Nietypowy śrut

Wiatrówki, ASG, paintball

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

Nietypowy śrut

#1 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 22 sierpnia 2009, 20:49

Ostatnio strzelałem śrutem Predator 4.5mm, a właściwie jego chińską podróbką (40zł-250szt, a oryginalny 95zł-200szt). Pomimo słabej wiatrówki efekt był zdumiewający- ustawiłem 2 puszki po ananasach i przebiło obydwie :twisted: . Jak ustawiłem trzy, to śrut znalazłem w tej trzeciej.

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#2 Post autor: Madrian » 23 sierpnia 2009, 03:09

Pytanie z jakiej wiatrówki i Z jakiej odległości.

"Predator" to jeszcze jeden sposób na sprzedanie czegoś wartego kilka groszy w cenie złota. Ani wielka rewelacja, ani żadnych wspaniałych osiągów. Rewelacyjny jest tylko w opisach reklamowych.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#3 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 23 sierpnia 2009, 10:53

Mam wiatrówkę Magnum 4.5mm, kupioną za 100zł, strzelałem z 15-20m. Na 30 za bardzo znosi.
Wg mnie ten śrut to po prostu zwykły szpic z wgłębieniem oraz polimerowym czubkiem, oryginał można kupić tutaj:
http://www.bron.pl/bron_pl/sport/produk ... tor_4_5_mm
Od rusków kupiłem o połowę taniej. Bez różnicy, tylko czubki były czarne.
Zastanawia mnie jego cena- aż tak duża różnica w porównaniu ze zwykłym śrutem. Polimery nie powinny być tak drogie. Może to dlatego, że tylko jedna firma produkuje tego typu śrut.
W dodatku bardzo go znosi. Strzelam z otwartych przyrządów i na 30m trafiałem w litrową puszkę z wynikami ok. 4/5, a z tym 2/5. Pewnie z droższej i mocniejszej wiatrówki byłoby lepiej.

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#4 Post autor: Madrian » 23 sierpnia 2009, 22:30

Lepiej było by każdym śrutem i z każdej INNEJ wiatrówki.
Magnum to emulator wiatrówki. Do niczego się nie daje. Złom do skupu, sosna do pieca. Kup Wiatrówkę. Prawdziwą, a nie udawaną. :wink:
Crosmana można kupić już za ok 300zł.
Magnum, Perfecta, Norconia itp. To złomy, i to niebezpieczne dla użytkownika.
Dla przykładu, np. IŻ-38, po 30 latach na strzelnicy objazdowej, może z 30m trafiać w kapsle od piwa, bez lunety, a ma, w najlepszej kondycji góra 5J. O to chodzi w wiatrówkach, a nie o przebijalność puszek i blach.
Ale o to, by precyzyjnie posłać pocisk tam, gdzie chcemy, bez kopania, walenia, szurania i zgrzytania.

Śrut znosi, bo jest do luftu. Kup normalny "grzybek" i nie u "ruskich" na bazarze, tylko w normalnym sklepie. Nawet śrut Crosmana za 12zł 500szt.
Nie kupuj wynalazków. Nic jeszcze lepszego od zwykłego grzybka diabolo nie wymyślono. Śrut jest drogi, bo nikt go nie kupuje. Dlatego ma taką rozbudowaną reklamę i cenę z kosmosu. Żeby ci, co się nabiorą, zapłacili za tych, którzy nie kupili. :wink: To jest magia marketingu.

Dobra rada -na razie sobie strzelaj, ale zbieraj pieniążki na "drogą" wiatrówkę. To wcale nie muszą być kosmiczne pieniądze, bo już 500-600zł masz wiatrówkę na lata, która będzie ci sprawiać samą przyjemność.

Inna rada - śledź fora o broni pneumatycznej i allegro. Czasami trafiają się tanio, używane wiatrówki takie jak IŻ, Łucznik, Slavia, Hatsan itd.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#5 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 24 sierpnia 2009, 10:10

Wystrzelałem już 5000 sztuk Crosman Pointed, 500 Wadcutter i 500 Oztay- tego ostatniego już nigdy nie kupię.
Zbieram teraz na Crosman Phantom X, chyba że polecisz coś lepszego w bardziej przystępnej cenie. Obecna wiatrówka do najmocniejszych nie należy- pękła tylna śruba tłoka (przed kabłąkiem), żeby postrzelać skleiłem ją taśmą izolacyjną. Trzeba będzie ją oddać, zanim minie gwarancja, albo za głupią śrubkę zapłacę więcej niż za nową wiatrówkę.

Jakie są różnice między śrutem gładkim i moletowanym?

