Różnice w pistoletach CZ

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Różnice w pistoletach CZ

#1 Post autor: Skowron » 23 sierpnia 2010, 19:06

Jestem nowy na forum więc chyba wypadałoby się najpierw przywitać. A więc...Witam wszystkich forumowiczów. Dla ścisłości nie jestem posiadaczem broni palnej chociaż mam nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy. Mam wiele pytań (i jak to bywa ze "świerzakami" pytaniami o rzeczy oczywiste dla reszty) ale po kolei.
Czy istnieją jakieś różnice między pistoletami CZ 85B a CZ 85 COMBAT poza regulowaną szczerbinką? Jak oceniacie przydatność tych pistoletów do różnych dyscyplin strzeleckich oraz szeroko pojętej nauki strzelania.

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Różnice w pistoletach CZ

#2 Post autor: Phouty » 23 sierpnia 2010, 20:45

Bazując na danych technicznych i nie wiedząc, czy wersje CZ 85 dostępne w USA różnią się czymś od wersji europejskich i jednocześnie nigdy nie strzelając z tego pistoletu mogę powiedzieć, iż wersja "Combat" w porównaniu z modelem B ma nastąpujące różnice:
1. Wersja B ma przechwytywanie iglicy jako część mechanizmu zabezpieczającego.
Wersja Combat nie ma przechwytywania, ale ma za to "half cock", czyli ząb zaczepu kurka w pozycji pośredniej. Umożliwia to rozwiązanie na bardzo łatwą wymianę iglicy w warunkach polowych. (Co nie jest możliwe w wercji B).
2. Combat ma "szkieletowy" kurek co nadaje mu bardziej "bojowy" wygląd i jest specjalnie ukształtowany, ażeby go łatwo można było obsługiwać w rękawiczkach.
3. Wszystkie dźwignie w Combat są przystosowane do obsługi lewo/prawo ręcznej i są one większe niż w B. W wersji B tylko dźwignia bezpiecznika/zwalniacza kurka jest po obu stronach. W Combat, dźwignia zwalniania zamka po prawej stronie pełni także funkcję zaczepu do rozkładania pistoletu.
4 Jak napisałeś, szczerbinka w Combat jest regulowana.
5. Spust w Combat jest wyposażony w regulację skoku spustu po zwolnieniu kurka (ang. overtravel). Jest to ważna regulacja dla strzelców sportowych.

Poza tym, że miałem w rękach (i strzelałem oczywiście) CZ 75, to jednak nie mam żadnego praktycznego doświadczenia z pistoletami tej marki. Moje informacje powyżej są po prostu wzięte z materiałów reklamowych i tak zwanych "reviews" ogólnie dostępnych w anglojęzycznej sieci.

Więc moja opinia, że do strzelań sportowych/wyczynowych wybrałbym wesję Combat, nie ma jednak potwiedzenia w moich praktycznych doświadczeniach.
EDIT
W USA firma Ceska Zbrojowka i jej wyroby ma bardzo wysoką i zasłużoną opinię. Czyli do nauki strzelania powinieneś wybrać ten model, który jest tańszy, a różnicę ceny przeznaczyć na zakup dodatkowej amunicji. :D Dla początkującego, to każda wersja świetnego pistoletu jakim jest "rodzina" CZ75 i 85 nadają się świetnie.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#3 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 08:16

Mam trzy CZ, w tym dwie 85 Combat (jedna przerobiona na SA) i strzelam z nich sporo, więc
Phouty pisze: 3. Wszystkie dźwignie w Combat są przystosowane do obsługi lewo/prawo ręcznej i są one większe niż w B. W wersji B tylko dźwignia bezpiecznika/zwalniacza kurka jest po obu stronach. W Combat, dźwignia zwalniania zamka po prawej stronie pełni także funkcję zaczepu do rozkładania pistoletu.
W 85 Combat nie wszystkie dźwignie są większe. Dzwignia bezpiecznika jest taka sama jak w klasycznej 75, tyle, że zdublowana.
Dżwignie zatrzasku zamka (czyli to co Ty nazywasz, dźwignia zwalniania zamka) lewa i prawa są tej samej wielkości co w zwykłej 85.
Wiekszy niż klasyczny jest natomiast przycisk zatrzasku magazynka.
Prawa dźwignia zatrzasku zamka raczej nie służy jako zaczep do rozkładania, w ogóle nie rozumiem o czym piszesz, bo w CZ żaden zaczep do rozkładania nie jest potrzebny.

