Strona 1 z 4

KUSZA

: 25 grudnia 2011, 21:45
autor: Wesley
Cos mnie ciagnie w kierunku kupienia kuszy. Ostatnio jak bylem na dzialce znalazlem strzale z metalowym grotem. Widocznie jakis dupek bez mojej wiedzy urzadzil sobie polowanie :evil: Odzyly wspomnienia, gdzie jako maly chlopiec klecilem prymitywne luki i bawilem sie w indian z kolegami w pobliskim lesie. Moze znajdzie sie ktos biegly w tym temacie? - sprzetu jest tu dostatek, jednak kupowanie w ciemno mija sie z celem.

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:07
autor: rumcajs1984
Wesley-Przykro mi kolego, ale w Polsce kusza jest nielegalna bez pozwolenia, a pozwolenia raczej uzyskać się nie da, bo ani to sport ani łowiectwo i koło się zamyka. Ludzi którzy w Polsce mają pozwolenie na kusze to na palcach policzysz. Z tą kuszą to naprawdę śmieszna sprawa w Polsce. W Czechach kupisz ją bez pozwolenia, w Niemczech chyba także, a w Polsce grozi ci za kusze bez pozwolenia 8 lat odsiadki, mimo że łuk bloczkowy też kupisz bez pozwolenia. Niby można kupić w Czechach i nielegalnie przewieźć do Polski, ale moim zdaniem "gra niewarta świeczki". Ja sobie kuszę odpuściłem, wolę łuk bloczkowy bo można sobie z niego swobodnie postrzelać w lesie i w ogrodzie.


Edit....Dopiero teraz zauważyłem że w Polsce nie mieszkasz. Mój błąd...

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:13
autor: Razorblade1967
rumcajs1984 pisze:...ale w Polsce kusza jest nielegalna bez pozwolenia, a pozwolenia raczej uzyskać się nie da, bo ani to sport ani łowiectwo i koło się zamyka. Ludzi którzy w Polsce mają pozwolenie na kusze to na palcach policzysz. Z tą kuszą to naprawdę śmieszna sprawa w Polsce.
Z tego co ja się orientuję, to kusze po prostu rejestrowało się i rejestruje jako "broń kolekcjonerska" (wiem, czasem to brzmi głupio w stosunku do współczesnych kusz) - w sumie nie było z tym problemu (niewielu próbowało, ale raczej dlatego, że nie wiedzieli "jak to ugryźć").

Choć tak naprawdę to po ostatniej nowelizacji ustawy w sumie można by spróbować jako sportowa. Jako myśliwska oczywiście się nie da bo tutaj wchodzi kwestia warunków polowań. Ale jako broń kolekcjonerska to w sumie bez problemu.

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:22
autor: rumcajs1984
Razorblade1967-Jedynie ci z "bractw rycerskich" to kombinowali nad pozwoleniami, ale większość i tak nie miała na nie pozwolenia, na kuszę trzeba mieć pozwolenia tak jak na broń palną. Teraz nie wiem jak sprawa wygląda, ale z tego co wiem to nadal na kusze wymagane jest pozwolenie tak jak na broń palną. Tu jest kolejna śmieszność, bo na broń CP nie potrzeba pozwolenia, a na kuszę historyczną już tak, a jak wiemy to broń CP wyparła kuszę średniowieczną, zarówno z łowiectwa jak i z wojska. Skutek taki, że bractwa kurkowe działają sobie bez zgrzytu z prawem, a bractwa rycerskie mają kłopot, bo wielu "kuszników" miało problemy z prawem za posiadanie kuszy średniowiecznej.

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:25
autor: Wesley
Troche to dziwny przepis, szczegolnie w stosunku do wspolczesnych kusz, ktore tu czesto stosuje sie do polowan. O co tu chodzi z ta kwestia warunkow polowan? Dlaczego nie mozna uzywac ich do polowan?

