się złoży, że przydzie strzelać z nieamerykańskiej amunicji?
Niedługo się przekonamy... w Polsce :wink:
Jeźeli dobrze rozumiem, masz na myśli M4 dla 1. PSK? Czyli podnieśli juź z dna ten storpedowany przez Osamę statek :wink: ?

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

#48 Post autor: Botras » 10 kwietnia 2006, 12:55

REMOV pisze:
Botras pisze:Bo prócz tych widziałem wiele zdjęć normalnych, starszych M16 i tam jest niestety jak napisałem. Podobnie moja instrukcja M16A2/M4 pokazuje niestety suwadła bez owych szyn
Teraz dopiero się zorientowałem. Coś chyba nie masz racji, takie suwadło z szynami (a przynajmniej z dołu) było już przecież w AR-10. I od początku w XM16A1/AR-15.
Ciekawe od kiedy te żebra się pojawiły (znaczy ile lat zajęło ich 'wynalezienie'
Z tego, co ja wiem, to od początku. Nigdy nie było inaczej. Co się tyczy zaś powoływania na instrukcję (np. FM23-9 M16A1 and M16A2 Rifle Marksmanship), to faktycznie czasami w niej jest pokazane suwadło z szynami, a czasami nie, ale są to tylko i wyłącznie rysunki poglądowe.
Popatrzyłem w jakąś z serii TM9 z 1979r., gdzie jest (marnej jakości-skan) zdjęcie suwadła i faktycznie wydaje sie, że takowe szyny u dołu są! No, to primo idę po nowe okulary, secundo zjem tą instrukcję, którą mam w papierze, co stanowić będzie dodatkowo pokutę za oczernianie czarnego karabinu, tertio idę poszukać tego, co napisał, gdzieś w necie, że to cała powierzchnia :?
Z tym ostatnim mam zatem problem! Taka informacja służyła mi za logiczne (w ramach mojej skromnej wiedzy metalurgicznej) wyjaśnienie jak to jest, że stal porusza się bezpośrednio po aluminium i nic złego się nie dzieje. Skoro zaś suwadło chodzi w komorze tylko tymi szynami, to...? Twarde anodyzowanie jest aż takie twarde, tj. nie ściera się w gorącej komorze, kiedy gorące suwadło porusza się po nim z niebanalną prędkością, niebanalną ilość razy? Stosują tam jakiś inny proces? W komorze są zatopione jakieś wkładki? Te szyny nie są integralną częścią suwadła, tj. nie są stalowe?

Awatar użytkownika
REMOV
Posty: 717
Rejestracja: 14 grudnia 2004, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#49 Post autor: REMOV » 10 kwietnia 2006, 13:46

Martinez pisze:Czyli podnieśli juź z dna ten storpedowany przez Osamę statek?
Słucham?
Whatever happens we have got / the Maxim Gun, and they have not.

Martinez
Posty: 307
Rejestracja: 22 lipca 2005, 23:23

#50 Post autor: Martinez » 10 kwietnia 2006, 16:53

REMOV pisze:Słucham?
A nic, nic. Krąźył taki źarcik na temat tej dostawy. W kaźdym bądź razie masz moźe jakieś wiadomości kiedy mają je dostać?

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

#51 Post autor: Botras » 10 kwietnia 2006, 18:44

Jeszcze o aluminium i stali.
Sprawdziłem: Kochański dwukrotnie wspomina, że w AUG ten centralny aluminiowy odlew ma nie tylko stalową tuleję ryglową, ale i stalowe rurki, w których otrzymywane są te długie pręty suwadła. Znaczy autriackie aluminium nie może, albo co najmniej nie powinno współpracować 'ruchowo' ze stalą, a amerykańskie może :?: A może skoro i w AUG i w M16 inkryminowana część powstaje w technologii odlewu, to w M16 są też jakieś stalowe wstawki :?:

Vis! Nie namawiam Cię do pocięcia niczego, ale może daje się coś stwierdzić organoleptycznie? :wink:

Awatar użytkownika
REMOV
Posty: 717
Rejestracja: 14 grudnia 2004, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#52 Post autor: REMOV » 10 kwietnia 2006, 19:50

Botras pisze:może skoro i w AUG i w M16 inkryminowana część powstaje w technologii odlewu, to w M16 są też jakieś stalowe wstawki
Hmm...

