Kluby strzeleckie- początki, co , jak gdzie?

Wiatrówki, ASG, paintball

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Fighter
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2009, 20:54

Kluby strzeleckie- początki, co , jak gdzie?

#1 Post autor: Fighter » 4 października 2009, 20:59

Witajcie


Jestem nowym forumowiczem i od pewnego czasu interesuje się strzelectwem sportowym.

Jestem z okolic Katowic, i chciałem zapytać jak to jest z klubami strzeleckimi?

1.Czy tak "o" przychodzi się na daną strzlenice i zapisuje do klubu, trzeba miec jakies predyspozycje, doswiadczenie?

2. Ile takie coś kosztuje? Bo mniemam, że na pewno się płaci...

3. Czy są jakieś ograniczenia? wiek, itd.

4. Obecnie uczęszczam do Pałacu Młodzieży w Katowicach na strzelanie, darmowe ale tylko 1 w tygodniu... strzelałem trochę z wiatrówki, i raz z kbksu. (wiatrówka z tego co instruktor mówił pod wrażeniem).


Dosłownie, wszystko o tym co pomocne przy zaczynaniu "kariery" w tym sporcie.
Mam 19 lat.


Pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

#2 Post autor: Razorblade1967 » 7 października 2009, 22:05

Napisałeś to w Forum o w dziale wiatrówek, ale wspominasz o kbks - tak więc nie bardzo wiem o jaki klub Tobie chodzi. Bo jeszcze można by zapytać czy chodzi o klub strzelecki zajmujący się tzw. "sportem kwalifikowanym" (głównie konkurencje olimpijskie i zbliżone) czy w ogóle o kluby strzeleckie?

Co do jakiś klubów i stowarzyszeń zajmujących się użytkowaniem "urządzeń pneumatycznych" to nie wiem, sport kwalifikowany z 22LR to też raczej nie "moja działka", ale jeśli chodzi o przykładowe koszta w klubie/stowarzyszeniu strzeleckim gdzie strzela się w zasadzie z broni centralnego zapłonu i niezrzeszonego w PZSS to akurat w przypadku "mojego" klubu jest to opłata wpisowa 1000zł i składka miesięczna 40zł (innych opłat się już nie ponosi ani za wypożyczenie broni, ani za stanowisko, tarcze itd. - tylko koszta wystrzelanej amunicji).

Przy wyborze klubu trzeba kalkulować - ile chcesz strzelać? Z jakiej broni? Masz "parcie na pudło" czy to dla Ciebie po prostu przyjemność i rekreacja?

Trzeba zorientować się jak wyglądają opłaty - czasem warto płacić większe wpisowe oraz składki i potem mieć za darmo stanowisko i broń. Warto się zorientować jak traktowani są Twoi goście - bo przyjdziesz z żoną , dziewczyną, synem, kolegą etc. i jak oni będą traktowani. W "moim" klubie np. moi goście są traktowani na prawach członka klubu czyli nikt ich za stanowisko i użyczenie broni nie kasuje.

Są też dodatkowe usługi - bo np. większość strzelających ludzi w końcu zapragnie mieć własną broń - czy klub zapewnia opiekę prawną i reprezentowanie w WPA przez fachowca? Czy to usługa darmowa ("mój" np. to zapewnia nieodpłatnie)?

Warto też zapytać jaka jest oferta sprzętowa, żeby się nie okazało, że bulisz kasę, a do wyboru parę zdezelowanych Margolinów i P-64. Tutaj też to wygląda często krańcowo różne.

Warunki w klubach w Polsce są krańcowo różne - widziałem też takie gdzie opłata roczna była śmieszna - jakieś 100zł, wpisowego nie było albo to było też jakieś 50-100zł - ale potem za każde strzelania kasowali członka swojego klubu po 15-30zł za godzinę, a wypożyczenie broni kosztowało drugie tyle.

Najtaniej to w typowych klubach sportu kwalifikowanego zrzeszonych w PZSS - mają dotacje, utrzymujemy ich wszyscy z budżetu czyli naszych podatków itd. Ale mam wątpliwości czy do typowej sekcji przyjmują 19-to latka (trochę późno na zaczynanie kariery w sporcie kwalifikowanym), no chyba że to naprawdę jakiś duży talent strzelecki. Można oczywiście uprawiać taki sport w grupie powszechnej, ale te raczej bazują na składkach członkowskich i opłatach "za przyjemność".

