Pytanie wynikające z ciekawosci

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Tarnow_A
Posty: 612
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Pytanie wynikające z ciekawosci

#1 Post autor: Tarnow_A » 5 stycznia 2021, 23:18

Wyobraźmy sobie metalowe suwadło z tłoczyskiem przesuwające się w te i z powrotem ileś tam razy np. na minutę po powierzchni jakiejś prowadnicy.

Powiedzmy 450 przesunięć suwadło / minutę.

Czy w trakcie ruchu wytwarza się prąd ( wzrost temperatury = wzrost "ruchliwości elektronów ?) na skutek tarcia pomiędzy elementami współpracującymi ?

Jak oszacować wielkość prądu? A co z powłokami galwanicznymi? Oksydacja, chromowanie czy inne? Czy to zależy od "powinowactwa elektrycznego"

Czy można przypuszczać że pojawienie się prądu będzie dodatkowo przyspieszać korozję?

Podejrzewam że wzrost temperatury będzie dodatkowo zależał od chropowatości i temperatury węzła gazowego, a także temperatury "otoczenia mechanicznego" i warunków atmosferycznych.

Jaka jest skala zjawiska ?

Na prądach się nie znam... Tak mi przyszło do głowy.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

ss100
Posty: 1890
Rejestracja: 7 marca 2006, 19:06

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#2 Post autor: ss100 » 5 stycznia 2021, 23:44

Odpowiedź , ta ogólna mieści sie w ramach podręczników z fizyki szkoły podstawowej ( tych starszych bo nowych to nie znam) pisz konkretniej o co ci chodzi , - sprecyzuj problem, ja nie łapię - chyba że ktoś inny...

Tarnow_A
Posty: 612
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#3 Post autor: Tarnow_A » 6 stycznia 2021, 14:59

Ile prądu się wytwarza w trakcie ruchu broni?
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Speedy
Posty: 432
Rejestracja: 19 maja 2004, 21:34
Lokalizacja: Wawa

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#4 Post autor: Speedy » 6 stycznia 2021, 15:33

Nie, żaden prąd się w tych warunkach nie wytwarza.
Pozdro
Speedy

Tarnow_A
Posty: 612
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#5 Post autor: Tarnow_A » 6 stycznia 2021, 16:01

Dlaczego? Myślałem że wraz ze wzrostem temperatury w metalu wytwarza się też prąd.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Speedy
Posty: 432
Rejestracja: 19 maja 2004, 21:34
Lokalizacja: Wawa

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#6 Post autor: Speedy » 6 stycznia 2021, 16:33

Tarnow_A pisze:
6 stycznia 2021, 16:01
Dlaczego? Myślałem że wraz ze wzrostem temperatury w metalu wytwarza się też prąd.
Nie. Tzn. jak przypuszczam masz na myśli zjawisko Seebecka, efekt termoelektryczny, gdzie przez ogrzewanie styku dwóch różnych metali uzyskuje się prąd elektryczny. Na tej zasadzie działają termoogniwa i czujniki temperatury typu termopary. Tylko ten prąd jest mikroskopijnie mały. Żeby uzyskać jakiś rezultat trzeba stosować odpowiednie metale; np. w termoparach stop NiAl - stop NiCr albo Fe - stop CuNi i in. Przez ogrzewanie styku stali ze stalą raczej żadnego prądu nie dostaniesz :).
Pozdro
Speedy

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#7 Post autor: maziek » 6 stycznia 2021, 17:29

Nie wiem, czy Tarnow_A chodziło o termoparę, mi się zdaje, że chodziło mu o to, że w rozgrzanym metalu elektrony swobodne szybciej biegają, a ruch elektronów to prąd. Ale prąd to nie ruch elektronów (czy innych ładunków) w ogóle, tylko uporządkowany ruch, a ruch termiczny jest chaotyczny i nie wytworzy potencjału. Żeby natomiast wytworzyć potencjał w trakcie ruchu to ruchoma część musi być źródłem pola magnetycznego, a druga przewodnikiem. Nie wiem, czy części broni są ze stali amagnetycznej, ale jeśli nie, to niewykluczone, że się lekko magnesują wzajemnie, na tej samej zasadzie, na której przeważnie są namagnesowane np. nożyczki. Tak więc teoretycznie namagnesowany zamek mógłby wygenerować potencjał między odległymi punktami komory zamkowej, tym niemniej po pierwsze zamek będzie raczej bardzo słabo namagnesowany, a po drugie to mniej więcej jak podłączyć dwa końce gwoździa do woltomierza i machać przy nim magnesem - potencjał będzie znikomy, ponieważ gwóźdź ma mało adekwatny kształt do generowania potencjału (jest kiepską cewką). Poza tym potencjał to jeszcze nie prąd, generalnie żeby popłynął prąd, trzeba mieć obwód. Metalowe części broni zasadniczo nie są połączone w obwód z czymś, tylko raczej izolowane od otoczenia poprzez łoże.

Złącze dwóch różnych metali w środowisku, które jest elektrolitem może natomiast stanowić ogniwo galwaniczne, generujące słabe napięcie i powodujące korozję elektrochemiczną, ale to się wyklucza nie doprowadzając do styku metali, które tak niekorzystnie na siebie oddziałują, względnie stosuje się celowo "na odwyrtkę" w formie ochrony katodowej czy anodowej.
ukłony...

