Wyznaczanie współczynnika balistycznego

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#1 Post autor: Tarnow_A » 18 listopada 2019, 13:42

Czy to jest policzone w sposób prawidłowy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#2 Post autor: maziek » 18 listopada 2019, 17:15

W sensie podstawienia danych do zamieszczonego wzoru i rozwiązania równania - dobrze, tylko na końcu nie pomnożyłeś przez 1000.
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#3 Post autor: Tarnow_A » 19 listopada 2019, 07:06

Wtedy wychodzi 8 865,1.

Ale....

Józef Brodacki w swojej książce Amunicja Małokalibrowa podaje orientacyjne wartości współczynnika balistycznego, i tak:

Dla nabojów pośrednich 5,56 -> 4,5
Dla nabojów karabinowych 7,62 -> 3
Dla nabojów Wielkokalibrowych karabinów maszynowych ( kalibru 12,7 i 14,5) wynosi -> 1,6.


Więc skąd te tysiące....

Sama budowa matematyczna równania stoi w sprzeczności z tymi wynikami.

Może są różne wzory na współczynnik balistyczny? Może coś przeoczyłem, albo o czymś zapomniałem?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#4 Post autor: maziek » 19 listopada 2019, 07:35

Tego to ja nie wiem, ale w tej drugiej tabeli masz jednostkę [mm^3/g] a z wzoru, który liczyłeś wychodzi jednostka [mm^2/g], czyli to są różne rzeczy w tych równaniach, to c i lambda. To co liczyłeś ma wymiar (jednostkę) pole przekroju przez masę, a to drugie objętość przez masę (czyli co do jednostki to odwrotność gęstości pocisku).
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#5 Post autor: Tarnow_A » 19 listopada 2019, 07:46

Słusznie. Nie zwróciłem uwagi na różnicę.

Natomiast wiem już że istnieje co najmniej 2 wzory na współczynnik balistyczny. Jeden Pączkowskiego i drugi Siacci'ego. Ale który kiedy stosować i jak to interpretować jeszcze nie wiem. Może jakieś pomysły?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#6 Post autor: maziek » 19 listopada 2019, 08:01

Tego to Panie nie wiem, dla mnie terra inkognita. Współczynniki, jak sama nazwa wskazuje, powinny być bezwymiarowe. Tu są powiązane z masą i polem lub objętością, więc nie są to "czyste" współczynniki w sensie fizycznym. Ogólnie te c i lambda muszą być jakoś podstawialne do wzoru na siłę oporu aerodynamicznego, wzoru, który musi jeszcze uwzględniać prędkość. Czyli jak weźmiesz cały wzór na siłe oporu, to to c lub lambda będzą stanowiły jakąś jego część, taką, którą można stabelaryzować dla wygody i taki będzie ich fizyczny sens.
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#7 Post autor: Tarnow_A » 19 listopada 2019, 08:26

Czyli co? Gęstość powietrza w gramach / milimetr ^3 ?
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#8 Post autor: maziek » 19 listopada 2019, 09:00

Ogólnie opór D = C*S*p (pomijając wektory) - gdzie C - bezwymiarowy współczynnik oporu (zwykle się oznacza Cx), S pole przekroju czołowego, p ciśnienie dynamiczne. Ciśnienie dynamiczne to w danym momencie wywierane na pocisk. Zależy ono od ciśnienia atmosferycznego (gęstości powietrza) oraz od prędkości pocisku. Z kolei jak badasz pocisk nie w punkcie trajektorii tylko na jakimś odcinku, to prędkość zależy od masy, tzn. im większa masa, tym wolniej spada prędkość.
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#9 Post autor: Tarnow_A » 19 listopada 2019, 12:50

Wynik 8 865,1 mm^2/g mam interpretować że pole koła o wielkości 8 865,1 mm^2 waży 1 gram? Dobrze to interpretuje? Wtedy wynikałoby że to koło ma średnicę około 106 mm.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#10 Post autor: maziek » 19 listopada 2019, 13:21