Obrazek
Whatever happens we have got / the Maxim Gun, and they have not.

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

#53 Post autor: Botras » 10 kwietnia 2006, 19:55

Emm... Mam rozumieć, że jest to zdjęcie rentgenowskie M16, a nie tylko grafika komputerowa?

Awatar użytkownika
Vis
Posty: 1437
Rejestracja: 3 czerwca 2005, 02:17
Lokalizacja: seattle

#54 Post autor: Vis » 11 kwietnia 2006, 03:58

Botras pisze:Wreszcie :D Widziałem niedawno wykonane w Polsce zdjęcia czegoś M4-podobnego i przyuważyłem to dolne żebro, czy też szynę i lekko starte pokrycie! Pięknie i wielkie dzięki Vis, mam nadzieję, że wojsko też ma takie, a nie takie jek kiedyś... Bo prócz tych widziałem wiele zdjęć normalnych, starszych M16 i tam jest niestety jak napisałem. Podobnie moja instrukcja M16A2/M4 pokazuje niestety suwadła bez owych szyn :( Vis, czy Twój ciężkolufowy AR-15 też tak ma...? Ciekawe od kiedy te żebra się pojawiły (znaczy ile lat zajęło ich 'wynalezienie' ;) )? I co ważniejsze, czy wojskowi dostawcy też takie robią? I jeszcze, co zrobili z aluminium komory zamkowej, bo jakoś nie polecałbym umieszczania tego suwadła w normalnej komorze... o ile jest to możliwe! :) Bo jeśli masa suwadła miała pozostać taka sama, to nie można było wziąć suwadła o normalnej średnicy i zfrezowować go, żeby zrobić te żebra. Vis! Ile ważą suwadła Twoich M4 i AR-15? Jeśli tyle samo, to czy daje się włożyć suwadło od tego M4 do AR-15?:)

Tak czy owak wielkie dzięki Vis! Rany jak miło pomyśleć, że ktoś tak przytomnie poprawił to :)
Suwadla mojego "M4" i AR-15 waza tyle samo i wyglada na to ze sa wymienne. Po zamianie suwadel oba karabinki dzialaja bez problemu, oczywiscie na sucho.
Co do szyn to chyba byly w M16 od poczatku, nawet przed dodaniem dopychacza.

Obrazek

http://www.gunco.net/gallery/showphoto. ... /ppuser/29

Nie jestem pewny jak to sie dzieje ze stal moze slizgac sie po aluminium nie uszkadzajac tego drugiego ale wydaje mi sie ze ma to cos wspolnego z faktem ze tlenkow aluminium uzywa sie do robienia papieru sciernego. :?

Obrazek

Komora Colta "M4". Gosciu od ktorego ja dostalem powiedzialmi ze wystrzelil z niej tysiac albo dwa naboji. Prawie nie widac sladow uzycia.

Obrazek

Od srodka. Po lewej stronie widac kawalek rury gazowej.

Botras napisał:
A może skoro i w AUG i w M16 inkryminowana część powstaje w technologii odlewu, to w M16 są też jakieś stalowe wstawki

Vis! Nie namawiam Cię do pocięcia niczego, ale może daje się coś stwierdzić organoleptycznie?
_________________

Uzylem magnesu. :wink: Stwierdzilem ze stalowych wkladek brak.

Botras napisał:
Tak czy owak wielkie dzięki Vis! Rany jak miło pomyśleć, że ktoś tak przytomnie poprawił to
Nie ma za co dziekowac. To byla zemsta za Browninga w innym temacie. :wink: :lol: :lol:
"Remember kids, if there's a loaded gun in the room, be sure that you're the one holding it"
Prosze nie pytaj jak zrobic "prawdziwnego" AK, nie mam najmiejszego zamiaru pomagac Ci w dostaniu sie do pierdla. Nie pytaj tez o czesci.

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

#55 Post autor: dexter 1990 » 11 kwietnia 2006, 07:10

ja mam taka proxbę: czy moglbys zmiezyc karabinek na długość przy najkrótszym ustawieniu kolby i na najdlozszym? zalezy mi na dokladnych danych co do mm :D był bym bardzo wdzięczny. Dexter.