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#6 Post autor: Madrian » 28 sierpnia 2009, 11:59

Łukasz Gorzkiewicz pisze:Wystrzelałem już 5000 sztuk Crosman Pointed, 500 Wadcutter i 500 Oztay- tego ostatniego już nigdy nie kupię.
Zbieram teraz na Crosman Phantom X, chyba że polecisz coś lepszego w bardziej przystępnej cenie. Obecna wiatrówka do najmocniejszych nie należy- pękła tylna śruba tłoka (przed kabłąkiem), żeby postrzelać skleiłem ją taśmą izolacyjną. Trzeba będzie ją oddać, zanim minie gwarancja, albo za głupią śrubkę zapłacę więcej niż za nową wiatrówkę.

Jakie są różnice między śrutem gładkim i moletowanym?
Takie uszkodzenia mechaniczne nie podlegają reklamacji. :wink:

Ja na twoim miejscu wybrałbym raczej PCA, np. Crosman 2100. W Plastiku ok 300zł. Ma wszystkie zalety sprężynówek + kilka zalet gazowców. Można w nim regulować siłę strzału. Nie potrzebuje kosztownych kapsuł z gazem i nie ma tak silnego odrzutu jak sprężynówka.
Jak się nie boisz kosztów używania i masz blisko sklep z nabojami gazowymi (ok 2zł szt), to warto zastanowić się nad Crosmanem 1077. Stara, sprawdzona konstrukcja napędzana CO2 z magazynkiem. Świetny i tani puszkobijcia. Gdyby tylko nie ten gaz...
Możesz też zmienić skalę i poszukać rewolweru Crosmana na CO2 3567 - koszt ok. 200zł, bardzo dobrej jakości jak na tę cenę i bardzo celny. 10 sztuk w magazynku. Ma szynę na optykę, co umożliwia zamontowanie np. Kolimatora, ale ja osobiście nie byłem z takiego połączenia zadowolony. Lepiej był na klasycznych przyrządach.
Sprężynówkę, szukałbym używanego Hatsana 55/70/80/85/90. Teraz są znacznie tańsze niż kiedyś, są do nich części. Ja mam H-55 od 6 lat i nie musiałem jeszcze wymieniać sprężyny, choć uszczelka już mnie na kolanach błaga o emeryturę. :wink: Ale mojego Hatsanka, od razu po zakupie gruntownie przerobiłem wewnętrznie. Polerka, spasowanie elementów, zewnętrzne prowadnice ślizgowe do sprężyny i trzpienie wewnętrzne, dzięki którym się sprężyna nie wypacza. Udało mi się go osłabić też do 14J, co jest dla tego typu konstrukcji optymalną wartością. Teraz mi pomału słabn ie do 11J, ale po paru latach nalezy mu się emerytura.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#7 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 28 sierpnia 2009, 18:20

Przeglądałem wszystkie wiatrówki, które podałeś. Mieszkam na wsi i z CO2 będzie słabo. A śrucik jak tata pojedzie do miasta, to kupi, zazwyczaj w dużych ilościach.

W łamankach podoba mi się to, że ładuję ją jednym złamaniem. Crosman Phantom X ma ten feler, że nie można od ręki usunąć muszki, a to strasznie denerwuje podczas strzelania z lunety. Może usunąłby to jakiś rusznikarz, albo po prostu można zamówić wiatrówkę bez otwartych przyrządów. Dlatego myślałem też o BSA Comet Tactical 4.5mm + Delta Optica 4x32.
Ile Jouli miałaby ta wiatrówka, jeśli V=260m/s?

Nadal nikt nie pisał o różnicach w śrucie płaskim i moletowanym.

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#8 Post autor: Madrian » 29 sierpnia 2009, 00:37

Crosman 2100 to PCA. Nie potrzebuje gazu. Ładujesz tak jak sprężynówkę tyle, że zamiast sprężać powietrze w czasie strzału, sprężasz je ciut wcześniej pompką (wbudowaną) i uwalniasz. W rezultacie nie ma tak silnego odrzutu i wibracji jak w sprężynie. Do twoich celów, idealna.

