Najemnik - made in Poland

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jac-t
Posty: 2133
Rejestracja: 23 kwietnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Najemnik - made in Poland

#1 Post autor: jac-t » 12 maja 2011, 22:28

Jak w temacie....Radiowy wywiad z najemnikiem polskiego pochodzenia o ponad 30 letnim stażu pracy. Z początku chciałem to umieścić w kąciku humoru, bo wiarygodność faceta brzmi nico jak super-turbo-posło-ultra-mega-hiper-antyterrorysty Dziewulskiego. Ale może trochę prawdy w tym jest....
http://www.radio.katowice.pl/index.php? ... e8e8a30e97
"Nie dający spokoju problem jest jak piękna kobieta. Jeżeli nie wiesz jak go rozwiązać, to należy się z nim przespać." - moje
"Dalekosiężne plany mają to do siebie, że są jak króliki - często się walą." - moje


Awatar użytkownika
Robal2pl
Posty: 670
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 14:33
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Najemnik - made in Poland

#3 Post autor: Robal2pl » 13 maja 2011, 13:35

Mitomanią przwyższył konkurencję, a puszczenie tego czegoś w eter świadczy tylko o poziomie dziennikarstwa w tym pięknym kraju...

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

Re: Najemnik - made in Poland

#4 Post autor: marmot1 » 13 maja 2011, 20:34

Jezuusss.... jakie bzdury :-D

TT wyrywa pół pleców :-D chyba chomikowi

żyletki w pochwach, spanie na bagnie :-D
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Najemnik - made in Poland

#5 Post autor: Phouty » 13 maja 2011, 21:02

Taaaaaa....niby najemnik, a dykcję ma jak spiker telewizyjny za najlepszych czasów komuny. (Czyżby zniechęcony student polonistyki)? :lol:
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
jac-t
Posty: 2133
Rejestracja: 23 kwietnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Najemnik - made in Poland

#6 Post autor: jac-t » 14 maja 2011, 10:20

No trochę prawdy w tym jest.....są takie państwa jak Angola, Czad, Liban.....ba! nawet kopalnie diamentów w tej Angoli są :D Nawet kilku najemników się tam przewinęło.
Z tą dykcją to pierwsze co mi nie pasowało od samego początku. Ton głosu człowieka nie mający do czynienia z występowaniem w mediach wyraźnie inaczej brzmi niż zawodowego spikera, no i też dykcja wypowiadanych zdań jest zupełnie inna. Jak doszedł do tej teteki to już nie miałem wątpliwości....

A tak na poważnie, to znane są Wam przypadki polskich najemników lub operatorów PMC ? Ja nie mogę sobie nikogo przypomnieć, oprócz tych 2 (?) ex-gromowców, którzy w Iraku zginęli, a ich ciała zostały zbezczeszczone. Pracowali wówczas dla Blackwater.
"Nie dający spokoju problem jest jak piękna kobieta. Jeżeli nie wiesz jak go rozwiązać, to należy się z nim przespać." - moje
"Dalekosiężne plany mają to do siebie, że są jak króliki - często się walą." - moje

Awatar użytkownika
the_piotrex
Posty: 181
Rejestracja: 17 stycznia 2010, 19:19
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najemnik - made in Poland

#7 Post autor: the_piotrex » 14 maja 2011, 12:31

Kaśka i Żuku... :(

Awatar użytkownika
Robal2pl
Posty: 670
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 14:33
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Najemnik - made in Poland

#8 Post autor: Robal2pl » 14 maja 2011, 13:16

Były takie osoby, przewijające się tu i tam. Z okresu zimnowojennego, choćby Jan Zumbach, Rafał Gan-Ganowicz, po 1989 kilku też by się znalazło, także w PMC - vide por. Kaśkoś i chor. Żukowski, razem z nimi było też 2 innych Polaków.

