Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#1 Post autor: Phouty » 29 września 2011, 01:42

To było do przewidzenia.
http://www.foxnews.com/politics/2011/09 ... z1ZHjUXaHi

Albo tutaj:
http://gizmodo.com/5844820/massachusett ... -airplanes

Technologia istnieje.
Jak narazie, to ludzie się raczej tym bawią.

Ale już zaczęly się pojawiać praktyczne zastosowania, takie choćby jak tropienie dzików w czasie nocy, ażeby na nie polować. (Przynajmniej tak by wynikało z komentarzy).



Technologia istnieje od lat, ale słowem kluczowym jest bardzo tania technologia!

Coś mi się więc tak wydaje, że już niedługo pojawią się przepisy mówiące o "istotnych częściach modeli samolotów", których posiadanie bez pozwolenia będzie karalne do iluś tam lat więzienia, grzywny, lub obu kar łącznie. Kupno i transfer będzie tylko poprzez licencjonowanych dealerów za okazaniem promesy zakupu. Pozwolenia na określoną ilość sztuk, oraz poszczególnych modeli (szczególnie niebezpieczne modele będą kompletnie zabronione, jednakże będą wyjątki dla wojska, policji i innych służb specjalnych), będą oczywiście wydawane po dogłębnym procesie weryfikacji osoby się ubiegającej przez regionalne wydziały służb bezpieczeństwa i po dokonaniu szczegółowego wywiadu środowiskowego. Poza tym, to każdy chętny będzie się musiał przebadać u psychiatry co kilka lat, oraz należeć do akredytowanego i zatwierdzonego przez władze klubu modelarskiego.
Modele mniejszego kalibru będą wprawdzie sprzedawane bez pozwoleń, ale jednak trzeba je będzie rejestrować w ciągu 5 dni roboczych w najbliższej komendzie policji.

Jak myślicie, czy taki scenariusz byłby możliwy, gdyby temu błaznowi się udały jego plany?

Nie znam szczegółów (ale znam życie) i wydaje mi się, że FBI miało już gościa od dawna na oku i dostarczyło mu tych "materiałów wybuchowych" (prawdopodobnie zwykła plastelina :wink: ), no i tych "karabinów maszynowych" o których piszą niedouczone i żądne sensacji pismaki.

Ale jeden taki udany zamach by prawdopodobnie spowodował lawinę histerii podsycanej ochoczo przez środki masowego przekazu, co by mogło skutkować całą serią przepisów, ażeby "ochronić nasze dzieci" przed atakami niebezpiecznych terrorystów.

W dziwnych czasach żyjemy, skoro zwykłe zabawki mogą się stać naraz zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego i narzędziami w rękach terrorystów, czy to głupków takich jak ten powyżej, czy też prawdziwych profesjonalistów.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
MarcinWSS
Posty: 410
Rejestracja: 1 lutego 2009, 03:21

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#2 Post autor: MarcinWSS » 29 września 2011, 07:04

Cóż - różne zabawki się teraz produkuje. I pewnie kilku pomyleńców albo nad tym myśli albo coś "konstruuje". Loty bez widoczności modelu RC wykonywane są od dawna. Aparatury pracujące w paśmie 2,4 Ghz dają olbrzymi zasięga a osprzęt monitorujący parametry lotu wysyła dane do "pilota". Do tego dodajmy mikro silniki strumieniowe/odrzutowe , turbinowe i teoretycznie taki "maluch" może latać z prędkościami rzędu kilkaset km/h. Oddzielna kategoria to śmigłowce - wersje "szpiegowskie" są dosyć popularne - paparazzo nie musi już skakać przez płot - może wysłać na teren strzeżony mini śmigłowiec z kamerką :lol: .
Na szczęście dosyć łatwo to zakłócić - w każdym Bardzo Ważnym Konwoju , jedzie sobie taki niepozorny samochodzik i sieje wokół elektroniczne tere-fere - a to skutecznie zapobiega spektakularnym pokazom modeli RC..
Mój ulubiony :
http://www.youtube.com/watch?v=wEJYAYX9 ... ABD4CB611C
pzdr
"God gave you a soul. Your parents, a body. Your country, a rifle. Keep all of them clean"

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#3 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 29 września 2011, 11:36

Żadna nowość, podobne do proponowanych/przewidywanych obostrzenia co do zdalnie sterowanych zabawek obowiązywały w pewnym "środkowoeuropeskim mandżukuo" (bałamutnie zawierającym w swojej nazwie słowo "Polska"...).
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Awatar użytkownika
jac-t
Posty: 2133
Rejestracja: 23 kwietnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#4 Post autor: jac-t » 29 września 2011, 12:36

Dziw bierze, że po premierze "The Dead Pool", nikt nie wpadł na banowanie RC CAR`ów ;)
"Nie dający spokoju problem jest jak piękna kobieta. Jeżeli nie wiesz jak go rozwiązać, to należy się z nim przespać." - moje
"Dalekosiężne plany mają to do siebie, że są jak króliki - często się walą." - moje

Phouty
Posty: 5468
Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 05:05
Lokalizacja: Terytorium Pod Obcą Okupacją

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#5 Post autor: Phouty » 29 września 2011, 19:10

Pomysł sam w sobie nie jest oczywiście nowy, ale co jest w miarę nowe, to jak już napisałem, jest masowa dostępność bardzo tanich komponentów, które nawet człowiek niedoświadczony jest w stanie sobie samemu złożyć do kupy.