No własnie cholera wie, co to jest ten "współczynnik balistyczny" który obliczasz. Na pewno nie, że jaką co ma masę. Ogólnie jak badasz coś w tunelu aero, to to coś jest zamocowane na dynamometrze i bada się siłę, jaka opływ, przy znanej prędkości przepływu wywiera na badany obiekt. Jeśli wszystkie badane obiekty będą miały ten sam przekrój czołowy i taka sama będzie prędkość przepływu - to przy prostopadłym ustawieniu tylko kształt obiektu będzie decydował, jaka siła powstanie, masa obiektu po pierwsze nie ma znaczenia a po drugie i tak nie ma, bo jest on sztywno zamocowany. Dlatego współczynniki aero są bezmianowe i nie ma w nich znaczenia z jakiego materiału jest obiekt, ani nawet jakie ma faktyczne rozmiary.
Zaś jak leci pocisk, to nie jest sztywno zamocowany, ekwiwalentem tego mocowania jest jego bezwładność. Wynikająca z posiadanej Ek - a więc m. in. z masy. Co się zmniejsza im dłużej leci (też nieprawda, bo jeszcze dokłada się grawitacja). To co obliczasz "miesza" więc masę z Cx. Gdybyś pokazał wzór, do którego dany wsp. bal. się stosuje (np. w celu obliczenia prędkości na zadanej odległości) - to można by próbować dojść, co to ten wsp. bal. konkretnie jest. A nie jest to zdefiniowane gdzieś z przodu tych tabelek?
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#11 Post autor: Tarnow_A » 19 listopada 2019, 14:03

Szapiro w książce Balistyka zewnętrzna (strona 73) podaje że im większa wartość "c" tym szybciej pocisk traci prędkość.

Współczynnik balistyczny jest zależny od prawa oporu powietrza. ( egro - ten sam pocisk może mieć różne wartości współczynnika balistycznego )

Bogusław Białczak ( Podstawy budowy amunicji artyleryjskiej - strona 24) nakazuje korzystać z d wyrażonej w metrach, a masę pocisku podawać w kilogramach. Stąd mnożnik x1000. Jeśli korzysta się mm/g mnożnik 1000 należy pominąć.

Wynikałoby wtedy że wartość prawidłowa to 8,8651 [ mm^2\g ]
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
mkl1
Posty: 409
Rejestracja: 12 lutego 2012, 17:35
Lokalizacja: Katowice

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#12 Post autor: mkl1 » 19 listopada 2019, 14:51

maziek pisze:
19 listopada 2019, 08:01
Tego to Panie nie wiem, dla mnie terra inkognita. Współczynniki, jak sama nazwa wskazuje, powinny być bezwymiarowe. T
Ja sie tam nie znam
Nie liczyłbym jednak odrazu konkretnego współczynnika, lecz wg wzoru ustaliL jednostki= czyli sprawdził prawidłowosc wzoru na jednostkach, tak by uzyskac wynik końcowy ( bezjednostkowy)lub w okreslonej iWYMAGANEJ jednostce)
Tak mnie uczyli na mechanice iteorii ruchu.. ale to było Panie dawwwwwno
Nitro i CP od 223rem , aż do .58 :) i jakiś "wiaterek" lat 1970-tych się też znajdzie :)

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#13 Post autor: Tarnow_A » 20 listopada 2019, 09:54

Poczytałem trochę tu i tam.

W Balistyce Zewnętrznej Szapiry na stronie 75 podana jest informacja że orientacyjnie wartość współczynnnika balistycznego powinna się mieścić w przedziale od 0,1 do 10.

Współczynnik c o mianie [mm^2/g] jest częścią wzoru na opóźnienia od siły oporu powietrza J = c * H(y) * F(v) - strona 73.

Z tego wynika że współczynnik balistyczny jest jendym ze składników potrzebnych do określenia siły oporu powietrza.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#14 Post autor: maziek » 20 listopada 2019, 09:57

Jakbyś jeszcze zapodał, co to Hy i Fv... - bo rozumiem J jest opóźnieniem, czyli przyspieszeniem, czyli ma wymiar m/s^2?
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#15 Post autor: Tarnow_A » 20 listopada 2019, 10:29

Szapiro - strona 72.

Funkcja oporu powietrza F(v)= B * v^2
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

ODPOWIEDZ