Tak właściwie to nigdy się tym nie zajmowałem...
Istnieje zjawisko nieustannych ruchów cząstek (np. cieczy). I ich średnia drogą swobodna to np. 2 mm ( zanim się odbija od innej cząstki - najczęściej pod jakimś kątem ) a prędkość to np
300 m/s.
Skąd te cząstki biorą energię?
Co taka " molekuła zjada"?
Tak globalnie.....
A jak wygląda sprawa strat?
Wieczny ruch.....
Ruch cieplny czastek
Moderator: Moderatorzy
Ruch cieplny czastek
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.
Re: Ruch cieplny czastek
Jest to ekwiwalent energii termicznej, którego miernikiem jest temperatura. Żeby podgrzać ciało z 0K (gdzie ruchu cząstek w cieczach, gazach lub drgań atomów w ciałach stałych nie ma), musisz dostarczyć energię, która jest równoważna ciepłu. To ciepło pomijając wachlarz innych możliwości jak przemiany fazowe itd. idzie na ten ruch, o którym wspominasz. Wieczny on będzie tylko jeśli ciało jest doskonale izolowane (brak wymiany ciepła) lub znajduje się w otoczeniu o takiej samej temperaturze jak ono samo (także brak wymiany ciepła). Wówczas temperatura tego ciała będzie niezmienna a energia kinetyczna ruchu jego atomów nie będzie się rozpraszała, czyli średnio pozostanie taka sama. Na poziomie atomowym nie ma strat. Ewentualnie może nastąpić np. zmiana energii kinetycznej cząsteczki poprzez emisję fotonu, dzięki czemu ciała o określonej temperaturze promieniują światło o właściwej dla danej temperatury długości fali.
ukłony...
Re: Ruch cieplny czastek
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, w czym problem. Cząsteczka nie zjada energii. Pamiętajmy o zasadzie zachowania energii. One sobie nawzajem przekazują energię i ruch przez nią powodowany odpowiada za temperaturę. Oczywiście działa to także w ciałach stałych, choć przebiega mniej swobodnie (np. w kryształach mamy węzły sieci gdzie siedzą -w uproszczeniu- atomy i drgają wokół nich. Czasem dochodzi do przeskoku do kolejnego węzła sieci i dalej w stronę powierzchni kryształu, to defekt Schottky'ego, innym razem atom może przeskoczyć w przestrzeń międzywęzłową, to defekt Frenkla.). Pamiętajmy, że reakcje między cząsteczkami/atomami to nie tylko "zderzenia" ale także wzajemne oddziaływania, siły van der Waalsa itd. tylko to już nie ruchy cieplne.