Botras
Posty: 1037
Rejestracja: 8 października 2005, 22:46

#56 Post autor: Botras » 11 kwietnia 2006, 07:41

Vis pisze:
Botras pisze:Wreszcie :D Widziałem niedawno wykonane w Polsce zdjęcia czegoś M4-podobnego i przyuważyłem to dolne żebro, czy też szynę i lekko starte pokrycie! Pięknie i wielkie dzięki Vis, mam nadzieję, że wojsko też ma takie, a nie takie jek kiedyś... Bo prócz tych widziałem wiele zdjęć normalnych, starszych M16 i tam jest niestety jak napisałem. Podobnie moja instrukcja M16A2/M4 pokazuje niestety suwadła bez owych szyn :( Vis, czy Twój ciężkolufowy AR-15 też tak ma...? Ciekawe od kiedy te żebra się pojawiły (znaczy ile lat zajęło ich 'wynalezienie' ;) )? I co ważniejsze, czy wojskowi dostawcy też takie robią? I jeszcze, co zrobili z aluminium komory zamkowej, bo jakoś nie polecałbym umieszczania tego suwadła w normalnej komorze... o ile jest to możliwe! :) Bo jeśli masa suwadła miała pozostać taka sama, to nie można było wziąć suwadła o normalnej średnicy i zfrezowować go, żeby zrobić te żebra. Vis! Ile ważą suwadła Twoich M4 i AR-15? Jeśli tyle samo, to czy daje się włożyć suwadło od tego M4 do AR-15?:)

Tak czy owak wielkie dzięki Vis! Rany jak miło pomyśleć, że ktoś tak przytomnie poprawił to :)
Suwadla mojego "M4" i AR-15 waza tyle samo i wyglada na to ze sa wymienne. Po zamianie suwadel oba karabinki dzialaja bez problemu, oczywiscie na sucho.
Co do szyn to chyba byly w M16 od poczatku, nawet przed dodaniem dopychacza.

Obrazek

http://www.gunco.net/gallery/showphoto. ... /ppuser/29
Wczoraj pogadałem z takim, co się sporo wie, i skłaniał się do mojej (rozpaczliwej ;) ) tezy, że kiedyś owe żebra były jakieś takie mniej wydatne! W tym ostatnią nadzieję upatrują moje obecne okulary :D

Tym niemniej myliłem się i tu z tego miejsca przepraszam Georoge'a Sullivana, Gene'a Stonera (choć jego winy są i zawsze były w czym innym...), Jamesa Sullivana, Roberta Fremonta, firmy Armalite i Colt, Sekretarza Obrony Roberta McNamarę, Sekretarza Armii Cyrusa Vance'a, dowództwo USAF i US Army (Marines akurat się opierali ;) ) oraz wszystkie pozostałe osoby i instytucje odpowiedzilane za wprowadzenie do służby w amerykańskim wojsku karabinu M16, za sugerowanie, że byli GIGANTYCZNYMI idiotami robiąc i przyjmując M16, gdyż jest i zawsze był mniej durnie zrobiony niż dotąd sądziłem :oops: Bo byli idiotami zaledwie wielkimi, a to poważna różnica :twisted:
Czy ja już wspominałem o gumowej podkładce, kołeczku razem ze sprężyną wyciągu? :shock: Będącej podobno konsekwencją inteligentnie dobranego kąta skosu odryglowującego? Khem :D
Vis pisze:Nie jestem pewny jak to sie dzieje ze stal moze slizgac sie po aluminium nie uszkadzajac tego drugiego ale wydaje mi sie ze ma to cos wspolnego z faktem ze tlenkow aluminium uzywa sie do robienia papieru sciernego. :?
No niby wiemy o duraluminium, tlenkach aluminium i możliwości nadania mu twardości podobnej do stali, ale jakoś nie obiło mi się o uszy, żeby gdzieś tak łączono stal i aluminium :?
Vis pisze:Botras napisał:
Tak czy owak wielkie dzięki Vis! Rany jak miło pomyśleć, że ktoś tak przytomnie poprawił to
Nie ma za co dziekowac. To byla zemsta za Browninga w innym temacie. :wink: :lol: :lol:
AAAARRGGGHHH :x ;) :D