O czym nie napisałeś, to to, że w 85 Combat sprężysta listwa w gnieździe magazynka jest tak wyprofilowana, że magazynek, nawet pusty swobodnie wypada z broni po zwolnieniu zatrzasku, w zwykłej 75/85 nie zawsze.


85 Combat jest b.dobrym wyborem, jeśli ktoś szuka pistoletu, który umożliwi mu sportowe strzelanie zarówno dokładne (Pcz) jak i dynamiczne (IDPA, IPSC). Mój 85 Combat jak był nowy to z niewielką pomoca strzelca wystrzeliwał w Pcz ponad 90 pkt./100. A i w IDPA i IPSC coś potrafił wygrać.

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Różnice w pistoletach CZ

#4 Post autor: Phouty » 24 sierpnia 2010, 10:53

Napisałem to przeważnie na podstawie tego "review".
http://www.gunsandammo.com/content/cz-85-combat
Na temat dźwigni zatrzasku zamka oni napisali:
"Forward of the safety levers, this model has a slide release on both sides of the frame (with the right side doubling as a takedown lever) for weak-hand shooting."
Widzę teraz, że trochę to "dupsko" opisałem, bo powinienem był napisać, a w zasadzie dosłownie przetłumaczyć jako: Dźwignia zatrzasku zamka znajduje się po obu stronach i ta z prawej strony posiada podwójną funkcję (także) jako dźwignia zaczepu do rozkładania dla ludzi leworęcznych.
Rozumiem, że ktoś kto trzyma pistolet do rozkładania w lewym ręku, może tą dźwignię spożytkować do przytrzymania zamka w celu rozkładania.
Z tym magazynkiem to też dałem siana, bo po prostu zapomniałem o tym napisać. Rzuciło mi się to w oczy podczas porównywania obu modeli, ale teraz jak na złość nie potrafię tej informacji znaleźć, ażeby do niej podać linka!

A że mi się zdarza tłumaczyć bez zastanowienia z angielskiego, to po prostu mechanicznie napisałem angielskie określenie "slide release", ale w polskim języku. (Niestety, ale ja tekst angielski muszę tłumaczyć sobie na polski i jak "nie myślę", to popełniam wiele anglicyzmów. Innymi słowy "dźwgnia zwalniania zamka" brzmi mi naturalnie (bo tak jak po angielsku), a "zatrzask zamka", to jest "obce" wyrażenie, którego ja się muszę uczyć na pamięć).
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#5 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 11:11

Phouty pisze: Dźwignia zatrzasku zamka znajduje się po obu stronach i ta z prawej strony posiada podwójną funkcję (także) jako dźwignia zaczepu do rozkładania dla ludzi leworęcznych.
Rozumiem, że ktoś kto trzyma pistolet do rozkładania w lewym ręku, może tą dźwignię spożytkować do przytrzymania zamka w celu rozkładania.
No właśnie nie bardzo. CZ nie ma żadnej dźwigni do rozkładania, ani dla prawo, ani dla leworęcznych.
By rozłożyć pistolet trzeba lekko odciągnąć zamek do tyłu, tak by odpowieni znaczek na szkielecie pokrył sie ze znaczkiem na zamku (znaczki są w zasadzie niepotrzebne, wystarczy cofnąć kurek na ząb wstępnego napięcia i cofać zamek do pozycji, w której oprze sie na kurku, to położenie jest właściwe dla rozkładania) i wtedy wypchnąć zatrzask zamkowy.