Awatar użytkownika
marmot1
Posty: 2879
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:54
Lokalizacja: Homeless
Kontakt:

Re: Najemnik - made in Poland

#9 Post autor: marmot1 » 14 maja 2011, 14:39

Sporo jest, ale nie afiszują się tym w TV czy Radiu ;-) Poza tym granica jest dosyć płynna... czy np osoba szkoląca czyjeś wojsko w obsłudze sprzetu to już PMC czy też nie?
Walther Mod.9/S&W M&P9/S&W 686/S&W 360SC/SIG P228/Rossi .38SPC/ Beretta 87 Cheetah/CZ-555/CZ ZKK-600/Mauser 98k/Remington 1903A3/Mossberg 590A1/Suhl kal16/ Suhl kal12/ Fortuna Suhl kal 12/Merkel kal12/kbk wz.96 Beryl/Maxim wz.1910/PPSz wz41/PPS wz.43/AKMŁ/Brunszwik P-1837

Awatar użytkownika
jac-t
Posty: 2133
Rejestracja: 23 kwietnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Najemnik - made in Poland

#10 Post autor: jac-t » 14 maja 2011, 17:17

Niezupełnie marmot. Robal podał dwa nazwiska, które googlnąłem. Rafał Gan-Ganowicz udzielił biograficznego wywiadu dla TVP. Oczywiście okazało się, że jest w necie :)
[yt]http://www.youtube.com/watch?v=j4ADDOULjW4[/yt]

Co do Twojego pytania to, United Nations Mercenary Convention* definiuje najemnika następująco:
1. A mercenary is any person who:

(a) Is specially recruited locally or abroad in order to fight in an armed conflict;
(b) Is motivated to take part in the hostilities essentially by the desire for private gain and, in fact, is promised, by or on behalf of a party to the conflict, material compensation substantially in excess of that promised or paid to combatants of similar rank and functions in the armed forces of that party;
(c) Is neither a national of a party to the conflict nor a resident of territory controlled by a party to the conflict;
(d) Is not a member of the armed forces of a party to the conflict; and
(e) Has not been sent by a State which is not a party to the conflict on official duty as a member of its armed forces.

2. A mercenary is also any person who, in any other situation:

(a) Is specially recruited locally or abroad for the purpose of participating in a concerted act of violence aimed at:

(i) Overthrowing a Government or otherwise undermining the constitutional order of a State; or
(ii) Undermining the territorial integrity of a State;

(b) Is motivated to take part therein essentially by the desire for significant private gain and is prompted by the promise or payment of material compensation;
(c) Is neither a national nor a resident of the State against which such an act is directed;
(d) Has not been sent by a State on official duty; and
(e) Is not a member of the armed forces of the State on whose territory the act is undertaken.
http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nat ... Convention

* m.in. UK i USA nie podpisały tej dyrektywy. Czyli kolejne międzynarodowe prawo, które potęgi tego świata mają po prostu w dupie, a motłoch ich przestrzega :)
"Nie dający spokoju problem jest jak piękna kobieta. Jeżeli nie wiesz jak go rozwiązać, to należy się z nim przespać." - moje
"Dalekosiężne plany mają to do siebie, że są jak króliki - często się walą." - moje

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Najemnik - made in Poland

#11 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 14 maja 2011, 18:23

jac-t pisze:w Iraku zginęli, a ich ciała zostały zbezczeszczone. Pracowali wówczas dla Blackwater.
[...]

marmot1 pisze:Sporo jest, ale nie afiszują się tym w TV czy Radiu
[...]

jac-t pisze:Czyli kolejne międzynarodowe prawo, które potęgi tego świata mają po prostu w dupie, a motłoch ich przestrzega :)
W wypadku hameryki to troszku inna sprawa, tam tego typu i podobne(jak prywatne agencje detektywistyczne/ochroniarskie czy "łowcy głów") patologie są częścią kultury/historii, obok jak najbardziej pozytywnych (często o podobnym zakresie - ale zazwyczaj niekomercyjnych) inicjatyw pokroju milicji etc.
Nie oczekuj że odrzucą część własnego dziedzictwa(na dodatek całkiem dochodowego).

Tu ciekawostka, niektóre milicje na poważnie rozważają (i odpowiednio do tego przygotowują się) scenariusz, w którym państwo/władze federalne ostatecznie zdegenerują się i "w razie czego" wyślą przeciwko własnym obywatelom(w tym wspomnianym milicjom) właśnie najemników...

