Stała Avogadro
Moderator: Moderatorzy
Stała Avogadro
Jak sobie myślę że stała avogadro to https://wikimedia.org/api/rest_v1/media ... 243b71a9cd czyli 602 Tryliardy ( Albo 0,602 Kwadryliona ) atomów to ogarnia mnie swojego rodzaju przerażenie ogromu.....
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.
-
- Posty: 3726
- Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23
Re: Stała Avogadro
Ba. Popatrz sobie na przykładowe masy i rozmiary jąder atomowych, na masy i rozmiary całych atomów, na odległości między atomami w cząsteczce, na odległości między cząsteczkami a uświadomisz sobie, że wszystko w zasadzie jest niemal... Pustką. I jak to się kupy trzyma? Albo poczytaj o oddziaływaniach silnych i słabych
. Jakie wielkie (lub jak ekstremalnie małe) siły trzymają to wszystko w kupie! Na jak maleńkie (lub kosmicznie ogromne) odległości działają.

Re: Stała Avogadro
"Niemal pustką" to delikatnie powiedziane. To całkiem dobra próżnia przekładając to na makroskopowe rozmiary. W sporym pokoju takim 5x5 m jeśli uznać go za odwzorowanie atomu jądro byłoby marnym pyłkiem zawieszonym pośrodku, o rozmiarze około 1/100 mm. Tym niemniej skupiałoby by w sobie, bez maleńkiego ułamka, całą masę tego pokoju...
ukłony...
Re: Stała Avogadro
A tak właściwe to ta ilość cząsteczek ( 602 Tryliardy ) to jaką objętość zajmuje? Pewnie to jest okreslana dla określonego cisnienia ? Czy to np. objęstość 1 litra? 1 metra sześciennego?
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.
Re: Stała Avogadro
Jeżeli chodzi o ciała stałe i ciecze, 1 mol ma objętość zależną od ich gęstości. Gęstość zależy od budowy sieci krystalicznej, a ta od budowy i rozmiarów cząsteczek. No i oczywiście od masy atomowej.
Np masa atomowa żelaza to jakieś niecałe 56. Czyli mol żelaza waży ok. 56 g. Gęstość żelaza to powiedzmy jakieś 7,8 g/cm3. Czyli 1 mol żelaza będzie miał objętość jakieś 7 cm3.
Masa powiedzmy wody to koło 18 (masa mola wody 18 g). Gęstość wody to powiedzmy ten 1 g/cm3 czyli objętość wyniesie 18 cm3.
Dla gazów jest troszeczkę inaczej. Faktycznie zależy to od ciśnienia.
Jeżeli zdefiniujemy sobie tzw. gaz doskonały, czyli taki, którego cząsteczki:
- mają zerowe rozmiary
- poruszają się cały czas chaotycznie
- nie oddziałują między sobą w żaden inny sposób niż przez zderzenia
- ich zderzenia są sprężyste
... to w warunkach normalnych (temperatura 0°C, ciśnienie 1 atm) 1 mol gazu doskonałego ma objętość 22,4 dm3
W warunkach normalnych, z dala od jakichś ekstremalnych ciśnień i temperatur, gazy rzeczywiste bardzo niewiele odbiegają od gazu doskonałego. Tak więc można z bezpiecznym przybliżeniem przyjąć, że w takich warunkach 1 mol każdego dowolnego gazu ma tę samą objętość ok. 22,4 litra.
Pozdro
Speedy
Speedy