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#8 Post autor: dexter 1990 » 6 stycznia 2021, 22:12

Speedy, takie termopary to dla biedaków :D. Jakieś K czy inne. Tylko platyna+platyna/rod! :).

Tarnow_A
Posty: 612
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#9 Post autor: Tarnow_A » 6 stycznia 2021, 23:02

Widzę że na forum szeroka wiedza na poziomie.

Rzeczywiście myślałem o tym o czym Maziek wspomina. Umknęło mi że te elektrony będą słabo ukierunkowane - co jest właściwie oczywiste - choć ich ruchliwość wzrośnie. A o magnesie to w ogóle zapomniałem.

To zdaje się Faraday wymyślił z tym magnesem i prądem.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

aldrin
Posty: 422
Rejestracja: 28 lipca 2008, 15:20

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#10 Post autor: aldrin » 7 stycznia 2021, 11:07

Speedy, takie termopary to dla biedaków :D. Jakieś K czy inne. Tylko platyna+platyna/rod! :).
Wszystko zależy, kto czego potrzebuje. Ja na stanie nie mam żadnego termoelementu platynowego ale do tej pory nie miałem potrzeby korzystać z takiego, te które mam są wystarczające. Oczywiście, kto bogatemu zabroni, niech kupuje. Niestety pieniędzy na badania nie ma i nie ma za co kupować nowego sprzętu, ja wiem że np. na socjologii można pisać artykuły bez zaplecza laboratoryjnego ale u mnie to "dość" trudne. Platynowe też mają swoje ograniczenia (środowisko, niższe temperatury, które akurat ja najczęściej mierzyłem).

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#11 Post autor: maziek » 7 stycznia 2021, 19:55

Swoją drogą zaciekawiło mnie, ile można wyciągnąć z gwoździa machając koło niego magnesem. Co prawda nie miałem pod ręką stosownego gwoździa a nie chciało mi się w taką psią pogodę leźć do komórki, ale podłączyłem do zacisków woltomierza brzeszczot do metalu i machając koło niego magnesem (silnym, neodymowym) udało mi się zarejestrować potencjał rzędu 1 miliwolta, przy ruchu poprzecznym. Przy podłużnym tyle, że plus przy zerze przeskakiwał na minus. Podobnie na kombinerkach. Natomiast na samych przewodach sond woltomierza wyciągnąłem i 4 miliwolty :) . Możliwe, że i w przypadku brzeszczotu oraz kombinerek gros potencjału generowane było na przewodach sond.
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 612
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#12 Post autor: Tarnow_A » 7 stycznia 2021, 19:59

Ciekawe co w praktyce można byłoby zasilić takim prądzikiem. :-) 4 miliwolty to zdaje się mało - ale o ile dobrze pamiętam w szkole 20 lat temu uczyli mnie że prąd groźny dla człowieka "zaczyna" się powyżej 50. jak wspomniałem wyżej na prądach się nie znam.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#13 Post autor: maziek » 7 stycznia 2021, 20:39

No, mózg na tym chodzi ;) . Znaczy myślenie. Jak się przystawia sondy woltomierza do ciała w różnych miejscach, to kilka miliwoltów też jest. Stad można robić EKG i EEG. Jak się weźmie sondy w ręce i energicznie porusza mięśniami, to nawet i 100 miliwoltów można wyciągnąć :) .
ukłony...

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#14 Post autor: dexter 1990 » 7 stycznia 2021, 22:35

Tarnow, a nie chodzi Ci o miliampery? 50 miliamperów to natężenie które generują paralizatory :D (chyba przy napięciu 10 czy 30kV? Nie pamiętam...).

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Pytanie wynikające z ciekawosci

#15 Post autor: maziek » 8 stycznia 2021, 09:36

Nie, dobrze mówi. kiedyś to się zwało napięciem bezpiecznym, chodzi o napięcie (różne dla stałego i zmiennego), które niezależnie od prądu jaki przy tym napięciu popłynie przez ciało człowieka i jego długotrwałości nie zrobi mu szkody. Na sucho to jest 50V~, ale ponieważ zwykle jest trochę wilgotno w pomieszczeniach na pobyt ludzi, to przyjmuje się 24-25V (dla zmiennego). Prąd jest istotny, bo prąd zabija, a nie napięcie. Np. szkolna maszyna elektrostatyczna wytwarza potencjał kilkunastu tysięcy wolt ale można bezkarnie zewrzeć układ i przepuścić ten prąd przez swoje serce łapiąc jeden iskiernik jedną, a drugi drugą ręką - bo prąd jest mikroskopijny. Czego raczej nie polecam za pomocą dwóch gwoździków wetkniętych w gniazdko sieciowe o napięciu zaledwie 230V ;) . Paralizatory wytwarzają napięcie mniej więcej jak maszyna elektrostatyczna - ale modulują częstotliwość wyładowań w taki sposób, aby zakłócić przewodnictwo nerwowe do mięśni, dlatego jak prawidłowo się gościa potraktuje, to '"odejmuje mu władzę w nogach", albo i nie tylko. Prąd w paralizatorach nie ma nic do rzeczy.
ukłony...

ODPOWIEDZ