[Opanuj swoją retorykę. Masz prawo do własnego zdania, ale nie jest to powodem do tak prymitywnego obrażania ludzi.]
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Awatar użytkownika
casull454
Posty: 301
Rejestracja: 22 października 2010, 12:39

Re: Najemnik - made in Poland

#12 Post autor: casull454 » 14 maja 2011, 21:42

Apolinary Koniecpolski napisał(a):

W wypadku hameryki to troszku inna sprawa, tam tego typu i podobne(jak prywatne agencje detektywistyczne/ochroniarskie czy "łowcy głów") patologie są częścią kultury/historii,
Tak dla ścisłości, żebym Cię dobrze zrozumiał:
Rozumiem że większość ludzi źle odbiera "zawód" najemnika i jest to zrozumiałe, ale dlaczego uważasz prywatne agencje detektywistyczne czy ochroniarskie za patologie???
Występują one na całym świecie, również u nas.

A tak od nośnie najemników... to kwestia przekonań ale... zwykły żołnierz też jest opłacany, walczy za pieniądze.
Wszelkiej maści patrioci- idealiści i inni tym podobni to mniej niż jedna trzecia najwyżej. Żołnierze w imię ojczyzny też popełniają zbrodnie- choćby naziści.
Z całym szacunkiem ale wydaje mi się że masz trochę XIX wieczne "romantyczne" podejście do wojny i armii, tzw. "honoru" żołnierza.
W w zasadzie w dzisiejszych czasach każdy żołnierz to w pewnym sensie "najemnik". Co za różnica dla kogo się walczy, to zawód i tyle.
Po co dorabiać ideologie do prostych rzeczy?

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Najemnik - made in Poland

#13 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 14 maja 2011, 21:59

casull454 pisze:Z całym szacunkiem ale wydaje mi się że masz trochę XIX wieczne "romantyczne" podejście do wojny i armii, tzw. "honoru" żołnierza.
XIX wieczny "romantyzm" pola walki polegał min. na mordowaniu jeńców - i nie uważano tego (szczególnie na początku tego "długiego" wieku) za nic niewłaściwego.

casull454 pisze:to zawód i tyle.
Ten który stawia znak równości pomiędzy służbą a zawodem ma właśnie mentalność najemnika.
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Najemnik - made in Poland

#14 Post autor: Phouty » 14 maja 2011, 22:45

Ha.....super dyskusja.....(chyba się "krew poleje" na forum w tym temacie), ale poczekam troszku, zanim doleję oliwy do ognia. A może dorzucę kilka kostek TNT? :wink:
Podpowiedź:
Armia poborowa, czy też zawodowa?
No a z tym "romantyzmem", to oczywiście różnie bywało. (Na przestrzeni wieków oczywiście).
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Najemnik - made in Poland

#15 Post autor: ss100 » 14 maja 2011, 22:49

Kiedyś było prościej, zwykli żołnierze byli z poboru, najemnicy to w afryce raczej działali, ciemne masy uświadamiali oraz uczyli strzelać tzw doradcy. Teraz cięzko jednoznacznie powiedzieć gdy ktoś traktuje służbę w wojsku jako pracę że jest najemnikiem, raczej mówi się o profesjonalnym podejściu do służby, inna sprawa to kto jest lepszy -żołnierz z poboru który idzie na ochotnika spalic wioskę (bo lubi, bo został zindoktrynowany itp) czy najemnik za określone wynagrodzenie miesięczne robi to na rozkaz -cięzko takie sprawy jest osądzić.
Inna sprawa to nazewnictwo - dla jednych żołnierz legii cudzoziemskiej to żołnierz w pełnym tego słowa znaczeniu, dla innych to najemny siepacz i tyle.
Generalnie jednak ,,nasz,, to jest zawsze dobry, choćby i za kasę, niech pali wiochy razem z wrogami i kandydatami na wrogów (dziećmi) a ten ichny (szwab, kacap, talib, itp)to zawsze bedzię najgorsza kreatura, najemnik, fundamentalista... z takim podejściem się lepiej żyje w złych czasach i nikt nie musi rozstrzygać dylematów moralnych... jeszcze inna sprawa że łatwo osądzać z dala od wojny wojska i zabijania - ale jak już samemu przyjdzie sobie łapki krwią ubabrać (choćby i pośrednio) to prosto i jednoznacznie już nie jest..

ODPOWIEDZ