ABC PCP

Wiatrówki, ASG, paintball

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

ABC PCP

#1 Post autor: Skowron » 16 listopada 2010, 03:14

Od bardzo niedawna jestem posiadaczem wiatrówki CZ 200 S 5.5 mm i szczerze przyznam nie bardzo wiem z czym to się je. A więc:

Mam butle bodajże 4l i 6l na 200 bar (z ważnym atestem) więc chyba wystarczą.
W instrukcji zalecają korzystanie z "suchego" sprężonego powietrza. Siakieś specjalistyczne?
Jak to jest ze strzelaniem "na sucho"? Podobno można w ten sposób uszkodzić wiatrówkę.
Na jak długo można zostawić kartusz pod ciśnieniem żeby go nie uszkodzić?
Co jeszcze powinienem wiedzieć żeby długo cieszyć się sprzętem?
Może trochę przesadzam ale PCP jest dla mnie nowością i wolę trzy razy głupio zapytać niż raz popsuć :P

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: ABC PCP

#2 Post autor: Skowron » 16 listopada 2010, 21:19

Dziwne nie znalazłem przycisku edycji posta :?
Przydała by się do tej wiatrówki jakaś fajna lunetka. Dobrej jakości wytrzymała z super zoomem podświetleniem i za góra 100 zł. No dobra niech będzie 150 ale musi być z noktowizorem 8) A teraz serio. Jakie parametry ma mieć luneta do takiej wiatrówki tak żeby wykorzystać jej możliwości? Jakich producentów możecie polecić a jakich mam się wystrzegać? W chwili obecnej mam przyrządy dioptryczne ale puki co nie da się ich zamontować więc nawet nie miałem okazji jej przetestować :cry:

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

Re: ABC PCP

#3 Post autor: Madrian » 17 listopada 2010, 16:05

Strzelanie na sucho dotyczy wiatrówek sprężynowych.
Tam, przy braku tłumienia sprężania w postaci śruciny w lufie, uszczelka przywala ostro w czoło cylindra, co jej oczywiście nie służy. W co niektórych produktach, po 2-3 takich "suchych strzałach" uszczelka nadaje się do wymiany, a często też sprężyna.
Przy normalnym strzale - ze śruciną w lufie, nim ten opuści lufę, następuje sprężenie gazu w komorze i wyhamowanie rozpędzonej sprężyny. Coś jak amartyzator powietrzny.

W przypadku napędów ze wstępnie sprężonym gazem - PCP, PCA, CO2. Takich problemów zasadniczo nie ma.

Nie ma jakiś specjalnych terminów, w ciągu których musisz opróżnić kartusz. Co niektórzy ponoć dociągnęli do 2-3 lat z naładowanym kartuszem, bez jego uszkadzania.
Bardziej bym się martwił i uszkodzenia mechaniczne i paprochy w kartuszu.

Suche powietrze - bo wilgoć powoduje korozję. Przy suchym powietrzu korozja na pewno będzie mniejsza niż przy wilgotnym.
Każdy lepszy kompresor ma osuszacz powietrza. kompresory do nabijania butli znajdziesz także w każdej remizie straży pożarnej. Nabijają odpłatnie ok. 20zł/butla.
Poza tym - punkty ładowań butli nurkowych.

Inny problem to skroplona wo0da w układzie. Woda jest nieściśliwa i przy nacisku, działą niemal jak ciało stałe i może uszkadzać elementy. Lepiej więc jej w układzie nie mieć.

Luneta - zalezy od zastosowań i do jakich strzelań chcesz ją wykorzystać. Niepisane prawo mówi - luneta w cenie wiatrówki. Nie mniej niż połowa jej wartości. :wink:

Duży obiektyw, żeby mieć dobre światło - minimum 40-ka. Zoom nie musi być wielki. Do rekreacji 8x starczy spokojnie. Do innych dyscyplin (np. FT, HFT czy "sylwetki") musisz dobrać wg specyfikacji danej dyscypliny. Podobnie Zoom, lub jego brak. Ale mile widziana regulacja paralaksy (AO)

Jak zaczniesz przeglądać ten pułap cenowy, to znajdziesz godne polecenia firmy. Zwykle już chińszczyny nie jest tam tak powszechna, jak w dolnych półkach cenowych.
Jeżeli chcesz pod konkretną dyscyplinę, poczytaj o niej - na pewno znajdziesz wiele specyfikacji polecanych pod konkretne zastosowanie.