Jeżeli spojrzymy na to pod kątem, co przeciętny telefon komórkowy "potrafił" te głupie 10 lat temu a co dzisiaj, to nie wygląda to wesoło. A co będzie za 10 lat?

Ironicznie, wojsko jak MarcinWSS zauważył jest dobrze przygotowane i chronione. (Dotyczy to samo wszelkich instytucji rządowych). Jednakże jest niemożliwością zapewnić ochronę polegającą na "jamming" i RFI (Radio Frequency Interference) na terenie całego kraju. Ludzie się zbierają przecież w większych grupach codziennie i to w najprzeróżniejszych miejscach lokalnie i na całym świecie. Nie mam zamiaru tutaj wyliczać przykładów "zbierania się", ani "miejsc", jednakże każdy to sobie potrafi samemu wyobrazić.
Procesory o dużej mocy przerobowej, plus logika już istniejąca w powrzechnie używanych gadżetach pozwala więc obecnie na w miarę łatwe zbudowanie czegokolwiek i połączenia tego z "platformą" (byłem zaskoczony jak prosto, a wręcz "prymitywnie" były zbudowane te samoloty-cele, do których ludzie strzelali na filmiku, a i ten model helikoptera zalinkowany przez Marcina był niebywały i szokujący dla mnie.........nie interesuję się modelarstwem).

Jeżeli chodzi o "chemikalia", to też coś w zakresie własnej kuchni można sobie upichcić.....nie koniecznie wybuchowe.....ale n.p. palne. Składniki różnych "napalmów" i podobnych spraw nie są przecież tajemnicą. Nie musi to być duże. Puścić coś takiego w zatłoczonym centrum rozrywkowo-handlowym, czy też w......kościele, to przede wszystkim wywołało by olbrzymią panikę, pomnażając ilość ofiar.
Nawet skoordynowany atak przez "profesjonalistów" też byłby bardzo groźny w skutkach, szczególnie psychologicznych.

Skoro kilku facetów 10 lat temu było w stanie się nauczyć jak pilotować samoloty pasażerskie, to tym bardziej ci sami faceci byliby się w stanie nauczyć jak pilotować modele samolotów, czy helikopterów, a nawet samochodów.
Tym bardziej, iż jest obecnie praktycznie możliwe zbudowanie czegoś opartego na prymitywnym systemie pół-autonomicznego i "inteligentnego" autopilota, opartego na zwykłym iPodzie i kilku aplikacjach do niego! (Plus trochę dodatkowej mocy przerobowej i podstawowych umiejętności w pisaniu programów.....ale to jest betka).
Czyli klasyczne metody ochrony przed takim atakiem polegające na "bawieniu się" z sygnałem radiowym byłyby znacznie mniej skuteczne, czy też nawet wogóle nie działające, gdyby ktoś odpowiednio zaprojektował system quasi autonomiczny.

Nie będę tu wchodził w szczegóły, ale już mam w głowie ogólne zarysy "schematu" elektroniki i logiki.......oczywiście pozostanie to tylko w mojej głowie, bez przybierania fizycznej formy. :lol:

Jednak jestem pod wrażeniem tego incydentu, a w zasadzie jego potencjalnego wpływu na przyszłość.
A nie chciałbym tu być złym prorokiem.......szaleńców i po prostu ludzi złej woli nie brakuje.
No good deed goes unpunished.
Μολων λαβε
"Przykro mi ale demokracja daje tylko złudzenie udziału we władzy." [bartos061]

Awatar użytkownika
MarcinWSS
Posty: 410
Rejestracja: 1 lutego 2009, 03:21

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#6 Post autor: MarcinWSS » 30 września 2011, 10:06

Fakt , masz rację Phouty - nie pomyślałem, że takie zdalnie sterowane "coś" nie musi być sterowane przez operatora , może posiadać własną "inteligencję"... czujniki podczerwieni , termowizja czy technologia GPS może takiego "robala" skierować w odpowiednie miejsce zupełnie autonomicznie... A wtedy co? Pozostaje bateria działek p.lot... Co za czasy.. To kara za gejostwo w US Army ! :wink:
"God gave you a soul. Your parents, a body. Your country, a rifle. Keep all of them clean"

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#7 Post autor: Madrian » 2 października 2011, 15:33

Wg co udało mi się wyszukać, to w grę wchodziły modele dostępne w handlu, w sklepach modelarskich.
Są to raczej ograniczone wielkością i masą modele i mogłyby unieść stosunkowo niewielki ładunek dodatkowy. Może z 10kg. Ale ze zdjęć jakie się trafiały, były to modele średniej wielkości. Jak by tam upchnął 2-3kg C-4 to wszystko.