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:37
autor: rumcajs1984
Wesley- Ponieważ sztucer jest skuteczniejszy. Sztucer powoduje szybszą i niemal natychmiastową śmierć, a po strzale z kusze czy łuku, to zwierzyna uchodzi jeszcze i trzeba ją szukać. Tak to przynajmniej argumentują myśliwi że jest to mniej etyczne. Z drugiej strony to zwierzę które jest tylko postrzelone z sztucera, to raczej nie ma szans na przeżycie i zdycha w męczarniach, często po paru dniach tułaczki. A postrzelone z kuszy czy z łuku, to przeżywa i rana się zagoi, także podobno z broni cięciwowej to zwierzę mniej odczuwa stres niż przy strzale z sztucera. Do tego sztucerem można strzelać na dalekie odległości i jest bardziej celny od kusze czy łuku. Dla łuku to maks celnego strzału wynosi 50 metrów a dla kusze maksymalnie 100 metrów. Tym argumentują Polscy myśliwi to, żeby zakazać polowania z kusze. Do tego w Polsce jest podobno duże kłusownictwo, więc myśliwi się obawiają że kuszą można łatwo skłusować zwierzynę, bo nie słychać strzału. Jednak zapominają o tym, że łuk bloczkowy dorównuje kuszy, ma on też spust i bardzo dobry celownik, z łuku bloczkowego nawet amatorzy mogą celnie z niego strzelać, tak jak z kuszy. Jak pisałem, to kusza jest takim "Polskim strachem" hoplofobów

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 22:58
autor: Razorblade1967
Wesley pisze: O co tu chodzi z ta kwestia warunkow polowan? Dlaczego nie mozna uzywac ich do polowan?
Najprościej - bo nie została ujęta w rozporządzeniu MŚ jako broń dopuszczona do wykonywania polowań.
rumcajs1984 pisze:Teraz nie wiem jak sprawa wygląda, ale z tego co wiem to nadal na kusze wymagane jest pozwolenie tak jak na broń palną. Tu jest kolejna śmieszność, bo na broń CP nie potrzeba pozwolenia, a na kuszę historyczną już tak, a jak wiemy to broń CP wyparła kuszę średniowieczną, zarówno z łowiectwa jak i z wojska. Skutek taki, że bractwa kurkowe działają sobie bez zgrzytu z prawem, a bractwa rycerskie mają kłopot, bo wielu "kuszników" miało problemy z prawem za posiadanie kuszy średniowiecznej.
To, że wielu ludzi miało problemy z kuszą bynajmniej nie oznacza, że był czy jest to problem nierozwiązywalny - tylko, że niektórzy nie potrafili sobie z tym poradzić. Prze nowelizacją z 10 marca po prostu wystarczyło kuszę zgłosić i zarejestrować - żaden przepis nie określał w szczegółach jak ma wyglądać "pozwolenie na kuszę", ludziska po prostu zgłaszali to do rejestracji jak wiatrówkę powyżej 17J, a organy nie mając nijakich dokładniejszych przepisów po prostu to rejestrowały. Wyglądało to tak, że gość się zgłaszał i żądał rejestracji - kusza niby była bronią w myśl ustawy, ale nikt szczegółów nie określił, no to rejestrowali i po kłopocie.

Obecnie kwestie pozwoleń na broń zostały nieco bliżej określone w UoBiA - ale nic nie stoi na przeszkodzie aby takie pozwolenie uzyskać - jak wspomniałem najłatwiej jako broń kolekcjonerską, ale w sumie można i pokombinować na sportową.

A, że jest to "bez sensu"? No w sumie jest, bo faktycznie rewolwer czy karabin kapiszonowy nie wymaga zezwolenia i rejestracji, a broń starsza czyli kusza wymaga. No ale mamy prawo jakie mamy i musimy sobie z tym radzić.

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 23:03
autor: silent78
Rumcajs nie stresuj się tak , prawo takie mamy jakich mamy "wybrańców " narodu , z jednej strony rewolwery cp nie wymagaja pozwolenia i rejestracji w Polsce i bardzo dobrze bo by mnie stac nie było zapewne na takie urzędowe opłaty ale kusze są w naszej ulubionej ustawie zapisane jako broń wymagajaca pozwolenia , co ci poradzę takie życie ,
Jako pocieszenie moge ci wspomnieć ze któres tam mistrzostwa w strzelaniu z kuszy historycznej wygrał szef pewnego bractwa rycerskiego w życiu codziennym Policjant , wiec jak się człowiekowi chce to sie da wszystko załatwic a on miał na kusze pozwolenie na broń i nie mów ze policjantowi łatwiej bo im komendanci nieraz bardzo mocno przeszkadzają w zdobyciu upragnionego pozwolenia sportowego.
A pomyśl o polskim deko i papierkolandi i cenach a o stosunku do deko np w Czechach to dopiero jest absurd.
Poza tym pamiętaj że żyjemy w socjal-katolickim kraju to i kuszy ci posiadać nie wolno :twisted: bo cie Benedykt obłoży ekskomunika jak ja do reki wezmiesz , bo chyba Watykan tego przepisu nie zniósł . :D

