Ruch cieplny czastek

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Tarnow_A
Posty: 281
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Ruch cieplny czastek

#1 Post autor: Tarnow_A » 8 lutego 2021, 22:51

Tak właściwie to nigdy się tym nie zajmowałem...

Istnieje zjawisko nieustannych ruchów cząstek (np. cieczy). I ich średnia drogą swobodna to np. 2 mm ( zanim się odbija od innej cząstki - najczęściej pod jakimś kątem ) a prędkość to np
300 m/s.

Skąd te cząstki biorą energię?
Co taka " molekuła zjada"?

Tak globalnie.....

A jak wygląda sprawa strat?

Wieczny ruch.....
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 8743
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Ruch cieplny czastek

#2 Post autor: maziek » 9 lutego 2021, 10:59

Jest to ekwiwalent energii termicznej, którego miernikiem jest temperatura. Żeby podgrzać ciało z 0K (gdzie ruchu cząstek w cieczach, gazach lub drgań atomów w ciałach stałych nie ma), musisz dostarczyć energię, która jest równoważna ciepłu. To ciepło pomijając wachlarz innych możliwości jak przemiany fazowe itd. idzie na ten ruch, o którym wspominasz. Wieczny on będzie tylko jeśli ciało jest doskonale izolowane (brak wymiany ciepła) lub znajduje się w otoczeniu o takiej samej temperaturze jak ono samo (także brak wymiany ciepła). Wówczas temperatura tego ciała będzie niezmienna a energia kinetyczna ruchu jego atomów nie będzie się rozpraszała, czyli średnio pozostanie taka sama. Na poziomie atomowym nie ma strat. Ewentualnie może nastąpić np. zmiana energii kinetycznej cząsteczki poprzez emisję fotonu, dzięki czemu ciała o określonej temperaturze promieniują światło o właściwej dla danej temperatury długości fali.
ukłony...

aldrin
Posty: 333
Rejestracja: 28 lipca 2008, 15:20

Re: Ruch cieplny czastek

#3 Post autor: aldrin » 9 lutego 2021, 11:05

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, w czym problem. Cząsteczka nie zjada energii. Pamiętajmy o zasadzie zachowania energii. One sobie nawzajem przekazują energię i ruch przez nią powodowany odpowiada za temperaturę. Oczywiście działa to także w ciałach stałych, choć przebiega mniej swobodnie (np. w kryształach mamy węzły sieci gdzie siedzą -w uproszczeniu- atomy i drgają wokół nich. Czasem dochodzi do przeskoku do kolejnego węzła sieci i dalej w stronę powierzchni kryształu, to defekt Schottky'ego, innym razem atom może przeskoczyć w przestrzeń międzywęzłową, to defekt Frenkla.). Pamiętajmy, że reakcje między cząsteczkami/atomami to nie tylko "zderzenia" ale także wzajemne oddziaływania, siły van der Waalsa itd. tylko to już nie ruchy cieplne.

ODPOWIEDZ