Co mogłoby zrobić Pentagonowi 3kg C-4? ;)

Nie wiem, jak w USA, ale w Polsce limit to 49kg dla modelu, ale już np. w UK - coś koło 20kg.

W moim mniemaniu raczej by wybił kilka okien.
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

Awatar użytkownika
MarcinWSS
Posty: 410
Rejestracja: 1 lutego 2009, 03:21

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#8 Post autor: MarcinWSS » 3 października 2011, 08:44

Są , niestety , gorsze od C4 substancje. Pamięta Kolega biały proszek w listach w USA? Koncern Bayer nieźle się wtedy obłowił...
pzdr
"God gave you a soul. Your parents, a body. Your country, a rifle. Keep all of them clean"

Awatar użytkownika
Robal2pl
Posty: 670
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 14:33
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#9 Post autor: Robal2pl » 3 października 2011, 09:47

Ale one są trudniejsze do zdobycia, zwłaszcza dla kogoś jak ten koleś, który wiedzę czerpał z netu a jedyni "terroryści" z jakimi się kontaktował, to byli agenci pod przykryciem. Choć sam efekt psychologiczny były spory, ale bez porównania z 9/11 - inne czasy, inne zaplecze.
Na szczęście ostatnio ci bardziej rozgarnięci szybko giną ;-)

rybek
Posty: 27
Rejestracja: 7 października 2005, 14:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#10 Post autor: rybek » 6 października 2011, 22:14

Madrian pisze:Co mogłoby zrobić Pentagonowi 3kg C-4? ;)
Ciekawe co taki model mógłby zrobić z silnikiem startującego odrzutowca ? Albo żeby było pewniej ze wszystkimi silnikami. Jakaś synchronizacja pomiędzy modelami byłaby potrzebna. Dawno wpadłem na ten pomysł (w sensie teoretycznym :wink: ) wykorzystania latających modeli do robienia "kuku". Nie rozumiem arabów, dlaczego zamiast znaleźć sobie nowe hobby tak ochoczo wysadzają się w powietrze.
Ostatnio zastanawiam się kiedy pojawią się drony ,które będą wyszukiwać i atakować inne drony, np. te obserwacyjne. Na pewno ktoś już coś takiego kombinuje.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."

Awatar użytkownika
Apolinary Koniecpolski
Posty: 2180
Rejestracja: 19 lipca 2008, 11:05
Lokalizacja: Smolanka

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#11 Post autor: Apolinary Koniecpolski » 6 października 2011, 22:28

Do takiego "nękania"* chyba najlepiej nadawały by się tzw. swarm-boty ;)

*bo trudno to traktować jako poważne zagrożenie - a bardziej jako "upierdliwość" (porównywalną ze wszelkiej maści "cudeńkami" stosowanymi bez III Rzeszę i Japonię w czasie IIWŚ).
Nie chcę mieć racji, w zupełności wystarczy że Was poróżnię lub choć rozdrażnię.
W sprawie prawdy proszę zgłaszać się do walizy Obrazek

Madrian
Posty: 885
Rejestracja: 22 sierpnia 2005, 15:44
Lokalizacja: W-wa

Re: Kup zdalnie sterowany samolot...dopóki jeszcze możesz!

#12 Post autor: Madrian » 9 października 2011, 08:52

rybek pisze:
Madrian pisze:Co mogłoby zrobić Pentagonowi 3kg C-4? ;)
Ciekawe co taki model mógłby zrobić z silnikiem startującego odrzutowca ? Albo żeby było pewniej ze wszystkimi silnikami. Jakaś synchronizacja pomiędzy modelami byłaby potrzebna. Dawno wpadłem na ten pomysł (w sensie teoretycznym :wink: ) wykorzystania latających modeli do robienia "kuku". Nie rozumiem arabów, dlaczego zamiast znaleźć sobie nowe hobby tak ochoczo wysadzają się w powietrze.
Ostatnio zastanawiam się kiedy pojawią się drony ,które będą wyszukiwać i atakować inne drony, np. te obserwacyjne. Na pewno ktoś już coś takiego kombinuje.
Jest tylko jeden problem... Ostatnio Amerykanom "wgrał się" jakiś wirus, który zainfekował im większość stanowisk kontroli UAV-ów. Do czego niedawno się ze wstydem przyznali. w efekcie większość Raptorów i innych "códów" :wink: techniki, także na obszarze znanych z mediów działań bojowych - był uziemiona przez jakiś czas.

Już parę lat temu wymyśliłem sobie, że można by zbudować zagłuszacz wieloczęstotliwościowy, który odcinałby łączność z dronami. A zagłuszacz wszak łatwiej zbudować niż pewny link radiowy dalekiego zasięgu.
PEwnego dnia może się okazać, że środki walki elektronicznej są tak zaawansowane, że bardziej skuteczne na polu walki będą "Kukuruźniki", niż nowoczesne "MIG-i". :lol:
IŻ38, Hatsan 55, CPS, Crosman 3576.
Kliknij, ja zarobię punkty, a tobie może się spodoba.
http://pl.desert-operations.com/?recruiter=e76b

ODPOWIEDZ