Butle "magazynowe" najlepiej mieć na większe ciśnienie - ok. 300atm. Tak by ciśnienie przy ładowaniu kartuszy nie spadało poniżej nominalnego dla wiatrówki. 10l powietrza powinno starczyć na kilka ładowań. Jedno ładowanie na kilkadziesiąt, do kilkuset strzałów. Zależy od pojemności kartusza i porcji "pobieranego" do strzału powietrza.
Ale na początek ci to wystarczy.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: ABC PCP

#4 Post autor: Skowron » 17 listopada 2010, 18:01

Odnośnie butli na 300 bar i lunety w cenie karabinka...jeszcze mnie na nie nie stać. Puki co pomęczę się z butlą 200 bar.
Na razie nie mam zamiaru w żadnych zawodach (wiatrówkowych) startować więc będę musiał się zadowolić jakąś tańszą lunetką dajmy na to około 400 lub nie kupię jej wcale.

Da się coś sensownego w tym przedziale wynaleźć?

Ale nie pali się :P Z przyrządami które teraz mam też da się papier dziurawić.
Teraz pewnie pojawi się pytanie "po co kupowałeś PCP jak nie masz kasy na odpowiednią lunetę czy butlę?"
Jestem farciarzem i ją dostałem 8) a raczej wylosowałem.

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: ABC PCP

#5 Post autor: Skowron » 24 listopada 2010, 18:05

W końcu zmontowałem sprzęt do kupy napełniłem kartusz i udałem się na strzelnicę go przetestować więc mam kilka pytań.

Ciśnienie w kartuszu - jak duży wpływ ma ono na szeroko pojętą celność karabinka? Gdzieś spotkałem się ze stwierdzeniem że z CZ200s (starszy model z krótszym kartuszem) można oddać około 30 "stabilnych" strzałów. Co mam przez to rozumieć? Jak sądzę w pewnym momencie zaczyna spadać prędkość wylotowa śrutów a co za tym idzie obniża się punkt trafienia. Czy może to mieć jakiś wpływ na znoszenie śrutu w płaszczyźnie poziomej? Dobrze kombinuje?

Śrut - jak właściwie jest z jego masą? Gdybym chciał postrzelać dajmy na to na dystansie 50m czy powinienem wybrać cięższy czy lżejszy? Jak masa ma się do celności? W kalibrze 5.5 spotkałem się ze śrutami o masie od około 0.8g do około 1.6g. Gdzie przebiega granica między śrutami lekkimi, ciężkimi (oczywiście mówię o takich które sprawdzają się w karabinku o energii około 16 J przy strzelaniu do tarczy) Jak to jest z kalibrem śrutu? Na rynku dostępne są śruty o kalibrze 5.5, 5.52, 5.53. O co tu chodzi?

Przyrządy celownicze - jak (i czy w ogóle) można porównać przyrządy dioptryczne z lunetą? Bardzo dobrze strzela mi się z tych które mam (dioptryczne) na dystansie 20-30m (nie miałem ze sobą taśmy więc nie wiem dokładnie) i biorąc poprawkę na moje umiejętności a raczej ich brak myślę że nie było źle (skupienie ok 2-2.5 cm średnicy). Gdybym jednak chciał strzelać na większe odległości czy luneta mi w tym pomoże? Jak to zawsze bywa gdy się człowiek napala zatargałem tarczę (0.5x0.5m) na koniec strzelnicy przypuszczam że około 100m i w zasadzie 90% śrutów wylądowało w tarczy (skończyła mi się regulacja na przezierniku więc musiałem celować sporo wyżej a i ciśnienie nie za wysokie było bo około 90 bar). Zastanawiam się czy można to poprawić stosując lunetę czy nie ma się co wygłupiać bo z tego karabinka i tak dużo więcej nie wyciągnę (już zdążyłem go polubić więc mam nadzieję że jednak znacząco da się poprawić wyniki długodystansowe :P )

ODPOWIEDZ