Z rusznikarzami jest jak z mechanikami. Jak masz problem z rowerem to nie wieziesz go warsztatu samochodowego. Tak naprawdę bardzo, bardzo mało rusznikarzy zna się na wiatrówkach, a jak już się podejmują pracy, to sobie liczą jak za myśliwskie sztucery. Kiedyś jeden kolega się wypowiadał, że za wymianę sprężyny (półgodzinki roboty dla totalnego beztalencia) taki "fachowiec" skasował go na 200zł i tak złożył wiatrówkę, że się strzelać nie dało... :wink:
Dlatego idziesz z problem tam, gdzie wiatrówki naprawiają:
http://www.airgunservice.pl/
Zresztą z tej klasie sprzetów przyrządy powinny już być demontowalne.
Przeważnie na wcisk, jaskółczy ogon lub bolec blokujący.
Tylko chińczycy spawają je na stałe. :wink:

PS -
Ek=(V*V*m) / 2
m: Śrut 4,5mm to średnio 0,5g, śrut 5,5mm - średnio 1g.
Czyli dla podanych wartości i śrutu 4,5:
Ek = (260m/s * 260m/s * 0,0005kg) / 2 = 16,9J

Ale tak naprawdę m/s podawane w opisach są czesto pobożnym życzeniem lub przypadkową liczbą, byle wynik p/w równania był niższy od 17J.
O niczym to nie świadczy i zupełnie nie powinno mieć znaczenia przy zakupie.
Mi się najlepiej strzelało z IŻa-38 mającym 155m/s. Puszka z 20m nie stanowiła wyzwania dla szczerbinki i muszki i dla hardcoru trzeba było strzelać do kapsli. Tyle, że śrut leciał nie wiele dalej, 40 - góra 45m. Ostatnio jednak mocno mi osłabł i ledwo pluje. A uszczelkę do niego trudno dziś dostać.
Ważne jest to, jak wykorzystuje wiatrówka swoją energię. Przykładowo, w takiej chince jak twoja, mnóstwo energii jest tracone na niekontrolowane ruchy elementów systemu, które są źle spasowane. Dla ciebie jest to odczuwalne jako wibracja i tzw. "kop". Ale oznacza dużą stratę energii i drgania lufy. Natomiast dobre, markowe konstrukcje mają doskonale spasowany systme, tak, by maksimum energii trafiło na śrut, przy minimalnych wibracjach.
W efekcie wiatrówka taka jak np. HW-95, za ok 1500zł, z dobrą lunetą pozwla na strzelanie do celów niewiele większych od średnicy śrutu na spore odległości, przy których twoja wiatrówka miałaby problem z trafieniem w wiadro. Rozumiesz tę różnicę? Naprawdę Ek i m/s nie są wcale najważniejszym parametrem. Nawet do rekreacji.
Za to "power" wiatrówki działa na wyobraźnię i dlatego sprzedawcy tak akcentują te wartości, bo pomagają sprzedać towar.
Tak jak kupując samochód, patrzyłbyś tylko i wyłącznie na Vmax i pojemność silnika, zupełnie nie zwracając uwagi na np. spalanie, koszty utrzymania i wyposażenie, czy prowadzenie, ani wygląd.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#9 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 29 sierpnia 2009, 09:58

Nigdy nie myślałem o PCA, choć wiem, co to jest. I m/s nigdy nie było dla mnie najważniejsze.
Myślałem o dwóch wiatrówkach- Crosman Phantom X- za 600zł oraz BSA Comet Tactical + Delta Optical 4x32- łącznie 900zł. Ta druga ma wg mnie więcej plusów.

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#10 Post autor: Madrian » 2 września 2009, 23:23

To pomyśl jeszcze nad HW-50. Pownien ci się spodobać. Warto szukać wersji ze spustem typu Record.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#11 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 3 września 2009, 15:12

Lubię strzelać z lunety- BSA z Deltą mam za 900zł, a ten widziałem sam za ok.1080zł. Opinie oscylują w granicach 5-6, do tego odkręcane przyrządy.

Łukasz Gorzkiewicz
Posty: 151
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, 10:57

#12 Post autor: Łukasz Gorzkiewicz » 12 września 2009, 16:29

Wracając do tematu, znalazłem na spryciarzach filmiki, jak przerabiać śrut:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zro ... -wiatrowki

http://www.spryciarze.pl/film/oczekujac ... -wiatrowki

Filmiki są zaklasyfikowane jako +18, więc trzeba 2 razy :?: klikać na "obejrz film".

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

#13 Post autor: Madrian » 13 września 2009, 19:31

Łukasz Gorzkiewicz pisze:Wracając do tematu, znalazłem na spryciarzach filmiki, jak przerabiać śrut:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zro ... -wiatrowki

http://www.spryciarze.pl/film/oczekujac ... -wiatrowki

Filmiki są zaklasyfikowane jako +18, więc trzeba 2 razy :?: klikać na "obejrz film".
I jakie to ma zastosowanie w naszych polskich warunkach? Zamierzasz zostać płatnym mordercą z wiatrówką?
Bo do celów typu tarcza, puszka, kapsel, figurki FT, strzelnice magnetyczne czy spinery - nie ma żadnej przydatności, poza zwiększeniem ryzyka ranienia osób postronnych odłamkami.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

ODPOWIEDZ