materiał na łęczysko

Moderator: Moderatorzy

Kto jest za

jestem za
2
29%
jestem przeciw
5
71%
 
Liczba głosów: 7

Wiadomość
Autor
Mez Cook
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2005, 16:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

materiał na łęczysko

#1 Post autor: Mez Cook » 26 czerwca 2005, 16:28

a może tak łuk z maty szklanej. Wiem że gdzieś (nie wiem gdzie) można dostać maty o różnym splocie włukien, gęstości itd. Laminat to lekka żecz więc można robić nawet duże pola przekroju w zależnośći od zamierzonej siły łuku czy kusz. W wakacje spróbuje poeksperymentować z takim materiałem czy wogule się nadaje. Czy np nie jest zbyt elastyczny na łuk.

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 9663
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

#2 Post autor: waliza » 26 czerwca 2005, 22:02

z maty??hm chyba cos nie bardzo.Z włokien szklanych jak najbardziej ale to z preta chyba.W dziecinstwie mialem taki luk z preta z wlokien szklanych(chyba?).Taki zielonkawy super sprezysty pret i to o jednej srednicy,niezwezajacy sie.Pamietam ze strzaly spokojnie szlo "wstrzelic " na dach wiezowca 10 pietrowego :D

Mez Cook
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2005, 16:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3 Post autor: Mez Cook » 27 czerwca 2005, 00:26

kiedyś w telewizji widzialem matę szklaną, której włókna był ułożone w sposób uporządkowany, np w formie siatki z kwadratowymi oczkami i o różnej wielkości tych oczek w przypadku różnych rodzajów maty. Ogulnie to myślę o zrobieniu kuszy. Na początku zrobię listewkę z maty o przekroju prostokąta, zobaczę jak sie ona wygina itd, a potem jak już będe miał mniej więcej obraz jak to działa to zaczne eksperymentować ze zmiennym kształtem przekroju i zobaczym. Ale czuję że trochę to pochłonie $$$$$$$$$$, bo to nie są tanie rzeczy.

Awatar użytkownika
Perdurabo
Posty: 132
Rejestracja: 3 grudnia 2004, 20:24
Kontakt:

#4 Post autor: Perdurabo » 2 lipca 2005, 11:36

waliza pisze:z maty??hm chyba cos nie bardzo.Z włokien szklanych jak najbardziej ale to z preta chyba.W dziecinstwie mialem taki luk z preta z wlokien szklanych(chyba?).Taki zielonkawy super sprezysty pret i to o jednej srednicy,niezwezajacy sie.Pamietam ze strzaly spokojnie szlo "wstrzelic " na dach wiezowca 10 pietrowego :D
tak samo miałem dobra zabawka ale trzeba było zabezpieczyć chwyt bo inaczej fragmecikitakie igiełki się wbijały w łapy :)

Mez Cook
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2005, 16:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#5 Post autor: Mez Cook » 2 lipca 2005, 15:04

a kto powiedział że mam zamiar dotykać maty bezpośrednio. Takie coś się szpachluje żywicą epoksydową, która jest elastyczna, na to jakiś lakierek, choć by zwykły w sprayu i git. A pozatym to mam zamiar zrobić z czegoś takiego kuszę, bo można wszystko samemu zrobić, a nie jak w przypadku resora praktycznie masz gotowy produkt, na którego kształt i charakterystyke jesteś skazany

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Posty: 9663
Rejestracja: 30 marca 2004, 21:28
Lokalizacja: Teneryfa, albo inna wyspa z taka samą flagą
Kontakt:

#6 Post autor: waliza » 2 lipca 2005, 15:41

no na moim bylo cos takiego ala majdan w postaci gumowej rączki rowerowej :D

Awatar użytkownika
variag
Posty: 1004
Rejestracja: 31 marca 2004, 08:34

#7 Post autor: variag » 2 lipca 2005, 17:02

a kto powiedział że mam zamiar dotykać maty bezpośrednio. Takie coś się szpachluje żywicą epoksydową, która jest elastyczna, na to jakiś lakierek, choć by zwykły w sprayu i git. A pozatym to mam zamiar zrobić z czegoś takiego kuszę, bo można wszystko samemu zrobić, a nie jak w przypadku resora praktycznie masz gotowy produkt, na którego kształt i charakterystyke jesteś skazany
Lepszy od maty szklanej jest na pewno kevlar ... :wink:
Zwykłą żywica epoksydowa jest bardzo, bardzo "elastyczna", postrzelasz ze szpachlowanego łuku to sie sam przekonasz :)
Kusza podpadnie pod broń, na jej produkcje są niestety "paragrafy" ale resor jest fantastycznym materiałem ...
Obejrz sobie resor od malucha ... kilka pór do wyboru i każde o innej charakterystyce, duży młotek plus kowadło i profilujesz go na zimno jak chcesz ...
Mimo wszystko polecam rozwage przed takimi próbami ...

Mez Cook
Posty: 4
Rejestracja: 26 czerwca 2005, 16:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#8 Post autor: Mez Cook » 2 lipca 2005, 21:17

Byłem dzisiaj w Chemii- we wrzeszczu na grunwaldzkiej. Skończyły im się zapasy żywicy i mają jedną płachtę maty 100x50 cm. Ponoć dostawa może być zarówno za tydzień jak i za miesiąc, ale jak tylko będą mieli to popróbuje z tym materiałem. Wydaje mi się że wystarczy tylko dobrać odpowiednie wymiary przekroju łęczyska i mam przeczucie że mata spełni swoje zadanie, że przy odpowiedniej grubości ramion będzie w niej full powera i kupa wytrzymałości na zginanie. Oczywiste jest że takie ramiona będą musiały byś znacznie grubsze niż resor, ale laminat jest lekki, więc ramiona będą mogły ( jak mi się wydaje) mieć niezłą grubość, a co za tym idzie dużo mocy. Jeśli przy pierwszych próbach z tym materiałem uzyskam siłę 20 kg to uznam to za sukces. Naraze to zrobiłem projekcik mechanizmu spustowego, który w teorii wydaje się być skuteczny. Wszystko obliczyłem i wyszło mi że jeśli cięciwa będzie działać z siłą 20 kg, to do naciśnięcia soustu będzie trza użyć siły ok 0,3 kg, czyli naprawde niewiele. Do naciśnięcia spustu mojej chinki B3 trza ponad 1,3 kg.

Loss Bandit
Posty: 2
Rejestracja: 5 lipca 2005, 06:22

#9 Post autor: Loss Bandit » 7 grudnia 2005, 09:27

lepsze od maty byłyby włókna ciągłe. mata to lekko sklejone preparacją cięte włókna. przy przesycaniu żywicą trzeba starać sie pozostawić jak najmniej pęcheżyków powietrza w masie pamiętając równocześnie żeby nie było za dużo żywicy - żywica jest tylko mAtrycą trzymającą włókna. dobrze by było jakbyś dał rade to jeszcze delikatnie sprasować.
przez dobór różnych gatunków włókna szklanego można otrzymać pręt o różnej sztywności.

Kierończyk Tomasz
Posty: 12
Rejestracja: 23 stycznia 2006, 21:30
Lokalizacja: wielkopolska

-

#10 Post autor: Kierończyk Tomasz » 1 października 2006, 08:20

z włókien ale węglowych robią wędziska. Bardzo sprężyste i super wytrzymałe. ale tu minus, można je trafić chyba tylko na stronach amerykańskich wędkarzy a i to rzadko.

ODPOWIEDZ