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Różnice w pistoletach CZ

#6 Post autor: Phouty » 24 sierpnia 2010, 12:21

Nie kłócę się, ale oni jednak tam w tym "review" tak napisali......ale może jest tak jak napisałem wcześniej, iż istnieją dwie konstukcyjne wersje na rynek USA i Europy.
Po prostu pójdę jutro do sklepu i sam się przekonam. Może mi nawet pozwolą tą spluwę w sklepie rozłożyć.
(Niebezpieczeństwo jest takie, że mogę niechcący zostać jej właścicielem, co nie byłoby dobre dla zawartości mojego portfela...a początek września i terminy płacenia głównych rachunków zbliżają się wielkimi krokami)! :wink:
Ale właśnie mi przyszło do głowy: skoro w większości konstrukcji trzpień zatrzasku magazynka wyciąga się w celu rozłożenia pistoletu, to jak to wygląda w CZ85, skoro dźwignie są po obu stronach? Czyóby prawa dźwignia była niezależna od lewej?
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#7 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 12:32

Phouty pisze: skoro w większości konstrukcji trzpień zatrzasku magazynka wyciąga się w celu rozłożenia pistoletu, to jak to wygląda w CZ85, skoro dźwignie są po obu stronach? Czyóby prawa dźwignia była niezależna od lewej?
Chyba piszesz o zatrzasku zamka?
Lewa dźwignia jest elementem klasycznego zatrzasku zamka, niemal identycznie jak w 1911.
Prawa dźwignia jest przyczepiona do szkieletu sprytną sprężynką, a w jednym ze swych końców ma gniazdo a w nim prostokątny otwór, w który wchodzi końcówka trzpienia zatrzasku zamka. I tak wszystko trzyma się kupy.
Do rozkładania wypycha się trzpień na lewo razem z lewą dźwignią, która jest jego integralną częścią. Prawa dźwignia zostaje na miejscu.

Zerknij:
http://www.czub.cz/zbrojovka/cz-spare-p ... 5_r_en.pdf
zatrzask właściwy (lewy) - nr 2
prawa dźwignia - nr 65

Awatar użytkownika
Skowron
Posty: 209
Rejestracja: 28 lipca 2010, 01:18
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Różnice w pistoletach CZ

#8 Post autor: Skowron » 24 sierpnia 2010, 13:33

Dzięki za szczegółowe informacje. Jeżeli chodzi o wybór między CZ 85B a CZ 85 Combat...no cóż w tym momencie ogranicza się do wyboru strzelnicy (na jednej mają CZ 75/85 na drugiej CZ 85 Combat) Do posiadania własnej broni droga długa wyboista a przede wszystkim niepewna a ja nie jestem nawet w połowie.

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Różnice w pistoletach CZ

#9 Post autor: Phouty » 24 sierpnia 2010, 18:13

Old Cadet pisze: Chyba piszesz o zatrzasku zamka?
:oops: Tak oczywiście. Ale tak to jest, jak się pisze posta o 3:30 nad ranem. Już spałem, ale pognało mnie do łazienki (piwo, a nie prostrata :twisted: ) no i popełniłem ten błąd, że przeszedłem koło kompa, który był zostawiony włączony na strzeleckiej. :wink: :lol:
Old Cadet, czy mógłbyś jednak pogrzebać przy tej prawej dźwigni zamka i trzymając pistolet w lewym ręku próbować go rozłożyć, to znaczy wyciągnąć trzepień zatrzasku zamka prawą ręką? Może ta wajcha staje się wtedy jakoś pomocna, a Ty tej funkcji "nie odkryłeś", jako (tak przypuszczam) praworęczny? Nie daje mi to spokoju, chyba, że w tym mimo wszystko poważnym periodyku walnęli jak chory w kubeł.
Czyli muszę koniecznie ten pistolet obejrzeć z bliska.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#10 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 18:30