Żarty żartami, ale naprawdę cieszę się, że się myliłem i dowiedziałem! Mogę odtąd myśleć, że nie jest aż tak źle z karabinem takiej fajnej armii, takiego fajnego kraju! Jak zauważyłeś powyżej Vis, opierałem się na bardzo niepełnych danych :( Poit... W Starym Kraju nie ma tak fajnie jak po tamtej stronie wielkiej wody i trzeba składać obraz z takich malutkich kawałeczków :(

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

#57 Post autor: ss100 » 11 kwietnia 2006, 12:25

Botras pisze:
Nie powiedziałem całej prawdy o niemożności wpływania 'w domu' na to jak lufa drga, i to bez piły i tokarki, bo jest BOSS ;)
No to jak problem niezawodności M16 został wyjaśniony to prosił bym o kilka słów na temat ,,BOSS SYSTEM", widziałem to w reklamie myśliwskiego BARa ale poza informacją że zwiększa skupienie, zmniejsza odrzut no i ogólnie superduper to nie pisze nic :( .
Jak to działa?
Pozdrawiam Andrzej

Awatar użytkownika
REMOV
Posty: 717
Rejestracja: 14 grudnia 2004, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#58 Post autor: REMOV » 12 kwietnia 2006, 12:35

Botras pisze:Hmm, a jaki jest ten gorąco/sucho smar do broni w siłach zbrojnych RP?
Takie nawiązanie, za Rzeczpospolitą
Polacy pojechali do Iraku z metalowymi manierkami. Szybko przekonali się, dlaczego Amerykanie mają bidony z tworzywa: metal nagrzewa się tak, że manierka parzy, a woda nie nadaje się do picia. Podobnie było ze smarami do broni - te wysłane z Polski nie nadawały się na wysoką temperaturę. - Przez pierwsze trzy miesiące nie mieliśmy łączności z bazą. Nasze radiostacje po prostu nie działały. Piach i temperatura sprawiały, że pojawiały się poważne zakłócenia, a przy dalszych odległościach łączność całkiem się zrywała - opowiada żołnierz pierwszej zmiany.

W wypadku wojska stacjonującego w koszarach takie problemy można bagatelizować. W Iraku mogło to się jednak skończyć tragicznie. - Kupujemy manierki amerykańskie po 36 dolarów za sztukę - zdecydował od razu po pojawieniu się problemów z manierkami ówczesny wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Zemke. Buty wymieniono, mundury przerobiono - zamiast ściągaczy pojawiły się zapięcia na rzepy. Kupiono inne smary do broni. Łączność udało się poprawić, bo wojskowi postawili dodatkowe nadajniki.
Whatever happens we have got / the Maxim Gun, and they have not.

Awatar użytkownika
Vis
Posty: 1437
Rejestracja: 3 czerwca 2005, 02:17
Lokalizacja: seattle

#59 Post autor: Vis » 15 kwietnia 2006, 19:19

ss100 pisze: No to jak problem niezawodności M16 został wyjaśniony to prosił bym o kilka słów na temat ,,BOSS SYSTEM", widziałem to w reklamie myśliwskiego BARa ale poza informacją że zwiększa skupienie, zmniejsza odrzut no i ogólnie superduper to nie pisze nic :( .
Jak to działa?
Pozdrawiam Andrzej
http://www.browning.com/faq/detail.asp?ID=107

http://www.browning.com/faq/detail.asp?ID=108

http://www.browning.com/results.asp?fin ... category=X

dexter 1990 napisał:
ja mam taka proxbę: czy moglbys zmiezyc karabinek na długość przy najkrótszym ustawieniu kolby i na najdlozszym? zalezy mi na dokladnych danych co do mm był bym bardzo wdzięczny. Dexter.
Gdzies mi sie metryczna calowka zapodziala, :? jak znajde to dam ci znac.:wink:
"Remember kids, if there's a loaded gun in the room, be sure that you're the one holding it"
Prosze nie pytaj jak zrobic "prawdziwnego" AK, nie mam najmiejszego zamiaru pomagac Ci w dostaniu sie do pierdla. Nie pytaj tez o czesci.

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

#60 Post autor: ss100 » 15 kwietnia 2006, 21:09

Dzięki Vis za linki, ale skumałem tyle że na tej podziałce ustawia się wagę pocisku, reszta wiedzy niestety :cry: do mnie nie dotarła bo angielski poza podstawowymi zwrotami to dla mnie jezyk obcy :oops:
Pozdrawiam Andrzej

ODPOWIEDZ