Re: KUSZA

: 25 grudnia 2011, 23:50
autor: rumcajs1984
silent78-Ja się nie stresują, choroba na kuszę już mi przeszła a żadnych papierków wypełniać nie zamierzam, bo jak mam jakiś papierek wypełnić, to mnie zaraz inna choroba bierze. A ja nie lubię prosić się kogoś o pozwolenie, bo żyję w swoim kraju na swojej ziemi, ot taki z mnie trochę buntowniczy charakter. Ogólnie wystarczy mi łuk bloczlowy, CP i wiatrówki, do tego papierków nie trzeba i to mi wystarczy.
Warto może nie co rozwinąć to co napisałeś. Otóż poruszyłeś temat pierwszych zakazów posiadania broni. Faktycznie to Watykan ogromnie bał się kuszy i robił wszystko, aby ją cywile nie posiadali. Świadczy to o tym, jak kiedyś kusza była groźna, mimo to, to broń czarnoprochowa wyprała ją całkowicie. Początkowo jedynie nie stosowano lontowych karabinów do łowiectwa, bo palący się lont, płoszył zwierzynę i nadal wolano stosować kuszę w łowiectwie. Skałkówka jednak całkowicie wyprała kuszę.
Jak widać to socjaliści też boją się kuszy, tak samo jak katole...Kusza nadal groźna...... :lol: :lol: :lol: Ale w sumie ludzie całą komunę żyli w takim gnoju to i się do takiego życia przyzwyczaili i uważają to za normalne. Mimo wszystko to podobno kiedyś kusza na pozwolenie nie była, z tym że kusze nie były u nas dostępne, więc w sumie to na jedno wychodzi.....Jak kusze zaczęły się pojawiać na rynku i były na każdą kieszeń, to wprowadzono pozwolenia...

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 00:31
autor: waliza
Bractwa rycerskie czesto dostaja jakis papier na posiadanie swoich kusz. Szczegolow nie znam. Polowanie w PL z kusza jest legalne od niedawna ale podwodne a to troche co innego i kusza inna. Co do logiki to co ja mam powiedziec jak na tej błotnej wyspie prawie nic nie wolno miec ale kusze jak najbardziej, bez ograniczen mocy i zadnych papierkow? Kusza podwodna oprocz zwyklej malo,że bez zadnych papierkow to jeszcze polowac moge i to rowniez bez zadnych kart wedkarskich i pozwolen (poza nielicznymi ograniczeniami na pewnych zbiornikach). Logiki prozno szukac w przepisach.

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 01:30
autor: Wesley
Panowie, wy tu gadu, gadu o przepisach, aktach prawnych w Polsce, a mnie interesuje bardziej przyziemna strona, czyli sama kusza i jej techniczne strony itd........ Ja wiem, ze prawo w Polsce jest nieprzyjazne i mozna odniesc wrazenie, ze z zalozenia przyszly uzytkownik jest potencjalnym przestepca, moze to tkwi w mentalnosci tych, ktorzy stanowia prawo w tym zakresie.....nie wiem, moze jednak istnieja tacy, co interesuja sie tym typem broni, niekoniecznie posiadajac ja......

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 01:59
autor: waliza
O to wlasnie chodzi. W zwiazku z przepisami to nikt lub prawie nikt stycznosci z tym sprzetem nie mial...

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 02:08
autor: Wesley
Czyli kolo sie zamyka,Wesley musi radzic sobie sam, nie ma problemu, moze kiedys prawo w Polsce sie zmieni i bede mogl sluzyc rada odnosnie technicznej strony sprzetu, nieoceniona siec napelni mnie wiedza, przynajmniej teoretyczna, a praktyczna zdobede w lesie i bardzo chetnie podziele sie nia.

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 02:44
autor: rumcajs1984
Wesley-No niestety, ja również mam jedynie wiedzę teoretyczną. Sam nie wiem po co w niektórych kuszach montują bloczki. Wiele kusz jest bez bloczków i ma tą samą siłę naciągu. Dla mnie bloczki w kuszy to dziwny pomysł, a jednak najpopularniejsze kusze, czyli "Horton" głównie mają bloczki. Ogólnie współczesne kusze zaczynają się od ok 70 kg naciągu a kończą na ok 120 kg, pistoletowe kusze to mają około 33kg naciągu. Na tym moja wiedza się właściwie kończy...

Re: KUSZA

: 26 grudnia 2011, 02:53
autor: Wesley
To juz jest cos! Mamy punkt zaczepienia, niestety moja aktualna kondycja nie pozwala na dalsze swidrowanie tematu, wybacz pozostawimy to do jutra. Rumcajs, jezeli to Cie interesuje to bedziemy poglebiac wiedze w tym temacie.......