Sprecyzuj nieco dokładniej Twoje oczekiwania - łatwiej będzie coś poradzić.

Pozdrawiam

Fighter
Posty: 2
Rejestracja: 4 października 2009, 20:54

#3 Post autor: Fighter » 8 października 2009, 14:46

Dzięki...


Jeżeli dobrze zrozumiałem to tak: Ma to być strzelanie rekreacyjne albo wiatrówka albo kbk's albo ostra amunicja. Nie znam się za bardzo więc prosze o wyrozumiałość.

Strzelałem juz z wiatrówek, mam swoją. Z kbks'u mniej, ale też strzelałem.
Głownie chodzi mi oto, aby mieć jakiś "papier" oraz strzelać rekreacyjnie, chyba, że okaże się że sobie dobrze radze to ewentualnie jakies zawody.

Gdybym mógł podpowiedzieć coś jeszcze, napisz chętnie odpowiem i dzięki raz jeszcze za pomoc.

P.S Jestem z Jaworzna(śląsk) okolice Katowic.

Pozdrawiam :wink:

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

#4 Post autor: Phouty » 8 października 2009, 19:24

Wprawdzie amunicja do kbks nie wygląda "groźnie", ale jest to też mimo wszystko "ostra" amunicja. Pisząc "ostra" miałeś zapewne na myśli broń na amunicję centralnego zapłonu, czyli w większym kalibrze (i o znacznie większej energii) niż kabekaesowska .22LR.
Nie wiem jak to w szczegółach wygląda w Polsce, ale wiem jedno:
"Dla chcącego nic trudnego", tak jak mówi stare przysłowie. Najważniejsze jest to, że Ty musisz "chcieć", ażeby pokonać te wszystkie kłody pod nogami, których zapewne będzie dosyć dużo, zanim w 100% zaczniesz mieć zadowolenie z uprawiania sportu strzeleckiego.
Pamiętaj, że każdy ze starych wyg strzeleckich też kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki i był całkowicie "zielony" w temacie. 8)
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Razorblade1967
Posty: 2409
Rejestracja: 2 sierpnia 2008, 21:32

#5 Post autor: Razorblade1967 » 8 października 2009, 22:20

Fighter pisze:Dzięki...
Jeżeli dobrze zrozumiałem to tak: Ma to być strzelanie rekreacyjne albo wiatrówka albo kbk's albo ostra amunicja. Nie znam się za bardzo więc prosze o wyrozumiałość.
1. Rekreacyjne strzelanie z wiatrówki nie wymaga jakiś inwestycji w klub. Pneumatyki o energii początkowej do 17J można kupić bez żadnego zezwolenia, rejestracji czy członkostwa w klubie.

2. Kluby sportowe nastawione na wyczyn raczej nie zapewnią Tobie rekreacji - to ciężka praca, mozolne ćwiczenie postaw, składania się, pracy na spuście i kupa "strzelania" na sucho. Najmniej w tym wszystkim strzelania.

3. Czyli interesuje Cię klub/stowarzyszenie, które umożliwia rekreacyjne strzelanie i dysponuje bronią bo Ty takowej nie posiadasz? Tutaj nie pomogę - jestem z Bydgoszczy i tutaj jest taki klub, ale nie mam pojęcia jak to wygląda na południu, może inni koledzy z Forum pomogą i jakiś klub polecą.

4. To nie jest złośliwe (jestem naprawdę bardzo wyrozumiały dla początkujących strzelców), ale jeżeli chcesz się zainteresować strzelectwem (w dowolnej formie) to może warto zacząć jednak od jakiejś wiedzy teoretycznej? Uwierz mi - warto!
Fighter pisze:Głownie chodzi mi oto, aby mieć jakiś "papier" oraz strzelać rekreacyjnie, chyba, że okaże się że sobie dobrze radze to ewentualnie jakies zawody.
1. Nie bardzo rozumiem słowo "papier" - o jaki dokument chodzi i do czego jest potrzebny? Zamierzasz występować o broń sportową i z racji tego szukasz członkostwa w klubie? Czy może chodzi o "patent strzelecki"? Wyjaśnij proszę - bo trudno coś doradzić.

2. Co do zawodów to każde kluby organizują jakieś zawody (częściej bądź rzadziej) dla swoich członków (lub tzw. otwarte), nawet te typowo "rekreacyjne" i nie należące do PZSS.

ODPOWIEDZ