Phouty pisze: Old Cadet, czy mógłbyś jednak pogrzebać przy tej prawej dźwigni zamka i trzymając pistolet w lewym ręku próbować go rozłożyć, to znaczy wyciągnąć trzepień zatrzasku zamka prawą ręką? Może ta wajcha staje się wtedy jakoś pomocna, a Ty tej funkcji "nie odkryłeś", jako (tak przypuszczam) praworęczny? Nie daje mi to spokoju, chyba, że w tym mimo wszystko poważnym periodyku walnęli jak chory w kubeł.
Czyli muszę koniecznie ten pistolet obejrzeć z bliska.
Dowcip polega na tym, że mnie prawręcznemu łatwiej rozłożyć ten pistolet trzymając go właśnie LEWĄ ręką.
- lewy kciuk wkłada sią w kabłąk, a resztą dłoni cofa zamek naciskając go od strony wylotu lufy;
- gdy zamek oprze się na kurku cofniętym do pozycji wstępnego napięcia (co równoznaczne jest z najściem na siebie odpowiednich znaków na zamku i szkielecie) PRAWA ręka naciska na wystający z prawej strony szkieletu (konkretnie z otworu w prawej dźwigni zatrzasku) koniec trzpienia zatrzasku zamka. Zwykle wystarcza silny nacisk palca (wygodniej jest jednak posłużyć się jakimś twardym przedmiotem może być magazynek), by zatrzask wyszedł i wtedy już bez problemu można go wyciągnąć całkiem w lewo. Jak mechanizm jest wyrobiony, to nie trzeba go nawet wyciągać, bo sam żwawo wyskakuje ze szkieletu.

fn fal
Posty: 633
Rejestracja: 16 września 2008, 17:53

Re: Różnice w pistoletach CZ

#11 Post autor: fn fal » 24 sierpnia 2010, 18:30

Element o którym piszecie to jest oś główna pistoletu będąca jednocześnie zatrzaskiem zamka oraz dzwignią do jego zwalniania to tak gwoli ścisłości ,wszystkie pistolety wywodzące się z CZ-75 ,Browninga HP ,Colta 1911 rozkłada się tak samo .

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#12 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 18:33

fn fal pisze: wszystkie pistolety wywodzące się z CZ-75 ,Browninga HP ,Colta 1911 rozkłada się tak samo .
Niedokładnie tak samo.
1911 zaczyna się rozkładać zupełnie inaczej niż CZ-75.

fn fal
Posty: 633
Rejestracja: 16 września 2008, 17:53

Re: Różnice w pistoletach CZ

#13 Post autor: fn fal » 24 sierpnia 2010, 20:42

Fakt o tym detalu zapomniałem :wink: jednak wszystkie te pistolety trzymają się na osi głównej pistoletu i trzeba ją wypchnąć by je rozebrać .

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Różnice w pistoletach CZ

#14 Post autor: Phouty » 24 sierpnia 2010, 20:58

Zgadza się fn fal. Jednakże problem jest z zastosowaniem tego prawego zatrzasku zamka, w celu ułatwienia wysunięcia tego sworznia (osi). Normalnie zamek trzeba lekko trzymać w napięciu, ażeby to zrobić w jego odpowiedniej pozycji. Dla słabej kobiety, czy też kogoś z reumatyzmem w dłoniach, to już może być problem.
W Visie zastosowano ten "niepotrzebny" zaczep do rozkładania, którego Niemcy i tak się później pozbyli.
Czyli zastosowanie dźwigni do "bezsiłowego" przytrzymania zamka, jest dosyć miłym, chociaż niezbyt koniecznym rozwiązaniem.
Znając leniwość Amerykanów, to właśnie specjalnie bym się nie zdziwił, gdyby takie rozwiązanie zastosowano w pistoletach przeznaczonych do USA. Jak ktoś fizycznie musi pracować, to nie jest w stanie obrastać w tłuszcz. :twisted: :lol:
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Różnice w pistoletach CZ

#15 Post autor: Old Cadet » 24 sierpnia 2010, 23:28

Phouty pisze: Old Cadet, czy mógłbyś jednak pogrzebać przy tej prawej dźwigni zamka i trzymając pistolet w lewym ręku próbować go rozłożyć, to znaczy wyciągnąć trzepień zatrzasku zamka prawą ręką? Może ta wajcha staje się wtedy jakoś pomocna, a Ty tej funkcji "nie odkryłeś", jako (tak przypuszczam) praworęczny?
Specjalnie dla Twej czcigodnej osoby i w uznaniu jej zasług dla Forum pogrzebałem, mimo późnej pory (o tej porze przyjemniej grzebie się raczej gdzie indziej).
Wnosek po grzebaniu: prawa dźwignia zatrzasku nie może mieć żadnego zastosowania przy rozkładaniu CZ 85 (i 85 Combat też).
Miłego grzebania, w pistoletach lub w innych miejscach!

ODPOWIEDZ